Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Išgintus iš „rojaus“ Kaniūkus priimtų Jazminai

Jurgis Kochanskas  •    •  10:13, 2020-11-15
Alytiškis Eugenijus Guntulionis džiaugiasi Jazminų turguje aptikęs vasarinių česnakų.
J. Kochansko nuotr.

Alytiškiai laikosi karantino, vieni kitus atpažįsta tik iš akių ir balso. Tokiomis aplinkybėmis šį šeštadienį mūsų korespondentas Jurgis domėjosi, kas naujo Alytaus turgelių padangėje? Koks laukia Kaniūkų turgaus likimas? Ar padės žaismingos kaukės labiau apsisaugoti nuo piktojo viruso? Ar tiesa, kad megztos vilnonės kojinės ar pirštinės, geriausia kalėdinė dovana?

 

 Kaniūkai liko prie suskilusios geldos, kas padės bėdoj?

 

Jau rašėme apie liūdną Kaniūkų turgaus baigtį – ne vienam kaimo žmogui straipsnis sukėlė prisiminimus ar net suspaudė širdį.

 

„Kaniūkų turgui nevertėtų pavartėse trintis – priimtų turgus Jazminų gatvėje. Kaimo žmonės sunkiu darbu nusipelnė didesnės pagarbos“, – patikino bendrovės „Alytaus prekyba“ turgaviečių Jotvingių ir Jazminų gatvėse direktorius Arūnas Dudzys, išgirdęs apie Kaniūkų turgavietės prekiautojų bėdą.

lytaus turguje Jazminų gatvėje miesto turgaviečių direktorius Arūnas Dudzys rodo aikštę prie administracijos pastato, kur šeštadieniais galėtų prekiauti Kaniūkus praradę  ūkininkai.

 

Žinia, Alytaus krašto ūkininkai, keletą dešimtmečių nešę muito pinigus į vieno savininko aruodą, galiausiai liko prie suskilusios geldos.

 

Kaniūkų turgaus žmonių likimu susirūpino ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Alytaus skyriaus „Dzūkijos ūkininkas“ pirmininkas Marius  Gudaitis. Jis ir keletas ūkininkų jau kreipėsi į Alytaus turgaviečių vadovybę dėl ūkinio turgelio. Pasitars ir gal atsiras bendrą susitarimą.

 

Jazminų gatvėje turgaus administracinio pastato šiaurinėje pusėje yra didelė aikštė, kuri tiktų ūkiniam turgui.  Įvažiavimas iš Jazminų gatvės. 

 

Ūkininkai Kaniūkuose rinkdavosi šeštadieniais nuo 6 valandos. Niekas netrukdytų jiems ankstėliau ir čia išsirikiuoti.

 

Jau anksčiau pastebėta, kad, pasibaigus Kaniūkų ūkiniam turgui, žmonės važiuodavo į Alytų apsipirkti. Rudenį ir pavasarį dalis Kaniūkų turgaus prekiautojų pratęsdavo darbą Jazminų turguje, prekiaudavo – medeliais, triušiais, balandžiais. Jei Jazminų turguje prisidėtų ir javai – žmonėms tik į naudą.

 

Beje, šiais laikais daugiatonės mašinos  į ūkinius turgelius nevažinėja, o ir karvėmis bei arkliais prekiaujama nuotoliniu būdu. Ūkiniams turgeliams lieka tik grūdai, daržovės, paukščiai ir triušiai – keičiasi laikai.

 

 

Turgelių padangėje: „Cia ne „stringai“, cia kaukės!“

 

Po rytinių mišių Vidzgirio bažnyčioje bobučių rožančius jau neužsuka, kaip anksčiau, į Jazminų turgelį pasmalsauti. Kas eina į turgų – tik su reikalu. 

 

Karantinas pažabojo alytiškių norus. Mąstantys žmonės patys sau pataria: „Sėdzi sveikas namie ir sėdėk!“ Būtent todėl miesto gatvės ištuštėjusios, Alytaus turgavietėse darbo dienomis – ne kas, gyviau – savaitgaliais.

 

Šeštadienį pakalbinau Alytaus turgaus Jazminų gatvėje prekybininkus, klausiau, ar praretėjus pirkėjams, apsimoka dirbti? Išgirdau vieną atsakymą: „Kol leidžia dirbti – dirbsim, geriau nei iš pašalpų gyventi“. Turgaus prekiautojai tiki, kad lauke prekiauti saugiau – vėjas viską išnešioja, o patalpose reikia labiau saugotis.

 

Beje, turgavietėse jau nereikia policijos pareigūnų, kad primintų nešioti apsaugines kaukes, žmonės patys susipranta.

 

Yra paklausa, yra ir pasiūla. Jazminuose užtikau prekiautoją, kuris pardavinėjo apsauginius skydelius, kaukes, pažymėtas jaunatviško žaismo, kiekvienam pagal nuotaiką. Apsaugos priemonių kainos – nuo 2 iki 5 eurų. Pirkėjų netrūko. Girdėjau, kai viena mergaičiukė garbiam pirkėjui dzūkiškai  paaiškino: „Cia ne „stringai“, cia kaukės!“.

 

Storiausi ir brangiausi švieži lašiniai – per penkis pirštus

 

Kiek kainuoja kilogramas šviežių lašinių? Į šį klausimą privalu atsakyti, antraip koks tu korespondentas. Jotvingių turguje ištardžiau mėsos pardavėjas, jų gretos per karantiną itin ištirpusios, kiek gi kainuoja švieži lašinukai? Priklauso nuo storumo: kilogramas plonų ir vidutinių – 2,5–3, storiausių, per penkis pirštus, – 5,5 euro. Kilogramas kiaulienos sprandinės –5,8–6, šoninės – iki 5, šoninės atraižų – 3 eurai. Kilogramas kiaulės karkos –  2,5, šnipo – 2,5–3 eurai.

 

Jotvingių turguje, jau baigėsi rudens darbai, pasirodė Alytaus seniūnijos Radžiūnų kaimo bitininkas Romas Kazočiūnas. 

 

„Žiemon išsiruošiu į turgų ir prekiauju iki pavasario, kol turiu ką parduoti. Už kilogramą medaus prašau 6 eurų, kitaip neapsimokėtų bitininkauti“, – sakė Romas.

 

Jazminų turguje „eina“ česnakai. Alytiškis Eugenijus Guntulionis džiaugėsi vasarinių aptikęs – už pynutę 5 eurus suplojo.

 

Pirkėjai moliūgus perka skiauterėmis, kilogramais – moka po 50 centų.

 

Į Jazminus plūstelėjo šiltų kraštų vaisių. Pasirodė talentingas šių vaisių pardavėjas Mindaugas. Jis parduoda juos brangiau negu kiti, bet pirkėjų neatsigina. Kilogramas mandarinų – 2, persimonų – 2,9, karališkųjų baltųjų granatų – 3,5, citrinų – 2,5 euro.

 

Žuvų pasaulyje – šaldytų, sūdytų ir rūkytų – pas kai kuriuos pardavėjus Jazminų ir Jotvingių turgavietėse jau metus laiko nesikeičia. Pavyzdžiui, kilogramas sūdytos Atlanto silkės kainuoja 2,98 euro. Pasak pardavėjų, silkės dešimteriopai daugiau parduodama palyginti su kitomis žuvimis.

 

Kai silkės gaunamos iš aruodo, kur apsukruoliai patys  sūdo, – jos žymiai brangesnės.

 

„Žemė dar šilta, dar ne vėlu sodinti medelius, vaiskrūmius, uogakrūmius“, – Jazminų turguje tikino Kauno rajono savivaldybės Netonių kaimo šeimos sodo atstovas Titas. Vaikinas kiekvienam pirkėjui išvyniojęs medelį parodydavo šaknis ir mokė kaip sodinti.

 

Kam šilti orai naudinga, o kas laukia nesulaukia šalčių ir žiemos. Jazminų turguje įsitaisiusi mezgėja Nijolė Karašiejienė. Ji mezga rankomis, tik iš naujų siūlų, vilnones kojines, pirštines, šalikus, vaikams ir suaugusiems. Antai pora didelių vilnonių kojinių – 12–13 eurų, vidutinių – 10, vaikams – 3–4 eurai.

 

„Vilniuje, Kaune, Birštone, Trakuose – žymiai brangiau palyginti su Alytumi. Vis dėlto nauji siūlai, rankų darbas – geriausia dovana!“ – tikino prekeivė ir...  įtikėjau.