Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Karantinas: sakoma, ir šuo kariamas pripranta!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:06, 2021-01-10
Jazminų turguje Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius, priauginęs gražiausių svogūnų.
Jurgio Kochansko nuotr.

Karantinas visiškai suvarė mane  į kuprą! Lakstau nuo Jotvingių iki Jazminų turgaus, žiūriu pro kaukės viršų į žemę, kad kojos neužsikabintų. Ačiū Dobilui Kurtinaičiui, kad jo laikais vietoje geležinkelio per Alytų pėsčiųjų takas nutiestas, vis saugiau.

 

Koronavirusas keičia mus, bet, kaip sakoma, ir šuo kariamas pripranta. Pėsčiųjų take sutikau prisiekusį rūkalių – viena kaukė ant nosies, kita ant smakro. Vyras eina ir pro plyšį pučia dūmelį – joks policininkas neįkirs!

 

Kaniūkuose – mirtina tyla, Jotvingių ir Jazminų turgeliai atgauna gyvastį

 

Sausio 9-osios rytą, šeštadienį, nuo šešių iki pusės aštuonių, Kaniūkų turguje nepasirodė nė vienas automobilis. Per tą laiką bendru turgaus ir degalinės keliuku užsuko degalų vos dvi mašinos.

 

„Rimtas karantinas“, – apie padėtį šeštadieniniame Kaniūkų turguje pranešė „Jurgio turgelių“ skaitytojas iš Kaniūkų kaimo.

 

Kaimyninės Lazdijų savivaldybės ūkininkas Jonas Šarkelis pasiguodė: „Labai įdomu, kas kur darosi, bet sėdim namuose pabrukę uodegas – baudos didžiulės! Kada leis laisvai judėti tarp savivaldybių, pradės veikti ūkiniai turgai – laukiame valdžios ženklo“.

 

Tuo tarpu į Alytaus Jazminų ir Jotvingių turgavietes šiais metais gyvastį sugrąžino Trys Karaliai. Kol kas prieinamos tik maisto prekės, visa kita – užrakinta.

 

„Savaitę išsėdėjau namuose, kiek galima? – Alytaus turguje Jazminų gatvėje vėl gaudo pirkėjus Vankiškių kaimo ūkininkas Valdas Simanavičius. – Jau pradėjau rūpintis svogūnų sodinukais, o sandėlyje dar dvi tonos svogūnų ropučių, verkiant reikia parduoti“.

 

Valdo kilogramas svogūnų – 40, kiti prekiautojai prašo ir 70 centų.

 

Jūratė ir Eugenijus Urbonai iš Radžiūnų kaimo Jazminuose parduoda daržoves. Kol prasidės žalumynai, ūkininkai iki pavasario gaudys eurą iš pernykščio derliaus.

 

Dzūkų raugintiems kopūstams, česnakams ir agurkams į konkurentus taikosi Prienų „Tartoko daržovės“. Dzūkams net nosys ištįso: sūduviai šeštadienį pateikė beveik 30-ies pavadinimų daržovių gaminių. Vokiška mašina su šaldytuvais ir raugintų bei marinuotų daržovių kainų rikiuote priminė pianiną, tik juo grojo mūsų kaimynai. Beje, kaimynai Išlaužo tvenkiniuose mums prigaudo žuvies, atveža prikepę šakočių, pyragų ir duonos.

 

Kaimynai iš Prienų lenkia Alytaus krašto ūkininkus daržovių mišrainėmis, raugintų ir marinuotų daržovių gausa.

 

Šiais metais Alytaus turgeliuose dar nemačiau lenkiškų obuolių. Savi ne prastesni. Keturių veislių obuolius Jazminų turguje seikėjo Dubių kaimo sodininkas Raimundas Mitrulevičius. Jau esu rašęs apie jo smetonišką rūsį, kuriame obuoliai išsilaiko iki naujo derliaus.

 

„Pirmiausia išpirko senovinius Auksinius renetus, juos vadina moliniais“, – Raimundas pastebėjo, kad pirkėjai dažnai ieško savo vaikystės obuolių skonio.

 

Turguje Jazminų gatvėje, kur prekiauja Dubių kaimo sodininkas Raimundas Mitrulevičius, pirkėjai ieško savo vaikystės obuolių skonio.

 

Agurkais kvepiančių stintų – tik Jotvingių turguje

 

„Į paviljoną sugrįžo tik žalios mėsos prekiautojai, antraip būtų tragedija, – apie atkuntantį mėsos turgų ir retus pirkėjus pasakojo Jazminų turgaus prekeivė Asta Graževičienė. – Mūsų paviljone apsipirkdavo ir dalis kaimo žmonių, jų dar nematyti“.

 

Mestelėjau akį į mėsos kainas. Kilogramas plonų lašinukų – 2,5, šoninės, šonkauliukų su mėsa – 4,9, sprandinės – 5,5, nugarinės – 5,8, nugarinės su lašiniais – 4,5 euro.

 

Kilogramas jaučio liežuvio – 6 eurai.

 

Nauji metai – nauji lapai. Jazminų gatvėje mėsos paviljone šeštadienį savo darbo vietoje vėl pasirodė Asta Graževičienė.

 

Jazminų turguje gausu paukštienos, žuvies, tik nekvepia stintomis. Jų rekia ieškoti savaitės viduryje, trečiadieniais ir ketvirtadieniais, Jotvingių tuguje. Kilogramas agurkais kvepiančių stintų – 6,5 euro.

 

„Kiek prekiautojų paviljone, tiek lauko prekyboje – keletas žmonių, – pasakojo Jotvingių turgaus senbuvė Anelė Aurylienė, prekiaujanti baravykais ir spanguolėmis, krienais. – Mūsų trurgus sužydės pavasarį, kai atsiras žalumynų, prasidės gėlių ir daržovių pasodas“.

 

Jotvingių turgaus senbuvė Anelė Aurylienė prekiauja vasarą ir rudenį rinktomis miško gėrybėmis. Ji tikisi gilesnės žiemos, žadančios gausesnį uogų ir grybų derlių.

 

Miroslavo seniūnijos ūkininkas Eimantas Bakšys, prekiaujantis daržovėmis, sako, kad namuose už krosnies lindėdamas euro nesugausi. Jis per savaitę tris kartus pasirodo Jotvingių turgtuje ir apie tai „Facebook“ pasiskelbia savo klientams.

 

Beje, Jazminų turguje vienas alytiškis priminė, kad dar yra ir popierinė spauda. Kiekvienas savaip trumpina karantino dienas ir stengiasi įveikti socialinę atskirtį bei iš niekur atsirandančius svorio kilogramus. Geriausia išsvirti puodą turgaus raugintų kopūstų ir visai savaitei turėsi valgio – nuo kasdienybės laisvas mintis ir rankas.

 

Jazminų turguje vyriškis primena alytiškiams, kad dar egzistuoja ir popierinė spauda.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai