Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Iš to, ką kiti išmeta, auksarankė alytiškė kuria įspūdingas lėles

Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  11:49, 2019-03-30
Lėlių kūrimas Angelei padeda nustumti į šalį liūdnas mintis.
AlytusPlius.lt nuotr.

Alytiškė Angelė Raubickienė niekada neišmeta šampūnų buteliukų, pabodusių ar sudėvėtų drabužių, išgulėtų pagalvių. Ji šiuos daiktus prikelia naujam gyvenimui. Taip iš antrinių žaliavų moteris jau bebaigia sukurti lėlių kolekciją.

 

 „Rankdarbiai man – geriausias poilsis ir nusiraminimas“, – sako  rankines, papuošalus bei lėles kurianti moteris.

 

Prieš kelis dešimtmečius lėles kurti pradėjusi alytiškė šį savo pomėgį vėl prisiminė pernai rudenį - moteris labai jaudinosi prieš operaciją. Norėdama nusiraminti, pradėjo megzti, bet tai nepadėjo. Tada ji prisiminė lėles.

 

Lėlių kūrimas padėjo nustumti į šalį liūdnas mintis

 

,,Lėlių siuvimas man padėjo negalvoti apie operaciją, sielą užliejo ramybė, visi kasdienybės rūpesčiai pasitraukė kažkur toli“, - pasakoja auksarankė, per keletą mėnesių sugebėjusi pagaminti keliasdešimt lėlių.

 

Būsimos lėlės paveikslas pirmiausi gimsta Angelės vaizduotėje.

 

,,Pirmiausia pasiuvu rankas, kojas, tada formuoju liemenį“, - siuvimo subtilybėmis dalijasi moteris. Ilgiausia užtrunka gamindama lėlėms galvas. Iš siūlų pagaminusi po mažą sruogelę klijuoja plaukus, tada formuoja šukuoseną. Nemažai laiko užima ir kiekvienai lėlei kuriamų aksesuarų, drabužių gamyba. ,,Įkvėpimo pagauta lėlę galiu pagaminti per vieną dieną“, - atskleidžia alytiškė.

 

Lėlės pavekslą prieš gamindama susikuria savo vaizduotėje.

 

Angelė prisipažįsta, kad kiekvienos lėlės veido išraiška  atspindi jos nuotaikas. Kurdama lėles moteris tarsi pasineria į save vaikystėje, kai niekas nerūpėjo, vyravo vaikiškas nerūpestingumas.


O galutinis rezultatas neretai būna netikėta staigmena jai pačiai.

 

Per dieną gali sukurti lėlę.

 

Angelės darbais susidomėjęs vaikų lopšelio-darželio ,,Pasaka“, kuriame ji dirba, kolektyvas, paskatino moterį lėlių parodą surengti ir darbo aplinkoje, kad mažieji alytiškiai galėtų pasidžiaugti gražiais darbais.

 

Pirmoji sukurta lėlė iškeliavo į Japoniją

 

Pirmąją savo lėlę Angelė sukūrė labai seniai. ,,1985 metais nusipirkau žurnalą ,,Burda“ ir pamačiau jame nuostabią lėlę. Užsidegiau noru tokią pagaminti ir be didelio vargo sukūriau“, - dalijosi prisiminimais alytiškė.

 

Jos lėlė patiko giminaitei. Tad moteris be ilgų svarstymų padovanojo lėlę. ,,Dabar mano pirmoji sukurta lėlė jau iškeliavusi į Japoniją. Nespėjau net jos įamžinti“, - sakė Angelė.

 

Antrajai lėlei sukurti įkvėpimas kilo prieš keletą metų, kai  laikraštyje išvydo lėlės su tautiniu lietuvių kostiumu iškarpą. ,,Iš vėl man pavyko sukurti niekuo ne prastesnę lėlę negu buvo pavaizduota“, - pasidžiaugė moteris.

 

Ši lėlė pas Angelę irgi ilgai neužsibuvo. Alytaus jaunimo centre Kalėdinių darbų parodoje ją išvydusi parodos lankytoja iškart nusprendė įsigyti.  

 

Sukūrusi dvi lėles Angelė kuriam laikui užmiršo lėlių siuvimą, o pasinėrė į papuošalų kūrimą, nėrimą, mezgimą ir rankinių gamybą. ,,Tada trūko reikiamų medžiagų, o ir įkvėpimo šaltinių, tad lėlių siuvimą atidėjau ateičiai“, - šypsosi moteris.

 

Nuo vaikystės traukė rankdarbiai

 

Angelė save apibūdina kaip žmogų, kurį nuo vaikystės domino menas. ,,Norą ir pomėgį kurti, matyt, paveldėjau iš savo audėjos močiutės ir mamos, kuri buvo siuvėja“, - atskleidžia moteris.

 

Vaikystėje Angelė mezgė pirštines, kojines, kepures, adatines, kilimėlius. Vėliau pradėjo kurti papuošalus.

 

Angelė dažnai rankdarbių imdavosi prieš egzaminus. Ši veikla jai nuimdavo įtampą, padėdavo nusiraminti ir atsipalaiduoti.

 

Prieš keletą metų būdama Palangoje ir vaikštinėdama Basanavičiaus gatve alytiškė išvydo iš pirmo žvilgsnio niekuo neypatingą rankų darbo rankinę, kurios kaina ją pribloškė. ,,Negalėjau savo akimis patikėti, kad  tokia paprasta rankinė gali kainuoti net 60 eurų, - pasakojo ji.

 

Viską išbandyti ir pamėginti padaryti geriau nei kiti mėgstanti moteris tą pačią dieną nusipirko siūlų ir numezgė rankinę. Pačios sukurtas darbas buvo jai maloni staigmena. ,,Pamačiau, kad man pavyko net geriau nei prekiautojai, sutiktai Basanavičiaus gatvėje“, – pasakojo Angelė. Per keletą dienų, praleistų Palangoje, jai pavyko sukurti dar tris rankines. 

 

Susižavėjo ir rankinių mezgimu.

 

Ilgą laiką moteris savo sukurtus darbus dovanojo draugams ir artimiesiems. Keletą kartų ji su savo darbais dalyvavo ir mugėse. ,,Supratau, kad žmonės žavisi rankų darbais, juos vertina“, - sako alytiškė. Ji norėtų dažniau dalyvauti tokiuose renginiuose, deja, neretai dalyvio mokestis būna per didelis ir tenka atsisakyti šios minties. 

 

Įkvepia geri žodžiai

 

Auksarankė prisipažįsta, kad neretai ją įkvepia kitų sukurti darbai, kurių daugiausiai pastaruoju metu randa socialiniuose tinkluose.

 

Kurti ją skatina ir  bičiulės, kolegės, taip pat sūnus, kuris, beje, yra ir pirmasis darbų vertintojas. ,,Gražūs žodžiai glosto širdį ir įžiebia ugnelę kurti, ieškoti vis naujų kūrybos formų, - atvirauja visa širdimi į mielą veiklą pasinėrusi alytiškė.

 

Angelė daugybę metų dirbo prekyboje, darbas buvo įtemptas, tad  mielai veiklai laiko likdavo labai mažai. Pastaraisiais metais moteris dirba darželyje su vaikais. Atsidūrusi ramesnėje aplinkoje, mažųjų alytiškių ir kolegų bei draugų paskatinta, ji vis daugiau laiko skiria kūrybai.

 

Komentarų nėra