Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 17 441

Jurgio turgeliai. Kasdieniniai ūkininko poteriai: „Mano daržovės neužterštos!“

Jurgis Kochanskas  •    •  8:49, 2019-11-03
Jaunasis ūkininkas Eimantas Bakšys neabejoja savo užaugintų daržovių kokybe.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus Vėlinių turgeliai su chrizantemų likučiais priminė neišgramdytą košės puodą, kurį laižė šaltokas lapkričio 2-osios vėjas. Daugiausia turguje – „vėlių“ ir tik vienas kitas pirkėjas, beje, įsitikinęs, kad nereikia vaikščioti plika galva, būtina šilčiau rengtis. Lapkritis privers išsitraukti vilnones kojines ir pirštines, pasižiūrėti, ar jų nesukapojo kandys.

 

Nuo Visų šventųjų – „langas“

 

„Langą“ atostogų pasidarė Alytaus centrinio Jotvingių turgelio prekybininkai: ketvirtadienis – trumpesnė darbo diena, penktadienis – šventa, sekmadienį Jotvingių turgus nedirbs, tai kodėl nepailsėjus ir šeštadienį? Pagrindiniame paviljone užtikau tik vieną mėsos gaminių pardavėją, mėsos pardavėjų, žuvies, pyragų  pusėje – tuščia.

 

„Šiandien lauko prekyboje aš čia vienas, dar mačiau chrizantemų. Turgaus diena, turi kažkas dirbti“, – 8 valandą ryto aiškino Jotvingių turguje pasiruošęs prekiauti Miroslavo ir Zizėnų kaimų žemėse ūkininkaujantis jaunasis ūkininkas Eimantas Bakšys.

 

„Kaip sekasi? Po Alytaus padangų gaisro, ar perka daržoves?“

 

„Perka, bet klausia ir klausia, perdien kokius 30–40 kartų, ar mano daržovės neužterštos. Jau atsibodo kiekvienam aiškinti, net ir pažįstamiems, – poteriauju ir poteriauju!“ – jaunasis ūkininkas stengiasi neprarasti šventos kantrybės, tokia situacija.

 

Kitų ūkininkų, kuriuos pasiekė taršalai, jau nematome turguje, juos didžiausia bėda prislėgė: kas bus su gyvuliais, ar pavasarį galės dirbti žemę, kas padengs nuostolius?

 

Svečias nebuvėlis su Šventragio kopūstais

 

„Jei ne padangų gaisras, būtume jau praėjusį šeštadienį pasirodę“, – sakė sūduvis prekiautojas Gediminas Juknevičius, kasmet atvežantis Marijampolės savivaldybės Šventragio kaime Kazimiero Šalnos užaugintų kopūstų. Ir ne tik: giminė surėmė pečius, turi nuosavą raugyklą. Sūduviai į Marijampolės, Kauno, Prienų turgavietes tiekia raugintas ir marinuotas daržoves, jų atvežė ir į Alytų.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje šiemet pirmą kartą pasirodė prekiautojas Gediminas Juknevičius, atvežęs Marijampolės savivaldybės  Šventragio kaime užaugintų kopūstų ir giminės daržovių raugyklos produktų.

 

„Raugintiems kopūstams reikia ne geros mėnulio fazės, o geros veislės kopūstų“, – aiškino Gediminas, beje, kopūsto galvas (1 kg) paleidęs po 40 centų. Jo atvežtų raugyklos „Tartoko daržovės“ produktų rikiuotėje – rauginti ir marinuoti kopūstai, agurkai, pomidorai, šparaginės pupelės, patisonai, burokėliai – su paprika, imbieru ir kitais priedais. Sūduvis moka vilioti pirkėjus: daugiau perki, mažiau moki. Antai 1 kg raugintų kopūstų – 2, 2 kg jų – 3,6 euro.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje traukia akį alytiškės Danos raštuotos kumštinės vilnonės pirštinės – 5–6, raštuotos vilnonės kojinės – 6–7 eurai. Vaikiškos vilnonės pirštinaitės ir kojinytės – 2–3 eurai.

 

Jazminuose – šilti  vilnoniai mezginiai, arbatos. Pirma iš kairės – alytiškė mezgėja Dana.

 

Gerai pasidairius, turguje galima rasti vilnonių kojinių ir pirštinių su ožkos, šuns ir kitų gyvūnų vilna. Už 10 eurų galima išsirinkti kepurę ar kitą galvos apdangalą.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje kepuraičių, galvos apdangalų reklama iš tolo šviečia.

 

Jazminuose daržovių, mėsos, pieno produktų kainos nesikeičia, tos pačios. Ant prekystalių ilgėliau užsiguli kaimiški vištiniai kiaušiniai. Juk neišaiškinsi pirkėjui, kiaušinį juoda (dūmais parūkyta) ar balta višta padėjo!

 

Gražiausi miežiai – iš Netičkampio

 

Kaniūkų turgus Vėlinių dieną nepersistengė: šeštą valandą ryto išsirikiavo keturi grūdininkai, triušių augintojas, medžio meistras ir ūkinių prekių pardavėjas. Turgaus prekiautojų didžiausias įspūdis – važiuojant į Kaniūkus matytos žvakių šviesoje plevenančios Miglinasų, Pivašiūnų, Santaikos ir kitų vietovių kapinaitės.

 

„Aiškiai matos, jei dar an kalnuko – šviesu kap vakar dzienų“, – pasakojo dzūkuodami vyrai.

 

Iš Marijampolės savivaldybės atvažiavęs Netičkampio kaimo ūkininkas Raimondas Senkaitis yra tikras sūduvis, net ir norėdamas to nenuslėptų, mat į maišus supylė grūdus po 40 kilogramų.

 

„Atsivežiau svarstykles, kibiru pasemiu ir atsveriu dar 10 kilogramų  grūdų, kad būtų visas liaudiškas centneris. Mano maišai europietiški, juose tik 40 kilogramų telpa“, – aiškino Raimondas.

 

 

 

Kaniūkuose – Sūduvos krašto ūkininkas Raimondas Senkaitis iš Netičkampio.

 

Ūkininko kviečiai ir miežiai – valyti, gražūs, po 10 eurų.  

 

Dzūkų užaugintą miežį iš maišo gali kaip pelę už uodegos ištraukti – ilgiausias akuotas! Maišas (50 kg) dzūkiškų miežių – 7–8, kviečių, kvietrugių – 8–9 eurai.

 

Smulkių kviečių, vidutinių avižų atvežė Jonas Vaitkevičius iš Butrimonių krašto, Eičiūnų kaimo.

 

Butrimonių seniūnijos Eičiūnų kaimo ūkininkas Jonas Vaitkevičius į Kaniūkus atvežė kviečių ir avižų.

 

„Anksčiau laikiau daug gyvulių, grūdų nepardaviau, dabar likusi tik viena karvutė – marti pamelžia, pieną kaimynai pasidalijam. Dar žemę apsėju, tai ir grūdų turiu – kviečių, apie 10 tonų avižų. Skambina į namus, avižas iškart nupirktų, bet pigiai neparduodu“, – vertina savo darbą eičiūniškis, turguje seikėjęs kviečius ir avižas po 8 eurus.

 

Kaniūkų turgaus administratorius Nauris Pilka telefonu patvirtino, kad grūdus išpirko. Mat nelaukiau iki turgaus pabaigos – visgi šalta.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra