Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Ona – duonos ponia liko be šviežios duonelės!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:05, 2020-07-26
Jazminų turguje ūdrijiškiai gėlininkai Karolė ir Tautvydas, atvežę gražiausių daugiamečių gėlių.
Jurgio Kochansko nuotr.

Oninių išvakarėse per tris Alytaus turgelius vos tris varduvininkes suradau: Oną su kava, Oną su kiaušiniais ir Oną su daržo gerybėmis. Pastaroji viliojo pirkėjus kvapniomis žolynų šluotomis agurkams raugti. Turgaus Onelių tokia dalia – ir šventomis dienomis dirbti!

 

Pagalvojus – pavydu, kai šiemetinėje Punios Oninių šventėje Alytaus rajono savivaldybės  meras Algirdas Vrubliauskas su Punios seniūnu Gintautu Laukaičiu prie vieno stalo apie pusšimtį Onų susodino! Kiekvienam savo: vienos Onos dirba, kitos – baliavoja!

 

Kaniūkuose pasirodė švieži miežiai ir gaidžiai giedojo

 

Deja, šiemetinė duonos ponia Ona apsieis be šiemetinio derliaus šviežios duonelės! Šiuo metu dorojamas rapsų derlius, regis, jau baigiami kirsti žieminiai miežiai, o kviečiai ir rugiai dar laukuose mūru siūruoja.

 

Naujojo derliaus žieminių miežių šeštadienį buvo atvežta ir į Kaniūkų turgų. Jų turėjo du ūkininkai, maišas (50 kg) šių miežių 8, daugiau perkat, po 7 eurus.

 

Svarbios ir kitos grūdų kainos. Maišas (50 kg) kviečių – 8, traiškytų kviečių – 9, kvietrugių – 8, maišas (40 kg) avižų – gražiai išvalytų kaip auksas – 7, kukurūzų – 11, traiškytų kukurūzų – 12 eurų.

 

Šiuo metu žirnius perka tik žvejai. Maišas (40 kg) valytų žirnių – 12 eurų. Nevalyti žirniai – pigesni, bet šįkart jų Kaniūkuose nebuvo.

 

Pakalbinau vieną grūdininką – Algirdą Aleksandravičių iš Lazdijų rajono savivaldybės Vartų kaimo.

 

„Uodų netrūksta, bet vieta rami. Dirbau visą gyvenimą Vilniaus gamyklose inžinieriumi, išėjęs į pensiją 2004-aisias grįžau į tėviškę, – pasakojo Algirdas. – Gyvenu vienkiemyje, turiu keletą galvijų, auginu grūdines – trąšų ar chemijos nenaudoju, nes bitininkauju, turiu 19 kelmų bičių!“

 

Ne senjoras, o bajoras kitoje pusėje Žuvinto gyvena!

 

Kaniūkų turguje šeštadienį pirkėjai šluote iššlavė grūdus, tarp kurių buvo ir naujojo derliaus žieminių miežių.  Patenkintas turgumi Vartų kaimo ūkininkas Algirdas Aleksandravičius.

 

Beje, turguje grūdus tiesiog iššlavė! Pasak medžio meistro Alvydo Černiausko, kuris paskutinis išvažiavo iš Kaniūkų, „grūdus išvarė gražiai, nieko neliko!“

 

Kai taip kaimuose siautėja lapės, įtiksiu sodietėms: Kaniūkuose buvo gražių dedeklių vištaičių: keturių mėnesių raibė – 6, šešių mėnesių  – 8, daugiau perkant – 7,5 euro.

 

Užaugintų gražių (kovo mėnesio) gaidžių į turgų atvežė Angelė Karkauskienė iš Varėnos rajono savivaldybės Kampų kaimo.

 

„Veisliniai, tokių gaila kruopoms“, – už skiauterėtąjį Angelė prašė 10 eurų.

 

Varėnos rajono savivaldybės Kampų kaimo gyventoja Angelė Karkauskienė atvežė į Kaniūkus gražuolių gaidžių.

 

Varėniškė pasakojo, kad Merkinės miškai sausi kaip parakas – čeža po kojomis, visi grybai į Žemaitiją išsikraustė!

 

Jotvingių turguje vasara prekystalius laužo

 

Kaniūkuose nėra, o gerų, grūdas į grūdą rugių į Jotvingių turgų ketvirtadieniais atveža Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius. Rugiai, kaip dzūkai sako, tinka ir „skystai duonai“. Tik reikia juos gerai sumalti. Maišas (50 kg) rugių – 10 eurų.

 

Tarp Valdo sveikuoliškų grūdų ir miltų gražiai išrikiuoti buteliai ir buteliukai šviežio sėmenų aliejaus, kurio kaina jau seniai nesikeičia ir neplėšo alytiškių piniginių. Puslitris sėmenų aliejaus – 3,5 euro.

 

Jotvingių turguje ketvirtadieniais alytiškius lepina šviežiu sėmenų aliejumi ir kitomis gėrybėmis Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius.

 

Jotvingių turgus diktuoja Alytuje uogų kainas. Antai litras gražių mėlynių 4, smulkesnių –3,5, tų, kurias rinkėjai su šukomis „melžė“, pamaigytų – 3 eurai.

 

Šįmet tiek daug vyšnių, kad rūgštesnių nenori net paukščiai lesti. Saldžiąsias, skroblines vyšnias, trešnes ir paukščiai lesa, ir turguje gerai perka.

 

Turi savo vertę juodieji serbentai, kurie šįmet prasčiau derėjo. Litras šių uogų – 2,5 euro, kilogramas juodųjų – 3 eurai.

 

Jotvingių turguje lūžta prekystaliai, nukrauti vasaros gėrybėmis.

 

Sužinojęs, kiek kainuoja kiaušiniai Jotvingių turguje, Jazminuose gali neklausti, brangiau nebus.

 

Jotvingių turguje brangiau kalakutiniai kiaušiniai – 8 eurai!

 

„Deda mano trys mėsinės kalakutės. Perka, anądien dvidešimt kalakutinių kiaušinių nupirko apie 90 metų senukas, atėjęs į turgų su savo garbaus amžiaus pusele“, – pasakojo sodietė.

 

„Tai ar mačina?!“ – nejučia sudzūkavau.

 

„Pirko senukas, pirko ir jaunas vyrukas“, – toliau porino lyg negirdėdama klausimo sodietė.

 

Dešimtis antinių kiaušinių – 3, vištinių – 1,5 – 1,7 euro.

 

Jotvingių – gėlių turgus, pastaruoju metu šiek tiek savo šlovės perleidęs ir Jazminams.

 

„Karantinas išryškino, kas iš tiesų augina savo gėles. Turi – parduodi, iš svetur neparsitempsi“, – sakė Jotvingių turguje prekiaujantis gėlininkas Petras Keršys.

 

Gėlių augintojas Petras Keršys Jotvingių turguje jau daug metų karaliauja ir moka įtikti pirkėjams. Jo rankose – geltonoji ežiuolė.

 

Į Jazminų turgų žalumynai... dar su rasos lašeliu

 

Jazminų turguje daugiamečių gėlių atvežė Karolė ir Tautvydas iš Ūdrijos. Danijoje įgiję gamtos ir kultūros paveldo vadybos specialybę, savam krašte puoselėja gamtą ir kultūrą. Mamos ūkyje puoselėja apie 500 augalų, augina ir pušelių, bet linkę į daugiametes gėles.

 

Tautvydas išvardijo keletą daugiamečių gėlių. Tai ežiuolė, rykštenė, mėlesas, šlamainis, veronikūnas, astilbė, rudbekė...

 

„Aplankom ir Prienų turgų, ten už vietą mokame 3, Alytuje – 10 eurų“, – pastebėjo Karolė, o juk čia paprasčiausia automobilių stovėjimo aikštelė.

 

Jazminų turguje pastebėjau: kartais alytiškiai tarškia, kas ant liežuvio užeina. Pasiklausius jų, pagalvoji, kad mūsų ūkininkai jau nemoka užsiauginti nei savo uogos, nei pomidoro. Mūsiškiai ūkininkai priaugina ir braškių, ir šilauogių, agurkų, pomidorų, morkų, kopūstų, pilna burna valgome skaniausias savo bulves. Ir žolynėliai, užauginti mūsų daržuose, gardžiai kvepia, atkeliauja į Alytaus turgavietes dar su rasos lašeliu...

 

Likiškėlių kaimo ūkininkai Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai lepina alytiškius savo užaugintais pomidorais, agurkais, kopūstais ir morkomis.