Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Padidintos pensijos – riebesnės... ir prie kaulo!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:47, 2023-01-29
Alytiškis gydytojas Stanislovas Kilinskas džiaugėsi Miroslavo seniūnijos ūkininko Eimanto Bakšio ir jo sužadėtinės Gabijos atvežtomis gėrybėmis.
Jurgio Kochansko nuotr.

Persiritom per pusiaužiemį. Vieniems barsukas pakuždėjo, kad nebus žiemos, kitiems – šiltesnių orų sulauksime tik gegužę. Žmonės jau nori pavasario, gal ir ateis. Geriausia orus nuspėja turgus: žiūrėk, kaip žmonės rengiasi, ką perka ir parduoda ir nereiks nei Šulijos.

 

Vis dėlto svarbiausios sausio naujienos – padidintos pensijos. Vieniems – riebesnės, kitiems – prie kaulo, bet padidintos. Gal todėl ir prasidėjęs valdžios rinkimų širšalas ne taip plaukus šiaušia!

 

Dzūkiškas valgis – aviena su kručkais

 

Ir tuščiame turguje yra naujienų. Paprastą dieną nors vilku stauk: mažai pardavėjų, dar mažiau pirkėjų. Savaitgaliais – pagyvėjimas. Alytiškiai patenkinti, kad nereikėjo daugiabučių rūsiuose želdinti ir visą žiemą buvo galima nusipirkti kokybiškų bulvių, kilogramas 80 centų.

 

„Man patinka Jotvingių turgus, savi žmonės, kitose turgavietėse geresnės vietos neieškau“, – sakė Alytaus centre prekiaujantis Miroslavo seniūnijos ūkininkas Eimantas Bakšys. Jis pastebi, kad daržovių kainos nesikeičia. Kilogramas kopūstų gūžių, burokėlių, morkų, svogūnų – 80 centų. Kibirėlis natūraliai raugintų morkų – 2, morkų su česnakais – 3 eurai.

 

Raugintų pomidorų ir kopūstų su priedais asortimentu Jazminų turguje nepralenkiamas Likiškėlių kaimo ūkininkas Rimantas Kiūdelis.

Jazminų turguje Likiškėlių kaimo ūkininko Rimanto Kiūdelio raugintų ir marinuotų daržovių prekystalį puošė statinaitės agurkų ir kopūstų.

 

 Garsėja raugintomis daržovėmis ir raugintais antaniniais obuoliais Roma Abeciūnienė iš Mankūnėlių kaimo. Kilogramas reto skonio obuolių – 1 euras.

 

„Septyniolika metų vyro tėviškė buvo užrakinta, kai netekau darbo, grįžau į kaimą. Ką matote ant prekystalio, viską pati su vyru Albinu užsiauginau“,– pasakojo Roma.

Jazminų turguje puiki šeimininkė iš Mankūnėlių kaimo Roma Abeciūnienė. Jos rauginti agurkai, česnakai, kopūstai ir antaniniai obuoliai itin paklausūs.

 

Dzūkijoje daug kas augina avis. Senas dzūkiškas valgis – tušinta aviena ar ėriena su kručkais (griežčiais). Deja, turguje neužtikau griežčių.

 

„Dar rudenį avių augintojams išpardaviau kručkus, tik keletą sau pasilikau“, – Roma Abeciūnienė prisimena ir griežčių sriubą su aviena, griežčių lapienę.

 

Alovės krašto turgaus prekiautojai pasakojo ir apie su duona raugintas griežčių roputes. Iššutintas krosnyse ilgesniam laikui jas laikydavo moliniuose puoduose. Daugelis dzūkiškų valgių jau užsimiršo.

 

Labiausiai padidėjusių pensijų laukė Jazminų turgaus mėsos paviljonas. Šviežios mėsos prekystaliai ir šaldytuvai pustuščiai, vos penketas prekiautojų. Rastųsi daugiau mėsos valgytojų, tuščios darbo vietos kaip mat būtų užpildytos.

 

Mėsos gaminių eilėje pridėta kumpių, dešrų ir lašinių. Kilogramas kaimiškų sūdytų lašinių – 5,9 – 9,9, rūkytų –  6,9 – 10,9 euro. Dešras ir kumpius alytiškiai perka ne tik sau, bet ir vaikams užsienyje.

 

Turgeliuose netrūksta žuvies. Kilogramas stintų, lydekų – 6,99, strimėlių – 2,8 euro, karšių – 3 eurai.

Prekiautoja Skaidra rodo gražuolę lydeką. Pastaroji savo kaina susilygino su stinta.

 

Siūlo medaus ir bičių produktų bitininkai. Kilogramas medaus – 6 eurai.

Raitininkų seniūnijos bitininkas Algimantas atvežė į Jotvingių turgų medaus, bičių duonelės, žiedadulkių vaškinių žvakių. Pirmoji pirkėja žolininkė Janina Romaškienė vaškinę žvakę nusipirko už 3 eurus.

Dešimtis kaimiškų vištinių kiaušinių – 2,5 – 2,8 ir 3 eurai.

 

Dzūkiškai žiemai – 40 beržinių šluotų

 

Kaniūkų turgus laukia pavasario ir darbymečio. Šeštą valandą ryto užtikau šešias mašinas su grūdais. Maišas (50 kg) kviečių, miežių – 15 , kvietrugių, avižų –13 eurų. Maišai grūdų (40 kg) – 12, 13 eurų.

 

„Kviečius dar anksčiau namuose po 18 eurų pardaviau, atvežiau į turgų avižų (50 kg –13 eurų), pusiau avižinių ir kvietinių miltų (45 kg – 15 eurų). Man patinka Kaniūkų turgus, pernai pasisekė – visas avižas pardaviau“,– pasakojo Varėnos savivaldybės Tolkūnų kaimo ūkininkas Vidas Kardokas.

Varėnos savivaldybės Tolkūnų kaimo ūkininkas atvežė į Kaniūkų turgų avižų ir miltų.

 

„Kviečius jau baigiu, turiu avižų“, – Užubalių kaimo ūkininkas Česlovas Palevičius su grūdais neturi problemų. Vyras pagyrė kaimo bendruomenę, geras permainas, pasakojo, ko tikisi iš rinkimų ir naujos valdžios.

Užubalių kaimo ūkininkas Česlovas Palevičius su grūdais problemų neturi: kviečius baigia parduoti, avižos taip pat neužsibus aruoduose.

 

Kaimo žmonės atviresni: vienam 7, kitam 10 eurų pensiją padidino, retas pusšimčiu praturtėjo. Ką aplankė dar didesnis pensijos priedas – geriau patyli.

 

Kaniūkų turgus padidėjusias pensijas pajuto sausio viduryje.

 

„Nuo žiemos pradžios iki pusiaužiemio pardaviau 40 beržinių šluotų. Viena – 4 eurai. Turiu medinių kotų kirviams, grėbliams ir kastuvams – 3,5 – 4 eurai. Sviestamušė – 45, kibirėlis pienui su „pypkute“ – 15 eurų“,– vardijo turgaus prekiautojas Gintas Sabonis.

Kaniūkų prekiautojas Gintas Sabonis iškart pajuto, kai kaimo žmonės gavo padidintas pensijas.

 

Smalsaudami atvažiavo į Kaniūkus Strielčių gyventojai Romas su Onute. Atvežė šuniukų ir gaidžių. Šuniukus dovanojo, už gaidžius prašė 5–7 eurų.

 Strielčių kaimo gyventojas Romas su Onute atvežė į Kaniūkus šuniukų ir du vasaros gaidžius. Sakoma, kad vištos be gaidžio kiaušinių nededa.

 

Karves ir bekonus dzūkai parduoda pagal skelbimus.

 

Turguje kalbama, kad karvės itin brangios. Pažįstama ūkininkė nusipirko 8 metų juodmargę ir suplojo 1400 eurų.

 

Miroslavo seniūnijos ūkininkas pardavė dvi juodmarges – pirmaveršę ir antru veršiuku. Vos pasiskelbė – iškart nupirko. Už vieną sumokėjo 1200 eurų, kitą – be 20 eurų pusantro.

 

Tikimasi, kad ateinantį šeštadienį  Kaniūkuose bus ir vištaičių.