Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Velykų bobutė ateina su ilgu karantino sijonu!

Jurgis Kochanskas  •    •  10:17, 2021-03-28
Jotvingių turguje prekiautoja Zita Pangonienė ir jos paruoštos verbos – kiškio uodegėlės ir lapės ašarėlės.
Jurgio Kochansko nuotr.

Pasiskiepijęs nuo covido, jaučiuosi kaip pakaustytas žirgas! Iškart aplėkiau Alytaus turgelius. Kaip mūsų Premjerė būsiu konkretus: turiu dvi žinias. Pirmoji: Jazminų turguje į laisvas kiemelių erdves prekeiviai pabiro kaip bitės iš avilio!  Antroji: Kaniūkai sulaukė vasarinių kviečių, grūdų kainos kelia skvernus!

 

Ir karaliai valgo paprastą ruginę duoną

 

Alytaus turgus Jazminų gatvėje pakirdo su plūstelėjusia kovo pabaigos šiluma. Prekeiviai atkuto, kiemelių erdvėse šviečia striukės ir kelnės, pirkėjai naršo apatinį trikotažą, apavą ir daug kitų prekių. Antai Jazminuose išsirikiavo ir naujutėlaitės žoliapjovės, kurias apžiūrėjo alytiškis Romualdas Ambroževičius. Užrašai įspėja, kad pardavėjai aptarnauja tik po vieną, prašoma laikytis atstumo, nesibrukti.

 

Jazminų turguje kampelį technikos atrado alytiškis Romualdas Ambroževičius – nužiūrėjo 300 eurų kainuojančią žoliapjovę.

Turguje šį savaitgalį buvo žymiai daugiau žmonių, visi su kaukėmis. Bezyliodamas užriečiau galvą: toks aukštas, bene Nemunaičio ūkininkas Saulius Ludavičius! Žinomas paukštininkas žurnalistui – geras kąsnis Velykoms.

 

„Auginam 2 tūkstančius dedeklių vištaičių, įvairių spalvų – rudas, juodas, raibas. Jauniklės dės tik po mėnesio, jau po Velykų. Parduodam tik ūkyje, viena – apie 5 eurus“, – bėrė žinias Saulius.

 

Prispirtas ūkininkas pabaksnojo savo kišeninę techniką ir abu kartu sužinojom, kad dedeklių vištaitės kasdien sulesa apie 4 lietuviškus centnerius grūdų. Kuo dar lesina ūkininkas plunksnuotąsias, kad augtų sveikos – nepavyko išpešti.

 

Nemunaičio paukščių karalius ūkininkas  Saulius Ludavičius Alytaus turguje Jazminų gatvėje nuolat perka paprastą bemielę ir becukrę ruginę duoną. 

 

Sakau, turėk tu žmogau ir tūstančius vištaičių, jeigu nepasirūpinsi iš anksto, per Velykas gali likti be kiaušinių! Jazminuose dešimtis kaimiškų kiaušinių – iki 2 eurų.

 

Verbai – kiškio uodegėlės ir lapės ašarėlės!  

 

Meniškai išpuoštais suvenyriniais kiaušiniais Jazminų turguje pirkėjus viliojo alytiškė Zita. Jų kaina nuo 50 centų iki 2 eurų.

 

Čia pat Verbų sekmadienis. Matėsi viena kita verbelė – kadagio šakelė su žilvičio rykštele, kaulenio, tujos ar kitų žalumynų ryšuliukai.

 

Po Jazminų turgų vaikščiojo Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausieji specialistai Stasys Gudzinevičius ir Martynas Zienius. Jie atidžiai apžiūrinėjo visžalius augalus verboms, indams, kur sudedami velykiniai margučiai, puošti – ieškojo pataisų. Šiuos augalus draudžiama rauti, skinti ar kitaip naikinti. Pataisų niokotojų laukia administracinė atsakomybė.

 

„Ne pirmi metai įspėjame gyventojus dėl pataisų, tai nykstantys augalai. Dzūkai supranta, kad juos reikia saugoti. Alytaus turgeliuose nepasitaikė pastebėti pataisų, tai visiems mums didžiulis pliusas“, – kalbėjo Stasys Gudzinevičius.

Alytaus aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausieji specialistai Stasys Gudzinevičius ir Martynas Zienius tikrina ar nėra turguje draudžiamų pataisų. Už jų naikinimą gresia baudos.

 

Jotvingių turguje itin originalios verbų puokštės – iš lauko žolynėlių surištos ar pačių daržuose užaugintos.

 

Nuolatiniams pirkėjams ir bičiuliams dovanojo verbų puokšteles – kiškio uodegėles ir lapės ašarėles – Prekiautoja Zita Pangonienė iš Pakašavo. Alytiškiai jos geras akis dar mena iš dešimtmečių darbo „Jotvingio“ parduotuvėje. Deja, visiems pažįstamą Zitos šypseną slepia karantino kaukė.

 

Šventėms alytiškė Zita siūlo alytiškiams papuoštų suvenyrinių kiaušinių.

 

Regis, artėjančias abejas šventes, Verbų sekmadienį ir Velykas, praleisime tarp keturių sienų ir prie stalo bus daug tuščių vietų. Žmonės šventėms ruošiasi kukliau, kuklesni ir iš turgaus pirkiniai. Aišku, mūsų stalus pagyvins žalumynai, šiltų kraštų daržovės ir vaisiai. Kodėl nepasmaguriauti šviežio arbūzo, kilogramas – 2,5 euro. Žaliadryžius iš Kosta Rikos prekybininkas Mindaugas mėto it kamuolį nuo rankos ant rankos!

 

 Jazminų turgaus prekiautojui Mindaugui arbūzai it žaislai.

 

Gražu, kai tarp svečiose šalyse užaugintų daržovių puikuojasi ir puniškio ūkininko Algimanto Žemaičio agurkai, kilogramas –  4,8 euro.

 

Jazminuose ant turgaus prekystalių ir ūkininko Algimanto Žemaičio užauginti agurkai.

 

Šventės šventėmis, o gyvenimas teka savo vaga.  Jazminų turguje penktadienį ir šeštadienį pirmas pasirodė Buskų medelyno atstovas iš Babtų – sodininkas Giedrius Buska.

 

Jazminuose ant turgaus prekystalių ir ūkininko Algimanto Žemaičio užauginti agurkai.

 

„Klausia obelaičių, trešnių, vyšnių – visko perka po truputį. Turime įvairių uogakrūmių , puoduose – šilauogių po 6 ir 9 eurus“, – pasakojo jaunasis sodininkas.

 

Pirko miežius kaip pasiutę!

 

Šeštadieninis Kaniūkų turgus riebėja akyse – pilna žmonių, bet eilių nebuvo. Gaila, kad juodą karantino rūbą užsivilko Varėnos savivaldybė, nes šio krašto lengvų žemių dzūkai būdavo pagrindiniai Kaniūkų turgaus grūdų pirkėjai.

 

Nedrošiu morkos – griebkim jautį už ragų. Kaniūkų turgaus lankytojai tris šeštadienius ieškojo vasarinių kviečių. Jų buvo sočiai: maišas (50 kg) – 10 eurų, visų neišpirko. Miežių maišas – 10 eurų, pirko kaip pasiutę, nesiderėdami, išpirko iki grūdo.

 

Maišas kviečių – 8 eurai. Maišas (50 kg) gražių avižų – 8, maišelis (40 kg) avižų – 6 eurai.

 

Kaniūkuose mirguliavo dedeklės vištaitės, buvo gaidžių, triušių, medžio meistro drožinių, namų apyvokos prekių ir senų rakandų. Buvo ir beržinių šluotų, kotą gali ir pats įkišti, negi už viską mokėsi!

 

Prieš šventes verkiant reikia pasišluoti!

 

 

 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai