Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Ilgo gyvenimo paslaptis – medų šaukštu kabina!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:34, 2022-11-20
Jazminų turguje alytiškis bitininkas Juozas Pileckas, kuriam medų bitės sunešė Lazdijų krašte.
Jurgio Kochansko nuotr.

Dzūkus Išbudzino, iškrucino pirmas sniegas. Reikia geresnio apavo, šiltesnių drabužių, kaimiškų lašinių – šeštadienį visi skubėjo į Alytaus turgelius. Čia šviežių žinių parinko mūsų korespondentas Jurgis.


Medų valgysi sveikas, tai ir būsi sveikas


Visą savaitę švenčiau mylimos uošvės Uršulės Veteikienės  105-ąjį gimtadienį. Vieni sveikintojai atvažiuoja, kiti išvažiuoja, tad šeštadienis turgeliuose po užstalės buvo tikra atgaiva. Ir čia turėjau smalsuoliams aiškinti uošvės ilgo gyvenimo paslaptį: medų šaukštais kabina, be medaus su žolelių arbata negyvena nė vienos dienos! 

Medus, vaškinės žvakės iš Simno apylinkių.


Alytaus turgelių bitininkams labai patiko toks aiškinimas – geriausio medaus priveža. Kilogramas – 7, puslitrinis stiklainis – 5 eurai. 


Jazminų turguje prekiaujantis bičiulis Virginijus Buterlevičius patarė, kad medų reikia valgyti sveikam, tai ir būsi sveikas. Tikiu, pauostęs Punios krašte surinkto medaus, iškart pajutau vasarą.

Jazminų turguje pirkėjus vilioja medus ir spanguolės.


Jazminų turguje bitininkas Juozas Pileckas pardavinėjo Lazdijų krašte surinktą medų, bičių duonelę, žiedadulkes, savo paruoštus įvairius medaus produktus, kurie stiprina sveikatą.

 

Geras mėnulis prišaukė „tinginio“ kopūstų


Jazminų turguje šviesiau ne tik nuo sniego, bet ir nuo Likiškėlių kaimo ūkininkų Nastutės ir Rimanto Kiūdelių. Jie atvežė raugintų ir marinuotų daržovių, mišrainių. Kibirėlis reto skonio marinuotų daržovių – iki 3 eurų.
Ir vėl geras mėnulis kopūstams raugti, todėl Rimantas paruošė „tinginio“ kopūstų – jau supjaustytų. Kilogramas – 1 euras.

.Likiškėlių kaimo ūkininkė Nastutė Kiūdelienė ir jos raugintos bei marinuotos daržovės.

Rimantas Kiūdelis ir paskutinis maišas „tinginio“ kopūstų.


Kaimo daržo ir sodo gėrybėmis buvo nukloti Radžiūnų kaimo ūkininkų Jūratės ir Eugenijaus Urbonų prekystaliai.

Radžiūnų kaimo ūkininkų Jūratės ir Eugenijaus Urbonų daržovės, obuoliai ir kitos gėrybės.


Šaltis obuoliams dar nekenkė, bet sodininkas Raimundas Mitrulevičius iš Dubėnų kaimo jau įsitaisė viename Jazminų turgaus paviljonų. Kilogramas rudeninių veislių obuolių – iki 1 euro.

.

Raimundas Mitrulevičius iš Dubėnų ir jo rudeniniai obuoliai.


Šalčiui jautrias daržoves pridengė patalais


Šeštadienio ankstų rytą Jotvingių turgaus prekeiviai Gabija ir Eimantas daržoves šiltais patalais pridengė. Po apklotu – bulvės, morkos, pastarnokai, burokėliai, svogūnai, česnakai..

Jotvingių turguje Gabija ir Eimantas jautrias daržoves apklojo patalais.


„Grūdinamės, nešalta, pabūni gryname ore, save atrandi, su žmonėmis pabendrauji“, – jau 12 metų Jotvingių turguje sukasi Ūdrijos krašto Pakašavo kaimo gyventoja Zita Pangonienė. 


Kilogramas raugintų agurkų – 2,5 euro. Zitai viena pirkėja pasakojo, kad ryte suvalgius raugintą agurkėlį galvos neskauda.

Jotvingių turguje Gabija ir Eimantas jautrias daržoves apklojo patalais.

Salvijus turi savo medaus, pabandys jo su spanguolėmis, kad lauke dirbdamas neperšaltų. 


Jotvingių turgaus senbuvės tik pasijuokė iš 7 laipsnių šaltuko. Prisimena, kai anais laikais, spaudžiant 30 laipsnių šalčiui, jos lauke silkes pardavinėjo.

 

Ne visos žąsys ir antys pasieks kalėdinį turgų


Šviežios žinios atgaivino ir jau privertė galvoti apie kalėdinį kepsnį. Kilogramas kaime nupenėtos broilerio vištos – 5, jau kopia į 6-ąjį eurą. Jotvingių turguje net akis pasitryniau: didžiulė it kultuvė broilerio višta – 23 eurai! 


Jau pasirodė turgeliuose viena kita nupešta antis – paukščių augintojai žvalgosi kainų. Kilogramas geltonos it auksas antytės – 8, kitą šeštadienį bus 10 eurų. Paukštininkės sakė, kad kilogramas žąsytės kainuos 12 eurų. 
Gudresni pirkėjai jau iš kalno nužiūrėjo, kur girgsi riebios žąsys, užsisakė jų šventėms ir girgitonės turgaus nepasieks, keliaus tiesiai ant šventinio stalo. 


Turguje kilogramas kaimiškų sūdytų lašinių – 10, rūkytų – 12 eurų! 


Turi paklausą Prienų krašto ūkininkų duona ir pyragai, šakočiai.

Jazminų turguje paklausūs Prienų krašto ūkininkų pyragai ir duona.


Raštuotos vilnonės kojinės keliauja ir į užsienį


Su pirmuoju sniegučiu ir šaltuku, šventės sulaukė mezgėjai. Iki šiol retas rūpinosi pirštinėmis ir kojinėmis, kepurėmis, dabar supranta, kad jų jau reikia.


Jazminų turgaus prekiautoja Dana sako, kad pirkėjai susidomėjo vyriškomis raštuotomis vilnonėmis kojinėmis. Perka sau ir siunčia dovanų giminaičiams į užsienį. Pora raštuotų kojinių – 12 eurų.


Kieminėdamas po turgelius, pasidžiaugiau Alytaus centre naujuose kioskuose dirbančiais gėlininkais. Šilta, elektra plieskia, kiek ši žiema jiems kainuos? 


Viename kioskų paprašiau gėlininkės Virginijos Karčiauskienės parodyti, kaip atrodo „gipsai“, jų būna raudonų, mėlynų, margų... Dabar ir aš žinosiu, kad tai gubojos (Gypsophila Paniculata).

Gėlininkė Virginija Karčiauskienė – šilta, malonu naujuose gėlių kioskuose. 


 P.S. Šaltuko išsigando Kaniūkų turgaus vištos. Buvo javų. Maišas (50 kg) kviečių – 17–18 eurų. Pasak turgaus administratoriaus Mindaugo Kazočiūno, grūdus visus išpirko. 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai