Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Kai prabyla miestas: išgirskite, ką kalba Alytus ir jo žmonės

Aldona Zinkevičiūtė  •    •  9:10, 2020-02-20
Dokumentinio filmo „Kalba Alytus" režisierius A. Kinderis.
Filmo kūrėjų nuotr.

Kai žmonės nedrįsta kalbėti, prabyla jų miestas. Apie save, įvykius, žmones - nes daug ką mato, girdi, jaučia ir daug ką gali papasakoti. Ir pasakoja - naujame režisieriaus Arvydo Kinderio filme „Kalba Alytus“, kurio premjera šį savaitgalį bus parodyta „Dainavos“ kino teatre.

 

Jau antrąją dokumentinę juostą apie Alytų kartu su operatorimi Kęstučiu Krivu sukūręs režisierius šįkart apžvelgia kelis Alytaus gyvenimo dešimtmečius po istorinio 1990—ųjų metų lūžio.

 

„Pradedame nuo sovietmečio ir einame per laikotarpį, kuriame buvo labai daug įdomių reiškinių. Tas periodas dar labai mažai tyrinėtas, apie jį dar labai mažai kalbama ir yra jau daug pamirštų dalykų. Aš gyvenau toje epochoje – Alytuje esu nuo 1989 metų – bet kai kas man buvo žinoma, o kai kas – ne“, - sako A. Kinderis.

 

Jo sukurtoje 50 minučių dokumentinėje juostoje apie tą nuolatiniu virsmu tapusį laikmetį kalba beveik 30 alytiškių: verslo, kultūros, sporto, politikos, policijos, pramogų pasaulio atstovų.

 

Jie pasakoja apie tokią netolimą, bet tikra egzotika alsuojančią praeitį, kai savotišku verslu buvo tapęs ne tik važiavimas su prekėmis į Lenkiją, bet ir vietos eilėje prie pasienio pardavinėjimas, kai infliacija šuoliavo tokiais tempais, kad niekas paskui ją nebespėjo bėgti ir,  kaip filme prisipažįsta ilgametis šaldytuvų gamyklos „Snaigė“ vadovas Antanas Andrulionis, net į ekstrasensus buvo kreiptasi, kad jie pasakytų, koks valiutų kursas biržoje bus kitą dieną, kai mieste kūrėsi ir pirmosios alternatyviosios muzikos, ir nusiklastamo pasaulio grupės, ir vyko daugybė kitokių dalykų, visuomenei pereinanat iš vienos epochos į kitą - jai visai dar nepažįstamą.

 

Ne visi žmonės, kuriuos kurdamas filmą norėjo pakalbinti režisierius, sutiko kalbėti prieš kamerą. „Gal kada nors, bet dar ne dabar“, - atsakė A. Kinderio bandytas kalbinti kriminalinio pasaulio atstovas. Panašiai kalbėjo ir buvę muitinės darbuotojai. Nepavyko gauti interviu ir iš tituluotų Alytaus gražuolių, skynusių laurus tuo metu labai populiariuose grožio konkursuose, kurių ne vienas buvo surengtas ir Alytuje.

 

„Supratęs, kad ne visi žmonės gali ir nori kalbėti, aš šitą filmą pavadinau „Kalba Alytus“ – jame  užkadriniu balsu kalba pats miestas. Jis pasakoja, kas vyko, kaip vyko“, - sako A. Kinderis.

 

Jis prisipažįsta norėjęs pažvelgti į miestą, kaip į gyvą organizmą. „Mes po šitą miestą vaikščiojame, mes juo naudojamės, vartojame, gyvename ir man kilo mintis: o kodėl pats miestas negalėtų pakalbėti apie tai, kaip jis mato savo žmones ir kaip jis į juos žiūri?“ – kalba režisierius.

 

Jo filme kalbantis Alytus ir skaito poetinius tekstus, ir pasiguodžia, kad daugelis jį įsivaizduoja kaip negyvą daiktą, kuris nieko nejaučia, nieko nemato, nieko negirdi. Bet tai netiesa. Jis ne tik mato, girdi, bet ir valiūkiškai prisipažįsta, kad norėtų būti jaunesnis – tai vis dėl tų Dzūkijos sostinės gražuolių.

 

„Man norėjosi viską romantizuoti. Esu įsitikinęs, kad bet kokia meno rūšis turi turėti poezijos dalį, kad jinai suskambėtų“, - prisipažįsta režisierius, filme pristatantis ir skaudžius, ir smagius pastarųjų dešimtmečių Alytaus gyvenimo momentus.

 

Filmo „Kalba Alytus“ bendraautoriais A. Kinderis vadina visus jame kalbančius pašnekovus, o jo kūrybinėje komandoje, be režisieriaus ir operatoriaus, dirbo kompozitorius Arvydas Mikalauskas, vizualinę medžiagą kūrė Gintarė Markevičienė. 

 

Tai jau antrasis režisieriaus A. Kinderio ir operatoriaus K. Krivo dokumentinis filmas apie Alytų. Pirmasis „Labas rytas, Alytau“ buvo parodytas 2018 metų Vasario 16-ąją.

 

Pasak paties režisieriaus, tai buvo filmas apie Alytaus, kaip miesto įsikūrimą. Dokumentinės juostos kūrėjai pradėjo nuo viduramžių ir, stabteldami kiekviename dešimtmetyje, keliavo iki pat XX-ojo amžiaus. Filme skirta dėmesio karo metams, pokariui, socializmo statybai, pramonės įsikūrimui mieste, skulptūrų parko gimimui. Alytaus istoriją pasakojo pas senelį, kurį matė pirmą kartą gyvenime, grįžęs emigranto anūkas. Norėdamas rasti su juo bendrą kalbą, senelis vedžiojo anūką po miestą ir pasakojo jo istoriją, rodė objektus.

 

Vaidybinių elementų yra ir antroje teatrą Alytuje įkūrusio ir vaidybiniais dokumentiniais filmais miesto istoriją pasakojančio režisieriaus A. Kinderio filme, kuris „Dainavos“ kino teatre bus rodomas vasario 21, 22 ir 23 dienomis 18 valandą.

 

Man buvo įdomu jį kurti.  Belaukiant premjeros režisieriaus ne vienas alytiškis klausia: kaip tas filmas, ar gerai gavosi? „Mes dirbom. Daug, sąžiningai. Rinkdami kadrus, montuodami, perklausydami ilgus pokalbius. Man buvo įdomu kurti šį filmą. Tikiuosi, kad jį bus įdomu žiūrėti. Ir ne tik alytiškiams – juk tai, kas vyko Alytuje, iš esmės vyko visoje Lietuvoje“, - sako režisierius, kviečiantis ateiti į premjerą ir išgirsti, ką „Kalba Alytus“. 

 

Filmo „Kalba Alytus“ pristatymą remia Šiaulių bankas.

 

Projektą „Kultūros kaleidoskopas“ remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Komentarų nėra