Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 17 392

Jurgio turgeliai. Su gyvu bičių „televizoriumi“ viliojo smaližius

Jurgis Kochanskas  •    •  8:57, 2019-06-30
Alytaus turguje Jazminų gatvėje bitininkas Juozas Pileckas, jo bityno medus ir gyvas bičių „televizorius“.
Jurgio Kochansko nuotr.

Kiekvienas bitininkas, prekiaujantis turguje, turi savo vietelę. Ir medaus pirkėjai neklaidžioja, o lengvai atranda savo bitininką.

 

Yra pirkėjų, kurie kaskart nusiperka medaus iš kito bitininko – renkasi skaniausią.

 

Šiuo metu visus bitininkus, prekiaujančius Alytaus turgavietėse,  suvienijo bendra medaus kaina, kilogramas jo – 5 eurai.

 

Alytiškis bitininkas Juozas Pileckas savo bityne turi arti 100 šeimų, gano Lazdijų rajono savivaldybės miškuose ir laukuose. Jis pirmas pasirodė Alytaus turgeliuose su šviežiu klevų medumi. Nerimsta jis ir toliau: į turgų atvežė gyvą bičių „televizorių“, žadindamas pirkėjų smalsumą. Bitininkas siūlo medų, suneštą iš vaistinių augalų, turintį ypatingų gydomųjų savybių.

 

Kai tiki, tai ir medus gydo. Aš labiausiai vertinu tėviškės bičių suneštą medutį ir užsisakiau jo žiemai 4 kilogramus. Dabar galvoju: ar nepermažai?

 

Viduryje savaitės dūdmaišiu grojo...

 

Savaitės viduryje Alytaus turgeliai dūdmaišiu grojo – tuštoka, šeštadienį –  ūžė, bet tik ten, kur prekiauta uogomis, daržovėmis ir žalumynais.

 

Ateina į turgelius šviežios bulvės, suskaičiavau Jazminuose ir Jotvingyje per 10 jų pardavėjų. Tai reiškia, kad krinta šviežių bulvių kaina, kilogramas gražiausiųjų jau neperšoka per 1,2 euro.

 

Jotvingių turguje su šviežiomis bulvėmis Antanas Rimdeika iš Butrimonių krašto Greikonių kaimo. Daržininkas atvežė į turgų ir žieminių česnakų.

 

Pirkėjai dažniausiai renkasi vidutinio dydžio bulves, už kilogramą jų moka 80 centų – 1 eurą. Smulkios bulvės – 30 –60 centų.

 

Jotvingių turguje pakalbinau Antaną Rimdeiką, kuris prieš šešerius metus atvažiavo su drauge iš Kauno ir apsigyveno pas močiutę Marcelę Noreikienę Greikonių kaime.

 

„Jau kasam bulves, parduodam, iš kaimo – nebėgam“, – pasakojo Antanas, atvežęs parduoti ir žieminių česnakų, kilogramas jų – 4 eurai.

 

Populiarūs vietinių augintojų agurkai. Kilogramas jų – 1,4 euro, prie šviežių agurkų – eilės.

 

Mačiau karštyje pavargusių atvežtinių agurkų, kilogramas jų – 80 centų. Tokius, nestandartinius, šeimininkės raugia. Šluotelė žalumynų agurkams raugti – 1 euras.

 

Atvežtinės braškės, trešnės, vyšnios – ant prekystalių kalnais sukrautos, perrenkamos vietoje – perka.

 

Prisirpo vietinės vėlyvų veislių braškės, kilogramas gražiausių – 3,5, vidutinių – 3 eurai. Braškių sezonas jau žvalgosi į pabaigą.

 

Daugiau atsirado mėlynių. Moterys pasakoja, kad „poteriauja“ uogaudamos, mėlynės labai smulkios. Kilogramas šių uogų – 7 eurai.

 

Jazminuose litras mėlynių – 7 eurai.

 

Miškų ir raistų avietės dar sirpsta, sako, kad prastos. Kilogramas sodo aviečių – 3 eurai.

 

„Vasarą, per karščius, visada mėsos pardavimas aprimsta, rugsėjį, kai prasideda mokykla, vėl grįžta į savo vėžes“, – šnekėjo Jazminų turgaus mėsininkai, kurių eilės vasarą gerokai praretėjusios.

 

Gėlių turgavietėse bus iki užšals. Kermėkų spalvingų puokščių Jazminų turguje buvo atvežusi Ona Burbulienė iš Miklusėnų. Puokštė – 1 euras.

 

Savaitės viduryje Alytaus turguje Jazminų gatvėje Ona Burbulienė iš Miklusėnų. Iš jos nupirko vieną kitą stiklainiuką medaus, kermėkų, kurio žiedynai itin tinka džiovinimui.

 

Paukščiai, grūdai, gelžgaliai ir ūkinės prekės

 

Karščiu svilinęs birželis 29-osios ankstų rytą pašiaušė Kaniūkus: tik 7 laipsniai šilumos! Nemunaičio paukštininkai net nenešė iš automobilio parodai vienadienių viščiukų (vienas – 80 centų). Lauke narveliuose raudonavo tik šešių mėnesių dedeklių vištaičių skiauterės ir brukosi į  dėžių kampus pusketvirtos savaitės broileriukai. Vištaitė – 6,5 euro, mėsinis viščiukas – 2 eurai, jei perki daugiau, moki po 1,8 euro.

 

Veislinių vištų vienadienių viščiukų turėjo Asta Antanaitienė iš Krosnos, vienas – nuo 1 iki 4 eurų.

 

„Paukščių savo užsiauginam“, – sakė Alovės gyventojas Gintas Bakūnas, nusipirkęs ir maišelį (25 kg) skaldytų kukurūzų, mokėjo už jį 6 eurus.

 

Iš Krosnos atvežti veislinių vištų kiaušiniai.

 

Kukurūzus ir žirnius pirkti pradėjo žvejai, juos kažkaip brinkina.

 

Pašarų pagrindas – kviečiai ir miežiai, suskaičiavau 14 mašinų ir priekabų, pakrautų grūdais. Anksti ryte kviečiai ir miežiai ėjo po 12 eurų. Kas daugiau javo atvežė, kainų nemažino, kas į automobilį įsimetė vieną kitą maišą grūdų, paleido ir po 10 –11 eurų.

 

Kaimo žmonės randa sau tinkamų ūkinių prekių, perka kauptukus, geležinius kuolus, kibirus, medžio meistro nudrožtus kotus įrankiams.

 

Porelė veislinių vištų.

 

„Gal žinot veršingų telyčių, ar karvių iki 5 metų?“

 

Kaniūkuose pasirodė ir Miroslavo seniūnijos Remeikių kaimo ūkininkai Lina ir Jonas Vertinskai. Jie jau po šienapjūtės, pradėjo doroti atolus, bet pašarų žiemai turi perpus tiek, kiek reikia 100 melžiamų karvių ir kitam pusšimčiui galvijų. Tikisi, kad juos gelbės mišinio įsėlis.

 

„Gavom žinutę iš Lenkijos ūkininkų, gal turim parduoti veršingų telyčių, ar karvių iki 5 metų, arba žinom, kas turi parduoti“, – L. Vertinskienė atvažiavo į Kaniūkus su žinute mobiliajame, kuri ją gerokai suerzino.

 

Aloviškis Gintas Bakūnas pirko vištoms lesalo – skaldytų kukurūzų.

 

„Superka gyvulius? Juk ir pas juos sausra!“ – stebėjausi.

 

„Gal Lenkijos ūkininkus labiau remia valstybė. Superka mūsų kaimynai Ir gyvulius, ir pašarus, atvažiuoja, nusišienauja, susuka į rulonus ir išsiveža. Jei nenori sunkumų, gali parduoti ir visą karvių bandą“, – pasakojo L. Vertinskienė.

 

Ūkininkai Lina ir Jonas Vertinskai perlėkė per Kaniūkų turgų – atvažiavo kažkokios dalies kombainui, pažiūrėjo grūdų kainų, su ūkininkais pasikalbėjo. Kartu atsivežė ir globotinį Ričardą, kuris tarsi prisvilęs prie globėjų ir ypač domisi technika.

 

Pagalvojau, kad kaimo ateitį reikia patiems užsiauginti.

 

Kaniūkų turguje Miroslavo seniūnijos Remeikių kaimo ūkininkai Lina ir Jonas Vertinskai, jų globotinis Ričardas ir grūdų atvežęs ūkininkas Saulius Valūnas.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai