Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Po „Brexito“ Alytus laukia mėsos valgytojų!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:59, 2020-02-02
Alytaus turguje šviežias braškes ir įvairius vaisius parduoda aukštaitis Mindaugas Matulevičius, kuriam pirkėjų niekada netrūksta.
Jurgio Kochansko nuotr.

Vasario 1-osios rytas Alytaus turgaus mėsos paviljone Jazminų gatvėje pasitiko retus pirkėjus kalnais kumpių, dešrų ir dešrelių, rūkytais ir sūdytais lašiniais, gražiausia skerdiena. Sausį padidėjusios pensijos nesuginė į turgų pirkėjų – senjorai toliau sau tipena paskui akcijas didžiuosiuose prekybos centruose.

 

„Pirma diena po „Brexito“, laukiame iš Jungtinės Karalystės grįžtančių jaunų alytiškių, jų šeimų, tikrų mėsos valgytojų“, – viliasi prekiautojai, iki šiol įtikę išvykusiems alytiškiams, sukraudami jiems didžiausias dešrų, kumpių ir lašinių siuntas Kalėdų ir Velykų šventėms.

 

Alytaus turgaus Jazminų gatvėje, mėsos paviljone, vasario 1-osios rytą lūžo prekystaliai. Prekeiviai skundėsi, kad Alytuje liko mažai žmonių. Gal įvykęs „Brexitas“ Alytui sugrąžins alytiškius į namus, o turgui – pirkėjus?

 

Beje, mėsos paviljone matosi ir laisvų darbo vietų.  

 

Reta alytiškių šeima neturi savų Jungtinėje Karalystėje. Kantriai lauks, kol jų vaikams ir anūkams atsibos svetimi pyragai, ir vėl kvepės paprasta ruginė duona.

 

Ispaniškos braškės – ir ant alytiškių stalo

 

Sulig nykščiu, raudonos, saldžios, kvapnios ir šviežios! Alytaus turguje Jazminų gatvėje – ispaniškos braškės. Jas parduoda jau penkerius metus įjunkęs į Alytaus turgų jaunas prekeivis Mindaugas Matulevičius. Aukštaitis šnekus, upeliu teka pagyros vaisiams ir uogoms, kitoms gėrybėms, kurios  gabenamos iš Ispanijos.

 

„Turim visus dokumentus – nieko nebijom. Dirbame grupėje su draugais, vienas sunkiasvoriu veža, kiti išsidalinam vaisius ir uogas po visą Lietuvą. Pats parsivežęs „fūrą“ gėrybių vienas neparduosi, būtų „kosmosas!“ – pasakojo Mindaugas, be perstojo pirkėjams girdamas skanius mandarinus, citrinas, avokadus, mangus ir braškes, siūlydamas jų paragauti. Braškių indelis, apie 600 gramų, – 3,5 euro.

 

Apie tikrintojus Mindaugas užsiminė ne atsitiktinai: mokesčiai, vieni ir su veterinarija, šukuoja ir šukuoja Alytaus turgavietes, kas tik netingi ieško „šešėlio“.

 

Yra manančių, kad tikrintojai turguje pirmiausia turėtų padėkoti prekeiviams: „Ačiū, kad dirbate!“ Juk čia žmonės patys prasimano sau darbo, moka mokesčius ir sau užsimoka už darbą!

 

Be sniego ir šalčių – gerai lauke prekiauti ir bulvėmis, ir obuoliais

 

Žurnalistai spaudė kaip sūrį klimatologę Audronę Galvonaitę, klausė šalčių, sniego ir žiemos. Na, gal vasaris atseikės žiemiškų orų.

 

Tokio „apsišlapinusio“ sausio mūsuose seniai būta, bet kai kam turguje jis buvo palankus. Ūkininkai be perstojo pardavinėjo bulves. Jų kilogramas – 40 centų. Nepristigo ant lauko prekystalių šakninių daržovių – griežčių, salierų, pastarnokų, petražolių, morkų. Pastarųjų apie 10 tonų įvairiems vartotojams bus pardavęs Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas.

 

„Pradžioje rūšiavau, vėliau, žiūriu, kad gerai išlaikytas morkas ir neatrinktas perka, tik turėk. Kilogramas jų – 60–90 centų“, – pasakojo Jazminuose prekiaujantis Mindaugas.

 

Pagrindinis turgaus maistas žiemos mėnesiais – rauginti kopūstai, česnakai, burokėliai ir kitos daržovės.

 

Alytiškiai gerai perka obuolius. Mačiau Jazminuose vietinių kiškiagalvių, kurie iki naujo derliaus išsilaiko.

 

Kilogramas savų ar atvežtinių obuolių – iki 1 euro.

 

Jotvingių turguje pirkėjus vilioja Miroslavo seniūnijos ūkininko Eimanto Bakšio obuoliai. Kilogramas jų – 1 euras.

 

Spanguolių ir medaus turguje – iki kaklo, joks peršalimas nebaisus.

 

Bitininkai pastebėjo, kad bitės jau seniai ūžia aviliuose. Kol jos turi maisto, niekas jų nejudina. Pasak Jazminuose medumi prekiaujančio Punios krašto bitininko Virginijaus Buterlevičiaus, be reikalo pradėjus bites šerti, jeigu dar ateis šalčių, bus problemų.  

 

Kilogramas gero dzūkiško medaus – 5 eurai.

 

Jazminuose  – vietiniai kiškiagalviai. Jie tikri žiemakandžiai, kurie išsilaiko iki naujo obuolių derliaus. Kilogramas jų – 80 centų.

 

Kaniūkuose grūdų kainos – pernykštės

 

Šeštadieniniame vasario 1-osios turguje Kaniūkuose suskaičiavau 12 mašinų su grūdais. Buvo privežta miežių, kviečių, kvietrugių ir avižų. Brangesni tik miežiai – po 9, kviečių, kvietrugių ir avižų kainos pernykštės – po 8 eurus.

 

Jau antrą kartą iš eilės, į turgų atvežė grūdų Tolkūnų kaimo ūkininkas Juozas Dimša. Apie 200 hektarų savos ir nuomojamos žemės turintis ūkininkas augina grūdines, turi 50 melžiamų karvių bandą.

 

„Jei nepadėtų ūkyje penki vaikai, trejetas jų dar mokosi Miroslavo gimnazijoje, tada mesk viską ir sėdėk ant pečiaus. Juk svetimomis rankomis nepriūkininkausi“,– įsitikinęs Juozas.

 

Tolkūniškio švariai išvalyti grūdai – miežiai, kviečiai, kvietrugiai ir avižos – neužsibuvo, po 8 eurus išpirko. Ūkininkas dar turi namuose ir žirnių. Už jų maišą (50 kg) prašytų 12 eurų.

 

Kaniūkų turguje Tolkūnų kaimo ūkininkas Juozas Dimša parduoda grūdus, jiems pirkėjų netrūksta.

 

Kaniūkuose buvo atvežta 5,5 mėnesio baltų ir molinių dedeklių vištaičių. Viena jų – 6,5 euro. Turguje giedojo ir raibi gaidžiai. Kaimiškų vištų augintoja Onutė už vieną giedorių prašė 6 eurų.

 

Buvo Kaniūkuose ir ūkinių prekių. Jau ruošiasi į Kaniūkus atvežti žolių sėklų, vasario pabaigoje ar kovo pradžioje, nelygu koks bus pavasaris, ir Dzūkijos ūkininkams gerai pažįstamas Gvidas Aleksandravičius iš Prienų. Jis sėklų semiasi ir iš tėvų Auksės ir Rolando Aleksandravičių ūkio, pernai tapusio konkurso „Metų ūkis 2019“ Prienų rajone nugalėtoju.

 

Gražių gaidžių į Kaniūkų turgų atvežė Strielčių kaimo gyventoja Onutė. Jos giedorius raibis – 6 eurai.

Komentarų nėra