Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Jurgio turgeliai. Žarnyną gydo ir kiškio poteriai
Šeštadienį Alytaus turgeliuose dar nesijautė artėjančių rinkimų triukšmo – negrojo muzika, kandidatai nesakė kalbų. Nepasirodė ir Trys Karaliai, nedovanojo aukso, smilkalų ir miros. Tad prekeiviai ir pirkėjai, kaip ir kasmet, barškino eurus ir aptarinėjo orus: vieną dieną kaleni dantimis, kitą dieną – atlydys. Prekiautojams turgus iki kaulo įaugęs: negi sėdėsi namuose!
Laukia kelionė į Šveicariją, bet ne slidinėti
Turguje po švenčių turtingiausi atostogaujantys laikinieji emigrantai, besiruošiantys kelionei: perka krepšius dzūkiškų lašinių, kumpių ir dešrų. Svetimoje šalyje užkirtus savo, ne toks sūrus ir prakaitas.
Alytaus Jazminų turgaus mėsos paviljone užkalbinau du vyrukus, Audrių ir Aivarą, išvykstančius į Šveicariją ne slidinėti, o uždarbiauti.
„Iš Daugų krašto, apdailoj dirbame“, – tarstelėjo mažakalbiai, mat čia tik apsipirkimo pradžia.
Prekiautoja Laimutė atrėžė vyrams pusę palties sūdytos šoninės, kilogramas 11 eurų 90 centų, ir tiek pat kainuojantį gerą gabalą rūkytos nugarinės.
Jazminų turgaus mėsos paviljone jau daug metų darbuojasi prekiautoja Laimutė. Daugų krašto vyrams Audriui ir Aivarui patiko pasiūlyta sūdyta šoninė ir rūkyta nugarinė – vešis į Šveicariją.
Šiais metais mėsos paviljone dar ramuma, kad augs kainos – mėsininkai neabejoja.
Per šventes prie žuvies uodas nosies nebūtų įkišęs. Dabar Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte žuvies perka vienas kitas. Įsidėmėjau, kad kilogramas Atlanto silkės – 4,99 euro. Kilogramas rūkyto ungurio – 33,9 euro.
Žuvies pardavėja Aldona pastebi, kad po švenčių išnyko pirkėjų eilės, bet be Atlanto silkės alytiškiai neišsiverčia. Rūkyto ungurio rykštė – prabanga.
Špygos dydžio žieminio česnako galvutė – 1,5 euro
Šiais metais antrąkart į Jazminų turgų atvažiavo prekiautoja Rasa Muzikevičienė.
„Lauke prekiauju, dėl šalčio daržovių neatsivežiau, palikau namuose, – Pasakojo Rasa, jau 25-erius metus besidarbuojanti turguje.
Rasos šaltmečio prekės – rauginti kopūstai (1 kg 2,5 euro), rauginti česnakai (1kg 5 eurai), puslitris marinuotų voveraičių, raudonviršių, kazlėkų, šilbaravykių – 6 eurai, 30 g džiovintų baravykų – 3, 60 g – 6 eurai. Litras spanguolių – 2,5 euro, krepšelis džiovintų obuolių – 2 eurai. Mažesnė galvutė žieminio česnako – 50 centų, didesnė, špygos dydžio, – 1,5 euro.
Beje, žieminius česnakus sunku išlaikyti, sudžiūsta. Viena sodininkė žieminius sumalė ir kubeliais sudėjo į šaldymo kamerą. Turės žieminių česnakų, kol šviežių užsiaugins.
Rasa Muzikevičienė turguje prekiauja jau 25-erius metus. Dirba ir per šalčius, sako, negi sėdėsiu rankas sudėjus.
Per šalčius su savo obuoliais Jazminų turguje po stogu susikraustė Raimundas Mitrulevičius iš Alytaus seniūnijos Dubėnų kaimo. Sodininkas sodybos kieme turi gerą senovišką rūsį ir obuolius išlaiko iki pavasario.
„Kulono renetas“, ši sena žieminių obuolių veislė atrinkta Belgijoje, tik juos ir parduodu. Kilogramas gražiausių – 1 euras, rūgštesni, mažiau saulės gavę, – 70 centų.
Raimundą kalbino giminaitis iš Balkūnų kaimo Virginijus Valūnas. Ir pats turi sodą, bet tokių skanių obuolių – nėra.
„Be chemijos auginu, ir mano obuoliai pūsta, atidžiai atrenku, o prastų net neskinu, nukratau – ir po ąžuolu. Nežinau, gal krituolių niekas ir nesuperka“, – giminaičiui pasakojo Raimundas.
Raimundo Mitrulevičiaus Kulono reneto žieminiai obuoliai. Sodininką šnekina giminaitis iš Balkūnų kaimo Virginijus Valūnas.
Iš Jazminų turgaus lėkdamas į Jotvingių, pusiaukelėje, prie „Žuvinto“, pastebėjau iš mašinos Luksnėnų sodo obuolius parduodančią Daivą. Kilogramas gražuolių – 70 centų, ekologiškai augintų – 80 centų.
„Turėsim iki pavasario“, – sakė Daiva.
Luksnėnų obuolius ypač mėgsta pensininkai, perka po pusę, po kilogramą.
Prie „Žuvinto“ – Luksnėnų sodų obuoliai, jų bus iki pavasario.
Tokia prekyba man priminė vaikystę, kai pirmoje klasėje iš Seirijočių nukulniavau į už keturių kilometrų nuo namų, prie Seiliūnų plento, esančią parduotuvę. Prašiau pardavėją už pusę rublio, krikštatėvio dovana, atsverti saldainių, už kitą pusę – sausainių.
„Cia tau nieko neišeis“, – įspėjo pardavėjas, bet laikiausi savo.
Tiesą sakė prekybininkas: kol grįžau namo, neliko nei „paduškutių“, nei „piernykų“. Taip ir pensininkai, pusę kilogramo obuolių, kol parsineša namo, lengvai sugraužia.
Jazminuose ir žiemą kvepia medumi. Kilogramas medučio – 6 eurai.
Ankstyvas rytas apsnigtame Jazminų turguje.
Kas į burbuliuką sudėta, gelbės mūsų pilvą
Jotvingių turguje, nepaisydami šalčio, prekybos vėliavas laiko iškėlę keletas šio turgaus senbuvių. Viena jų – žolininkė ir didžioji vilnonių kojinių ir pirštinių mezgėja Janina Romaškienė. Iš gausybės vaistingųjų augalų, Janina patarė atkreipti dėmesį į „burbuliukus“, kurie valo žarnyną nuo parazitų.
Pastarieji man priminė baltam sniege kiškio poterius prie jauno lazdyno ar sodo obelaitės. Kai atidžiau pasižiūrėjau, kas į burbuliukus sudėta, pats užsigeidžiau nusipirkti šių liaudiškų pilvo gyduoklių. Burbuliuke – pelynas, bitkrėslė, kiaulpienių šaknys, gvazdikėliai ir medus. Galvoju, padės, nepadės, bet ir nepakenks!
Pirkėjui Almantui turgaus kieme be pirštinių – šaltoka.
Dedeklių vištaičių rasis tik antroje vasario pusėje
Užteko proto, į Kaniūkų turgų už 6 kilometrų nuo namų, per šaltį ir vėpūtinius nesitrenkiau. Paskambinau šio turgaus galvai Gintui Saboniui, tas visas naujienas išklojo.
Kaniūkų šeštadieniniai turgeliai – nedidukai, augs ir didės iki pavasario, kol prasidės sėklos ir sėja. Šiuo metu svarbiausia prekė – grūdai. Maišas (50 kg) kviečių – 11, miežių – 12 eurų. Maišas (40 kg) avižų – 9 eurai. Kaimo žmonės pirko ir kukurūzų, įvairių miltų ir kitokių pašarų.
Buvo gaidžių ir triušių, dedeklių vištaičių rasis tik vasario antroje pusėje.