Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Laukdami Bobų vasaros, ruoškimės ir žiemai

Jurgis Kochanskas  •    •  9:04, 2019-10-13
Alytiškis medžio meistras Rimgaudas Sereika laukia Bobų vasaros, bet ruošiasi ir žiemai.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgeliuose pilna rudens gėrybių – daržovių, spanguolių, bet  grybų gausiau taip ir nepasirodė. Mačiau iš Varėnos krašto atvežtų skurdukų šilbaravykių ir vieną kitą žaliuokę, išsigandusių voveraičių. Dzūkai laukia ne tik žaliuokių, bet ir geresnių orų, sako, kad Bobų vasara ateis po sekmadienio.

 

„Ateis Bobų vasara, bet ateis ir žiema. Kasmet pagaminu lesyklėlių, viena – 5–7 eurai. Ir pats jau nupirkau paukšteliams pusmaišį saulėgrąžų“, – ruošiasi žiemai meistras alytiškis Rimgaudas Sereika, įsitaisęs su medžio darbais prie Jazminų turgaus vartų.

 

Kaniūkuose kepė kiaušinienę ir gaudė vištą

 

Šeštadienio ankstų rytmetį dar dvejojau: rankas į kišenes kišt, ar pirštines mautis?  Vėjo šuorai šiaušė  Kaniūkų turgaus aikštę, drebino lapus išrikiuoti, puodynėse susodinti, Prienų krašto sodininko Ruslano Balandino medeliai ir vaiskrūmiai.

 

Nuošalyje įsitaisęs Alovės kaime gyvenantis tolimųjų reisų vairuotojas Kęstutis Grinkevičius, skersai išilgai išvažinėjęs Europą, su turisto dujine išsikepė kiaušinienę. Jis net kelionėje, važiuodamas 90 km /h greičiu, išsiverda kavos!

 

„Garažą apsišlaviau, radau daug gerų daiktų, ko nereikia, atvežiau į turgų“, – ruošė sau gardžius pusryčius Kęstutis.

 

Aloviškis tolimųjų reisų vairuotojas Kęstutis Grinkevičius Kaniūkų turguje užsigeidė kiaušinienės.

 

Grūdininkų pusėje stebėjau, kaip vyrai gaudė pabėgusią Nemunaičio paukštininkų vištaitę. Ne tokia kvaila ta višta: moka po automobiliu palįsti, palekia zigzagais, paskrenda. Vyrams – rytinė mankšta.

 

Turgaus išvakarėse – Pasaulinė kiaušinio diena. Jos atgarsiai – Kaniūkų turguje 5 vyrai gaudo pabėgėlę vištą.

 

Nemunaičio dedeklių vištaitės – 6 ir 7 eurai. Jų prisipirko Virgilijus Turauskas iš Alovės seniūnijos Mančiūnų kaimo, į turgų atvažiavęs su alytiške anūke Smilte.

 

Lapkritį Kaniūkams naujoje vietoje sukaks dveji metai, tad turgaus tvarka jau nusistovėjusi: 6 val. – rikiuojasi ūkininkai ir prekiautojai, pusė septynių pasirodo pirmieji pirkėjai, didžiausias pirkimas – 7–8 valandą, 9–10 val. turgus jau būna tuščias.

 

Alovės seniūnijos Mančiūnų kaimo gyventojas Virgilijus Turauskas į Kaniūkų turgų pirkti dedeklių vištaičių atvažiavo su alytiške anūke Smilte.

 

Įvažiavę į turgų pirkėjai, be jokio turgaus mokesčio, pasikrauna, apsuka ratą ir išvažiuoja. Turgaus dirigentas administratorius Nauris Pilka sako, kad naktį, kaip anksčiau, žmonės jau nesiveržia į turgų, bet dar kartais, atvažiavę iš tolėliau ar seniai nebuvę, nuvažiuoja į senąją turgaus vietą.

 

Zanavykai ūkininkai kviečia į Bulvės muziejų

 

Pirmą kartą į Kaniūkus atvažiavo Kudirkos Naumiesčio ūkininkai tėvas ir sūnus Mindaugas ir Paulius Valaičiai, atvežė bulvių ir kviečių.

 

„Atvažiavom į žvalgybą“, – prisipažino zanavykai, parduodami kviečius –  (50 kg) – po 8 eurus, bulves – maišais, jų kilogramas – 25 centai.

 

Į Kaniūkus atvežė bulvių ir kviečių Šakių rajono savivaldybės Kudirkos Naumiesčio ūkininkai tėvas ir sūnus Mindaugas ir Paulius Valaičiai.

 

Jei zanavykai atvažiuoja į Kaniūkus, mes turėtume aplankyti Kudirkos Naumiestį, bent pamatyti šiemet atvėrusį duris Bulvės muziejų, kurį įrengė savo sodybos senoje siurblinėje ūkininkų giminaitis agronomas Jonas Valaitis. Vyrai pasakojo, ko tik ten nėra: ekspozicijos per tris aukštus, pastatytas paminklas bulvei, mūsų antrajai duonai. Labai įdomios pasagos, kasant bulves jų surinkta 300, šimtai kitų eksponatų.

 

Beje, muziejaus įkūrėjo sūnus Vytautas Valaitis – Dzūkijos žentas, garsus Butrimonių krašto ūkininkas, už pažangų ūkininkavimą vienais metais konkurse pelnęs geriausio Alytaus rajono ūkininko laurus. Dzūkijoje auga muziejaus įkūrėjo trys anūkai – Meda, Vytautė ir Nojus.

 

Labai geras turgus – grūdus beveik visus išpirko

 

Su grūdais ir bulvėmis išsirikiavo per 20 ūkininkų. Grūdus išpirko, jei liko – vienas kitas maišas, beveik neliko bulvių. Beje, Kaniūkų turgaus ekspertai sako, kad pasaulinėse rinkose kyla grūdų kainos, šiek tiek daugiau už grūdus moka ir mūsų šalies supirkėjai. Kaniūkų turguje 50 kg miežių, kviečių, rugių, kvietrugių – 8 eurai. Būna retų išimčių.

 

Praleidęs vieną šeštadienį, prisistatė Šeštokų  grūdininkas Tautvydas Paskevičius. Labai pirko traiškytų kviečių ir kukurūzų mišinį – 30 kg jo – 9 eurai. Valyti rugiai (50 kg) – duonai ir ne tik – 10, kvietinės sėlenos (24 kg) – 6 eurai. Buvo gardėsio karveliams – vikių, jų 1 kg – 1,2 euro.

 

Turguje vištoms kviečių ir triušiams miežių po 8 eurus nusipirko jau 34-erius metus Dauguose gyvenantys žemaičiai Aldona ir Liudvikas Gedmontai.

 

„Anais laikais Daugai buvo nutriušę, skurdūs, dabar – išgražėję“, – pasakojo sutuoktiniai, pagal profesiją – zootechnikai, Aldona – iš Mažeikių rajono, Liudvikas – iš Plungės.

 

„Anksčiau gyvenimą planavome dešimtmečiais, vėliau – penkeriems metams, dabar džiaugiamės kartu pragyventais kiekvienais metais“,– pastebi Aldona, viena diena jaunesnė už savo Liudviką.

 

Aldona ir Liudvikas Gedmontai jau 34-erius metus gyvena Dauguose, į Kaniūkų turgų atvažiavo triušiams ir vištoms grūdų.

 

Tik padulkėjo ūkininko Mindaugo Almanaičio iš Buckūnų atvežtos avižos – po 7 eurus.

 

„Mano kviečiai Ekstra klasės, dar rudenį pardaviau supirkėjams, pašarinių kviečių neturiu, likusios tik avižos“, – sakė Mindaugas.

 

Su savo traktoriuku T-25 pasirodė venciūniškis Stepas Markevičius – į turgų kaimynei grūdų atvažiavo. Pats grūdus ir sukrovė į traktoriaus priekabą – stiprus vyras, pasisekė kaimynei.

 

Stepas Markevičius iš Venciūnų į savo traktoriuką krauna centnerinius maišus grūdų.

 

Pagalvojau, kad mokytojas ir turguje mokytojas, kai pamačiau Mančiūnuose gyvenantį alytiškį mokytoją Mantą Kazakevičių, kuris savo sūnų Jorį supažindino su triušiais. Gražių veislinių ilgaausių atvežė Gintas Andrikevičius iš Ąžuolinių.

 

Mantas dirba Alytaus dailės mokykloje ir Putinų gimnazijoje, bet pasirinko kaimiškąjį gyvenimo būdą.

 

Triušių augintojas iš Ąžuolinių savo augintinius parduoda po 20 eurų, jo tel. 860116630.

 

Ginto Andrikevičiaus iš Ąžuolinių triušį apžiūri mažasis Joris ir jo tėvelis alytiškis mokytojas Mantas Kazakevičius iš Mančiūnų.

 

Gražiai pagrojo, alytiškiai muzikantams atsidėkojo

 

Iš Kaniūkų grįžęs į Alytaus turgelius, buvau apklaustas ne tik dėl grūdų kainų, bet ir tyliai, šnibždant į ausį: „Ar dar tikrina turgų FNTT?“, „Kur galima nusipirkti paršų?“. Tik skėstelėjau rankomis. Tiesa, į klausimą, kiek kainuoja penimio gyvo svorio kilogramas, už kurį iki šiol turgaus mėsininkai mokėjo 1,5, atsakiau, kad dabar moka 1,8–2 eurus.

 

Jotvingių turguje toliau tiesiasi viržių, chrizantemų ir našlaičių kilimai. „Dzūkijos“ sodininkų bendrijoje didžiuliuose 4 šiltnamiuose daug gėlių priaugino Aušra ir Saulius Katukevičiai. Turguje šias gėles parduoda Aušra ir Aistė. Viržių vazonas – 1–3, chrizantemų – 1–5 eurai, našlaitė – 50 centų.

 

Aušra ir Saulius Katukevičiai priaugino gražiausių gėlių. Jotvingių turguje jas parduoda Aušra ir jai talkina dukterėčia Aistė.

 

Dešimti vištinių kiaušinių –1,6 euro, kalakutinių – 6 eurai. Kilogramas salotinių kopūstų – iki 1 euro, raugimui – 40 centų. Kilogramas bulvių –30–50, morkų –70–80, burokėlių – 50 centų.

 

Į Alytaus turgų Jazminų gatvėje užklydo muzikantai – Darius ir Georgijus. Gražiai pagrojo, o alytiškiai jiems atsidėkojo. Visiškai kita nuotaika, kai FNTT kontroliuoja ir kai muzikantai groja!

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje smagiai groja muzikantai Darius ir Georgijus.

Komentarų nėra