Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Spalį šviežios dzūkų braškės žemuogėmis kvepia

Jurgis Kochanskas  •    •  9:18, 2021-10-03
Alytaus turguje Jazminų gatvėje šviežios spalinės braškės. Jų atvežė ūkio „Dzūkų uogos“ puoselėtojai Augustas su močiute Lyda.
Jurgio Kochansko nuotr.

Spalis pažėrė auksinio rudenio spalvų, o Alytaus turguje Jazminų gatvėje šviežios dzūkų braškės kvepėjo žemuogėmis! Neatsigynė smagurių ūkio „Dzūkų uogos“ darbštuolis Augustas ir jo močiutė Lyda. Sakė, kad braškės vasarinės veislės, auga po stogu, siūlė paragauti.

 

Atsispyriau pagundai: pakako įkvėpti žemuogių kvapo – tikros!  Kilogramas dzūkiškų spalinių braškių – 6 eurai.

 

Jotvingių turguje užtikau kitą močiutės ir anūko duetą: gražiausių spanguolių atvežė Varėnos krašto Pamusio kaimo dzūkė Anelė Grigaravičienė. Litras spanguolių – 3 eurai.

 

Jazminų turguje Varėnos krašto Pamusio kaimo spanguolių rinkėja Anelė Grigaravičienė su savo talkininku anūku.

 

Pastebėjau, kad savaitgaliais spanguolės pigesnės, nes jų daugiau priveža. Šiokią dieną litras spanguolių su 50 centų pilvuku – 3,5 euro.

 

Šias metais ypač užderėjo šermukšniai, o štai putinų reikia paieškoti. Tad ir turguje šluotelė kekėmis svyrančių putinų – 2–3 eurai.

 

Dzūkai jau rankioja paskutiniąsias šilauoges. Kilogramas jų – 5–5,5 euro.

 

Regis, jau atsisveikiname ir su avietėmis. Savo 10 arų aviečių augimvietėje jų pririnko ir butrimoniškė Elena Asanavičienė, kilogramas – 5 eurai. Moteris savo noru atsisakė buhalterės darbo savivaldybėje ir medituoja su savo daržo ir sodo augmenija – ramu, tylu, jokio streso!

 

Aviečių ir dygliuotųjų melionų į Jazminų turgų atvežė butrimoniškė Elena Asanavičienė. Jai auginti avietes tikra palaima.

 

Gėlių mados nuolat keičiasi

 

Spalis – medelių sodinimo metas. Alytaus turgeliuose vaiskrūmiai, vaismedžiai, uogakrūmiai, visžalių sodinukai dar rikiuosis visą mėnesį, o štai su rudeninėmis gėlėmis jau atsisveikiname.

 

38-erius metus gėles augina Pirmojo Alytaus gyventoja Altrūda Liorentienė. Parduoda jas tik Jotvingių turguje. Šįkart į turgų ji atskubėjo nešina puodyne dekoratyvinių saulėgrąžų, žiedas – iki 1 euro.

 

„Prieš trejus metus  buvo siaubinga dekoratyvinių saulėgrąžų paklausa. Perka ir dabar, bet gėlių mados nuolat keičiasi“,– pasakojo Altrūda.

 

Jotvingių turguje Pirmojo Alytaus gėlininkė Altrūda Liorentienė ir jos dekoratyvinės saulėgrąžos.

 

Išties keičiasi. Ir atvežtinių gėlių pardavėjai susirūpino, kuo reikės verstis, kai gėlių vainikus ir „kašikėlius“ šermenyse jau keičia žiedelis ir „vokelis“.

 

Žiedai žiedais, uogos uogomis, ką valgysime?

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone ir iš viršaus fotografavau, ir iš šono – per langelį mačiau tik pardavėjas – nėra pirkėjų. Kur dingo mėsos valgytojai? Manau, kad mano fotoaparatas prastas, teks įsigyti naują!

 

Jazminų turgaus mėsos paviljonas laukia pirkėjų.

 

Dar kasame bulves, o kilogramo jų kaina ateina iš Vilniaus turgaviečių – ten jau persiritusi per 1 eurą. Alytaus Jotvingių ir Jazminų turgeliuose už bulves mokame 80, maišais – 60 centų.

 

Jazminų turguje bulvės ilgai neužsilaiko.

 

„Geriausias bulvių sandėlis –  žemė: kas pus – supus, namo parsiveši tik sveikas“, – šmaikštauja bulvių augintojai, kuriems dar nesimato bulviakasio pabaigos. Yra vietų, kur išvis bulvių nekasa – tuščios vagos.

 

„Jei ne kopūstai, morkos ir svogūnai, nevažiuočiau į turgų. Bulvių nėra, jos nepigs, gali palaukti ir pavasario“, – sakė Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas.

 

Kai puola virusai, būtina stiprinti imunitetą. Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius sako, kad padeda stiprėti maudynės savo baloje ir... česnakai.

 

„Nėra geriau, kaip marinuoti žieminiai česnakai raudono vyno acte ir burokėlių sultyse, plius prieskoniai. Traiškai česnakus vienus  kaip riešutus“, – pasakojo Valdas, tačiau prieskonių sudėties neatskleidė.

 

Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius Jazminų turguje vienintelis turi marinuotų česnakų, kuriuos galima krimsti kaip riešutus.

 

Kilogramas marinuotų česnakų – 15, paprastų – 6 eurai.

 

Turguje sklando legendos apie česnako galias, kaip jis valo kraujagysles. Girdi, reikia juos sumaišyti su spanguolėmis, slyvomis, kurcinio ašaromis, dešimt dienų laikyti tamsoje – yra dešimtys receptų.

 

Iš Alytaus į Maljorką – kepti grybukai ir šimtalapiai

 

Ištikimi turgaus lankytojai alytiškiai verslininkai Jadvyga ir Vytautas ir Minkeliai, žaižaruojant spaliui, išsiruošė  į Maljorką.

 

„Kipšas jus neša taip toli, Ir pas mus auksinis laikas“, – stebiuosi.

 

„Aplankysim Maljorkoje gyvenančią dukrą, geriausios lauktuvės – alytiškių kepiniai, rudagalviai baravykaičiai ir šimtalapis“, – įsitikinusi Jadvyga, o Vytautas jos klauso.

 

Alytiškiai verslininkai Jadvyga ir Vytautas Minkeliai Į Jazminų turgų atvažiavo kepinių – baravykaičių ir šimtalapio.

 

Pyragų, šakočių, šimtalapių, įvairiausių kitų kepinių Alytaus turgeliuose itin gausu. Pirkėjai neperka katės maiše, alytiškių kepėjų produkcija garsėja visoje Lietuvoje, ragauta ir išragauta. Alytiškės duonos likimas – kitas. Kažkada garsėjusi dzūkiška duonutė išėjo iš mūsų krosnių ir... negrįžta.

 

Kaniūkuose – vištų turgus, grūdų kainos kyla kaip pyragas

 

Kaniūkų šeštadieninį turgų aplankiau anksčiausia: tekant saulei, 8.30 val., jau grįžau į Alytų. Tai vištų turgus,  Nemunaičio vištaitės, po 7 eurus, tik padulkėjo.

 

„Perku rudenį, kad jauniklės su senėmis susigyventų ir nesipeštų“, – pirkėja pasiryžusi vištaites visą žiemą lesinti, nors per šaltmetį iš jų naudos nesitiki.

 

Kaniūkų turguje Nemunaičio vištaitės tik padulkėjo.

 

Grūdų kainos auga lyg užmaišytas pyragas. Kviečiai ir miežiai (50 kg) – 10–11 eurų. Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų buvo įsimetęs maišą (50 kg) smulkių kviečių – išvalų. Ir tie smulkučiai – 9 eurai.

 

Maišas kvietrugių – 9–10 eurų, ieškojo žmonės rugių, bet nerado. Maišelis (40 kg) avižų – 7 eurai. Kilogramas liucernos sėklos – 4, garstyčių – 2 eurai. Buvo kukurūzų, traiškytų grūdų ir kombinuotųjų pašarų.

 

Grūdų per akis, bet rugių nėra, iš ko kepsime duoną?

 

Kaniūkuose maišais bulvės po 50 centų, tad maišas (50 kg) – 25 eurai.

 

P.S. Alytaus turgelių paviljonuose reikia galimybių paso. Ir į tualetą be galimybių paso nė krust.

 

Ir dar viena aktualija: turguje alytiškiai aiškinasi, klausia vienas pas kitą, kokį elektros tiekėją pasirinkti.

 

Turgaus išvada viena: ubagas pėsčias, ubagas važiuotas.