Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Taupiai šeimininkei ir kiaulės šnipas praverčia!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:19, 2019-08-04
Alytaus turguje Jazminų gatvėje mėsos paviljone geriausios mėsos prisipirko alytiškis Kęstutis Krivas, paprašė ir karkos – žino, kas skanu.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgeliuose iki rugpjūčio 10–osios, kol senjorai negavę pensijos, – „kūdos“ antys. Įgudę prekeiviai ir jas moka „nupešti“.

 

Antai Jazminuose, mėsos paviljone, kiaulienos kumpius, sprandinę, nugarinę ir išpjovas kepsniams ir šašlykams nuperka jauni  pirkėjai, ne itin mėgstantys gaminti, ar sukti galvą, kaip pigiau pavalgyti. Atraižėlės, uodegėlės ir visa kita praverčia taupioms šeimininkėms, kurių šeimos dirba, daug  neuždirba, bet sočiai valgo.

 

„Vos atvėsus orams, pirkėjai užsigeidžia tikros šaltienos su savais, įprastais prieskoniais. Šaltienai tinka kiaulių kojos ir šnipai, kilogramas jų – po 1,5 euro. Kilogramas karkos – 1,9, ausų – 4,8 euro. Per šventes kojos, šnipai, karkos ir ausys žymiai pabrangsta, vos ne dvigubai, todėl taupios alytiškės šaltieną užsišaldo“, – pasakojo mėsos pardavėjos.

 

Ir aš suabejojau: turguje pirkti ir namuose paruošti sūdyti lašinukai, šoninė, ar gali prilygti krautuviniams mėsos gaminiams kaina ir skoniu?    

 

Alytaus turgaus Jazminų gatvėje, paviljonuose, vis dar nuobodžiauja rūbų prekeiviai. Retas pirkėjas čia užsuka, o ne už kalnų rugsėjis, mokykla. Negi mamos ir tėčiai lėks apsipirkti pas kaimynus lenkus ar į Gariūnus, kai čia visko per akis?

 

Beje, čia pardavėjai tarp daugybės sukrautų rūbų rūbelių jaučiasi kaip silkės statinėje, be jokio šviežio oro gūsio.

 

„Ko labiau bijote: kandžių ar mokesčių?“, – paklausiau internetinėje erdvėje paskendusią drabužių pardavėją ir, nelaukdamas, kol ši pakels galvą, sprukau lauk.

 

Šviežių bulvių kaina darda žemyn

 

Vis dėlto sausa, išdegusi vasara nemetė į mus apgraužtu kaulu – Alytaus turgelių lauko prekystaliai lūžta nuo daržovių, uogų ir vaisių, savų ir atvežtinių.

 

Krinta bulvių kainų kartelė, kilogramas gražiausiųjų – 80 centų, smulkesnių bulvaičių kaina pumpuruoja kaip ta ožka lėkdama nuo kalno – iki 20 centų.

 

„Kai ką ir aš pasižymiu: tokiu laiku bulvės ir pernai tiek pat kainavo“, – sakė Alytaus turguje Jazminų gatvėje bulvėmis prekiaujantis Alytaus kaimo ūkininkas Bronius Zalieckas, kurio skanioms daržovėms niekada netrūksta pirkėjų.

 

Pirkėjai sako, kad Jazminuose labai skanios Alytaus kaimo ūkininko Broniaus Zaliecko užaugintos bulvės.

 

Ankstyvos bulvės gražios, kaip vėlyvosios derės – neaišku, kai kur bulvienojus jau griebia miltligės pelėsis. Turguose, dar mėnuo iki Baltramiejaus, o jau pasirodė neišgliaudytų riešutų dėžės. Žmonės sako, kai gausiai dera riešutai, nesitikėk bulvių.

 

Broniaus svogūnų kilogramas – 1 euras, kaip susitarę, ir kiti ūkininkai Jazminų ir Jotvingių turgeliuose svogūnus parduoda po vieną, česnakus – po 6 eurus.

 

Pilna pomidorų, išnokusių šiltadaržiuose ir ant lauko, kilogramo jų kaina nuo 1,5 iki 2 eurų. Atsirado daugiau  ir agurkų, kvepia krapais agurkams raugti skirtos žalumynų šluotos.

 

Kilogramas obuolių –50–60, kriaušaičių – 80 centų.

 

Susilygino šilauogių ir mėlynių kaina, kilogramas jų – 4,5 euro.

 

Užsiminiau apie mėlynes, traukia liežuvį pasakyti ir apie grybus. Turgeliuose – tik pavargusios voveraitės apskrudusiomis skrybėlaitėmis, grybų karalius iš Varėnos krašto Albinas Mielkus jų net nerenka.

 

„Baravykų bus po Žolinės“, – Jotvingių turguje pasakė Albinas ir aš tikiu, nes 70 metų grybaujantis senolis negali apsirikti.

 

Šią vasarą netingėjo ir bitės. Jadvyga ir Vytautas Bandoniai kažkada laikė 60 kelmų bičių, dabar sumažino jų iki 12 šeimų. Mažta ir bičiulių jėgos: Vytautui liepą sukako 80 metų, o Jadvyga, atsilikdama pusantrų metų, jį bepasivejanti.

 

„Ir anūkė kopti medų mums padeda. Šiais metais iš avilio išėmėm po gerus 50 kilogramų medaus. Rekordas kažkada buvo, kai bityną turėjom Kančėnuose, iškopėm iš avilio arti 100 kilogramų medaus“, – pasakojo Jadvyga, Jazminų gatvės turguje vos suradusi vietelę tarp bitininkų, ant prekystalio krašto.

 

Jadvyga medų (1 kg) pardavinėjo po 5 eurus – kvepiantis, suneštas iš laukų žolelių, liepų, raistų avietynų. Bitininkė turėjo ir savo sodo obuolių, kriaušių, pomidorų. Kilogramas sodo aviečių – 4 eurai.

 

Bitininkė Jadvyga Bandonienė su vyru Vytautu visą gyvenimą bitininkauja ir už medų  pelnė gerą vardą. Į Jazminų turgų Jadvyga atvežė medaus, sodo ir daržo gėrybių.

 

Kas čia per tvarka: kur koja, kur ranka?

 

Beje, savo užaugintų sodų ir daržų gėrybių galima nusipirkti prie kai kurių Alytaus didžiųjų krautuvių: gėlių, vaisių ir uogų. Pardavėjai atsineša savo staliukus, kėdutes, slepiasi nuo saulės po skėčiais – ieško pavėsio. Čia ir pasimato, kaip mūsų valdžia myli savo darbštuolius. Ypač graudu Putinuose – prie vienos seniausių miesto krautuvių. Kažkas čia tvarko turgelį ir nesutvarko, kur koja, kur ranka.

 

Vidzgiryje prie „Iki“ krautuvės, Likiškėlių gatvėje, alytiškė patenkinta, nusipirkusi cukrinukų obuolių.

 

Į Alytaus turgelius atvažiuoja prekeivių ir iš kitų Lietuvos vietų. Jazminuose buvo atvežęs medinių vazų, lėkščių, ąžuolinių bei iš Kanados alyvmedžio pagamintų dekoratyvinių ratų, talentingas stalius Adolfas Kvyklys. Jis kilęs iš Utenos krašto, o gyvena Noreikiškėse.

 

„Kiekvieno medžio raštai – nepakartojami, noriu atskleisti jų grožį. Kai paimi gaminį į rankas, medis šildo, tai vertybė, gera dovana“, – meistras ieško savo darbų pirkėjų ir Dzūkijoje.  Už ąžuolinį ratą prašė 90 eurų.

 

Į Alytaus turgų savo darbų atvežė Noreikiškių stalius Adolfas Kvyklys.

 

Kaniūkuose – karavanas šviežių grūdų, pusės jų – neišpirko

 

Kaniūkų turgui itin svarbūs rugpjūtis ir rugsėjis, vienas mėnuo rugius pjauna, kitas – sėja. Dabar metas, kai į ūkinį turgų plaukia naujas grūdų derlius. Visi verkė, kad tai sausa, tai nedygsta, o derlius – neblogas.

 

„Netrukus javapjūtės pabaigtuvės, liko nenukirsta  tik 60 hektarų javų“, – sakė Miroslavo seniūnijos stambus ūkininkas Salius Valūnas, ūkininkaujantis su broliu Gintaru.

 

Saulius pasigyrė perdien pasiekęs rekordą – nukūlė 37 hektarų kviečių. Paklausiau, ar neperdegė?

 

„Kombaino kabinoje nekaršta, yra kondicionierius, perdien pasėdėjęs, net kojas užgėliau“, – regis, kad Saulius nejuokavo.

 

Galinga technika, galingi ūkininkai vėju perlėkė per savo javų laukus.

 

Kaip sekėsi ūkininkams, kurie neapleidžia tėviškės žemių, turi darbą ir laisvalaikiu ūkininkauja.

 

„Kviečiai po 6 tonas byrėjo, kvietrugių buvau mažiau pasėjęs, kūliau 4 tonas iš hektaro“, – pasakojo Pivašiūnų seniūnijos Radvilonių kaime auginantis grūdines kultūras Renatas Pultarackas.

 

Renato kviečiai – stambūs, gražūs, sausi, dar gražesni – kvietrugiai, grūdas sulig žąsies akim. Ūkininkas parduoda kviečius ir kvietrugius ir namuose, tel.865214504.

 

Kaniūkuose naujo derliaus kviečių ir kvietrugių atvežė Pivašiūnų seniūnijos Radvilonių kaimo gyventojas Renatas Pultarackas.

 

Grūdų į turgų atvežė, suskaičiavau, 18 ūkininkų. Vieni apsunkę atvažiavo, tonas grūdų prisikrovę, kiti į automobilius tik keletą maišų javo įsimetę – visus domino kainos.

 

Anksti ryte miežiai, kviečiai ir kvietrugiai ėjo po 10 eurų, vėliau svyravo – 9–10 eurų.

 

Kaniūkuose, baigiantis turgui, paskambinau jo administratoriui Nauriui Pilkai ir sužinojau, kad maždaug pusė atvežtų grūdų neišpirko.

 

Į valdžios kišenę – saują šermukšnio uogų!       

                                    

Vis dar paklausios Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaitės – bus jų ir ateinantį turgų. Buvo kaimiškų margių viščiukų, perlinių vištaičių, veislinių vištų, daug įvairaus amžiaus triušių. Paauginti triušiukai – 4–7 eurai.

 

Ūkinės, namų apyvokos prekės, medžio meistro drožiniai, kalvio dirbiniai, gelžgaliai ir senienos – yra kur Kaniūkuose pasikapstyti.

 

Neaplenkia Kaniūkų turgaus Prienų krašto sodininkas Ruslanas Balandinas, auginantis per šimtą įvairių rūšių sodinukų. Jo medeliai – puoduose, sodink kokiu nori metų laiku, tik nepamiršk palaistyti.

 

Atkreipiau dėmesį į Ruslano šermukšnius, kurių uogos vyšninės, oranžinės, raudonos, geltonos, juodos, baltos.

 

Kaniūkuose nuolat atveža įvairių sodinukų Prienų krašto sodininkas Ruslanas Balandinas. Šįkart atkreipė dėmesį į šermukšnių medelius – sodink ir palaistyk, augs kaip iš pypkės.

 

„Nerealiai skani uoga, kai padžiūsta –  saldainis. Labai tinkama džiovinimui“, – aiškino sodininkas, už šermukšnio medelį prašantis 15–20 eurų.

 

Sakoma, kad šermukšnis ir raganas atgraso, jo ir velniai bijo. Būdamas valdžioje, ir aš šermukšnio uogų į kišenę įsimesčiau, kad nekiltų jokių pagundų.

Komentarų nėra