Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Meras pasveikino: ar nereikės už jį balsuoti?

Jurgis Kochanskas  •    •  9:13, 2020-08-02
Į Jazminų turgaus paviljoną mėsytės pas Laurą – tik su apsaugine veido kauke.
Jurgio Kochansko nuotr.

Pirmoji rugpjūčio diena Alytaus turgelių paviljonuose pažymėta Verygos ženklu: į uždaras patalpas be apsauginės veido kaukės negalėjai snapo įkišti! Ar drausmingi dzūkai, tikrino policijos pareigūnai.

 

Gerai tiems, kieno apsauginės kaukės namų darbo, jų stiprūs raišteliai, tvirti, net ausis lenkia. Kai kurių pirktinių kaukių gumytės, tempiamos nuo ausies iki ausies, atplyšta dar rankose, ir apsauga eina šuniui ant  uodegos!

 

Rugpjūčio 1-osios rytas Alytaus turgaus Jazminų gatvėje, prie vartų.

 

Vasaros sterblėje rudeninės gėlės – kardeliai

 

Jotvingių turguje prie pagrindinių vartų be jokios konkurencijos įsitaisė Zita Delindienė ir pradėjo naują kardelių sezoną. Zita ir Fabijonas Delindos iš Medukštos kaimo, „Dzūkijos“ sodininkų bendrijos sodininkai  per 30 metų augina kardelius. Jų atėjimas į turgų – ryškus, Jotvingių turgus švies kardeliais iki rugsėjo ir dar ilgiau.

 

Jotvingių turguje naują sezoną pradėjo Zita Delindienė, kardelių karalienė iš Medukštos kaimo. Ji su vyru Fabijonu kardelius augina per 30 metų.

 

Vienos veislės ateina, kitos – išeina, gėlininkai žino jų fantastiškus  pavadinimus. Pirkėjai kardelius, jų puokštes renkasi pagal spalvas, žiedų formas, pagal tai, kokią prasmę nori suteikti šioms gėlėms, skirdami jas savo brangiausiems žmonėms. Kardelio kaina – nuo 40 centų iki 1 euro.

 

Meras pasveikino, ar nereikės už jį balsuoti?

 

Miroslavo seniūnijos Laukinčių kaimo ūkininkai Genovaitė ir Antanas Dereškevičiai tik stryk ir Alytaus Jotvingių turguje, dar ir kaimyną atveža!

 

„Nuo 59-ųjų iš mašinos kabinos neišlipu“, – patenkintas amžinas vairuotojas Antanas, prieš savaitėlę šventęs 80-ies metų jubiliejų.

 

„Šventėm savo šeimos rate, pas sūnų, pirtyje, net meras Algirdas Vrubliauskas pasveikino“, – toliau  pasakojo A. Dereškevičius, patenkintas, kad ir jo, paprasto žmogaus, valdžia nepamiršo.

 

„Tik neklausykit pavyduolių, meras į Seimą neina, už jį balsuoti nereikės“, – nuraminau sodiečius.

 

Antanas – darbštus, Genovaitė nuo jo neatsilieka. Savo gyvenime ji dirbusi fermos vedėja, pas Juravičių (buvęs ūkio vadovas) kontoros sekretore, laiškininke... Dabar abu su Antanu ūkininkauja, turi šešias melžiamas karves. Nereikėtų nei juoktis, nei verkti, tokia realybė: Laukinčių gyventojams už litrą pieno supirkėjai moka 14 centų.

 

„Sėjam miežius ir kviečius, po sekmadienio jau kirsiu miežius – viską savo ūkyje sunaudojam, niekam neparduodam. Karvėms žiemai 105 rulonus šieno susukau – po 5 eurus moku už vieno susukimą“, – pasakojo ūkininkas, jau nelaikantis avių – anksčiau jų didžiulis būrys po laukus lakstė.

 

Apribojo paukščių ūkį ir Genovaitė: laiko tik vištas ir 12 ančiukų peni.

 

Miroslavo seniūnijos Laukinčių kaimo gyventojai Genovaitė ir Antanas Dereškevičiai ir namuose spėja apsisukti, ir į Jotvingių turgų suspėja.

 

Kai pagalvoji, jaunimas seniai būtų nusispjovęs į sunkius ūkio darbus. Tuo tarpu garbaus amžiaus žmonių iš jų gyvenimo kaip bičių iš drevės – su didžiausiu dūliu neišrūkysi!

 

Šiais laikais ne vienas vaikas suka galvą, kaip greičiau senus tėvus į miestą atsivilioti. Mat pro didelius langus jiems kitaip gyvenimas rodosi.

 

Gėrybės iš Panemuninkų ir iš Burokaraisčio

 

Irena Klevinskienė iš Panemuninkų kaimo visą prekystalį nuklojo daržo ir sodo gėrybėmis. Kai sakoma, kuo turi, tuo duri – morkos, česnakai, krapai...

 

„Viskas savo ir tikra“, –  tikino Irena.

 

Irena Klevinskienė iš Panemuninkų kaimo Jotvingių turguje nuklojo prekystalį vasaros sodo ir daržo gėrybėmis.

 

Turėjo ji krituolių obuolių, kilogramas jų,  – 50 centų, litras vyšnių – 1 euras. Už ryšulėlį daugiagalvių svogūnų sodietė prašė 30 centų.

 

Jazminų turguje Remigijus Slenzokas atvežė ne tik česnakų, aviečių, bet ir šviežienos – gervuogių. Kilogramas ir aviečių, ir gervuogių – po 4 eurus.

 

Turgaus šviežiena – Remigijaus Slenzoko iš Verebiejų užaugintos gervuogės.

 

Jazminai pigiau seikėja ir šilauoges. Tik pasirodžius, kilogramas  šių uogų kainavo 8, dabar – 4,5 –5 eurai.

 

Ne pirmas šeštadienis Jazminuose pasirodo Diana ir Mantas iš Merkinės seniūnijos Burokaraisčio su savo „Žaliuoju daržu“. Antri metai prosenelių žemėje gyvenanti pora, atsikraustė iš Jonavos krašto, natūraliai, gamtiškai augina daržoves, visa, ką valgo žmogus.

 

Jazminuose – Dianos ir Manto iš Burokaraisčio „Žaliasis daržas“.

 

„Auginame bulves, pomidorus, svogūnus, česnakus, moliūgus, patisonus, aguročius, kitas daržoves, įvairius žolynus. Auginame gamtiškai, be chemijos. Mes nesisaviname žodžio „ekologiškas“, bet siekiame tokio ūkio statuso. Mūsų daržovių kainos didesnės, nei įprastos“, – pasakojo Mantas, su savo daržovėmis lepinantis jaunas mamytes, vaikučius ir senelius, visus, kurie nori sveikai maitintis.

 

Švieži miežiai ir kviečiai, balandžiai ir vilkai

 

Šeštadieninis Kaniūkų turgus priminė miražą dykumoje: 5–6 val. gyvai šurmuliavo, o 7.30 val. jau skirstėsi namo. Pagrindinės prekės – grūdai, kombinuotieji pašarai, vištos, triušiai, medžio meistro darbai, gelžgaliai, ūkinės prekės.

 

Nenustebinsiu: Kaniūkų turguje išgirdau, kad nyksta mūsų kaimai.

 

„Prasidėjo javapjūtė, o nėra ką į traktorių pasodinti“, – pasakojo Raitininkų seniūnijos Ryliškių kaimo ūkininkas Bronius Senuta, auginantis kviečius, kvietrugius, laikantis karves, prieauglį – darbo per akis.

 

Ryliškių kaimo ūkininkas Bronius Senuta Kaniūkų turguje nusipirko tris geležinius kuolus po 3 eurus, kirvakotį – už 2 eurus ir išskubėjo namo – javapjūtė nelaukia.

 

Pirmiausia ūkininkas sužinojo javų kainas. Buvo privežta pernykščių ir šiemečio derliaus kviečių ir miežių. Maišas (50 kg) jų – 7–8  eurai. Tiek pat kainuoja ir maišas kvietrugių. Maišelis avižų (40 kg) – 7 eurai.

 

Pernykščių grūdų, daugiau perkant, buvo galima susiderėti ir po 6 eurus.

 

Kaniūkuose pasigrožėjau Strielčių kaimo ūkininko Romo Gatavecko paštiniais balandžiais. Pora gražuolių –15 eurų.

 

Kaniūkų turguje Strielčių kaimo gyventojas Romas Gataveckas ir jo gražuolis paštinis balandis.

 

Romas šįmet turėjo nuostolių ir vargu, ar juos kompensuos paštiniai balandžiai.

 

„Manau, kad vilkai sudraskė mano ožį ir didžiulį baroną, kitą dieną – dvi ožkas ir du ožiukus. Tai ne šunų darbas“, – įsitikinęs Strielčių kaimo gyventojas, nes ir kiti kaimynai nuo ilgailčių nukentėjo.

 

Ko turguje neprisiklausai – šiurpas nupurto. Bet ir vilkai nori gyventi.

Rekomenduojami video: