Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Pirmosios lietuviškos braškės – iš Seimeniškių!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:02, 2019-05-26
Alytaus turguje Jazminų gatvėje su pirmomis lietuviškomis braškėmis pasirodė Miroslavo seniūnijos Seimeniškių kaimo uogų augintojas Vitas Kožanis. Braškės prisirpo uždengtos plėvele.
Jurgio Kochansko nuotr.

Graikiškos ir lenkiškos braškės, iki šiol karaliavusios Alytaus turgeliuose, mažumėlę susiglaudė ant prekystalių ir priėmė į savo tarpą lietuviškąsias. Gegužės 25-ąją į Alytaus turgų Jazminų gatvėje jų atvežė Julė ir Vitas Kožaniai iš Miroslavo seniūnijos Seimeniškių kaimo. Dzūkijoje gyvenantys darbštuoliai sūduviai ir šiemet su savo užaugintomis „Rumba“ veislės uogomis buvo pirmi!

 

„Braškės prinoko anksčiausiai iš visų metų, kiek jas auginu, – aiškino Vitas, – šiemet buvo palankesni orai. Dengėm plėvele, kur nedengtos – dar tik žydi, daug nušalo“.

 

Kilogramas pirmųjų lietuviškų braškių įplaukė į turgų su 7 eurų kaina, nors kai kas pranašavo, kad kainos bus kosminės, mažiausiai už jas mokėsime  apie 10 eurų.

 

Lietuviškas naujokes akylai stebi atvežtinės braškės, seikėjamos po 3 – 3,5 euro. Pastarosioms reikia gerokai pasistengti, kad po ilgos kelionės būtų tokios saldžios ir kvapnios, tokios šviežios, kaip mūsiškės.

 

Punios kaime po šiltnamių stogu – hektaras agurkų!

 

Alytaus turgeliuose atvežtiniai agurkai pabruko uodegas – savų per akis! Antai Punios kaimo daržininkai Kęstutis ir Irma Arbačiauskai, perėmę verslą iš tėvų, išrikiavo šešis šiltnamius po 130 metrų ilgio! Po stogu – 1 ha agurkų karalija!

 

„Gegužės 5-ąją pradėjome skinti, vos pasirodome turguje  – eilės ir nėra!“ – patenkinta prekyba Irma.

 

Beveik 20 metų alytiškiai pilna burna valgo Arbačiauskų užaugintus agurkus, be reklamos žino, kas šviežia ir skanu. Šiuo metu kilogramas jų šiltnamiuose užaugintų trumpavaisių  – 2 eurai. Ūkininkai agurkus skina tik tik paaugintus, dar su geltono žiedo kryželiu – pirkėjo ranka pati piniginę traukia!

 

Punios kaimo agurkų augintojai Kęstutis ir Irma Arbačiauskai, Jazminų turguje prekiaujantys nuo gegužės 5-osios.

 

Niekas taip nemoka šypsotis, kaip ūkininkas Vidmantas Balevičius iš Lazdijų rajono savivaldybės Vainiūnų kaimo. Jis gyvena tame kaimo gale, kurį žmonės Žvirgžde vadina. Tad Vidmantas iš Žvirgždės Alytaus turguje Jazminų gatvėje tariasi suradęs aukso gyslą: pirkėjai jo bulves iš rankų stveria!

 

„Dzūkai be bulvių nemoka valgyti, o jos šiais metais anksti baigėsi. Aš ne gudresnis, ar daugiau jų priauginau, padėjo bulves išsaugoti prieš karą sumūrytas gilus akmeninis rūsys, – atviravo Vidmantas. – Mūsų žemės lengvos, todėl bulvės labai skanios. Kilogramas jų – 60 centų, tik turėk“.

 

V. Balevičius  turguje įsitaisė toje vietoje, kur visą žiemą ir pavasarį bulves pardavinėjo Butrimonių krašto ūkininkas Petras Kaškonas. Tas, pritrūkęs senų, padarė pertrauką ir birželio viduryje vėl pasirodys turguje ir turės šviežių.

 

 

Jazminų turguje Lazdijų rajono savivaldybės Vainiūnų kaimo ūkininkas Vidmantas Balevičius, Jazminuose pardavinėjantis akmeniniame rūsyje gerai išsilaikiusias bulves.

 

Kilogramas atvežtinių šviežių bulvių –1,2–1,3 euro. Kai dzūkės šeimininkės jas nuplauna, inde nusėda rudo molio, stebisi: „Kiba an ceglių (plytų) jas augina, kad tokia ruda žemė!“

 

Beje, mačiau turguje bulvių, kurių kilogramas 70 centų. Paslapčiomis paėmiau vieną  į rankas – minkšta kaip pelytė, tik be ūsų.

 

„Veždama į turgų, bulvių daigus nugaudau“, – prisipažino prekiautoja, juk ne kiekvienas turi gilų akmeninį rūsį.

 

Jazminuose šviežių daržovių ieškojo nuolatiniai jo lankytojai alytiškiai Jurgita ir Aidas Golekai.

 

Nuolatiniai Jazminų turgaus lankytojai Jurgita ir Aidas Golekai, čia randantys šviežių daržovių.

 

„Kaime savo visko turim, bet daug ką ir perkame. Vienas sūnus jau dirba Prienų girininkijoje eiguliu, jaunėlis –  abiturientas, laiko egzaminus. Šviežios daržovės, uogos – būtinybė, perku jas tik turguje, parduotuvėse tokių negausi, – įsitikinusi Jurgita.

 

Senovės gėlės – sinavadai ir flioksai

 

Sviestas, sūriai ir kiaušiniai, mėsa, daržovės ir pasodas – Alytaus centre sukasi Jotvingių turgavietės ratas. Kilogramas sviesto – 8, didesnis varškės ar saldus varškės sūris – nuo 2 iki 2,5 euro. Dešimtis didesnių vištinių kiaušinių –1,5 euro, mažesnių – mažiau.

 

Jotvingių turguje susirenka gėlininkų, kurie turi senoviškų gėlių. Labai gražūs mėlyni ir geltoni vilkdalgiai. Dar gražesni mėlyni ir nenusakomos spalvos sinavadai.

 

Prikibau prie Angelės Kavaliauskienės, kad ji su sinavadu nusifotografuotų. Regis, tas buvo auksinis – jų per 70 rūšių.

 

„Flioksai ir labai senos gėlės, perduodami iš kartos į kartą. Aš turiu flioksų, kuriuos dar vyro prosenelė augino“, – pasakojo Angelė.

 

Senos darželių gėlės – sinavadai. Juos ypač mėgsta Jotvingių turgaus gėlininkė Angelė Kavaliauskienė. Sinavadų sodinukas –2 eurai.

 

Rietuvėm pridėta daržo ramunėlių, laukuose augančios – kvapnesnės.

 

Per sausmetį ir dzūkus, ir jų bites gelbsti miškas

 

Pavasarį Alytaus turgeliai spalvingi, bruzda. Pasigardžiavimui pasilikau Kaniūkų turgų, į jį važiavau šeštadienio rytą, anksčiausiai. Važiavau per Kaniūkų tiltą: Nemunas kaip duonos riekė  buvo užteptas ką tik sumuštu sviestu – su tėkme pleveno rūko liežuvis. Kaip gaila, kad tokią grožybę žmonės pramiega, bet ne visi.

 

„Atvežėm ančių, triušių ir medaus“, – prisistatė Varėnos rajono savivaldybės Jakėnų seniūnijos Bytautonių kaimo gyventojas Vytautas Januškevičius, atvažiavęs į Kaniūkus su dukra Vitalija ir žentu Edvardu Ramanavičiumi.

 

Kaniūkuose – Varėnos rajono savivaldybės Jakėnų seniūnijos Bytautėnų kaimo ūkininkas Vytautas Januškevičius su dukra Vitalija ir jų antelės.

 

„Už antis prašom po 10 eurų“, – sakė Vitalija.

 

„Triušiai –20–25, turim jaunesnių, po 15 eurų“, – ilgaausių šeimyną parodė Edvardas.

 

Varėniškis Edvardas Ramanavičius ir jo ilgaausis. Veisliniai triušiai – nuo 15 iki 25 eurų.

 

Apie bites beliko papasakoti V. Januškevičiui.

 

„Atvežėme pernykščio medaus, apie šviežią net negalvojame, pas mus visa žolė išdegusi. Aš bičių šeimas pervežiau į savo tėviškę, Petrauskų kaimą (čia ir Kipro Petrausko gimtinė), arčiau prie miško. Ten per du kilometrus nė lopo ariamos žemės, laukų niekas nepurškia, bitėms labai tinkama vieta“, – pasakojo Vytautas, prašantis už kilogramą medaus vos 3,5–4 eurų.

 

Kas norėtų varėniškių ančių, triušių ir gero dzūkiško medaus, skambinkite tel. 867531689.

 

Buvo ir rugių, ir kvietrugių, kaina išskirtinė – 13 eurų

 

Kaniūkus aplankė Miroslavo seniūnijos Vovų kaimo darbštuolis Petras Povilanskas – kaimynas prikalbino.

 

„Mano ūkis – kuklus. Nedaug sėju, avis laikau, dukra – paukščius“ ,– pasakojo Petras.

 

Namuose, ant suolelių pasėdėdamas, paukščių čiulbėjimo ir bičių dūzgimo paklausydamas, visus sužiūri  86-erių tėvukas Jonas Baltramiejus Povilanskas. Ne tos jėgos, ne ta galia – senolis kitaip ūkininkavo, nei jo vaikai ir vaikaičiai.

 

„Avių ne pulkas, turėčiau daugiau, bet pernai kaimynų šunys išpjovė“, – pasakojo Petras.

 

Dar didelė grūdininkų eilė, grūdus perka, veža, neša – reikės jų per vasarą.

 

 

 

 

Petras Povilanskas iš Miroslavo seniūnijos Vovų kaimo talkina seikėti grūdus kaimynui.

 

„Namuose dar turiu apie 2 tonas miežių, kiek mažiau – avižų“, – aplankė Kaniūkų turgų ir Punios seniūnijos Kružiūnų kaimo ūkininkas Romas Kisleravičius, jo tel. 868878792.

 

Romo nepilnas avižų maišas –10, gražūs miežiai (50 kg) –12 eurų.

 

Romas Kisleravičius iš Kružiūnų kaimo atvežė į Kaniūkus gražių miežių ir avižų, turi šių javų ir namuose.

 

Grūdų kainos sukosi apie 10, 11, 12 ir net 13 erų – grūdas grūdui nelygu. Ūžtelėjo kviečių, miežių, buvo rugių ir kvietrugių, pastarieji – po 13 eurų.

 

Atkreipiau dėmesį į mėsinių viščiukų lesalą: 30 kg traiškytų kviečių, tiek pat traiškytų kviečių su kukurūzais – po 9 eurus.

 

Turgaus maišalynėje dar įsidėmėjau šilauogių krūmelių – šluotos žiedų! Pasak sodininko, šilauogės uoga sulig 2 eurų moneta. Sodinukas – 8 eurai. Ir aš tokių pasodinčiau naujo prezidento ar prezidentės garbei.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
loading...

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai