Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Žolinės puokštėje ir paukštelis čiulbės

Jurgis Kochanskas  •    •  8:51, 2019-08-11
Alytaus turguje Jazminų gatvėje apsipirkusios giminaitės Birutė Skripkiūnienė ir Dalė Dembauskienė nepamiršo ir gražuolių kermėkų.
Jurgio Kochansko nuotr.

Žolinė jau brenda per Alytaus turgelius, nešdama prijuostėje šiemetį javų derlių, gėlių margumyną, vaistinių ir maistinių žolelių aromatą.

 

Daugų krašte Boleslovo Mačionio sodyboje vasarą leidžianti Lina Grigalevičiūtė jau paruošė puokščių, į kurias sudėjo linų, javų varpų, avižų šluotelių, gėlių žiedelių, patupdė į kiekvieną baltosios keramikos paukštelį, kuris Alytaus turguje Jazminų gatvėje čiulbėjo po 2 eurus.

 

„Darbo daug: kiekvieną stiebelį reikia nubraukti, nuglostyti, paukšteliui du degimai reikalingi, kad glazūra nubėgtų, akys išryškėtų. Išsipirkau vietą, rugpjūčio 15-ąją Pivašiūnuose per Žolinę už puokštelę prašysiu 3 eurų“,– pasakojo Lina.

Linos Grigalevičiūtės puokštės iš Alytaus turgelių kitą savaitę keliaus į Pivašiūnus, Žolinės atlaidus.

 

Nešinos glėbiu kermėkų iš Jazminų turgaus grįžo alytiškės giminaitės Birutė Skripkiūnienė ir Dalė Dembauskienė – tokių gražių gėlių, kurios tinka ir gyvos, ir džiovintos, kitais metais pačios prisiaugins.

 

Vasara jau galop eina, bet vis dar populiarios vazoninės gėlės, kurios, gerai prižiūrimos ir puoselėjamos, žydės ir puoš namus, jų aplinką iki šalnų.

 

Jotvingių turguje apsilankiusi alytiškė gydytoja Adelė Dimšienė, išsirinko vieną gražiausių svyrančių begonijų, kurią užaugino Miklusėnų kaimo gėlininkas Petras Keršys. Tik šeši eurai ir geros nuotaikos iki šalnų su kaupu!

Jotvingių turguje gražuolės begonijos, vieną jų – svyrančiąją – išsirinko alytiškė gydytoja Adelė Dimšienė.

 

Svyrančių begonijų gumbą paruošus žiemai, rūsyje galima sėkmingai išlaikyti ir kitiems metams.

 

Bulves valgykim pilna burna

 

Turguje grožio per akis, bet pravartu ir pilvu pasirūpinti, kad šis negurgtų. „AlytusPlius“ portalo skaitytojai praėjusios savaitės „Jurgio turgeliuose“  sužinoję, kad kilogramas kiaulės ausų kainuoja vos ne penkis eurus, net aiktelėjo. Tai tiesa, pigesnis tik kiaulės galvos ketvirtis su ausimi. Tuo tarpu kilogramas rūkytų ausyčių prekybos centruose, alaus baruose, atkreipkite dėmesį, – o-lia-lia!

 

Kol kas bulves valgykime pilna burna, kilogramas gražiausiųjų – 80 centų. Kilogramas agurkų –1,2–1,3 pomidorų – iki 1,8 euro.

 

Dar yra mėlynių, šilauogių, bruknių; palyginti su praėjusiais metais, mažiau obuolių ir kriaušių (kilogramas gražesniųjų – 2 eurai), gausu atvežtinių slyvų.

 

Tik nuliūdusios voveraitės – daugiau grybų turguje nepasirodė.

 

Aviža – laukiama turgaus ponia!

 

Rugpjūčio 10-osios ankstų rytą rudeninis rūko patalas užklojo ir Kaniūkų turgų, išrikiavusį šviežią kviečių, miežių, kvietrugių, žirnių ir kitų grūdinių kultūrų derlių.

 

„Jei rūkas krenta žemyn – lis. Šiandien rūkas kyla į viršų, sklaidosi, lietaus nebus“, – aiškio iš kaimų suvažiavę ūkininkai, laukdami pirkėjų.

 

Arčiausia Žolinės atlaidų – į turgų atvežę kviečių ir avižų Pivašiūnų seniūnijos Gervėnų kaimo žemdirbiai Gintas ir Dainius Geraltauskai.

Pivašiūnų seniūnijos Gervėnų kaimo ūkininkai Gintas ir Dainius Geraltauskai atvežė į Kaniūkus kviečių ir avižų.

 

„Kas dirba žemę – ant pirštų galima suskaičiuoti. Kaime likusios tuščios trobos, viena kita bobutė ir retkarčiais atvažiuojantys į savo sodybas žemę išnuomoję vaikai“, – pasakojo broliai, vis dėlto pasidžiaugdami neblogu grūdiniu derliumi.

 

Ypač turguje lauktos avižos, daug kur jos dar noksta. Gervėniškiai už maišą (50 kg) jų prašė 10 eurų.

 

„Nedaug sėjome, avižų laukia paukščiai, triušiai, avys, arkliai, turime užsakymų“, – pasakojo broliai Geraltauskai, gražius kviečius seikėdami taip pat po 10 eurų.

 

Iš saldaus miego sūnų Gustą ankstų rytą prikėlė Pivašiūnų seniūnijos Radvilonių kaimo ūkininkas Renatas Pultarackas – vyrai atvežė kviečių ir kvietrugių (maišas –10 eurų).

Pivašiūnų seniūnijos Radvilonių kaimo ūkininkui Renatui Pultarackui talkina sūnus Gustas – vyrai atvežė kviečių ir kvietrugių.

 

Gustas ūkininkavimo kratosi – į sportą pasinėręs, bet tėvui visada padeda.

 

Po Kaniūkų turgų nardantis Paulius Petraška iš Balbieriškio seniūnijos Putriškių kaimo, jau tvirtai nusprendęs, kad perims tėvo ūkį (šeima turi apie 250 hektarų ariamos žemės). Vaikinas atvežė į turgų kviečių, už gražiausius prašė po 10 eurų, po valymo likusius smulkiuosius leido po 7 eurus.

Balbieriškio seniūnijos Putriškių kaimo ūkininkaitis automechanikas Paulius Petraška tikisi perimti tėvų ūkį, iki tol vaikinui dar teks daug ko išmokti.

 

Paulius – automechanikas, dar mokysis ir sieks aukštesnės vairavimo kategorijos.

 

Ūkininkas Alvydas Visockas iš Nemunaičio šįkart į turgų atvežė žieminių ir vasarinių miežių, kvietrugių ir žirnių.

 

„Kviečių ir taip visi atveža“, – aiškino Alvydas.

 

Sukinėjausi tarp grūdų pardavėjų tol, kol su Luksnėnų kaimo ūkininku Juozu Žvinakevičiumi sutarėme, kad gražiausių grūdų kaina sukosi apie 10, smulkesnių – apie 8 eurus.

 

„Aš jau 20 metų pensijoje, kol gyvenu, tol ir dirbu“, – šypsojosi Juozas, atvažiavęs į Kaniūkus tik dėl grūdų kainų.

 

Triušiai, vištos, česnakai ir medus

 

Atvežė triušį, atvažiavo pirkti grūdų ir vištų Vytautas Petraška iš Medukštos kaimo. Už ilgaausius, jų turėjo 12, prašė nuo 6 iki 10 eurų, kviečius pirko po 10, už Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaites mokėjo po 5,5 euro.

Kaniūkuose Vytautas Petraška iš Medukštos kaimo ir jo gražuoliai triušiai.

 

Pradedančios dėti dedeklių vištaitės – po 6 eurus.

Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaitėms niekada netrūksta pirkėjų.

„Ateinantį šeštadienį turėsime ir mėsinių paukščių“, – žadėjo Tomas Ludavičius.

 

Algimantas Vaitkus iš Užupių atvežė į Kaniūkus žieminių česnakų. Trys galvutės jų – 2 eurai.

Algimantas Vaitkus iš Užupių kaimo žino, kaip auginti žieminius česnakus.

 

„Česnakas nemyli rūgščios žemės, juos sodinti reikia vienodo dydžio. Jei vienas bus didesnis, kitas mažesnis ir į vieną eilę susodinsi – derliaus neturėsi. Ir dar: česnakams reikia kieto pagrindo, kad jie į žemę įsitvirtintų – tada auga“, – Algimantui išminties įkvėpė žurnalai ir patirtis.

 

Kvapnus žolynų medus Kaniūkus pasiekė iš Šeštokų seniūnijos Mikniškių kaimo. Jo parduoti atvežė Albertas Busilas.

„Bitininkauja žmona Lina, turime tik šešias bičių šeimas. Kai aplink nėra stambių ūkininkų, bitės neša nektarą iš natūralių ganyklų, medų su sava šeima ir giminaičiais pasidalijame, mažai kas lieka“, – pasakojo Albertas (kilogramas medaus – 5 eurai).

 

Sako, kad mažo bityno medus gardesnis.

Komentarų nėra