Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Pajūrio miškų grybai kerta dzūkams per pakinklius

Jurgis Kochanskas  •    •  12:12, 2023-09-10
Palangos turguje apsalo AlytusPlius.lt korespondento Jurgio dzūkiška širdis. Tiek grybų šiais metais jis dar neregėjo.
Jurgio Kochansko nuotr.

Ponia Palanga ir pirmąjį rugsėjo dešimtadienį lepino gražiais orais, saule ir šilta jūra. Vasaros sezonas baigiasi, bet kurorto verslas, šiek tiek apkarpęs kainas, dar nežada ilsėtis. Jį užplūdo senjorai, penkiadieniai autobusai su ekskursantais, vyresnieji su globotiniais ir tie, kuriems vasarą poilsis su nakvyne Palangoje buvo ne pagal kišenę.

 

Prisipažinsiu, Palangoje sulaukiau ir aš kurorto malonių, bet negalėjau iškrapštyti iš savo galvos žurnalisto smalsumo. Jau antrą dieną aplankiau Palangos turgų. Širdis apsalo, kai išvydau turgaus prekystalius, nuklotus baravykais, jaunučiais raudonikiais, paberžiais, voveraičių geltoniu. „Anksčiau pilnomis bagažinėmis grybų į turgų važiavome, dabar tik pasirenkam. Nyksta grybavietės“, - bėdojo prekeivės žemaitės.

 

Išsiaiškinau, kad grybautojai į turgų važiuoja iš ryto arba po pietų. Vieną dieną renka grybus, kitą – parduoda. Plungės gyventoja Janina baravykus pardavė anksti ryte ir laukė raudonikių ir voveraičių pirkėjų. Aštuntą dešimtį pradėjusi moteris sakė, jog grybaudama prisiduria prie pensijos.

Žemaitė grybautoja Janina iš Plungės Palangos turguje prisiduria prie pensijos. Litrinis stiklainis voveraičių su kaupu –  3.5. eur.

 

Kokios Palangos turgaus grybų kainos? Kilogramas jaunų baravykaičių - 28 - 30 Eur., kilogramas perpjautų išilgai sveikų baravykų - 20 Eur.

 

Kilogramas gražių raudonikių - 14 Eur. 50 gramų džiovintų baravykų - 5 Eur.

 

Beje, Palangoje sutikau alytiškius Vydą Baravyką ir Aloyzą Jaciunską su šeimomis. Juos nustebino pajūrio žmonės, pakeliui į Palangą siūlantys gražiausių grybų. Ponas Vydas su Aloyzu daug metų organizavo ir vertino „Grybų karaliaus“ konkursą Alytuje. Kas be ko, didžiavosi grybų šventėmis Alytaus krašte ir Varėnoje.

Gintarinėje rudenėjančioje Palangoje – alytiškių būrelis: ilgamečiai grybų karaliaus konkurso organizatoriai Vydas Baravykas ir Aloyzas Jaciunskas. 

 

Vyrai susirūpino, ar nepaverš grybų švenčių pajūrio krašto grybautojai.

 

Palangos turgoje ilgėliau pasidairiau ir palyginau su Alytaus turgelių kainomis. Antai alytiškiai valgo pigesnes bulves. Moka už kilogramą 0.8 Eur. O čia kilogramas gražių bulvių 1.2 - 1.35 Eur. Brangiausiai pardavinėjusi bulves prekeivė paaiškino, kad jos nukastos rankomis, nesuverda ir nepajuosta. 

 

Kilogramas svogūnų ropučių - 2.5 Eur. Alytuje - 1 Eur. Kilogramas obuolių - 2 Eur, pomidorų - 2– 2.5 Eur. Pirkau kilogramą vasarinių už 2 Eur, moteris išpjovusi puvinius, dar pridėjo pora krituolių.

 

Dešimtis vietinių vištinių kiaušinių – 3 - 3.5 Eur ar net 4 Eur. Alytiškiai moka 2 - 2.5 Eur. Palangiškiai už kilogramą sūdytų lašinių moka 9,  rūkytų - 12 Eur. Kilogramas sprandinės  - 10 Eur. 

Rudeninių gėlių kukli puokštė Palangos turguje - 2.5 eur.

 

Ir Palangos turguje pirkėjus puola vapsvos. Dzūkai jas vadina širšėmis. Mano akyse vieną pirkėją širšė įgėlė į sprandą. Prekeivė iš karto pakišo vyrui perpjautą svogūną. Girdi, patrini – ir skausmas praeina.

 

Palangoje plačiai pravertos restoranų ir kavinių durys. Skanių pietų vilioja reklama. Ją  gali apeiti, bet sunku atsispirti rūkytos žuvies kvapui. Prie Palangos tilto žuvimi prekiaujanti ponia Daiva visą vasaros sezoną dirbo be laisvų. Pailsėti gavo tik rugsėjo pradžioje ir tai tik dvi dieneles. Kur žuvis – ten ir alus. Prie jūros kaušelis alaus su putele – 6.5 Eur be arbatpinigių.

Prie Palangos tilto garsiai kvepia ir pirkėjus vilioja rūkyta žuvis. Kiekvienai žuvytei prie uodegos prisegta kaina. Nepasiderėsi.

 

Ir rudenį poilsiautojai domisi Lietuvos auksu. „25-erius  metus prekiauju gintaro gaminiais. Anksčiau važinėdavau į muges, dabar ir Palangoje darbo užtenka“, - pasakojo gintaro prekeivė Nijolė. 

25 metus Palangoje prekiaujanti Nijolė, vos pakalbėjusi su pirkėju žino, kas jam patinka ir ką jam pasiūlyti.

 

Visam Palangos miestelyje bent pusė gintaro kioskų užsidarė iki kito sezono.

 

Užkalbinau vilniečių šeimą, kurie kasmet apsistoja privačiame name, pritaikytame poilsiautojams. Patys šeimininkai gyvena rūsyje. Vilniečių šeima už kambarėlį su mažyte virtuve ir dušu, stambesniam vyrui ankštoku, rudenį moka 35, vasarą mokėjo 50 Eur. Poilsiautojams privačiame name paruošti penki tokie „narveliai“. 

 

Jonaviškė senjorė, atvykusi su kolektyvo veteranų ekskursija penkioms dienoms, gyvena dviese kambaryje. Patalynė balta kaip sniegas, virtuvė bendra. Moka 76 Eur. Autobusu ir kelione pasirūpino buvusi bendrovė. Pridūrė, kad Palangoje jau yra pagalvės mokestis. 

Vaikštant pajūryje – kiekvienas tikisi surasti nors lašelį gintaro. 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai