Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Karantinas: „Aina peklon, geriau namie sėdėc!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:12, 2020-12-13
Advento valgis – žuvis. Į Jazminų turgų gražiausių karpių atvežė Edvardas ir Daiva Kilmoniai.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgavietėse karantinas jau įjungė stabdžius. Kiekvienas nenulėks ir nepažiūrės, kas turguje dedasi, tai – žurnalistų priedermė. Niekas tyrimų nedarė, čia ne rinkimai. Iš akies matyti, jei ne daugiau, gruodį trečdaliu pirkėjų sumažėjo.  Žmonės bijosi koronaviruso, sako, „aina peklon, geriau namie sėdėc!“ Prekiautojai, savo ruožtu, nuogąstauja ne dėl suplonėjusių piniginių. Ar naujoji valdžia išvis turgaus neuždarys?!

 

Pasiilgę dzūkiškų eglaičių kvapo ir gaivios žalios spalvos

 

Šeštadienį, gruodžio 12-ąją, Alytaus turguje Jazminų gatvėje šviežiomis dzūkiškomis  eglaitėmis prekiavo Raitininkų seniūnijos Galintėnų kaimo miškininko dukra Alginta.

 

„Šiandien – pirma diena, iki Kalėdų pardavinėsime eglutes, pušis ir jų šakas. Pernai šventėms gerai pirko kėnius – jie labiau  badosi, jau atsikando. Šįmet prašo paprastų kvepiančių eglaičių – pasiilgę gaivios žalios spalvos. Eglaičių ir pušelių kainos – nuo 5 iki 20 eurų“, –  pasakojo Alginta.

 

Alytaus turgaus Jazminų gatvėje Raitininkų seniūnijos miškuose užaugintos eglutės ir pušelės. Jų pardavėja – Alginta sako, jei nepapuoši eglutės, nesulauksi Kalėdų senelio.

 

Daiva ir Edvardas Kilmoniai su gyvais karpiais aplakstė Dzūkijos krašto turgavietes ir jau dvi dienas prekiauja Alytaus turguje Jazminų gatvėje. Išgirdęs jų pavardę, prisiminiau lietuvių kilmės Holivudo aktorę Rūtą Lee Kilmonis, bene bus giminaitė?

 

„Iš tėvo pusės, – nepaneigė giminystės Edvardas, kuriam šiuo metu ne vaidyba rūpi. – Perkame Daugų žuvį ir parduodame – valgyti tai reikia“,  – sakė Edvardas, turintis ir kitų darbų.

 

Žuvininkai pastebėjo, kad šiais metais dzūkai pageidauja mažesnių karpių. Kilogramas šios žuvies –3,5 euro.

 

„Kokių nori, tokių sugaunam, karpiai nuo 1,5 iki 4 kilogramų“, – sakė Daiva.

 

Jazminuose pirkėjų laukia ir riebi Atlanto silkė, gausybė jūros žuvies.

 

Jazminų turgus: naktį gruodis pabarstė sniegučio, dieną jo neliks nė žymės.

 

„Šventėm cik silkės nuspirksiu su skyscimuku, žuvis dar palauks, – kalbėjo garbaus amžiaus alytiškė, beje, aplenkianti prekybos centrus.

 

Vis dėlto dauguma alytiškių senjorų nepaiso įspėjimų, jų „pensijos“ dar laksto paskui didžiųjų prekybos centrų akcijas, kur neišvengiama grūsties.

 

Apdairios šeimininkės nelaukia paskutinės dienos

 

Alytaus turgeliai Jazminų ir Jotvingių gatvėse žiba geltonais citrusiniais vaisiais, vietiniais ir atvežtiniais riešutais, spanguolėmis, traukia akį marinuotais ir džiovintais baravykais. Puslitris marinuotų baravykų – 4, 100 g džiovintų – 5 eurai.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje pirkėjų laukia krūvos mandarinų.

 

Yra ženklų, kad jau „skrenda“ į turgelius nupenėtos  kalėdinės antys ir žąsys. Apdairios šeimininkės jų prisiperka nelaukdamos paskutinės dienos.

 

„Žąsų ir ančių Jotvingių turguje neieškok. Jų buvo atvežusi viena sodietė. Moteris pabuvo čia valandėlę, apsidairė ir iškart persikraustė į Jazminų turgų“, – pasakojo Jotvingių turgaus senbuvė Anelė Aurylienė.

 

Išties, kaimiškų kalėdinių paukščių kainas sužinojau tik Jazminų turguje. Kilogramas gražios, geltonai riebalais varvančios, antytės – 6, žąsies –7 eurai. Kilogramas nupenėtos broilerio vištos – 4 eurai.

 

Rauginti kopūstai, agurkai, česnakai, daržovių gausa, krienai, duona ir pyragai, medus  ir be švenčių ragina pirkėjus traukti piniginę.

 

Prasidėjus žiemai, paklausios vaistažolės, ypač liepžiedžiai ir čiobreliai. Pirkėjai negaili pinigų vaškinėms žvakėms.

 

Ankstų šeštadienio rytą į Jotvingių turgų atskubėjo dviračiu alytiškė Violeta: kol mažai pirkėjų – saugiau apsipirkti.

 

Kaniūkuose giedojo 20 gaidžių

 

Kaniūkų naktinis turgus jau antras šeštadienis atvėręs vartus ir apšviestas. Buvo atvažiavę 8 grūdų pardavėjai, kiekvienas atvežęs po 1–1,5 tonos javo. Pirkėjų – vienas kitas.

 

Ir šį šeštadienį brangiausi miežiai, maišas (50 kg) – 9 eurai. Kviečiai, kvietrugiai, avižos – po 8 eurus. Grūdų neišpirko.

 

„Devynis maišus grūdų pardaviau, po tris – kviečių, kvietrugių ir avižų. Kaina ta pati – 8 eurai“, – pasibaigus turgui, jau telefonu sužinojau, kaip sekėsi prekiauti grūdais vienam ūkininkui.

 

Kaniūkų naktiniame turguje ūkininkas prožektoriumi apšviečia pirkėjams miežius – gražūs, auksiniai.

 

Pivašiūnų seniūnijos Čižiūnų kaimo gyventojas Raimundas Bakšys atvežė parduoti 16 gaidžių. Didesni gražuoliai – 6, mažesni – 4 eurai.

 

„Namuose turiu parduoti perlinių vištelių po 12 eurų“, – sakė Raimundas.

 

Pivašiūnų seniūnijos Čižiūnų kaimo gyventojas Raimundas Bakšys ir jo gražuolis baltas giedorius.

 

Du gaidelius pardavė Strielčių kaimo paukštininkas Romas Gataveckas, vištaičių – neturėjo.

 

Gaidžius geriau perka, kai Nemunaičio paukštininkai atveža dedeklių vištaičių. Šį šeštadienį turguje jų nebuvo.

 

Kaniūkuose buvo atvežta triušių, ūkinių prekių. Taip laukiamas medžio meistras Alvydas Černiauskas, sužinojau, savo gaminius jau pardavė ir drožia pavasario turgui.

Rekomenduojami video: