Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 18 756

Jurgio turgeliai. Nuo Alytaus šventės įspūdžių net Kaniūkai sprogo!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:54, 2019-06-16
Jakėnų seniūnijos Bytautonių kaimo gyventojai Vytautas Jenuškevičius, Edvardas Ramanavičius su drauge Vitalija atvežė į Kaniūkus triušių.

Alytus ošė gimtadieniu, net Kaniūkų turgus šeštadienį, birželio 15-ąją, sprogo nuo įspūdžių. Ir dar ne pabaiga! Girdi, tiek daug, net per keturias vietas, renginių ir reginių niekada nebuvo!

 

„Sekmadienį per pietus prie Mažosios Dailidės prieigų Alytaus šventėje ir žirgininkai bei veislinių ilgakarčių augintojai pasirodys, – pasigyrė Domantonių kaimo ūkininkas Vytautas Senuta, kuris talkins žirgininkui Kęstučiui Žiemiui iš Butrimonių krašto.

 

V. Senuta atvežė į Kaniūkus parodai naują pirkinį savo kumelėms, Lietuvos sunkiųjų arklių šešerių metų elitinį eržilą Sirijų. Jis gražuolį Iš žirgininko Sigito Marcinonio pirko, sakė sumokėjo  2,5 tūkstančio eurų.

 

Ūkininkas turi pusšimčio ilgakarčių kaimenę, juos augina, veisia, parduoda, perka. Pavyduoliai sako, kaip jiems liežuvis apsiverčia, kad Vytautas „arkliais angliavoja“.

 

„Arkliai – verslas, jeigu tu į juos tik žiūrėsi, kad gražūs, nieko nebus“ ,– aiškino Vytautas ir papasakojo, kad per karščius didžiąją dalį kaimenės šeria tvarte. Laukuose, aptverta 10 hektarų ganyklų, ganosi kumelės su kumeliukais.

Domantonių ūkinininkas Vytautas Senuta ir jo elitinis šešerių metų eržilas Sirijus.

 

„Geria, ėda, kiek nori, eina, kur nori, yra kalnelių, krūmų, pavėsio. Ir arkliai europietiškai gyvena“, – aiškino V. Senuta, nenuleisdamas akių nuo savo elitinio Sirijaus.

 

Nuo karščio kenčia ir uodai

 

Šventė šventėmis, būta, nebūta, o kaimo žmones, ypač Varėnos pusės, sausra kankina.

 

„Arklys prunkšdamas daugiau išspjauna, nei pas mus palijo – keturi mėnesiai gyvenam be lietaus, – pasakojo Varėnos krašte Bytautonyse gyvenantis ir  taikantis į žentus Edvardas Ramanavičius. Su sužadėtine Vitalija ir būsimu uošviu Vytautu Jenuškevičiumi jis atvežė į Kaniūkų turgų triušių. Varėniškių ilgaausiai – nuo 4 iki 25 eurų.

 

„Nebus nei grybų, nei uogų, miškas sausas, net avietynus išdegino“,– pastebėjo V. Jenuškevičius, kurio bitėms vis mažiau lieka ganyklų. Nebent bitininką išgelbėtų grikiai ar viržiai, būna juk stebuklų.

 

Butrimonių krašte išdžiūvo pelkės – net uodų sumažėjo. Plasapninkų kaimo senjorai Vytautas ir Ona Patinskai laiko dvi melžiamas karves – kol pamelžia, net uodegos prie kojos neriša, nes jos nesispardo, vieną kitą gylį ar varmą galima ir su alksnio šakele nubaidyti.

 

Sutuoktiniai atvažiavo į Kaniūkus kaimiškų viščiukų. Mat savų viščiukų išsiperino, ką tik pradėjo kaltis, pridės prie perekšlės pirktinius ir jie užaugs be jokio vargo.

 

„Margis viščiukas – 1 euras, broilerio viščiukai pigesni – po 80 centų“, – sakė O. Patinskienė.

 

 

Butrimonių krašto Plasapninkų kaimo senjorai Ona ir Vytautas Patinskai prisipirko margių viščiukų – perekšlė užaugins.

 

Nemunaičio, Poteronių bei kiti paukštininkai už 5 mėnesių dedeklių vištaites prašo 6, dviejų savaičių Pekino ančiukus – 2,2, dviejų savaičių žąsiukus – 6,5, dviejų savaičių broilerio viščiukus – 1,6–1,7 euro.

 

Alytiškiai Zofija ir Vincas Lusai Alovėje peni 60 broilerio viščiukų, atvažiavo į Kaniūkus kviečių.

 

„Mokėjom po 12 eurų, išsirinkom iš smulkaus ūkininko, žinom, kad toks nepertręšė“, – pasakojo Zofija, nusipirkusi dar ir patikusią pintinę – 6 eurus suplojo.

 

 

 

 

Alytiškiai Zofija ir Vincas Lusai pirko kviečių ir pintinę – jau bulviakasiui ruošiasi.

 

„Ar apsimoka važinėti iš miesto į kaimą ir viščiukus auginti?“

 

„Vasara, būnam tai mieste, tai kaime, Alovė arti, važinėjam“, – šnekesnė Zofija, o Vincas tik šypsojosi – nelinkęs taip atvirauti.

 

Sausmetyje gelbsti vandens varikliai

 

Šį šeštadienį prisistačiau į Kaniūkus, kai dar turgaus  vartai buvo užrakinti, o Nemunas Kaniūkus savo rūku penėjo. Todėl grūdų ir pašarų kainas užsirašiau itin tiksliai. Maišas (50 kg) miežių ir buvo po 12 eurų, kiek vėliau kviečių buvo ir po 11 eurų.

 

 Maišas (40 kg) avižų – 10, rugių (50 kg) –10 eurų. Žirnius kilogramais perka žvejai – 1 kg jų – 30 centų. Maišas (40 kg) kukurūzų – 11, traiškytų kukurūzų –11, 30 kg traiškytų kviečių ir kukurūzų – 9 eurai. Maišelis (24 kg) kvietinių sėlenų – 6 eurai.

 

Grūdus ir pašarus žmonės pirko, nešė, nežinia, koks bus šių metų javų derlius.

 

Turgaus žmonės pastebėjo vandens siurblių rinkinį, kurių vienas kainavo nuo 20 iki 100 eurų. Tokį sausmetį be vandens siurblio neišsiversi.

 

Kaniūkuose pirkėjus sudomino vandens siurbliai – kaime be jų sunku išsiversti.

 

Per Alytaus gimtadienį bulvės su agurkais susiženijo!

 

Iš Kaniūkų grįžęs į miesto centrą ir aš užgriebiau Alytaus gimtadienio. Prie Jotvingių turgaus „Sodros“ stotelėje vaikinukas „plaukiojo“:  „Labas vakarėlis!“

 

Mandagus jaunuolis  taksi ieškojo, neradęs ir sužinojęs, kad jau rytas, sakė, jog tiks ir maršrutinis, „abile veža“. 

 

Jotvingių ir Jazminų turgavietėse per Alytaus gimtadienį susiženijo šviežios bulvės ir agurkai. Kilogramas ir vienų, ir kitų – 1,6 euro. Vidutinės bulvytės – 1,4 euro, smulkios – 1 euras. Susirietę agurkėliai taip pat pigesni.

 

Šluotelė žalumynų – krienų lapų, vyšnių šakelių, krapų ir juodųjų serbentų lapų – agurkams raugti – 50 centų.   

 

Alytiškiai žalumynus maišais nešė, špinatų radau tik pas Slabadėlės kaimo ūkininką Romą Petrašką. Išpirko rūgštynes, ryšuliukas burokėlių su lapais – iki 1,3 euro.

 

„Laistau daržus, išsiurbiau apie metrą tvenkinio vandens, jis pasidarė skaidrus ir daugiau nesėda, gal šaltiniai atsivėrė“, – pasakojo Romas.

 

Kilogramas lietuviškų braškių 3–3,5 euro, atvežtinių –  2,5–2,8 euro, puslitris žemuogių – 3, litras – 6 eurai.

 

Pusė hektaro braškių augina Tomas Auksorius iš Krokialaukio seniūnijos Duselninkų kaimo, pardavinėjantis uogas Jotvingių turguje.

 

Tomas Auksorius iš Duselninkų kaimo šiemet skina pirmą braškių derlių.

 

„Aš iš Kretingos, braškes auginti išmokau Danijoje. Kai skynėme braškes, ten sutikau ir savo būsimą žmoną alytiškę Jurgitą. Tai pirmas braškių derlius. Pirmas metais  braškių žiedus nuskynėme. Dengiame plėvele tik tris eiles, nedengtos – skanesnės“, – pasakojo Tomas.

 

Jazminuose mačiau smulkių voveraičių: puslitris jų – 2,5, litras – 5 eurai. Nepuoliau jų fotografuoti – tokios smulkios, kad už jų rinkimą galima baudą užsidirbti.

 

Ir Jotvingių turguje ir Jazminuose saulės pirštai glamžo, ką pasiekia, turgininkus gelbsti laistytuvai – karštą dieną vanduo už auksą brangesnis.

 

Jazminuose ūkininkaitis Martynas Anuškevičius daržoves nuo saulės kaitros gelbsti vandeniu.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai