Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Madingiausia – veliūro kepurė su lapės bumbulu

Jurgis Kochanskas  •    •  9:24, 2021-10-17
Kepurių, pirštinių ir kitų žieminių prekių pardavėja Rita.
Jurgio Kochansko nuotr.

Ne Paryžius, bet ir Alytaus turgeliai diktuoja madas. Netikėjau savo akimis: ponios ir panelės lipte prilipo prie kepuraičių pardavėjos Ritos.

 

„Populiariausios – veliūro kepuraitės su viskoziniu pamušalu, dekoruotos natūraliu lapės kailio bumbulu. Komplekte ir movos tipo dvigubo veliūro šalikas – 25 eurai“, – Jazminų turguje demonstravo prekes Rita.

 

Ar pasipils dar Dzūkijos miškuose žaliuokių tiltai, skaitykite „Jurgio turgelius“ iki galo.

 

Dzūkai spalio viduryje kūlė (gražino laukus), sėjo ir aparinėjo

 

Dzievulio dovana – pastaroji saulėta savaitė. Dzūkai spalio viduryje kūlė šlapioje žemėje užsilikusius javus, sėjo kviečius, sakė, „bus, kap dzievas duos“. Kai kas aparinėjo prastai sudygusius ir užskurdusius žieminius rapsus, suko į ritinius dobilų atolo šienainį – visos žinios suplaukė į turgų.

 

Pagal mėnulio kalendorių, ir iš patirties, nuo spalio 20 dienos jau galima sodinti žieminius česnakus. Juos sodins ir Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas. Beje, viena akim nužiūrėjęs, kad gerai dera ūkininkų Vidos ir Valdo Simanavičių žieminiai česnakai, nusipirko iš jų 8 kilogramus – už kilogramą po 6 eurus suplojo.

 

Jazminų turguje ūkininkas Mindaugas Anušauskas nusipirko iš Vidos Simanavičienės žieminių česnakų veislei – spalio 20- ąją jau kiš juos į dirvą.

 

Pavasario ir vasaros vargai rudenį turguje baigiasi pagardais. Gražiausių kriaušių priaugino Praniūnų kaimo gyventoja Rasa Muzikevičienė, Jazminų turguje besidarbuojanti jau 20 metų. Rasos didžiulės dūlios – 1,8 euro (1 kg).

 

„Kaip niekad užderėjo graikiškas riešutmedis, kurį dar mano senelė Domicelė sodino, jam apie 60 metų“, – Rasa pažėrė didokų, auksiniais kevalais, graikiškų riešutų, kilogramas – 4 eurai.

 

Šalia Rasos įsitaisiusi prekystalio draugaitė Laima Stolienė iš Vovų kaimo. Pastaroji iš sėklų priaugino špygos dydžio svogūnų, kilogramas 1 euras. Laimos užaugintos morkos taip pat po 1 eurą.

 

Abi prekiautojos viliojo pirkėjus it rubinai žibančiomis spanguolėmis. Litras jų – 3 eurai. Perkandau vieną – maloni rūgštelė net ausis sukrutino! Neišsivaizduoju raugintų kopūstų be spanguolių.

 

Rasa Muzikevičienė iš Praniūnų ir Laima Stolienė iš Vovų kaimo Jazminų turgaus lauko prekyvietėje siūlo pirkėjams gražių spanguolių.

 

Bulvės Alytaus turgeliuose vis dar po 80 centų, maišais – pigiau. Jų nusipirko ir alytiškis Valerijus Vencius, nepraleidžiantis progos turguje nusipirkti šviežių daržovių, uogų ir vaisių.

 

Alytiškis Valerijus Vencius ne pirmą kartą perka bulvių pas ūkininką Bronių Zaliecką, tad nedvejodamas išsitraukė storą piniginę.

 

Yra trys turgaus kainos, kurios ypač domina pirkėjus. Dešimtis vištinių kiaušinių – 1,7–2 eurai. Kilogramas sviesto – 9, lydyto sviesto –12 eurų.

 

Pabrango kiaušiniai ir sviestas, brango ir kepiniai. Vis dėlto, skanūs, burnoje tirpstantys ir brangūs kepiniai turi paklausą. Antai Jazminų turgaus paviljone išrikiuotų Stakliškės kepėjų naminių šakočių kilogramo kaina – 15 eurų.

 

„Alytiškiai iškart surado Stakliškių naminius šakočius su sviestu: kiek atveža, tiek išperka“,– patenkinta šakočių pardavėja Vida.

Stakliškių kepėjų naminiai šakočiai su sviestu itin mėgiami alytiškių. Jų pardavėja Vida darbuojasi Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte.

 

Punios krašto ūkininkas Vitas Šaulauskas net nesapnavo tokio pasisekimo. Vos pasirodžius Jotvingių turguje, ir šiemetės, ir pernykštės klientės paplonino balsus ir dzūkiškai suokė: „Ir man davei savo kortelį, žadėjai atvežti būlbų, morkvų ir cviklinių burokucių...“

 

Punios krašto ūkininkas Vitas Šaulauskas į Jotvingių turgų atvežė morkų, bulvių, burokėlių, kaliaropių, kopūstų, brokolių ir žiedinių kopūstų. Pastarieji gražiausi peršoko ir 2 kilogramus.

 

Alytiškės „voveraitės“ kasmet užsikrauna rūsių sandėliukus rudens gėrybėmis. Ypač stengiasi šiais metais, kad užsigeidus paprasčiausių daržovių, krautuvėse nereikėtų kaišioti galimybių paso.

 

Ir Jotvingių, ir Jazminų turgeliuose audžia kilimus gėlininkai. Vyrauja chrizantemos ir viržiai. Kupstas chrizantemų – 2–6 (dar nepasirodė karališkosios), viržių 2–4 eurai. Gėlės  jau keliauja į kapines.

 

Jazminų turguje jau rikiuojasi chrizantemų ir kitų gėlių kilimai.

 

Šeštadienį prie gėlininkų prisijungė ir sodininkai: Jazminų turgaus prieigos, toks gražus oras, virto muge.

 

Kaniūkuose… ir purvabridžių mados

 

Pagaliau: Kaniūkų šeštadieniniame turguje buvo privežta daug bulvių. Maišas (50 kg) – 30 eurų. Pakako ir grūdų. Maišas (50 kg) kviečių – 8–9, gražiausių – 10 eurų. Šiemetinių avižų į paprastą maišą 50 kg nesutalpinsi, tad 40 kg jų – 7 eurai. Kainų viduriuko laikėsi miežiai – 9 eurai.

 

Buvo atvežta ir gražių rugių. Prienų savivaldybėje jų užaugino paveldėję ūkį alytiškiai. Darbštūs žmonės ekologinio ūkio vagos nemetė, parodė sertifikatą. Grūdai tinka duonai, kitiems kepiniams, kaip sakoma, ir seneliams ir vaikeliams. Ūkininkų tel.869301331.

 

Į Kaniūkų turgų gražių rugių atvežė Darius Šadzevičius. Rugiai – ekologiniai, grūdas į grūdą.

 

Ir pakrūmės meistrai pagyrė rugius. Paaiškino, kaip atskirti ruginukę nuo kvietinės ar kvietrugio ašarų. Trijulės užlašinus ant sugeriamo popieriaus,  ruginukės ašaros nelieka jokių dėmelių.

 

Kaniūkuose gaidžiai giedojo, giedojo skirtingai, sako, kad kiekvienas pulkas vištų iš giesmės atskiria savo gaidį.

 

Onutė ir Romas iš Strielčių kaimo atvežė naminių vištaičių, viena – 6 eurai. Jauniklius gaidelius paleido po 5 eurus. Gaidelių paukščių augintojai turi ir namuose, tel.869920809. Vištos be gaidžio, kaip namai be šeimininko.

Kaniūkų turguje Onutė ir Romas iš Strielčių kaimo atvežė  jauniklių gaidelių.

 

 Nemunaičio paukštininkų vištaitės – po 7 eurus.

 

Prekiautojas Gintas Sabonis sodiečims pardavė senovišką ketaus, panašų į didžiulę ropę, be rankenų, puodą už 38 eurus.

 

Pardavėjas siūlė rudenį itin paklausią prekę – įsispiriamų, pusaulių, aulinių pašiltintų purvabridžių. Už 8–18 eurų – šilta malonu kojoms. Galima pėdinti per kiemą nuo pirkios iki tvarto ar į svirną, kur sukabinti rūkyti kumpiai, dešros ir paltys lašinių…

 

Prekiautojas Gintas Sabonis išrikiavo įvairių batų. Jeigu rudenį ilgėliau palis, be jų neišbrisi.

 

Šalnų buvo, ar sulauksim žaliuokių?

 

Net spengė ausyse, kol Alytaus turgeliuose ieškojau žaliuokių. Baravykų, voveraičių, vištukių užtikau tik stiklainiuose, baravykų – ir džiovintų.

 

„Prieš dvi savaites buvo pasirodę žaliuokių, buvo sveikų ir sukirmijusių, bet labai mažai. Šalnų buvo, gal reikia dar didesnių šalnų ir šilto lietaus – žaliuokių dar turėtų pasirodyti“, –pasakojo turgaus grybų žinovai.

 

Beje, seni dzūkai prisiminė, kad karo metais žmonės rinko ne tik pilkšvas ir geltonas žaliuokes, bet ir rudukes. Rudosios kvepia kaip ir kitos žaliuokės. Norėčiau jų su krapais ir česnakais pasisūdyti žiemai, grybams turiu ir gražų molinį puodą su dangčiu.

 

 Ar reikia pirma puodą nusipirkti ar grybų prisirinkti?