Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Ir maišas grūdų, ir višta su kuodu – 8 eurai!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:49, 2019-09-01
Jazminuose – Nijolė ir Pranas Šeduikiai iš Pirmojo Alytaus, prisipirkę bulvių ir kiaušinių.
Jurgio Kochansko nuotr.

Suskydo euras, ar turgaus prekiautojai brangininkai? Kaip atskirti rugius nuo kvietrugių, kurie geriau kapsi? Pražydo čiobreliai, ar juos dar galima rinkti? Rūtų vainikėlis tik graži legenda? Šiuos ir kitus klausimus aiškinosi turgaus ekspertas Jurgis, į juos atsakyta ir įsiklausius, ką žmonės šneka.

 

Ant kulnų lipa sėja ir bulviakasis

 

Paskutinis rugpjūčio 31-osios  Kaniūkų turgus rūku užėjo  – suskaičiavau 20 ūkininkų, atvežusių grūdų. Smarkuoliai priekyje turgaus susikišo, o mano bičiulis Luksnėnų kaimo ūkininkas Juozas Žvinakevičius pačiam gale įsitaisė.

 

Kaniūkų turguje ankstų šeštadienio rytą pritemdė ir rudeninis rūkas.

 

„Aš niekur neskubu, – sakė Juozas, – man atiteko neblogi bendrovės  grūdų sandėliai, supyliau javus ir gali sau stovėti iki pavasario, kol parduosiu“.

 

Sausį J. Žvinakevičiui stuktelėjo 80 metų, dirbti lyg jau ir pakaktų, bet ant jo dar  kabo  virš 50 hektarų žemės – širdis neleistų jos apleisti!

 

Luksnėnų kaimo ūkininkas Juozas Žvinakevičius į Kaniūkus atvežė gražių kvietrugių.

 

Ūkininkas į turgų atvežė kvietrugių – grūdas į grūdą, ne vieną toną į sandėlius jų supylęs. Už maišą (50 kg) gražių kvietrugių prašė 8 eurų, J. Žvinakevičiaus  tel. 868059645.

 

„Juozai, ar nesuklydai, paukštininkė Asta Antanaitienė iš Krosnos už vištą su kuodu 8 eurų prašo!“

 

Kuoduotė višta savo kaina su maišu grūdų varžosi.

 

Perėjau turgų – grūdų kainos kritusios: kviečiai, miežiai, kvietrugiai, rugiai, avižos – po 8 eurus. Grūdai gražūs, prastesni tik miežiai – grūdas su akuoto uodega!

 

Labai gražių rugių buvo atvežta iš Balbieriškio pusės.

 

„Rugiai – smukesni,  geriau iš kvietrugių kapsi, bet ruginukė ir iš tų, ir iš tų grūdų, jei neturi 50 laipsnių – vanduo“, – aiškino pakrūmės meistrai, bet jų žinios gali būti gerokai pasenę.

 

Avižų turėjo bent penki ūkininkai – geresnių ir prastesnių.

 

Užkalbino Miroslavo seniūnijos ūkininkas Gintaras Valūnas, turi parduoti sėklinių beicuotų kviečių, tel. 861863343.

 

Rugiai – mūsų kasdieninė duona.

 

Kaimas ruošiasi ir sėjai, ir bulviakasiui. Gražių stiprių pintinių po 6 eurus nusipirko alytiškiai Dalia ir Sigitas, o bulves kas Daugų kaime.

 

Pas turgaus prekiautoją Gintą Sabonį pintinių bulviakasiui nusipirko alytiškiai Dalia ir Sigitas.

 

Krautuvėse – sukrauta, turguje į rankas paduota

 

Net baigiantis vasarai galime patvirtinti, kad ji buvo karšta – trenkė per daržovių kainas.

 

„Ar euras praskydęs, ar kainos užkeltos?“ – Alytaus turgeliuose klausė dzūkai.

 

Ir taip, ir taip. Kilogramas bulvių – 60–70, burokėlių –80 centų, morkų, svogūnų –1 euras, agurkų, pomidorų – apie 1,2 euro, česnakų –5–6 eurai.“

 

„Perkam turguje, sutinkam pažįstamų, galim pasirinkti, iš ko pirkti. Vertinam kaimuose smulkiuose ūkiuose užaugintas daržoves, kaimiškus kiaušinius“, – po Jazminų turgų sklandė Pirmojo Alytaus gyventojai Nijolė ir Pranas Šeduikiai.

 

„Kai mane pavadina ūkininku, būnu nepatenkintas, aš – daržininkas“, – sakė Jazminuose prekiaujantis Slabadėlės kaimo gyventojas Romas Petraška, nuo paukščių, rišęs saulėgrąžų galvas tinkleliu, tik taip išsaugojęs jų derlių. Saulėgrąža – iki 1 euro.

Daržininkas Romas Petraška iš Slabadėlės kaimo, jo užaugintos saulėgrąžos ir daržovės.

 

„Lyg būtų pavasaris: šilta, palijo, dar užaugo salotos, ridikėliai, svogūnų laiškai“, – patenkintas Romas už 100 g salotų imantis 30, ridikėlių – 50, svogūnų laiškų – 70 centų.

 

Jotvingių turgus nustebino: bobutė atvežė žydinčių čiobrelių. Vasara juos buvo išdeginusi, galvojau, kad jų  jau neatsiras.

 

„Ar geri čiobreliai? – bandžiau išklausti turguje apsiperkančią vaistininkę Virginiją Kavaliauskienę.

 

„Gali prisirinkti pats“, – šyptelėjo Virginija, nedrumsdama žolininkių rimties.

 

.Jotvingių turguje apsipirko alytiškė vaistininkė Virginija Kavaliauskienė, kuri patarė čiobrelių patiems prisirinkti.

 

Kur žinojau čiobrelių augimvietes – pliki dirvonai, saulė juos išdegino. Dabar, žiūriu, su atolais čiobreliai žydi, bitės po juos raičiojasi.

 

Turguje yra aviečių, bruknių, net spanguolių baltais šonais. Ir grybų matosi, atsiranda vienas kitas ir rudagalvis baravykas.

 

Nuotakoms vis dar reikia rūtų vainikėlio?

 

Aną šeštadienį po Alytaus turgų vaikščiojo jaunikis su bernų palyda, fotografavosi ir „išsidirbinėjo“, manote čia neužsuka jaunamartės?  

 

Ne laikas šunis lakinti, kai į medžioklę reikia eiti, mano Talokių kaimo gėlininkė Jolita Žalynaitė. Važiuodama į Alytaus turgų Jazminų gatvėje, prisikrovė ne tik chrizantemų, viržių, bet ir įsimetė dėžę vazonuose pasodintų rūtų.

 

„Ieško rūtų pirmajai komunijai, nuotakos ir jų mamos, jeigu laikosi tradicijų, – vainikėliui. Viena moteris net iš Vilniaus atvažiavo, jai rūpėjo pasisodinti rūtų tvorelę“, – pasakojo Jolita.

 

Rūtų tema iškart susidomėjo alytiškės: kurioje pusėje nuotakai segasi vainikėlis, didelis ar mažas? Pagal vestuvių scenarijų, jį sudegina, ar įdeda į dėžutę ir saugo visą gyvenimą...

 

„Pirkome sodybą ir ten darželyje buvo rūtų – neišnaikinau, tik kitoje vietoje pasodinau ir kasmet jų pasisėju. Kas alergiški rūtoms, jų neaugina, man – nieko“, – pasakojo rūtų istoriją Jolita, už vazonėlį jų prašydama 1 euro.

Alytaus turguje Jazminų gatvėje Talokių kaimo gėlininkė Jolita Žalynaitė, atvežusi ir rūtų.

 

Vazonėlis chrizantemų – 3, viržių – 1,5, trijulė skirtingų spalvų viržių – 4,5 euro.

 

Turguje jau tiesiami rudeninių, ne atvežtinių, pačių užaugintų gėlių kilimai.

Komentarų nėra