Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Net klebonas žino, kur skanu – iš parapijietės bulvių nusipirko!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:02, 2019-09-08
Alytaus turguje Jazminų gatvėje Alovės ir Ryliškių parapijų klebonas Stanislovas Stankevičius ir su žmonėmis pabendravo, ir bulvių nusipirko.
Jurgio Kochansko nuotr.

Savaitė kvepia rudeniu, o turgus eurais spardosi. Čia tiek daug pagundų – lūžta prekystaliai rudens gėrybėmis! Net dviejų parapijų klebonas be turgaus negyvena, supaisysi, ką ten tos bobutės burčina, kad randa, kur pigiau!

 

Dzūkijos krašto tėvelis,  Alovės ir Ryliškių parapijų klebonas Stanislovas Stankevičius, anądien atvažiavo į Alytaus turgų Jazminų gatvėje nusipirkti bulvių ir su žmonėmis pabendrauti. Vienoje rankoje maišelis vaistinėje pirktų kompensuojamų vaistų, kitoje – krepšelis bulvių, dar degalinėje į mašiną įpils benzino – visi Alytaus reikalai ir tuščia piniginė, bet ar daug žmogui reikia?

 

„Klausi jaunimo, kaip gyvena, atsako, kad gerai, „pagazuoja“ ir toliau važiuoja! Stebiu ne jaunimo, o senimo sugedimą, verkia, kad mažos pensijos, seniau jų išvis nemokėjo. Kiek žmogui reikia – suvalgei vakarienei bulvę su stikline rūgštaus pieno ir gana“, – įsitikinęs klebonas, Alytaus rajono garbės pilietis, pats gyvenantis kukliai ir kitus mokantis šio meno. Beje, bulvių klebonėlis nupirko iš savo parapijietės, žino, kur skanu!

 

Javus iššlavė iki grūdo po 8–9 eurus!

 

Dangus aukštai, debesys – juodom plytom, saulė tik pro plyšį šypteli – rugsėjo 7-ąją ankstyvas šaltas rytas pasitiko Kaniūkų turgaus prekeivius. Išsirikiavę grūdų pardavėjai, kai Valdas iš Venciūnų puspriekabę kviečių iškart švystelėjo urmu po 7 eurus, susižvalgė, ar vėl nesmigs grūdų kainos?

 

Praėjusį Kaniūkų turgų visų grūdų kainos buvo nukritusios iki 8 eurų. Šįkart rugpjūčio paskutinio šeštadienio scenarijus nepasikartojo, grūdų kaina šoktelėjo iki 9 eurų.

 

Stebėjau ūkininką Valdą Berlicką iš Vabalių kaimo: privažiavo vienas, privažiavo kitas pirkėjas, kviečius tarsi išsiurbė po 8–9 eurus.

 

Vabalių kaimo ūkininko Valdo Berlicko kviečiai tik padulkėjo!

 

„Rugiai tik vaistams, mažai kas juos sėja ir augina – po 9“, – iškart laikėsi geros kainos alytiškis, 1,5 hektaro rugių užsiauginęs tėviškėje. Žiūriu, jo rugiai tik tirpsta – reikia ir perka, į kainą nežiūri.

 

„Ne iš kombaino bunkerio in turgų vežam, kai dzūkas sėdzi an aruodo, grūdai jau ir bus brangesni!“ – tikėjosi ūkininkai, kurie niekur neskuba. Jie grūdus gali pardavinėti iki pavasario, nes didžiažemiai su maišais po turgų seniai nelaksto, o pašarų kaimo žmonėms vis dar prireikia.

 

Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų, kaskart išrikiuojantis maišus grūdų ir pašaro, priminė savo kainas. Avižos (40 kg) –7, kukurūzų grūdai ir traiškyti (40 kg) – 11 ir 12, kviečiai (50 kg) – 9, sėlenos (24 kg) – 6 eurai.

 

Medžio meistras alytiškis Alvydas Černiauskas (kairėje) ir grūdų pardavėjas iš Šeštokų Tautvydas Paskevičius.

 

Nepamirškim, kad dar nesibaigė sėja. Gerų beicuotų sėklinių  kviečių turi parduoti Miroslavo seniūnijos ūkininkas Gintaras Valūnas, tel. 861863943.

 

Javai turguje tik padulkėjo, iki grūdo išpirko! Per mažai buvo, klausinėjo avižų.

 

Gaidžių varžytynės: nesvarbu, kas laimės, vaišins korespondentas!

 

Į Kaniūkus priveža gražių paukščių. Kai nėra didesnių įvykių, bandau juos sukurti. Nužiūrėjau, kad gražių gaidžių parduoti atvežė Romas Karalius iš Takniškių ir Romas Gataveckas iš Strielčių kaimo. Kai beliko po vieną, pasiūliau pasivaržyti, kurio gražesnis. Vieno gaidys – jauniklis, ilgom geltonom kojom, su skaisčiai   raudonu skiauterės pjūklu, už jį prašė 5, kito – molinis, metų  laiko, su pentinais ir gražia krūmine skiautere – prašė 6 eurų.

 

„Vyrai, ne in Seimų ainat, nėra ko pralošč, kirskit, katro gaidzys gražesnis!“ – organizavau varžytynes.

 

Sutiko ir sutarė: nesvarbu, kuris praloš, bet pundzyc (vaišinti) turės... korespondentas! Kur mano neprapuola!

 

Varžytynės, kieno gaidys gražesnis. Rungiasi Romas Karalius iš Takniškių (kairėje) ir Romas Gataveckas iš Strielčių kaimo.

 

Beje, R. Gataveckas turi parduoti paaugintų keturių savaičių kaimiškų viščiukų, tel. 869920809. Viščiukų tėvas – tas molinis gaidys su krūmine skiautere!

 

Nemunaičio paukštininkų dedeklių vištaitės (čekiškos) – po 5,5 euro.

 

Vienas diedukas buvo atlėkęs į Kaniūkus pažiūrėti, ar nėra bulvių – dar tuščia, bet bulviakasis jau prasidėjo – iššlavė pintines, perka maišus (Alytaus turgeliuose kilogramas gražiausių bulvių – 60 centų).

 

„Šią savaitę buvau ir į kitas turgavietes nuvažiavęs, pardaviau 30  pintinių po 6 eurus. Pirko ir maišus po 20 ir 30 centų – bulviakasiui“, –  pasakojo ūkinių prekių pardavėjas Gintas Sabonis.

 

„Kiek turėjau, visas pintines po 6 eurus pardaviau – tuščia“, – buvo patenkintas ir medžio meistras Alvydas Černiauskas.

 

Priminsiu, šio meistro sūrių spaustuvas –15, kirvakotis – 2,5, kotas –3, popieriaus laikiklis, kur karalius pėsčias vaikščioja – 4 eurai.

 

Šilauogės iš Alytaus kaimo

 

„Per mano 80 metų tokio vandens išsekimo kaip šįmet dar nebuvo, eini, net žemė braška! Keičiasi žmonės ir gamta. Paprastai baravykų būna nuo rugpjūčio 15 iki rugsėjo 10 dienos ir baigiasi. Jei naktys šaltos – baravykų jau nebus“, – Jotvingių turguje spėjo Varėnos krašto senolis Albinas Mielkus, krūvelėmis išrikiavęs baravykų ir raudonikių. Krūvelė baravykų – 7 eurai.

 

Turguje kalbėjo, kad grybautojai baravykų traukia į Pivašiūnų mišką, o kas nori pasivaikščioti, miškais ir samanėle pasigrožėti, tyru oru pakvėpuoti, Važiuoja į Varėnos miškus.

 

Jotvingių turguje – Varėnos krašto baravykaičiai ir raudonikiai. Jų pririnko senolis Albinas Mielkus iš Pagronyčio kaimo.

 

Kiekvieną rudenį pastebiu sodininkus iš Praniūnų Anelę ir Juozą Pangonis – turi 35 kriaušių sodą. Šį rudenį Jotvingių turguje pasirodė tik Anelė:  žydėjo, bet, matyt, nušalo, viena kita kriaušė pakibusi, kilogramą jų po 1 eurą paduoda.

 

„Atvežiau, ką turiu: kriaušių – tik truputį, agurkų, pomidorų, jurginų – užsakė kavinei puošti. Pastarųjų 11 didžiausių krūmų, tik pleška!“– giria gėles Anelė ir pati pražysta.

 

Anelė Pangonienė iš Praniūnų kaimo į Jotvingių turgų atvežė gražuolių jurginų ir kas sode bei darže užaugo – kriaušių, agurkų ir pomidorų.

 

Alytaus turguje Jotvingių gatvėje visą savaitę vėjai braidė, o šeštadienį plūstelėjo pirkėjų. Alytiškiai ypač perka žalumynus, daržoves, vaisius, uogas (dar yra mėlynių, bruknių, atsirado spanguolių).

 

Šilauoges, kurias ypač gerai perka alytiškiai, išmoko auginti ir mūsų krašto žmonės.

 

„Susidomėjom šilauogėmis pažiūrėję per televiziją Aušros Tubienės „Svajonių sodus“. Pirmais metais pasisodinome ir jau trejus metus skiname šias uogas – turime 550 krūmų. Šilauogės – trijų veislių, saldžios ir saldžiarūgštės. Šįmet itin palankūs joms metais, gerai auga ir noksta, prekiaujame jomis jau du mėnesius. Pradėjome 10 eurų už kilogramą kaina, dabar kilogramas uogų – 5,5 euro. Baigiantis sezonui kaina vėl augs“, – pasakojo Alytaus kaimo ūkininkė Dalia Aleksandravičienė, auginanti šilauoges su vyru Raimundu, o skinti uogas padeda visa šeima. Beje, ūkiui simbolinį pavadinimą „Mėlyna uoga“ sugalvojo ūkininkų vilnietė dukra.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje Alytaus kaimo ūkininkė Dalia Aleksandravičienė, jau trečias mėnuo prekiaujanti savo ūkyje Alytaus kaime užaugintomis šilauogėmis.

 

Po mažytės pertraukos Jazminuose kiemo paviljone pasirodė ir Ūdrijos ūkininko Romo Launikonio kalakutai – traiškytais grūdais ir kitais natūraliais pašarais penėti burbuliai – kvepia kaimiška natūrali mėsytė!

 

Komentarų nėra