Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai: „Jau 100-asis, bet ne triušis, kurį Kaniūkuose pasigavau!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:19, 2023-11-26
„Jurgio turgelių“ autorius šeštadieniniame Kaniūkų turguje veislinį triušį pasigavo.
Jurgio Kochansko nuotr.

Tris dienas zujau po Alytaus turgelius ir sušalau kap ciucia. Rinkau medžiagą jau 100-ajam „Jurgio turgelių“ reportažui „AlytusPlius“ portale. Kaniūkų ūkiniam turguje pasigavau triušį, kurių čia bus visą žiemą. Neklauskite kainos, galima derėtis.

 

Šalta, vėjas, grumba rankos – ūkininkas važiuos į kurortą!

 

Jotvingių turgaus prekiautoja, ketvirtadienio rytą laukdama pirkėjų, nepaisė vėjo, lietaus ir po kojomis ištižusio sniego: „Jei jau atėjau, pastovėsiu iki galo!“ Užsispyrusi kaip ožka!

 

„Šąla rankos, grumba pirštai, kaip skaičiuojate eurus?“ – klausiau.

 

Prekiautoja atskleidė seną lauko prekybininkų gudrybę. Parodė pirštuotą pirštinę, kurios nereikia nusimauti imant pinigus, ir buteliuką karšto vandens kišenėje – rankos visada šiltos! Įsitikinau, euras be problemų nukeliauja į prekeivės banką!

 

Jotvingių turgaus kieme prekiaujantys Miroslavo seniūnijos ūkininkai Gabija ir Eimantas lauko prekybos nekeistų į jokią pastogę ar paviljonus.

 

„Lauke kitas bendravimas su žmonėmis, o šaltukui jautresnes daržoves divonais užklojame – dzūkiški raštai visiems krenta į akis“,– pasakojo ūkininkas Eimantas Bakšys.

 

„Kas pamato mūsų keturnyčius, dar mano prosenelės austi, prašo parduoti. Mes nei parduodam, nei atiduodam, patys vertiname prosenelių palikimą ir laikome skryniose. Divonus reikia pravėdinti, čia jiems nieko neatsitiks“, – įsitikinusi Gabija.

 

Miroslavo seniūnijos ūkininkų Gabijos ir Eimanto išmonė: divonų dzūkiški raštai Jotvingių turguje žadina pirkėjų smalsumą ir saugo jautrias daržoves nuo šalčio.

 

Penktadienio rytą taip pat buvo ne pyragai – prasti orai, apsilankiau Jotvingių turguje.

 

„Ne nuo šalčio, nuo darbo tirpsta rankos. Gruodžio 1-ąją važiuosiu į Druskininkų kurortą. Metus dirbau, reikia ir pailsėti“, – nusprendė čia prekiaujantis ūkininkas.

 

Užuot atsakęs į mano klausimą, su kuo važiuos ilsėtis, ūkininkas papasakojo seną anekdotą: „Važiuoja į kurortą vilkas su lape, zuikis pasikvietė voverę, o asilas nusprendė važiuoti... su žmona!“

 

Čia abu gardžiai pasijuokėme. Išties, daug ramiau ilsėtis, kai šalia yra artimas žmogus. Jau nepaklysi, kurorto dienos sukasi įprastu ritmu: procedūros, valgis ir saldus miegas.

 

Juk galima apsieiti ir be senjorų naktišokių, kurie vis labiau populiarėja Dzūkijoje.

 

Nereikia pamiršti ir advento, nors dabar kiti laikai, o ir anais laikais ne visi šventi buvo. Ne veltui kalbama, kad adventas su gavėnia lovą sulaužė!

 

Artėjančių Kalėdų ženklai – kūčiukai, šviečiančios girliandos, džiovinti baravykai, dešros, kumpiai ir lašiniai

 

Alytaus miestas jau bruzda prie naujametės eglės. Jos įžiebimo proga gruodžio 1 dieną Išmonės nestokojantys turgaus prekiautojai viliojami į kalėdinę mugę amatų mokykloje.

 

Miesto eglę dar tik įžiebs, o Jazminų turguje jau dega šventinės prekiautojo Vito Vitkausko girliandos.

 

Alytaus turgelių pirmas artėjančių švenčių ženklas – pasirodę kūčiukai, kilogramas – 8 eurai.

 

„Naminiai kūčiukai, kepti mamos, turi namų kvapo. Londone jų jau laukia vaikai ir anūkai – pirmiausia kūčiukais ir pasirūpinu“, – nykiam lapkričio turguje širdim liepsnojo Jotvingių turgaus senbuvė Anelė Aurylienė.

 

Jotvingių turgaus senbuvė Anelė Aurylienė, o jos rankose artėjančių Kalėdų ženklas – kūčiukai.

 

Nyksta jau karta, kuri pirko, krovė į šaldykles, sūdino, marinavo, virė ir kepė. Dabar galima nusipirkti visko, ko širdis geidžia. Vis dėlto ant šventinio stalo turi rastis vienas kitas ir tradicinis valgis, įsitikinusi Jazminų turgaus prekiautoja Laima Stolienė iš Miroslavo seniūnijos Vovų kaimo.

 

„Pernai kilogramas kūčiukų kainavo 7, šiemet – 8 eurus. Rankų darbo kepiniai visada brangesni“, – tikino Laima, kurios labai skanūs ir iškepti pyragai.

 

Jazminų turguje pirmieji kūčiukai pasirodė ant prekiautojos Laimos Stolienės prekystalio.

 

Kokios Kalėdos be džiovintų baravykų? Šiais metais dzūkams su tais grybais buvo tikra vargo vakarienė. Miškus skurdino sausra, grybautojus puolė erkės, todėl kiekvienas gramas džiovintų baravykų aukso vertės.

 

Grybautoja Jūratė, prekiaujanti Jazminų turguje, džiovintus baravykus pasvėrė, sudėjo į stiklainius, kad kandys neužpultų. 40 g džiovintų baravykų – 6 eurai.

 

Ant prekystalio grybautojos Jūratės džiovinti baravykai jau kvepia Kalėdomis. Beje, kiekviena prekiautoja turi savo džiovintų baravykų kainą.

 

Šventėms į tolimas šalis keliaus ir lietuviškos dešros, kumpiai ir lašiniai su kadagio dūmeliu. Jazminų turgaus mėsos paviljonas pritvinkęs sūdytų, rūkytų, vytintų ir įprastų mėsos gaminių.

 

„Po truputį jau perka ir siuntiniams, bet daugiau kasdieniniam valgymui“, – jaučia prekybos pulsą 30 metų turguje prekiaujanti 4 anūkų močiutė Irena Kavaliauskienė.

 

Beje, sūdyti lašiniai, kilogramas 7,9 euro, įkandami ir pensininkams, su minkšta odele.

 

Irena Kavaliauskienė 30 metų darbuojasi turguje. Jos parduodami mėsos gaminiai – sūdyti, rūkyti, vytinti – itin traukia pirkėjus.

 

Rauginti kopūstai senoviškai, su medumi, kriaušėmis, spanguolėmis ir morkomis

 

Ilgai laukta, Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte pasirodė su savo sodo ir daržo gėrybėmis alytiškė Marijona Petravičienė. Ji turguje prekiauja jau 12 metų, kai tik išėjo į pensiją, dirba penktadieniais ir šeštadieniais. Pažįstama skonių žinovė Giedrė užrodė Marijoną, nes turguje nėra gardesnių už jos raugintus agurkus!

 

„Dešimt dienų rūgsta kopūstai. Trečiadienį apraugus, kitą savaitgalį jau vežu į turgų. Taip visą žiemą turiu senoviškai raugintų kopūstų“, – pasakojo Marijona.

 

Marijona Petravičienė ir jos sodo bei daržo gėrybės, paruoštos pagal tik jai vienai žinomus receptus.

 

Labai skanūs su ruginiais šiaudais Marijonos rauginti antaniniai obuoliai, rauginti česnakai. Pasak darbštuolės, rauginti česnakai daug švelnesni už paprastus, bet jų rauginimo paslapties neatskleidžia net artimiausiems kaimynams. Turi ji ir natūraliai brandintų antaninių obuolių sūrių, džiovintų kriaušių, slyvų...

 

Marijonos raugintų kopūstų kilogramas 2,5, agurkų – 3,2, pomidorų – 3,5 euro.

 

Iki Kalėdų turės savo sodo gražiausių obuolių Jonas Arbačiauskas iš Karvelninkų kaimo. Kilogramo obuolių kaina neperšoka 1 euro.

 

Jazminų turguje Jonas Arbačiauskas iš Karvelninkų kaimo ir jo gražuoliai sodo obuoliai.

 

Ir nuvinguriavau į Kaniūkų turgų

 

Maišas (50 kg) kviečių, pagal kokybę, – 10–12 eurų. Šią kainą minėjo grūdų versle besisukantis Birštono savivaldybės Babronių kaimo ūkininkas Valdas Mockevičius. Ketvirtadieniais Jotvingių turguje prekiaujantis Valdas sako, kad jam nereikia reklamos. Labiausiai perka pašarus, sveikuoliai – pilno grūdo miltus, traiškytus grūdus, sėmenų aliejų. Pastarojo puslitris – 4,5 euro.

 

Ūkininkas Valdas Mockevičius Jotvingių turguje jau prisitaikė prie šaltesnio oro ir naujų darbo sąlygų.

 

Alytiškė Gražina iš ūkininko nusipirko žirnių, šutins su kiaulės koja. Įkišau ir aš savo trigrašį – reiks alučiu užsigerti.

 

„Mano vyras alkoholio negeria“, – Gražina vienu sakiniu nubraukė mano visą studentiškų laikų „romantiką“.

 

Dar pasmalsavau, kiek Jazminų turguje kainuoja kilogramas ungurio – 28, rūkyto ungurio – 48 eurus.

 

Šiais laikais, kai pensija džiūsta ir raukiasi kaip ta ant vaismedžio šakos palikta kriaušė, sučepsėjau lūpomis ir nuvinguriavau į Kaniūkų turgų.

 

Rugių nepirko, klausinėjo tik „recepto“

 

Šeštadieninis Kaniūkų turgus apsunkęs grūdais. Maišas (50 kg) kviečių, miežių – 11 eurų. Maišas (40 kg) avižų – 8–10 eurų.

 

Rugiai ir kvietrugiai pasėti, jų nepirko, bet kurcinio ašarų receptus – aptarinėjo. Dzūkai linkčiojo galvas: kol Seimas neįteisins ruginukės gamybos, išnyks nacionalinis pakrūmės verslas!

 

Gerai, kad turguje buvo kukurūzų, traiškytų ir jų miltų. Antai jų pirkėjas Darius Kočiubaitis sakė, kad kartu su vištomis laiko triušius, paberia kviečių su kukurūzais, jo augintiniai jų nepasidalija.

 

Kaniūkų turguje prekiautojas Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų ir Darius Kočiubaitis iš Dušnionių, pirkęs vištoms ir triušiams pašaro.

 

Retesnis pašaras runkelių išspaudos, maišas (40 kg) 18 eurų.

 

Kita kaimo žmonėms svarbi prekė – dedeklių vištaitės. Paskutinį kartą Kaniūkuose jų buvo praėjusį šeštadienį, išpirko, išgaravo kaip kamparas. Dedeklių vištaičių turguje atsiras tik kitais metais.

 

Vištaičių atvažiavusi močiutė su dvimetriniu anūku perlėkė per turgų, tik sumargavo jos skarelė, nieko nepešusi išvažiavo namo... Gaila senolės, jei atidžiai skaitys „Jurgio turgelius“, kita kelionė į Kaniūkus nebus dyka.

 

Iš Kaniūkų grįždamas į Alytų, dar kartą užsukau į Jazminų turgų. Pradžiugino mažosios bendrijos „Salos mediena“ gaminiai.

 

„Nepatikėsit, kiekvieną turgų dar parduodu po inkilą, naujiena – lesyklėlės paukšteliams. Jos ne tik smulkiesiems. Ir didesnis paukštis gali įkišti į lesyklą galvą“, – sakė medžio meistras Darius Merkininkas.

 

Beje, gražu pažiūrėti, kai ant turgaus prekystalių sau maisto aptinka žvirbliai, zylės, kuosos ar net varnos!

 

Jazminų turguje Darius Merkininkas iš Daugų ir jo mažoji bendrija „Salos mediena“, pagaminusi  paukšteliams gražių lesyklėlių – 10–12 eurų.

Rekomenduojami video:

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai