Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 12 604

Jurgio turgeliai. Ką žmonės bekalbėtų, galvoja apie tą patį – visi išgyvena

Jurgis Kochanskas  •    •  8:43, 2019-10-20
Alytiškė grybautoja Zita Dabkevičienė Jotvingių turgaus su gražuoliais Merkinės miškų baravykais.
Jurgio Kochansko nuotr.

Neišpasakytas rudens gražumas ir spalvos. Retai taip spalio viduryje voliojasi Bobų vasara. Merkinės miškuose grybautojai dar randa baravykų, auga sveikiausi kazlėkai, bet visa tai nemiela Dzūkijos sostinės gyventojams. Vėjas greičiau už žiniasklaidą nešioja gąsdinančią žinią apie gaisrą Alytaus Pramonės rajone, dūmų debesies ir nuodingų kvapų slinktį, visa ko taršą. Reportažai su merais ir ministrais iš įvyko vietos tik paaitrino mintis apie atsivėrusį pragarą.

 

 

Į rudeninius Alytaus turgelius suplaukia visos gėrybės ir naujienos.

 

Šeštadienį Alytaus turgeliuose jautėsi, kad žmonės, ką bekalbėtų, galvoja apie tą patį: kaip atsilieps gaisras miestui ir kaimui, žemei, vandens telkiniams, Nemunui, kiek laiko jausime šios siaubingos nelaimės padarinius? Kas kaltas?

 

Grūdai – 8–9, prastesni – 7 eurai

 

Šeštadienį pirmiausia atsibudo Kaniūkai. Šeštą valandą išsirikiavo grūdininkai, paukštininkai, ūkinių prekių ir gelžgalių pardavėjai, o be penkiolikos septynios plūstelėjo ir pirkėjai.

 

 

Šeštą valandą ryto rikiuojasi Kaniūkų turgaus grūdininkai.

 

Ne pirmą kartą į Kaniūkus atvažiavo alytiškė Gitana Jakienė su sūnumi Karoliu, kurie talkina savo tėvukui ir diedukui parduodant javus. Pirmuosius maišus (50 kg) kviečių ir kvietrugių juodu pardavė po 9 eurus.

 

Kaniūkų turguje  Gitana Jakienė su sūnumi Karoliu talkina tėvukui ir seneliui, pirmuosius maišus kviečių pardavė po 9 eurus.

 

Savo kviečius, pasitaiko ir miežių, seikėjo po 7 eurus Gintas ir Dainius Geraltauskai iš Pivašiūnų seniūnijos Gervėnų kaimo. Jų grūdų vištoms nusipirko Monika Vyšniauskienė, gyvenanti „Dobilo“ sodininkų bendrijoje. Moteris nusipirko ir 5 dedeklių vištaites, kurių kaina sukosi nuo 6,5 iki 7 eurų.

 

Miežiai, kviečiai, kvietrugiai, rugiai – gražu pažiūrėti, kiek grūdų privežė. Vidutinė jų kaina – 8 eurai. Labiausiai pirko traiškytus kukurūzus ir kviečius.

 

Mankūnuose, senelių žemėje, gražius namus pasistatė Marius Baranauskas. Vaikinas nusipirko du paaugintų vynuogių sodinukus, mokėjo už kiekvieną po 30 eurų.

 

Marius Baranauskas prie savo namų Mankūnuose pasodins ir vynuogių.

 

Kaniūkuose prekiaujantis sodininkas Ruslanas Balandinas sako, kad, prekiaujant sodinukais puoduose, šiais metais vasarą jų daugiau pardavė, nei rudenį. Sausra paveikė riešutmedžius ir šilauoges: riešutmedžiai puoduose net riešutus subrandino, o šilauogių pradėjo anksčiau raudonuoti lapai.

 

Viena Užupių gyventoja, už 20 eurų nusipirkusi graikinio riešuto sodinuką, klausė, ar tiesa, kad riešutas greičiau veda vaisius, jei sodinant po šaknimi padėsi raudoną plytą – sodininkas tokio dalyko nebuvo girdėjęs.

 

Septyni baravykai iš Merkinės miškų

 

Jotvingių turgus miesto centre, be autobusų stoties, kaip be rankų. Ir ne tik: naujutėlaitis paviljonas pustuštis, net skamba ausyse kaip čia tylu – užeina vienas kitas pirkėjas.

 

Lauko prekystaliuose įsitaisę vos du rimtesni ūkininkai. Yra dar keletas šio turgaus ištikimų prekiautojų, kurie dar pasirūpina miško spanguole ir atvežtine slyva, vaisiais ir daržovėmis.

 

Jotvingių turgus svarbus tuo, kad į čia pirmiausia suplaukia visos daržo ir miško naujienos. Pasirodo uogos – uogaujam, grybai – grybaujam.

 

„Šias metais grybų pertekliaus nebuvo, – pasakojo alytiškė grybautoja Zita Dabkevičienė. – ką surinkdavau – džiovinau ir marinavau – ruošiau Kalėdoms ir žiemai. Buvau grybauti Merkinės miškuose ir radau 7 baravykus, daug šilbaravykių ir labai gražių kazlėkų, voveraičių. Žaliuokių – viena kita, joms reikia šalnų ir lietaus“.

 

Zita už 7 baravykus (apie 500 g) prašė 8 eurų. Krūvelė šilbaravykių – 4–5, kazlėkų – 3 eurai. Puslitrinis stiklainiukas jos paruoštų marinuotų baravykų – 6, mišrių grybų – 4 eurai.

Kelmučių, truputį žaliuokių turėjo ir kiti grybautojai – nupirko, net kainų sužiūrėti nespėjau.

 

Darbavosi ir Punios sodininko anūkė

 

Kasmet Jotvingių turgų šiuo metu gaivinę chrizantemų ir viržių lopai, plečiasi lėtokai, nes dalis gėlininkų persikraustė į Alytaus turgų Jazminų gatvėje. Šio turgaus prieigose šeštadienį didžiulis chrizantemų pasirinkimas, šeimininkauja vietiniai ir iš toliau atvažiavusieji sodininkai. Tarp jų įsitaisė ir Punios sodininko Juozo Šarkelės anūkė Guoda.

 

.Alytaus turguje Jazminų gatvėje Guoda Šarkelytė parduoda obelaites, valgomųjų sausmedžių ir šilauogių sodinukus.

 

„Visi medeliai ir uogakrūmiai iš Punios medelyno – puoduose. Turiu žieminių ir rudeninių obelaičių po 8 eurus, valgomųjų sausmedžių – 3–6 eurai, įvairių šilauogių sodinukų – po 5 eurus.

 

Jazminų turguje karaliauja daržovės. Dar yra šiltnaminių agurkų, kurių kilogramas perkopia 2 eurus.

 

Alytiškiai perka kopūstų galvas, geras mėnulis, sako raugs.

 

Maišas „tinginio“ kopūstų – 6 eurai

 

Jau antri metai „tinginio“ kopūstais – supjaustyti, paruošti raugti, prekiauja Likiškėlių kaimo ūkininkas Rimantas Kiūdelis.

 

„Kopūsto galvą perpjaunu į 4 dalis ir susmulkinu. Sudedu į maišelius po 10 kg – 6 eurai. Kiek atvežu paruošęs, tiek nuperka“, – patenkintas kopūstų augintojas Rimantas, kuris šią vasarą su savo didžiagalviais turėjo daug darbo – gausiai laistė.

 

Likiškėlių kaimo ūkininkas Rimantas Kiūdelis lepina alytiškius paruoštais raugti „tinginio“ kopūstais.

 

Jazminuose populiarios maišeliais po 30 kg bulvės – 9 eurai. Kilogramais bulvės – 40–50 centų. Kilogramas morkų – 80, burokėlių – 50 centų.

 

Kilogramas obuolių, kriaušių – iki 1 euro. Pirkėjai klausia iš kur ir kada skinti.

 

Gyvenimas pilnas įvairių spalvų

 

Alvydo Rutkausko viena koja Alytuje, kita – Čižikų kaime. Kai šis vyras paima į rankas akordeoną, nori, kad visiems būtų linksma – Jazminų turguje apėjo du ratus ir uždirbo 2 eurus.

 

Šeštadienį Jazminuose akordeonu grojo vietinis muzikantas Alvydas Rutkauskas.

 

„Pagalvojau, iš kitų miestų atvažiuoja muzikantai, mes, dzūkeliai, ir ne iš kelmo spirti“, – įsitikinęs Alvydas.

 

Paprašiau muzikantą pagroti prie gėlių, kurios netruks iškeliauti į tylesnę vietą. Gyvenimas pilnas įvairių spalvų.

 

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra