Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 20 009

Jurgio turgeliai. Papuošė karališkosios chrizantemos iš Genių

Jurgis Kochanskas  •    •  9:32, 2019-10-06
Genių kaimo gėlininkė Virginija Karčiauskienė pirmoji į Jotvingių turgų atvežę išauginusi karališkųjų chrizantemų. Jos rankose - citrinės, atvežusi ir baltų, o namuose, šiltnamyje, tuoj pražys ir geltonosios.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgeliuose – akyse raibstantis margaspalvis chrizantemų kilimas. Spalio pradžioje Jotvingių gėlių turguje pasirodžiusios karališkosios chrizantemos nustelbė visas savo giminaites – jų atvežė Virginija Karčiauskienė iš Genių kaimo.

 

Virginija su vyru Sauliumi jau daug metų šiltnamyje augina šį pasakišką grožį.

 

„Karšta vasara, labai daug reikėjo vandens, vienas karališkąsias chrizantemas laistėme kiekvieną dieną, kitas – rečiau“, – pasakojo gėlininkė, atvežusi citrininių ir baltų karališkųjų chrizantemų.

 

Karčiauskų šiltnamyje jau skleidžiasi, varva auksu ir geltonosios karališkosios chrizantemos, jų truputį dar teks palaukti.

 

Jotvingių gėlių turguje darbuojasi apie 20 gėlininkių, tik dvi jų augina karališkąsias chrizantemas, gėlių nameliuose karaliauja atvežtinės gėlės iš Olandijos.

 

Virginija už karališkosios chrizantemos puošnų žiedą prašo iki 2 eurų.

 

Uošvė vos vieną kiaušinuką per savaitę suvalgo, žentas kaip reikiant kerta!

 

Šeštadienį, prieš penkias, su guolio šiluma išvirtau į kiemą – šilta, ar ne per daug prisirengiau? Kaniūkų turguje, kol išsirikiavo prekiautojai ir pasirodė pirmieji pirkėjai, plika galva sukinėjausi tarp grūdininkų ir atvežusiųjų bulvių. Dar pabuvau ir puikybė baigėsi: užsimaukšlinau kepurę ir išsitraukiau pirštines.

 

„Paryčiais spalis jau kandžiojasi, ar nebuvo šalnos“, – užkalbinau Danutę Sarafinavičienę iš Daugų seniūnijos Rokančių kaimo.

 

Kaniūkų turguje Daugų seniūnijos Rokančių kaimo gyventoja Danutė Sarafinavičienė ir jos žentas Sigitas į Kaniūkus atvažiavę vištaičių.

 

„Nebuvo, šalnas  an rydzienos pranešė“, – paaiškino Danutė ir toliau pokalbis upeliu liejosi.

 

Sodietę į Kaniūkus pirkti vištaičių atvežė žentas Sigitas. Ji per savaitę jei suvalgo vieną kiaušinuką, o žentas tai kaip reikia kiaušinius kerta. Moteris sakė, kad gaidžio nepirks, savo gerą turi, tas pusė penkių jau gieda.

 

„Pati išsirinksiu: baltos man nesiseka, imsiu molines ir raibas“, – Danutė rodė pirštu, o nemunaitiškis Tomas Ludavičius višteles gaudė. Dešimtį sugavo, viena – 6 eurai, dedančios, pusmetinės – brangesnės.

 

Dzūkijoje ir akmenys „dygsta“

 

„Kai nusikasta, pasėta, ką dabar veikiate kaime? – klausiau Miroslavo seniūnijos ūkininką Gintarą Valūną.

 

„Akmenis renkam, nežinai kaip? Važiuoji „Belarusu“ su kaušu, iš šonų eini, renki ir meti. Yra tokių laukų, kai pradėjau ūkininkauti, renku ir renku akmenis, o prieš sėją dar su „šukom“ pervažiuoju“, – pasakojo ūkininkas, mat ne visi žino, kad Dzūkijoje ir akmenys „dygsta“.

 

Regis, šiais metais javai net didžiausiuose akmenynuose užderėjo. Į Kaniūkus buvo privežta kviečių, miežių, avižų, rugių ir kvietrugių. Beje, Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų su pašarais ir kukurūzais neatvažiavo, pranešė turgaus administratoriui, kad susirgo.

 

Suskaičiavau 10 grūdininkų. Pirmiausia išpirko miežius ir avižas, kviečių daugiau išnešė, rugių ir kvietrugių – mažiau, dalį grūdų teko vežtis namo. Visų grūdų kaina plūduriavo po 8 eurus, prašė ir daugiau.

 

Besisukinėjant po turgų, buvau praradęs budrumą ir paklaustas, ar gėriau alų su kisielium, žiopčiojau kaip žuvis išmesta į krantą.

 

„Aš ir stipresnio paragavau, – pasigyrė šmaikštavęs vyriškis. – Negi nepažįsti Jono Kisieliaus iš Alovės!“ – juokėsi Jono kaimynas.

 

Beje, Jonui Kisieliui itin sekėsi: jo „miksą“ – miežius, avižas, kviečius ir rugius  kaip mat iš mašinaitės išnešė. Ne visiems taip pasisekė.

 

Ir Seimo nariai valgo turgaus bulves

 

„Brangu, brangu, sako, kad skelbimuose randa pigiau – tinginėliai alytiškiai, kad neatvažiuoja į Kaniūkus, šitiek  gražių bulvių privežta!“ – vertino bulvių turgų alytiškis Gintautas Sabonis.

 

Kaniūkuose bulvės – maišais, kilogramas jų – 20–25 centai.

 

„Sau auginam, šiemet bulvės gerai užderėjo, labai gražios, sveikos, atvežėm ir į Kaniūkus“, – pasakojo Audronė ir Valdas Sadauskai, bulves auginantys Nemunaičio seniūnijos Einorų kaime.

 

Audronė ir Valdas Sadauskai, Nemunaičio seniūnijos Einorų kaime priauginę gražių ir sveikų bulvių, jau antrą kartą jų atvežė į Kaniūkus.

 

Audronė pastebėjo, kad į miškus jau sugrįžta šernai, matyt, traukiasi afrikinis kiaulių maras, gali būti, kad kitais metais bulves nukasti padės ir ilgailčiai.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje pastebėjau, kad bulves valgo ir Seimo nariai. Alytiškis Julius Sabatauskas ne pirmi metai perka bulves iš Daliaus Laniausko, šįkart už 10 kg jų suplojo 5 eurus.

 

Žavu būtų, jei seimūnas pats bulves nuskustų, sutarkuotų ir cepelinus išvirtų!

 

Alytaus turgaus Jazminų gatvėje bulvių prekiautojas Dalius Laniauskas patenkintas nuolatiniu pirkėju seimūnu alytiškiu Juliumi Sabatausku - moka ir nesidera.

 

Jazminuose gražiausių bulvių kilogramas – 50, maišais – 40 centų.  Tokių kainų laikėsi ir ūkininkas Bronius Zalieckas iš Alytaus kaimo. Jo žmona išsipirko vietą prie „Žuvinto turgaus“ ir bulves seikėjo 10 centų pigiau.

 

Kaip ten sakoma, kai gausiai dera bulvės, tais metais nebūna riešutų.

 

Pačiame „Žuvinte“ įsitaisiusi Onutė Noruvienė neatsigynė  pirkėjų, jos lazdynų riešutus pirkėjai it voverys nešė.

 

„Auginame su savo jaunimu 5 hektarus lazdynų, palyginti su pernai metais, mažiau riešutų“, – pasakojo Onutė, žarstydama riešutų auksą, kilogramas jų – 5 eurai.

 

„Žuvinto turguje“ lazdynų riešutus ir medų parduoda Onutė Noruvienė. Riešutų pirkėjas, net du kilogramus jų nupirkęs, tame pačiame turguje besidarbuojantis prekiautojas Nedas.

 

Beje, ūkininkai Norai garsūs bitynu, vežioja bites po ganyklas, ir šiemet prikopė gero medaus. Kilogramas jo – 5 eurai.

 

„Nesiskundžiu, gerai perka ir riešutus ir medų, per tiek metų turim savo nuolatinius pirkėjus, kaskart ir naujų atsiranda“, – visada geros nuotaikos Onutė.

 

Dzūkai žaliuokių laukia kaip išganymo

 

Alytiškis Zenonas Gramackas užimtas muziejumi, kolekcionavimu, sporto reikalais, turi laiko ir per turgų perlėkti.

 

„Svainis pasiligojo, ką čia jam nupirkus?“– dairėsi Zenonas, suprato, kad slyvų šiais metais yra tik turguje.

 

Jotvingių turguje pasirodęs muziejininkas ir kolekcininkas Zenonas Gramackas taip lengvai nepraslįsta: kas jį pažįsta, tas ir klausia, kaip gyveni, Zenonai?

 

Kilogramas jų –1,3–1,5 euro.

 

Spanguolės, laukdamos Kalėdų, Alytaus turgavietėse lipa kainų laipteliu. Litras jų neužsibuvo ties 3–3,5 riba, jau 4 eurai.

 

Dzūkijos sodai obuoliais ir kriaušėmis taip pat nepertekę. Jazminų turguje gražiausių obuolių atvežė Vytautas Vaitkevičius – turi patikimų sodininkų, jo obuolių sezonas jau prasidėjo. Skaniausių atvežtinių obuolių kilogramas – 90 centų.

 

Jazminuose naują prekybos sezoną pradėjo obuolių karalius Vytautas Vaitkevičius. Jis pirkėjų pamėgtas už skanius, sultingus ir kvapnius obuolius - žino, kur jų gauti, turgaus lankytojų vadinamas Obuoliniu. Jo kvapniais obuoliais susidomėjo Jurgiškių gatvės gyventojas Jonas.

 

Alytaus turgų Jazminų gatvėje atrado Babtų krašto sodininkai, tarp jų ir Buskų medelyno atstovė Regina.

 

„Sūnus Giedrius pamėgo Alytų, būna penktadieniais, šeštadieniais ir sekmadieniais, aš jį tik pakeičiu, – pasakojo Regina Buskienė. – Turiu obelaičių, kriaušaičių –  8, koloninių vaismedžių – kriaušių, obelų, slyvų – 10,  abrikosų, persikų –10–15 eurų. Ne puoduose susodinti mūsų vaismedžiai, rudenį medelių mažiau perka,  daugiau – agrastų, serbentų, kitų sodo augalų. Jų kainos priklauso nuo jų amžiaus ir dydžio, – aiškino Regina.

 

Alytaus turgų Jazminų gatvėje pamėgo Babtų krašto sodininkai. Buskų medelyno atstovė Regina Buskienė pirkėjams parinko raudonųjų agrastų sodinukų. Vienas trimetis - 5 eurai.

 

Praėjusią savaitę jaučiausi kaip spirgis ant keptuvės, naršiau Alytaus turgelius, ieškojau žaliuokių. Pasirodė viena kita akims paganyti, joms dar reikia šalnų ir lietaus.

 

„Laukiam žaliuokių kaip išganymo, miškuose tik voveraitės, šilbaravykiai, vienas kitas raudonikis ir baravykas. Kur radau tą vienintelę? Ir draugė keletą rado, už Varėnos reikia važiuoti tiesiai, pasuki  į dešinę ir vėl..“ – pasakojo Jazminų turgaus prekiautoja.

 

Dzūkų grybavimo paskutinis atsidusimas ir išganymas - žaliuokės. Jos neskuba dygti, dar laukia stipresnių šalnų ir lietaus.

 

Žinau, ką reiškia „ciesiai po ciesiai“. Vieną kartą taip ieškodamas  Varėnos grybingų miškų, vos pas gudus neatsidūriau!

 

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra