Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Joninių užkanda – viecinė, jūra ir oras – Nidos!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:56, 2019-06-23
Vytautas ir Jolanta Grigaravičiai, apsipirkę Alytaus turguje, Jonines su namiškiais švęs Nidoje.
Jurgio Kochansko nuotr.

Dzūkai sako, kad Jonines reikia švęsti savaitę prieš ir po. Taip ir daro buvęs meras Vytautas Grigaravičius su ponia Jolanta.  Alytaus turguje Jazminų gatvėje jiedu iš anksto, viduryje savaitės, prisipirko mėsos, pomidorų, agurkų ir svogūnų – mačiau, kad ratuoti, negi tikrinsi!

 

„Jonines švęsim Nidoje, mūsų bus ne tiek mažai –11!“ – iš anksto paskaičiavęs Vytautas, kaip ir dera patriotiškai nusiteikusiam Alytaus senbuviui, vieciniam verslui plačiai atvėrė piniginę. Nidai pakaks sumokėti už jūrą ir orą!

 

Birželio 15-ąją nutariau ir aš mero žygį turguje pakartoti, mat anūkui Tajui panorėjus, dzieduliams Joninių taip pat teks ieškoti prie jūros.

 

„Kiaulienos sprandinės nėra, Jonai išpirko!“ – Jazminuose apie 10 valandą skėsčiojo rankomis mėsininkai.

 

„Kaip čia yra? – piktinausi. – Valdžia uždraudė gerti, o užkandą, nors ji brangi, kilogramas sprandinės 5,5 euro, vis tiek išpirko!“

 

Jonas dalgiakočio dairėsi, Janina... mezgė kojinę

 

Mano sprandinę nujojo Kaniūkai! Ten šeštadienį dar prieš šešias prisistačiau ir ieškojau Jonų ir Janinų. Ne taip lengva rasti: seni Jonai išmirę, maži Jonukai, šis vardas vėl populiarus, po ūkinius turgus dar nevažinėja.

 

Vis dėlto suradau vieną vidurinės kartos Joną – Balninkų kaimo ūkininką Joną Pietutį. Suokiu jam apie šventes – Dauguose Joninės jau nugriaudėjo su meru Algirdu Vrubliausku ir Neptūno medinėm šakėm, klausiu, kur jis baliavos?

 

„Ne Joninės man galvoje: vienoj pusėj lijo, kitoj – lijo, o pas mus nė lašo! Laikau 8 pienines karves, jau žiemos pašarais šeriu“, – susirūpinęs ūkininkas.

 

Jonas turi gražios technikos, bet pievose ir ganyklose žolė ožio barzda želia. Ar nereiks su dalge viksvas ir ajerus iš balos juodmargėms gaudyti, tad žmogus ir žiūri gero eglinio dalgiakočio.

 

Balninkų kaimo ūkininkas Jonas Pietutis Kaniūkuose dairosi dalgiakočio.

 

Išgirdęs naujienas, dar užpyliau Jonui ant žaizdos druskos, nes  paklausiau, kiek supirkėjai jam už pieną moka. Ūkininkas tik mostelėjo ranka...

 

Janiną pričiupau Jotvingių turguje: alytiškė Janina Romaškienė žoleles pardavinėjo ir mezgė vilnonę kojinę.

 

„Devyni amatai, dešimtas badas! – pasisveikinau. – Gal neperka vaistažolių, kad jau buriate šaltą žiemą?

 

„Ir vaistinių augalų parduodu, ir per dvi dienas turguje vieną kojinę numezgu. Nors mūsų žiemos labai šiltos, tačiau būna bent pora savaičių stiprių šalčių – ką per vasarą numezgu, viską parduodu“, – atviravo Janina.

 

Ir su žolelėmis jai sekasi: tris dienas fermentavo ožkarožes (gauromečius), apie šios arbatos stebuklingas galias žino ir alytiškiai – perka nesidairydami.

 

„Ko nors dėl meilės Jonams, kad per laužą geriau peršoktų?“ – smalsavau.

 

„Turiu žolelių, bet paparčio žiedo – negarantuoju“, – įtariai nužvelgė mane žolininkė.

 

Suprantu ją:  pernelyg trumpa naktis, per Jonines žmonės net vestuvių nekelia. Kita vertus, net ir su žolelėmis ne visiems pasiseka paparčio žiedą rasti!

 

Jotvingių turguje žolininkė Janina Romaškienė, laukdama pirkėjų, per dvi dienas numezga vilnonę kojinę ir niekada nepraranda nuotaikos.

 

Kas naujo Kaniūkuose? Grūdus perka, jų tik turėk

 

„Cia dar ne galas“, – kalbėjo dzūkai apie karščius ir pirko grūdus. Už kviečius mokėjo 12, miežius – 11–12 eurų. Kviečiai tik padulkėjo, o miežių dar buvo ir apie 7 valandą.

 

Turėjo gražių kviečių Miroslavo seniūnijos ūkininkai broliai Gintaras ir Saulius Valūnai, Vytautas Patinskas iš Butrimonių krašto, miežių – Dalytė ir Romas Kisleravičiai iš Punios seniūnijos.

 

Labai gražių kviečių atvežė į Kaniūkus Linutė ir Sigitas Vaitkevičiai iš Punios seniūnijos Aleksandravos kaimo.

 

Kviečiai – ekologiški, Sigitas laukė pirkėjų ir juos kramsnojo, prašė už kviečius po 12 eurų.

 

„Dar auginame per 40 avių“, –  pasakojo aleksandraviškiai.

 

„Atvažiavau  avižų“, – naršė po turgų dar vienas avių augintojas – ūkininkas Gintas Šapoka, bet jis avižų nerado, nes jų nebuvo.

 

Ūkininkas Gintas Šapoka atvažiavo į Kaniūkus avižų.

 

Mačiau turguje žirnių, už maišą jų prašė 10 eurų.

 

Keisto ekipažo šeimininkai iš Kaniūkų negrįš tuščiomis.

 

Netrūko turguje paukščių, mėsinių, kaimiškų ir veislinių vištų viščiukų.

 

Krosnos paukštininkės priprašiau pagauti didžiulį gaidį – orpingtoną. Krosniškė tokios veislės giedorių į Kaniūkus buvo pirmą kartą atvežusi, prašė už jį 10 eurų.

 

Krosnos paukštininkė Asta Antanaitienė ir jos veislinis gaidys.

 

Birželis jau pabėrė mėlynių

 

Alytaus turgavietėse gražiausios vietinės braškės (1 kg) – 3, vidutinės – 2,5 euro, atvežtinės – nuo 1,8 iki 2,2 euro. Litras žemuogių – 10 eurų.

 

Uogas praturtino mėlynės. Jotvingių turguje jos smulkios, už litrą uogyčių prašė 8 eurų.

 

Jazminuose alytiškė uogautoja Zita Vaidagienė turėjo pririnkusi gana gražių mėlynių, už litrą jų prašė 10 eurų (stiklinaitė šių uogų –2,5 euro).

 

„Dzūkijos miškuose rinkau, – gudriai šypsojosi moteris. – Kur mėlynės, ten ir voveraitės. Už kibirėlį jų prašau 6 eurų.“

 

Uogautoja sakė, kad puola uodai, kimba erkės.

 

Alytiškė uogautoja Zita Vaidagienė atvežė į Jazminų turgų mėlynių ir voveraičių.

 

Šviežios bulvės 10–20 centų pigesnės, kilogramas  gražiausiųjų – 1,4–1,6 euro.

 

Nedaug augina, jau tris kartus į Jotvingių turgų atvežė šviežių bulvių Alytaus kaimo gyventoja Dalia Aleksandravičienė. Kilogramas gražiausių jos išaugintų bulvių –1,5 euro.

 

Jotvingių turguje bulvių augintoja Dalia Aleksandravičienė iš Alytaus kaimo.

 

Brangūs svogūnų laiškai su roputėmis, burokėliai su lapais, šviežios morkos, kitos daržovės.

 

Jotvingių turguje pasirodė Punios krašto ūkininkas Vitas Šaulauskas.

 

„Atvežiau širdies vitaminų – kaliaropių, vienas gumbas – 60–80 centų. Na, neturiu kuo prekiauti, viską išdegino saulė. Bulves kasiu tik po kokios geros savaitės“, – pasakojo daržininkas.

 

Kasmet V. Šaulauskas užaugina gražių žiedinių kopūstų.

 

„Parudo galvos, saulė pakaitina, lapai prasiskleidžia – visų neuždengsi“.

 

Punios krašto ūkininkas Vitas Šaulauskas ir jo širdies vitaminai – kaliaropės.

 

Agurkai dar įsikibę 1,6 euro už jų kilogramą, rikiuojasi pirkėjų eilės.

 

Labai svarbi medaus kaina. Kur palijo – bitės neša medų, dirba išsijuosusios. Kilogramas šviežio medučio – 5–6 eurai. Pigiau grybų, žemuogių ir mėlynių.

Komentarų nėra