Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Žemaičiai aplenkė, bet nenurungs: dzūkai rauna baravykus!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:00, 2019-07-21
Jotvingių turguje – pirmieji baravykai. Vyro tėviškėje, Pilvingiuose, jų prirovė Anelė Aurylienė.
Jurgio Kochansko nuotr.

Dzūkai užsiplieskė, sučirškė it spirgučiai ant keptuvės: žemaičiai vėl pirmieji pradėjo rauti baravykus! Užvirė girių karalių kraujas, ir Alytaus turgeliuose liepos 19-ąją pasirodė pirmieji baravykai. Jie taip kvepėjo miško samanėle, kad net alpulys visus ėmė!

 

Liepos 20-ąją, šeštadienį, ant turgaus prekystalių pasirodė ne tik baravykų, bet ir raudonikių, šilbaravykių.

 

Jotvingių turguje gražiausiais baravykais puikavosi Anelė Aurylienė, už krūvelę (500 g) gražuolių sveikų rudkepurių prašydama 8 eurų.

 

„Pirmieji baravykai, nebranginu, tegul žmonės nors paragauja! Vyro tėviškėje, Varėnos krašte, Pilvingių miškuose, rudagalviai dygsta“, – neslėpė baravykų augimviečių Anelė. Jos antroji pusė – Vitukas, mažumėlę pasiligojo, jo sveikata rūpinosi Alytaus daktarai ir ji pati vyrui skaniausius viralus ruošia.  Į miškus grybautoją ir uogautoją geri žmonės nuveža, ir tuščiomis Anelė niekada negrįžta.

 

„Baravykai, voveraitės  – dar tik pradžia, o mėlynių jau 8 kibirus pririnkau. Oi, oi, Pivašiūnų raistas pilnas mėlynių uogų, tik nėra kam rinkti!“– išgyveno tikra dzūkė Anelė.

 

Jotvingių turguje šeštadienį baravykų turėjo Varėnos krašto grybautojas Albinas Mielkus, alytiškės Zita Dabkevičienė ir prekiautoja Elytė. Pastaroji už krūvelę baravykų prašė 10, raudonikių – 5 eurų.

 

Turguje krūvelė baravykų (500 g) – 10 eurų.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje indelis (550 g) baravykų – 10 eurų. Girdi, jų grybautojai rado Merkinės miškuose, kur pušys su lapuočiais sumišę.

 

Kas stebisi, kad baravykai brangūs, tegul nesistebi, nes juos nuperka ir dar ačiū pasako.

 

Voveraitės  išdegintoje Dzūkijoje jau senokai pamažėle augo. Miškuose, kur lietus nuo kalnelių nutekėjo, kur daug mėlynojų, kadagynų ir gražios samanėlės, ten geltonukių lyg pasėta. Turguje litras jų –  5–6  eurai.

 

Vasaros gėrybės plonina pinigines

 

Daugų kaimo gyventojas miškininkas  Vytautas Šerpenskas su savo ponia Onute Jazminų turguje vaikšto susikabinę už parankių lyg jaunavedžiai, matyt, repetuoja, nes švenčia bendro gyvenimo 46-erių metų sukaktį. Netrukus Oninės, kitų bus šeimos sukakčių, bet meilės taurė, matyt, dar neišgerta.

 

Pirmąją jaunystę išsaugoję miškininkas su žmona atvažiavo gardėsių ir kumpių, o medaus patys turi.

 

„Iš aštuonių kelmų pernai iškopiau 300 kilogramų medaus, šiemet žymiai mažiau. Medus geras, jo turguje neparduodu, iš namų išneša“, - pasakojo Daugų kaimo senjoras.

 

Onutė ir Vytautas Šerpenskai iš Daugų kaimo atvažiavo apsipirkti į Alytaus turgų Jazminų gatvėje.

 

Ir alytiškis Albinas Kamandulis nelaukia, kol bus savaitgalis ir brangiau, tad su dviračiu atsuka į Jazminus viduryje savaitės.

 

„Pirkau voveraičių ir mėlynių, mokėjau 6 ir 4,5 euro“,– pasakojo vyras, matyt, mokantis pinigus skaičiuoti.

 

Alytiškis Albinas Kamandulis sakė, kad viduryje savaitės Jazminų turguje ir mėlynės, ir voveraitės – pigesnės.

 

„Į Velniaraistį yra tik du įėjimai, iš Meškučių ir, iš mūsų, Kudariškių kaimo pusės“, – Jotvingių turguje pasakojo alytiškė uogautoja Danutė Mankevičienė.

 

Moteris nuo Alovės, Kudariškės – jos vyro gimtinė, tad gerai žino ir Varčios mišką ir Velniaraistį. Už litrą gražių mėlynių Danutė prašė 5 eurų.

 

Jotvingių turguje pirkėjų laukianti Danutė Mankevičienė mėlynes rinko Varčios miške, Velniaraistyje.

 

Liepa vasarą pagirdė, ir Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius jau kasa atsigėrusias bulves. Pasirodęs Alytaus turguje Jazminų gatvėje, iškart buvo apspiestas pirkėjų.

 

„Kilogramas gražiausių bulvių – 1 euras, smulkesniųjų už eurą 3 kilogramus atsveriu“,– aiškino ūkininkas.

 

Valdas priaugino gražių česnakų ir svogūnų.

 

„Išplėšiau dirvoną, pasodinau, kaip perkūnu išlėkė, nereikėjo jokių trąšų“, – pasakojo V. Simanavičius, seikėjantis česnakus, 1 kg jų – 6, svogūnų – po 1,5 euro.

 

. Jazminuose su šviežiomis bulvėmis, česnakais ir  svogūnais pasirodė Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius.

 

Negalima atsigrožėti, Alytaus turgeliai jau pražydo vietinių gėlininkų užaugintais kardeliais. Pirmoji jų į turgų atvežė Medukštos kaimo sodininkė Zita Delindienė.

 

„Aš tik parduodu, vyras sodina ir prižiūri, laisto ir rytais, ir vakarais“, – pasakojo Zita.

 

Fabijonas Delinda pasodinęs 12 arų kardelių, įvairių veislių, jų spalvos užburia akis ir pakeri širdį. Šiemet kardelių žiedai kuklesni, vieno kaina – nuo 50 centų iki 1 euro ir daugiau.

 

„Skinsime kardelius dar ir rugsėjį“, – tiksi Zita.

 

Medukštos kaimo sodininkė Zita Delindienė ir jos vyro Fabijono užauginti kardeliai.

 

Kiek Alytuje yra didžiųjų krautuvių?

 

Alytus save pranoko prekybos centrais, kurie sau vietą rado geriausiose Dzūkijos sostinės vietelėse. Gavęs kritikos, kad tik apie turgus giedu, perlėkiau ir didžiąsias krautuves, kurių per dešimt, bet, lenkdamas pirštus, tiksliai niekaip negalėjau suskaičiuoti.

 

Anais laikais dzūkų vargingo gyvenimo spirgalas buvo seksas. Kuklus valgis, žibalinė lempa ir pilna troba vaikų – buvusio gyvenimo palydovai. Šių dienų aktualija – sukurti gerovės valstybę, kuri neatsiras be stiprios šeimos. Jos minimaliu uždarbiu, kuklia pensija ir žolytėmis nesustiprinsime. Turgaus prekeiviai mano, kad reikia mėsos. Krautuvės ir turgai nuolat varžosi, kas labiau įtiks pirkėjams.

 

Didžiosiose Alytaus krautuvėse, kiekvienoje kitaip, bet labai panašiai mirga kiaulienos kainos. Pirkėjams patinka, kai prie mėsos gabalų iškyla geltonos nuolaidų skiauterės.

 

Šįkart prekybos centruose domėjausi „ne ragais ir nagais“, o kiaulienos sprandinės, nugarinės, išpjovos ir šoninės kainomis. Bent dvejuose prekybos centruose kilogramas kiaulienos sprandinės ir nugarinės be lašinio – po 5,79 euro. Kilogramas išpjovos – 6,29 euro.

 

Viename prekybos centre užtikau kiaulienos nugarinės po 5,7 euro, nugarinės su lašinuku – 4,99 euro. Dar viename, kiaulienos nugarinė ir sprandinė buvo supjaustytos gabalėliais, pateikta indeliuose po kelis šimtus gramų. Šios mėsos pjaustinių kainos kosminės: 1 kg sprandinės be kaulo – 8,79, nugarinės be mentės – 9,65, šoninės be kaulo – 6,69 euro.

 

Didieji prekybos centrai stengiasi, kad mėsa neužsigulėtų, taiko nuolaidas, nuolat žaidžia su pirkėjais. Akylūs senjorai tik ir stebi, kuris mėsos gabaliukas ir kada iškiš geltoną nuolaidos skiauterę.

 

Vytinti, rūkyti, sūdyti ir kitaip apdirbti mėsos gaminiai dar brangesni. Jaunimas perka ir nesivaržo kainų. Pavyzdžiui, 100 g vytintų kiaulienos juostelių –1,99 euro. Pakete – 5 kg tokių juostelių. Sumoka 20 eurų ir, putojant alučiui, keliauja į gamtą. Jie perka keptą karštą mėsą, gaminti nesivargina. Senjorai – blusinėjasi, patys gamina, taupo ir taip paįvairina pensinio gyvenimo kasdienybę.

 

Per lakiais nusėtą Nemuno tiltą – į Kaniūkus

 

Visą savaitę Kaniūkų tilto pakraščiai ir prieigos knibždėjo lakiais. Liepos 20-osios ankstų rytą, važiuojant tiltu į turgų, dar matėsi prižiūrėtojas, semtuvu graibantis šių vabzdžių storą balzganą sluoksnį. Turguje besilankantys žvejai šneka, kad Nemuno vanduo jau išsivalęs, švarus, nes čia veisiasi lakiai.

 

Pasidomėjau: lakiai – lašalų būriui priklausantys vabzdžiai, Žemėje gyvenantys jau milijonus metų.

 

Kaniūkų ūkininkų turguje toliau įsibėgėja vasara. Naujo derliaus žieminių miežių atvežė ir ūkininkas Alvydas Visockas iš Nemunaičio.

 

„Iš hektaro kuliu po 4 tonas miežių, grūdai stambūs, gražūs, tokius galima ir sėti“, – džiaugėsi derliumi Alvydas, maišas (50 kg) miežių – 10 eurų.

 

Nemunaičio kaimo ūkininkas Alvydas Visockas (kairėje) padeda pirkėjui nunešti maišą šviežių žieminių miežių.

 

Iš Prienų rajono savivaldybės Skriaudžių pusės buvo atvežta naujo derliaus žieminių kviečių, kuliama jų per 4 tonas iš hektaro. Ūkininkas už kviečius (50 kg) prašė 12 eurų.

 

Žmonės sparčiai pirko grūdus, miltus bei pašarus – įvairius miltus, skaldytus kukurūzus, sukapotus grūdus.

 

„Iki rudens turėsiu mažų ančiukų, žąsiukų, levandinių kalakučiukų, perlinių vištaičių ir kitokių viščiukų. Perinu paukščius inkubatoriuose, kverkšlės vištos peri. Taip pasitvarkiusi, kad paukščiukai prasikala antradieniais ir penktadieniais, iškart parduodu“, – pasakojo Krosnos paukštininkė Asta Antanaitienė.

 

Ypač gražūs jos ančiukai, trijų veislių, pasirūpinta, kad užauginus antis, būtų mėsos ir kiaušinių. Vienas ančiukas – 2,5 euro.

 

Krosniškės paukštininkės  Astos Antanaitienės trijų veislių ančiukai, vienadieniai paukščiukai ir paaugintos perlinės vištaitės.

 

Dvi dėžes balandžių ir dėžę triušių į turgų atvežė Revų kaimo gyventojai Roma ir Antanas Kaminskai, jų sūnus Dainius, anūkai Tajus ir Nojus.

 

Kaminskų balandžiai – nuo 5 iki 10, paauginti triušiai – 15 eurų.

 

Revų kaimo gyventojai Roma ir Antanas Kaminskai, sūnus Dainius, anūkai Tajus ir jaunėlis Nojus atvežė į Kaniūkus balandžių bei triušių.

 

Medžio meistras Alvydas Černiauskas atvežė ir beržinių vantų, kurių supintas kotas priminė vėžio žnyples. Vantomis susidomėjo Ilgų kaime turintis sodybą Rimas Švelginas ir skrybėliuotis Juozas.

 

„Tai tvirtos vantos, neiširs, neišsibarstys rankose, jomis pertis vienas malonumas ir kvepia gardžiai“,– tikino vantų rišėjas, už vieną šluotelę prašydamas 1,5 euro.

 

Ir kodėl neišsipėrus?!

 

Alvydo Černiausko surištomis beržinėmis vantomis susidomėjo Rimas Švelginas ir skrybėliuotis Juozas.

Komentarų nėra