Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Ką svarbu žinoti apie tulpių sodinimą ir priežiūrą?

  •    •  9:12, 2024-04-11
Asociatyvi nuotr.

Tulpės daugumai mūsų asocijuojasi su pavasariu. Tai – neabejotinai vienos gražiausių gėlių, kurios priklauso lelijinių augalų genčiai. Tulpių rūšių yra tikrai nemažai: jų suskaičiuojama maždaug 150. Šios gėlės auga kai kuriuose Europos regionuose, Šiaurės Afrikoje ir Azijoje. Tai nėra labai reiklios gėlės, todėl jos neretai sodinamos ir gėlynuose šalia namų.

 

Kada sodinti tulpes?

 

Tulpės sodinamos rudenį. Geriausia tą atlikti nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios. Šios gėlės geriausiai jaučiasi derlingoje, nuo tiesioginių saulės spindulių ir vėjo apsaugotose vietose. Jei nespėjote tulpių pasodinti rudenį, tikėtina, kad jums kyla klausimas, kada sodinti tulpes pavasarį. Jei tulpes pasodinsite kovo ar balandžio mėnesį, taip pat galima tikėtis, kad tulpės pražys dar tais pačiais metais.

 

Svarbu tinkamai paruošti dirvą

 

Jei planuojate sodinti tulpes, pirmiausia reikės tinkamai paruošti dirvą. Ją reikia išpurenti ir sudrėkinti. Idealu, jei sodinimo metu dirvos temperatūra yra maždaug 7-10 laipsnių Celsijaus. Tulpių svogūnėlius sodinkite maždaug trijų svogūnėlių gylyje ir tarp jų palikite maždaug 20-25 cm tarpus.

 

Kada sulauksite pirmųjų tulpių žiedų?

 

Ankstyvosios veislės žydi balandžio mėnesį, o vėlyvosios – gegužę arba birželį. Žydėjimo laikas taip pat gali priklausyti ir nuo to, kada pasodinote tulpių svogūnėlius. Tulpių žydėjimo laikas taip pat smarkiai varijuoja. Vienos jų žydi  savaitę, o kitos – dvi savaites ar dar ilgiau (tai taip pat priklauso nuo tulpių veislės).

 

Kaip ir kada tręšti tulpes?

 

Nors tulpės nėra labai reiklios gėlės, tačiau jas rekomenduojama tręšti. Pirmąjį kartą tulpės yra tręšiamos perpuvusiu mėšlu arba kompostu (1 kvadratiniam metrui turėtų tekti maždaug 3-5 kg šių trąšų), o vėliau tulpės tręšiamos azoto, fosforo ir kalio trąšomis. Azoto trąšas geriausia naudoti ankstyvą pavasarį, kai dar tik pradeda tirpti sniegas (naudojama maždaug 30 g trąšų 1 kvadratiniam metrui). Kai susidaro žiedpumpuriai, tulpės tręšiamos kalio ir fosforo trąšomis (maždaug po 30 g kvadratiniam metrui). Žydėjimo metu tulpės tręšiamos kalio sulfatu, kurio vienam kvadratiniam metrui turėtų tekti maždaug 40 g. Labai svarbu nepersistengti, nes dėl trąšų pertekliaus svogūnėliai blogiau bręsta.

 

Ar tulpes reikia apsaugoti nuo šalčių?

 

Kai prasideda pirmieji šalčiai, tulpes rekomenduojama paruošti žiemai. Tulpes galima mulčiuoti durpėmis, pusiau perpuvusiu kompostu, lapais ir šiaudais. Pavasarį lapus ir šiaudus būtina nuimti.

 

Tulpių svogūnėlių laikymas

 

Kai pagelsta lapai, tulpes reikia iškasti: tą reikia atlikti birželio pabaigoje ar liepos pradžioje. Iškastus svogūnėlius sudėkite į dėžes vienu sluoksniu. Vieną ar dvi paras svogūnėlius palaikykite gryname ore, o tada sudėkite į saugyklą. Maždaug mėnesį temperatūra saugykloje turėtų būti maždaug 22 laipsniai, o vėliau iki sodinimo temperatūra turėtų būti maždaug 18 laipsnių. Patalpa turėtų būti tamsi ir gerai vėdinama.

 

Sėkmės!

Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai