Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Sodyboje apsigyvenęs zuikis privertė šeimininkus sau morkų važiuoti į Alytų!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:55, 2023-07-16
Jolanta ir Vytautas Grigaravičiai šeštadienį anksti rytą apsipirko Alytaus turguje Jazminų gatvėje.
Jurgio Kochansko nuotr.

Ratuoti iš Alytaus turgaus Jazminų gatvėje grįžo namo Jolanta ir Vytautas Grigaravičiai, puoselėjantys nemenką sodybą su geru žemės gabalu Dzūkijos sostinės priemiestiniame kaime.   Ne dyvas, kad sutuoktiniai turguje apsiperka – dažnai čia sutinku šiuos žinomus alytiškius. Nustebau, kad turguje jie perka net morkas!


„Nepatikėsi, mūsų sodyboje apsigyveno gyvas zuikis. Jam čia taip patinka, kad nepavyksta iškrapštyti!“, – pasakojo Vytautas.


„Gal ir ne vienas“, – įtaria Jolanta, kurios žinioje daržai ir daržovės. 


Visi žino, kaip tie kapliadančiai mėgsta morkas. Gal ir pavyktų Grigaravičiams įveikti ilgaausį, bet jį jau įsimylėjo ir senelių anūkai.

 

Jolanta ir Vytautas ūkininkų užaugintomis gėrybėmis stiprina savo sveikatą.


Beje, alytiškiai gerai įsidėmėję Vytauto Grigaravičiaus buvusius  titulus – komisaras, meras, dabar jį vadina tiesiog laimės kūdikiu. 


Šiltnaminių gėlių prekyba jau traukiasi, pirkėjus vilioja darželių gėlės


Vilnių kaustė pasaulio viršūnėlių samitas, o per Alytaus turgelius, pasikėlusi gėlėtą sijoną, lėkė vasara. Turgaus kainos ne sijonas, aukščiau nepakelsi! Nuo pavasario plytėję didžiuliai šiltnaminių gėlių plotai susitraukė į lopinėlius ir prekiautojai iš gėlių likučių „nieko neuždirba, tik duonai“. Tuo tarpu turgeliuose vėl puikuojasi ir geriau pastebimos vietinių darželių gėlės.


Pirmojo Alytaus gėlių augintoja Altrūda Liorentienė nesnaudė ir liepos viduriui priaugino gražiausių kardelių. Paprastai kardeliai mus džiugina vasaros pabaigoje ir pirmaisiais rudens mėnesiais, su jais rankose išdidžiai žengia mokinukai.

Pirmojo Alytaus gėlininkės Altrūdos Liorentienės sėkmė – vasaros viduryje pražydę kardeliai.


„Pirmą kartą išbandžiau: kardelius pasodinau kovo 15-ąją ir uždengiau dviguba plėvele. Šioms gėlėms reikia išbūti žemėje keturis mėnesius ir liepos viduryje pražydo!“– džiaugiasi Altrūda, už gražuolę kardelio rykštę pešdama 1,5 euro.


Spalvoti skrybėlaičių ratilai ir gražu, ir nuo saulės saugo


Iki žiedelio it bitutė surinko vasarą ir išdėliojo į dailius pakelius Jotvingių turguje besidarbuojanti žolininkė Janina Romaškienė. Žolelių kainos laipioja nuo 2–3 eurų iki 7–8 ir daugiau. Kvapniosios arbatos ir jų mišiniai – mūsų sveikatai, tiems, kas patys žolelių neprisirenka, bet alpsta užuodę dar iš vaikystės pažįstamą kvapą. 


Janina moka stebinti pirkėjus ne tik žolelių įvairove – apie 30–40 rūšių išrikiuota. Netikėtai turgų nušvietė jos numegztų spalvoti skrybėlaičių ratilai – 16–18 eurų.

Jotvingių turgaus žolininkė Janina Romaškienė ir jos numegztos vasariškos skrybėlaitės žavi pirkėjus


„Ne iš voratinklio mezgu“, – aiškino Janina, naudodama lininius ir kitokius brangius siūlus. Alytiškė pagarsėjo žiemą turguje megzdama kojines ir pirštines, o dabar – skrybėlaites – talentas nevaikšto vienas! Karštomis vasaros dienomis su tokia skrybėlaite kiekviena dzūkė pasijaus ponia.


Uogas valgome pilna burna!


 „Jei dar tris dienas nebus lietaus, nebus ir grybų, – išgyveno grybautoja Jūratė, Jazminų turguje aštriu peiliuku pataisydama saulėje apskrudusias voveraičių ausytes. – Labai menkos ir sunku rinkti“. 


Nedidelis kibirėlis voveraičių – 8 eurai, regis, lėk paskui lietaus debesį ir rink šias gamtos brangenybes. Vis dėlto ne visi žino grybų augimvietes, o ir erkių bijo – girdisi, kad šiais metais jos itin aršios ir puola.
Sakoma, kur voveraitės, ten ir mėlynės, Jūratė ir jų pririnko: kibirėlis 6 eurai.


Šalia Jūratės įsitaisiusi Jurgiškių kaime užaugintų braškių pardavėja Viktorija. Indelis gražuolių –  4,5 euro, smulkesnių  – 4 eurai.

Jazminų turguje grybautoja Jūratė ir braškių pardavėja Viktorija laukia pirkėjų.


Jazminų turguje jau pasirodė ir aloviškė Alvyda – išrikiavo indelius gražiausių juodųjų serbentų. Sauja šių uogų ne tik sužadina apetitą – tikras vitaminų aruodas! Už indelį juodųjų serbentų Alvyda prašo 2,5 euro. 


Alytaus Jazminų turgų surado ir mėlynių rinkėja iš Onuškio krašto – Vilma. Litras šių uogų – 6 eurai.

Gerą juodųjų serbentų derlių užaugino aloviškė Alvyda, šalia jos mėlynių rinkėja Vilma iš Oniškio krašto.


Liepos ir vasaros vidurys, pilna burna valgome uogas. Vienu metu į turgų ūžtelėjo  vyšnios ir trešnės, mėlynės, avietės, serbentai, šilauogės, gervuogės. Litras mėlynių, aviečių, gervuogių – 6, trešnių – 3 eurai.


Jotvingių turguje gražių trešnių užtiko alytiškiai Jadvyga ir Vytautas Minkeliai.


„Vieną kartą per savaitę būtinai apsiperkame Jotvingių turguje. Uogos – pagrindinis vasaros skanėstas, vitaminų šaltinis – valgome ir stiprėjame. Vaikus paleidome atostogų – turime ir mes padirbėti“, – pasakojo žinomi Alytaus verslininkai, niekad neprarandantys gero ūpo.

Verslininkai Jadvyga ir Vytautas Minkeliai Jotvingių turguje aptiko labai gražių trešnių.


Geros nuotaikos į Alytaus turgų Jazminų gatvėje atvežė Likiškėlių kaimo ūkininkai Elvyra ir Gediminas Sujetai. Braškių sezonas jau galop eina – prasidėjo šilauogės. Šeima jų pasodinusi 20 arų. Uogos gražios, saldžios. Prieš keletą dienų pirkėjai už kilogramą jaunystės uogų mokėjo 9 eurus. Atsiradus daugiau, dviem eurais pigiau. Šiuo metu kilogramas šilauogių  – 6–7 eurai.


Iš šviežių bulvių – ir blynai, ir dzūkiškos bandukės


Gražių bulvių priaugino Jotvingių turguje prekiaujantis Punios krašto ūkininkas Vytas Šaulauskas, kilogramas jų iki 1,5 euro. Ūkininkas bulves rūšiuoja, vidutinės po 1 eurą, smulkios – 50 centų.


Vytas atrideno į turgų ir didžiulių kopūstų. Vieną gūžę išsirinko alytiškis pirkėjas Antanas Subačius. Kilogramas kopūsto 1,3 euro. Už rinktinį Antanas suplojo 2 eurus, žmona privirs puodą balandėlių!

 

Jotvingių turguje Punios krašto ūkininkas Vytas Šaulauskas ir pirkėjas Antanas Subačius iškart surado bendrą kalbą: bulvės gražios, kopūstai pasakiški. Ačiū vienam, kad užaugino, kitam, kad nupirko.


Jazminų turguje bulvės pigesnės, šeštadienį už kilogramą gražuolių bulvių pirkėjai mokėjo 1,2 euro. Beje, geros šeimininkės iš šviežių bulvių jau iškepa ir bulvinių blynų, ir dzūkiškų bandulių.


Kito, žiūrėk, česnakai vos špygutę suraito. Vankiškių kaimo ūkininko Valdo Simanavičiaus augintiniai sulig kumščiu, skiltelės lyg krumpliaračiai persišviečia.


„Čia tik turgui paraunu, nuimti derlių dar anksti, per daug žalienos, – aiškino Valdas. – Šiandien ryte dar kartą peržiūrėjau savo česnakyną: nelija, džiūsta valandom. Kažin ar sulauksiu Oninių – teks raut!“i

Vankiškių kaimo ūkininko Valdo Simanavičiaus žieminiai česnakai itin paklausūs Jazminų turguje.


Ne brangininkas Vankiškių ūkininkas: už kilogramą žieminių česnakų prašo 6 eurų.


Dzūkai čiumpa sūdzytų ar rūkytų lašinių ir prie jūros!


Vasarą niekas nenori gaminti valgyti – perka ruošinius, kepa šašlykus. Todėl turgaus žalios mėsos pardavėjai stovi nukabinę nosis ir laukia savo valandos, kuri ateis rudenį, kai vaikai eis į mokyklą. Tuo tarpu mėsos gaminių pardavėjai sulaukia ir eilių.


„Dzūkai čiumpa sūdytų ar rūkytų lašinių ir skuba atostogauti prie jūros ar ežero“, – pastebi mėsos pardavėjai.


Jazminų turgaus mėsos paviljone prekiaujanti Edita sakė, kad kilogramas sūdytų ar rūkytų lašinių – 10,9 euro, kumpio su lašinuku – 11,5–11,9 euro. 

Alytaus turgaus mėsos paviljono prekiautoja Edita su šypsena pasitinka pirkėjus: rūkyti ir sūdyti lašiniai itin populiarūs tarp poilsiautojų.


„Paragauja, patinka ir perka“, – Edita savo klientus sutinka su šypsena ir, be abejo, palydi su plonesnėmis piniginėmis.


Grūdų kokybę tikrina... vištos


Ne iš vieno puodo valgome, ne iš vieno aruodo semiame. Paukščių laikytojai įsitikino, kad mūsų vištos geriausiai lesa vietinių smulkių ūkininkų užaugintus javus. 


Ketvirtadieniais į Jotvingių turgų su maišais grūdų ir kitų gėrybių atvažiuoja Birštono savivaldybės Babronių kaimo ūkininkas Valdas Mockevičius. Pasak jo, maišas (50 kg) miežių, kviečių – 12, turgaus pabaigoje jeigu trūksta –13 eurų. Maišas kvietrugių – 10 eurų ir pigiau.


Patenkinti ūkininku žvejai – atveža kukurūzų, pašarinių žirnių. Pastarųjų kilogramas – 50 centų.


Dažnas perka grikius. Kilogramas 3 eurai, puslitris sėmenų aliejaus – 4,5 euro.


„Į Jotvingių turgų atvažiuoju 6 valandą, jau būna išsirikiavusi eilė“, – nesiskundžia alytiškiais pirkėjais Valdas.

Jotvingių turguje Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius ir sėmenų aliejaus pirkėjas Edvardas.

Valdo atvežtos gėrybės ypač vilioja senjorus sveikuolius, kurie žino ką ir kiek valgyti. 


Paatvirausiu...Nebuvo turgaus, kad alytiškiai nepaklaustų, kaip gyvuoja ta mano ilgaamžė uošvė Uršulė Veteikienė.Daug neatvirauju, bet prasitariau, kad baigėsi Uršulės paso galiojimo laikas. Į namus atvažiavo fotografijos specialistė ir per dvi savaites buvo dykai pagaminta nauja asmens tapatybės kortelė. Uršulei dabar 105 metai ir 8 mėnesiai, tapatybės kortelė galios dar 30 metų, iki 2053-iųjų. Nustebau, bet ir apsidžiaugiau: ir man, kaip vienam pagrindinių globėjų, teks sulaukti 100 metų!