Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 15 791

Jurgio turgeliai. Valstybė bus stipresnė ir pensijos riebesnės!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:58, 2019-07-07
Albina Karkauskienė gėrisi Jazminų turgaus daržovėmis.
Jurgio Kochansko nuotr.

Per Mindaugines Alytaus turgeliai nenusileido krautuvėms ir dirbo išsijuosę. Turgaus prekeiviai retoriškai klausė: „ Jeigu visi švęs, kas dirbs? Nušovėm du zuikius: ir valstybė bus stipresnė, ir pensijos riebesnės!“

 

„Šiemet mėlynės saldžios, skanios. Sunku rinkti, bet ką padarysi. Mes, lietuvės, darbščios, nemokam sėdėti, mums reikia dirbti“, – tarsi pagavusi bendrą toną, kalbėjo Jotvingių turguje su pilna pintine gražių mėlynių pasirodžiusi Ona Mikalopienė iš Onuškio.

 

Į Jotvingių turgų gražių mėlynių atvežė uogautoja Ona Mikalopienė iš Onuškio ir neprarado geros nuotaikos: jos mėlynės po 5 eurus tik padulkėjo!

 

„Alytaus aplinkiniuose miškuose mėlynės sudžiūvusios, sulig uodo galva, kur tokių didelių radote?“ – klausiau.

 

„Rinkau drėgnesnėje vietoje, jau antrą kartą Jotvingių turguje ir ilgai neužsibūnu. Litrą uogų leidžiu po 5 eurus“,– Ona sėmė uogas iš pintinės ir pylė į stiklainius – mėlynės atrodė ką tik surinktos.

 

Jazminuose, prisiskynusi juodųjų serbentų ir vyšnių, akim gaudė pirkėjus Pirmojo Alytaus gyventoja Alvyda Urbanavičienė. Pirkėjus viliojo, o korespondentą baidė kaip musę nuo torto.

 

Buvusi Alovės seniūnė, turi anūkę, kuri jai uogų priskina, močiutei belieka tik parduoti.

 

Litras juodųjų serbentų –1,8 euro, dvilitris kibirėlis purpurinių vyšnių – 4 eurai.

 

Vietinių braškių kilogramas laviruoja tarp 3–3,5 euro. Valdas Simanavičius iš Vankiškių kaimo sakė, kad šių uogų dar turės ir ateinančią savaitę.

 

Atvežtinės braškės, vyšnios ir trešnės, šilauogės, jau pasirodė ir vietinių ankstyvųjų veislių šių uogų, regis, niekada nesibaigs, joms pirkėjų netrūksta.

 

Į Jazminų turgų nuolat atvežantis trešnių kaimyninės šalies ūkininkas, paleidžia jas pigėliau (kilogramas trešnių – 2–2.5 euro), net eilių sulaukia.

 

Grybauja paskui lietaus debesėlį

 

Liepos pradžioje rudeniškos dienos sukrito, rodosi, ištiesi ranką ir pasičiupsi debesį.

 

Paskui lietaus debesėlį rado kelią alytiškė grybautoja Onutė Zaranskienė, renkanti voveraites jau dvi savaites.

 

„Gamta – mano namai, miške aš pailsiu. Ir grybauti, ir uogauti važiuoju viena, be kompanijos, kad nieko nereikėtų ganyti“,– pasakojo Onutė ir neslėpė, kad pastarąjį kartą grybavo Ryliškių miškuose, prie Juodžio ir  Rudžio ežerėlių. – Voveraitės auga ten, kur mėlyna nedidukė samana, kur berželiai ir pušelės“.

 

Jau dvi savaites renka voveraites alytiškė grybautoja Onutė Zaranskienė ir jai sekasi: įgudo voveraičių ieškoti paskui lietaus debesėlį.

 

Savaitės viduryje, kai buvo mažiau pirkėjų, Alytaus turguje Jazminų gatvėje Onutė už litrą voveraičių prašė 5 eurų. Savaitgalį voveraitės buvo vienu euru brangesnės už mėlynes, litras jų – 6 eurai.

 

Nei liūčių, nei sausros – viskas auga

 

„Turguje viskas auga, – gėrėjosi kopūstų gūžėmis, morkomis, burokėliais ir agurkais Varėnos krašto sodietė Albina Karkauskienė iš Kampų kaimo. – Mano daržą liūtis nušlavė, dar – nudžiovino, tik dabar antrąkart morkas pasėjau“.

 

Albina dar neseniai savo karvutę melžė, ratuota tempė į turgų sviestą ir sūrius, kiaušinius. Dabar anūkas avių būrį augina, o ji avytes tik  gano ir nuo vilkų saugo.

 

Išties, daržovių turgavietėse netrūksta. Tarp šviežių bulvių pardavėjų net šiokia tokia konkurencija. Kilogramas gražiausių bulvių – 1,2 euro, vidutinių – 1 euras, smulkesnių – 60–80 centų.

 

Agurkai brangesni už bulves, kilogramas jų – 1,4 euro.

 

Peraugusius agurkus, jie pigesni, pirkėjai griebia raugti. Juos sugrūda į stiklainius, prikiša žalumynų, česnakų, truputį druskos ir užpila šaltu šulinio vandeniu. Viršuje įgrūda verdančiu vandeniu nuplikintą plastmasinį dangtelį – ir į šaltą rūsį (nesuvalgytus pernykščius raugintus agurkus galima išdalinti, tik reikia nuskusti užrašą su metais). Pasak vienos „Jurgio turgelių“ komentatorės, labai gera užkanda, negi leisi geram daiktui  prapulti.

 

Ir levandiniai kalakučiukai

 

„Daugai penktadienį Mindaugines atšventė“, – ramiai, net nepakeldamas galvos, Kaniūkų turguje rinkosi kaimiškus viščiukus daugiškis Jonas. Vienas margis – 1 euras.

 

Kaniūkų turguje daugiškis Jonas, nepakeldamas galvos, renkasi kaimiškus margus viščiukus: ne taip lengva atpažinti, kur gaidžiukai, kur vištytės.

 

Nemunaitiškių paukštininkų dedančios vištaitės – po 6,5 euro.

Moka turgaus lankytojus nustebinti paukštininkė Asta Antanaitienė iš Krosnos. Ji atvežė šviesiai mėlynų, levandinių kalakučiukų. Jie gyvena arčiau žemės, nešokinėja per tvoras, mažiau skraido. Vienas mėlynas kanapėtasis – 4 eurai, žąsiukas – 6 eurai, perlinių vištaičių vaikai – 2–6 eurai.

 

Česlovas Kazočiūnas iš Likiškėlių kaimo turėjo narvelį dekoratyvinių balandžių. Pasak Česlovo, gražiausi – baltagalviai, su pašiauštų plunksnų šukutėmis.

 

Kviečiai litu kitu supigo

 

Kombinuotieji pašarai, miltai, grūdai – neįgudęs pirkėjas krapštė galvą, kuo palesinti paukščius.

 

Kuo lesinti paukščius – pasirink, kad gudrus!

 

Kviečiai ir miežiai litu kitu supigo. Anksti rytą už maišą (50 kg) kviečių dar prašė 11 eurų, o privažiavus smulkesnių pardavėjų, per grūdininkų eilę nuvinguriavo 10 eurų kaina.

 

Prastesnių kviečių buvo galima nučiupti ir už 9 eurus – ūkininkai valo aruodus, artinasi javapjūtė.

 

Kaniūkuose ir kiti prekiautojai nesnaudė.

 

Ūkinių prekių pardavėjas Gintas Sabonis su žmona Rima turi įvairių spalvų odinių diržų – po 5 eurus. Ir aš vieną pasičiupau, bet nusivyliau – per mažai skylučių, tokiu diržu pusantro Jurgio galima apjuosti!

 

Kaniūkų turgaus prekeiviai Gintas ir Rima Saboniai ruošia korespondentui diržą – darbuojasi skylamušiu. Procesą stebi triušių augintojas Romas Gaulė.

 

„Kam trūksta skylučių, turime skylamušį“ – nesutriko prekeiviai.

 

Beje, tą rytą įdomiausias pirkinys iš Ginto ir Rimos ūkinių prekių rinkinių – 5 eurų vertės bučius: pirkėjas baloje gaudys smulkias žuvis ir lepins savo katiną.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra