Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Šv. Velykos pas dzūkus ne basos atėjo

Jurgis Kochanskas  •    •  8:49, 2019-04-21
. Į Jazminų turgų Velykas atnešė tautodailės meistras Romas Karalius.
Jurgio Kochansko nuotr.

Pirma, antra diena Velykų, antradienį – Jurginės, po keturių dienų – Atvelykis. Kaip dzūkai sako, švenčiant galima gauti ir trūkį...

 

Velykas į Alytaus Jazminų turgų atnešė ir alytiškis Romas Karalius, nustebinęs visus gražiausiai išskutinėtais margučiais. Kiaušinyje telpa visas pasaulis, o meistro rankose jis prabyla raštais, ženklais ir simboliais.

 

Romo margučiai – lengvučiai, tuščiaviduriai. Tad kiekvienam rūpėjo paklausti, kaip išsiurbė turinį, paliesti, apžiūrėti. Pirko, nes margutį gali sau pasilaikyti, juo pasipuikuoti, miela malonu ir jį dovanoti.

 

„Jau 15 metų juos skutinėju, būnu mugėse, parodose, mane visi pažįsta“, – prisistatė meistras, už išskutinėtus vištos kiaušinius prašė 3, anties – 4, žąsies – 6 eurų.

 

Jazminų velykinis turgus išties patvino pavasariu: vaismedžiais, visžaliais medeliais, gėlių gausa. Pastarųjų atvežė iš Talokių kaimo ir Saulius Pilvelis. Šis gėlininkas pateikė kilimą našlaičių – viena 60 centų, svyrančių gėlių vazonuose – augina jų per 30 pavadinimų. Labiausiai pirkėjams žinomos begonijos, pelargonijos, surfinijos. Vazonėlis jų – 4 eurai. Populiarūs jo paruošti gėlių „miksai“ vazonuose – 5–6 eurai.

 

Saulius augina ir agurkų bei pomidorų daigus – 60–70, kopūstinių daržovių pasodas – po 25 centus.

 

Gražiausių gėlių ir daržovių pasodo priaugino Saulius Pilvelis iš Talokių.

 

Žydi, pleška ir Alytaus Jotvingių turgus, dar džiovintais baravykais pakvepia. Į Jotvingių turgų jų atvežė cikras dzūkas iš Varėnos pusės, Pagronyčio kaimo miškinis Albinas Mielkus. Kai yra gėrybių, jis miške kelia ir gula.

 

„Atvežiau dziovytų baravykų, sakau, gal kam paciks prie silkės, ir pernai rinktų spalgenų – dar niekas nepaklausė. Vien skiepam prieš arkes išlaidau 90 aurų, man neacipirks“, – bėdojo dziedukas, už 50 g džiovintų baravykų prašęs 3, puslitrį spanguolių – 2 eurų.

 

Šalia Albino, tokia pat kepuraite su snapeliu ir pumpurėliu viršuje, prekiavo bulvėmis ir svogūnais alytiškis Jonas Mocevičius, priauginęs jų savo žemėje. Nors Velykos – kiaušinių, krienų, kepsnių ir pyragų metas, alytiškiai labai mėgsta senovišką baltą mišrainę, o jos be gerai išlaikytų bulvių nepagaminsi. Pirkėjai Jono bulves nešė vėju, nes kilogramas jų – 40 centų (kiti prašo ir 50-ies).

 

Jotvingių turguje – Albinas Mielkus (dešinėje) iš Pagronyčio kaimo ir alytiškis Jonas Mocevičius.

 

Alytiškiai net žioptelėjo, kaip pabrango skerdiena!

 

Didįjį penktadienį, kai net mėsos kvapo nebuvo galima uosti, Alytaus turgeliai prunkštė nuo mėsos tiekėjų akibrokšto: pabrango skerdiena. Nelyginant kas tiekia, skerdiena pabrango nuo 50  iki 80 centų, su PVM dar daugiau. Kainų rykštė pakrapino ir mėsos gaminius, paukštieną.

 

Jotvingių turguje 18 metų prekiaujanti Laima Kravčenkienė Velykų išvakarėse išdėliojusi kalakutų ir vištų krūtinėles, šlauneles, blauzdeles, rizikavo ir paliko senas kainas.

 

„Šią savaitę kasdien gavom pranešimus, tai 10, tai 20–30,  ir net 40 centų pabranginta, bet mūsų paviljonas prekiavo dar senomis kainomis. Nežinau, kaip kolegėms, iš manęs niekad taip gerai nepirko, kaip per šias Velykas“, – atviravo Laima.

 

Jotvingių turgaus mėsos paviljone – vištiena ir kalakutiena prekiauja Laima Kravčenkienė. 

 

Jazminuose mėsos paviljone pakalbinau prekeivį, kuris kovo 24-ąją gimtadienio proga gavo dovanų raudonų rožių. Gėlės iki Velykų išsilaikė, žydi. Tačiau prekeivio ne kokia nuotaika: nuo tos rožinės dienos, tik per mėnesį laiko,  mėsos tiekėjai skerdienos kainų kartelę pakėlė iki 80 centų.

 

„Kas savaitę augo po 20 centų ir užaugo!“ – atsiduso mėsos pardavėja Onutė.

 

Viena akim paskersavau į kiaulienos vitrinas: 1 kg kumpio, šoninės – 4 , nugarinės su lašinukais – 4,5, nugarinės – 5,5 euro. Kilogramas sprandinės – be 1 cento 6 eurai!

 

Pabrango ir mėsos gaminiai. Antai vieni gamintojų vytintų mėsos gaminių kainas pakėlė 2 eurais, karšto rūkymo – per eurą. Turgaus mėsos paviljone buvo įdomu stebėti: vienų gamintojų produkcija jau buvo aplyta naujomis etiketėmis, kitiems gaminiams dar galiojo senos kainos.

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone pirkėjus pasitiko pabrangusi mėsa.

 

Jotvingių turgaus prekiautojų teigimu, jie prieš Velykas susilaikė, pirkėjų negąsdino. Tuo tarpu Jazminų turgaus mėsininkai teigė, kad nesą labdaros organizacija: „Tiekėjai kelia mėsos kainas ir mes priversti“.

 

Turgui velykinę nuolaidų kilpą paspendė ir didieji prekybos centrai, leisdamiesi į pirkėjų vilionę. Turgus tokiai prabangai neturi galimybių.

 

Prekybos centrai prieš šventes pirkėjus privertė bėgioti paskui nuolaidas. Žmonės moka  skaičiuoti savo pinigus. Pirko, kur pigiau. Beje, apie mėsos brangimą prekybos centruose dar nieko negirdėjau, pasak parduotuvės darbuotojos, „mėsa kaip ėjo, taip eina“.

 

Kas liko, tai Miko – ir į Kaniūkus

 

Regis, dauguma dzūkų ūkininkų jau apsisėjo ir į turgų veža, kas liko nuo sėjos. Taip Kaniūkuose su kviečiais ir miežiais įsitaisė Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas su sūnumi Justinu. Miežius pardavė po 10, vasarinius kviečius – 12 eurų.

 

Kaniūkų turguje grūdų likučius atvežė butrimoniškiai ūkininkai Justinas ir Mindaugas Anušauskai. Kairėje – Ūdrijos krašto ūkininkas Algimantas Pangonis.

 

Su butrimoniškiais šnekučiavosi ūkininkas Algimantas Pangonis iš Ūdrijos. Ir tas baigė pavasario darbus, 40-yje hektarų įsėdamas dobilų įsėlį.

 

Vyrai pastebėjo: nors sėjant dulkėjo, bet giliau žemėje drėgmės dar yra, kai kurie pasėliai  jau dygsta, nors verkiant reikia lietaus.

 

Su likučiais kviečių į Kaniūkus atvažiavo ir Rasa Jarusevičienė iš Santaikos.

 

„Sėjame tik sau, aš dirbu Alytuje baldininke, bet, pasirodo, moku ir prekiauti“, – šypsojosi Rasa, kviečius paleidusi po 10 eurų, vos spėjau nufotografuoti prie paskutinio maišo kviečių.

 

Rasa Jarusevičienė iš Santaikos sėkmingai pardavė kviečius.

 

Turi parduoti miežių namuose Jonas Kisielius iš Venciūnų. Jo tel. 867246359. Taip jau atsitiko, kad Jono žmona, žinoma duonos kepėja Asta Kisielienė buvo išsileidusi į europines keliones. Tad Jonelis ir nesuskubo su miežiais į turgų.

 

Atrado Kaniūkus ir sūduviai Antanas Stanulis ir Šarūnas Kasiulis iš Igliaukos krašto. Atvežė miežių ir kviečių. Ūkininkas Laimas iš Gudelių, jo tel. 868627350, turėjo miežių, vasarinių ir žieminių kviečių. Ir dar vienas kitas Marijampolės krašto grūdininkas.

 

Kaniūkų turguje – Igliaukos krašto ūkininkai Antanas Stanulis (kairėje) ir Šarūnas Kasiulis, atvežę grūdų.

 

Ūkininkas iš Vyšniūnų Eimutis Zdanevičius priminė, kad parduoda grikių, metinius eržiliuką ir kumelaitę, tel. 865010595.

 

Sutuoktinių sveikatą stiprina ožkos sūriai

 

Grūdus perka, bet jų kainos krito, jau ne 15–16, o 11–12 eurų. Dar bent du šeštadienius Kaniūkuose bus su daugiamečių žolių sėklomis Gvidas Aleksandravičius iš Prienų. Atveš pašarų verslininkas iš Šeštokų.

 

Prekiauja dedeklių vištaitėmis Poteronių ir Nemunaičio paukštininkai, yra triušių balandžių, ūkinių prekių, medžio bei kalvystės darbų.  

 

Į Kaniūkus atvažiavo pasižmonėti alytiškiai Bronė ir Vladas Urbonai. Jie laiko dvi melžiamas ožkas ir joms nupirko skaldytų kukurūzų.

 

„Kas perka žuvims, o mes – ožkoms“, – sakė Vladas.

 

„Spaudžiu sūrius, mano vyras labai juos mėgsta ir žentai – tik paduok“, – pasakojo Bronė, ožkas laikanti jau 18 metų.

 

Bronė ir Vladas Urbonai atvažiavo į turgų ožkutėms pašarų.

 

Velykas Urbonai švęs namuose, sulauks dukrų Nijolės, Jolitos ir Vidutės su vyrais, o svarbiausia, bus keturi anūkai.

 

Bronė ir Vladas jau 55-erius metus kartu. Sutuoktiniai mano, kad juos stiprina ir bendrą gyvenimą ilgina ožkos sūriai. Kodėl ir mums neišbandžius?

Komentarų nėra