Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 29 961

Kalesninkų miške – pagarba žuvusiems prieš septynis dešimtmečius

Jurgis Kochanskas  •    •  17:02, 2019-09-23
Prieš septynis dešimtmečius žuvusių partizanų atminimą pagerbė ir Alytaus miesto ir rajono savivaldybių vadovai N. Cesiulis ir A. Vrubliauskas
Alytaus rajono savivaldybės nuotr.

Kalesninkų miške Alovės seniūnijoje, prie buvusio Dainavos apygardos štabo bunkerio, rugsėjo 23-ąją įvyko partizanų pagerbimo šventė. Ją organizavo Alytaus rajono ir miesto savivaldybės. Prie atminimo ženklo žuvusiems partizanams atminti, medinio ir metalinio kryžių padėta gėlių. Nuaidėjo pagarbos salvės, skambėjo partizanų dainos, grojo karių orkestras.

 

Taip paminėtos vieno žymiausių šalies laisvės kovotojų, mezgusių ryšius su užsienio valstybėmis, Kazimiero Pyplio-Mažučio ir jo bendražygio partizanų būrio vado Juozo Makarevičiaus-Žilvičio 70-osios žūties metinės. Paminėtas ir visų žuvusių ir kovojusių už Lietuvos laisvę partizanų atminimas.

 

 

„Garbūs partizanai, mielas jaunime, ir visi čia susirinkusieji“, – kreipėsi į partizanų pagerbimo šventės dalyvius Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas, akcentuodamas, kad per partizanų kančią turime savo Valstybę, mūsų priedermė saugoti ir branginti iškovotą laisvę.

 

„Lietuva – drąsių žmonių šalis, Lietuva – laisvų žmonių šalis“, – kreipėsi Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis, bandydamas įsivaizduoti, koks buvo ryžtas ir dvasia tų jaunų žmonių, kurie kovojo už šalies laisvę.

 

 

„Amžinos laisvės nėra, yra tik amžina kova už laisvę. Jaunimo rankose mūsų laisvė ir šalies ateitis“, – šventės dalyviams, savanoriams, šauliams, vietiniams gyventojams ir iš toliau atvykusiems pagerbti kovotojų atminimo, kalbėjo partizanai Justinas Padegimas - Upelis ir Algirdas Jonas Rauličkis - Apuokas.

 

Istorinė įvykių apžvalga priartino partizanų pagerbimo šventės dalyvius prie tų dienų, kai, prasidėjus antrajai rusų okupacijai, Lietuvoje kilo stiprus tautos pasipriešinimas pavergėjams. Į kovą kilo geriausi tautos sūnūs ir dukros, namų šilumą iškeitę į pilną pavojų partizaninį gyvenimą.

 

 

Pietų Lietuvoje veikė Dainavos apygarda, ji apėmė dabartinių Alytaus, Lazdijų, Varėnos rajonų bei dalies besiribojančių Marijampolės, Prienų, Trakų ir Šalčininkų rajonų teritorijas.

 

Kautynės Kalesninkų miške, kuriose žuvo Kazimieras Pyplys ir Juozas Makarevičius, įvyko 1949 metų rugsėjo 23 dieną. Mažutis ir Žilvitis atkakliai priešinosi, nukovė 18 priešų. Supratę, kad nėra vilties laimėti, priešui nepasidavė, pasirinko kitą kelią: Mažutis susisprogdino, o Žilvitis nusišovė. Iki šiol nežinoma, kur pakasti jų kūnai. 

 

Šventės dalyviams buvo primintos Mažučio ir Žilvičio biografijos, jų kovos su priešu. Mažutis žuvo 26-erių metų. Po mirties jis apdovanotas 1-ojo laipsnio Laisvės kovos kryžiumi, Vyčio kryžiaus 1-ojo laipsnio ordinu. Jam suteiktas aukščiausias Lietuvos partizanų įvertinimas – Laisvės kovos karžygio garbės vardas.

 

Žilvitis žuvo būdamas 22-ejų, jam pripažintas kario savanorio statusas (po mirties).

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra