Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Gyvatės „pabučiuota“ simniškė jau 30 metų spanguoliauja!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:00, 2019-09-15
Jau 30 metų spanguoliaujanti simniškė Aldona Paulauskienė.
Jurgio Kochansko nuotr.

Alytaus turgelių metraštyje – kasam bulves, sėjam, renkam grybus ir uogas. Turgus šneka, kad geriau gražus ruduo, negu vasaros karščiai. Ypač gausi rudens gėrybių kraitė. Semkimės sveikatos ne vaistinėse, o gamtoje, kaip tai daro jau 30 metų spanguoliaujanti simniškė Aldona Paulauskienė.

 

Dzūkai sėją su bulviakasiu supiršo

 

Vėžionių kaimą turi ir Daugų seniūnija. Į Kaniūkų turgų iš Vėžionių atvažiavo Genė ir Feliksas Tatuliai. Kol Feliksas su pardavėju sutempė į mašiną 7 maišus kvietrugių, mokėjo po 10 eurų, Genė apšvietė korespondento protą.

 

„Sėsim kvietrugius, dar ne vėlu. Anksčiau buvo žemė kita, noragai lūžo, suarėm, kai palijo, dabar tik pakedensim. Bulves kasam nuo rugsėjo 4-osios – labai gražios, yra tokių didžiulių, kad sveria 600, 800 gramų, net 1 kilogramą – sumečiau į pintinę, kad kitiems parodyčiau. Yra ir supuvusių. Kai kasėm, viena kita sugedusi pasitaikė, kai supylėm į rūsį, pradėjo šlapti. Kasimą nutraukėm, po dviejų savaičių vėl kasam. Dabar aiškiau matom, kuri papuvusi“, – pasakojo Genė.

 

 

Daugų seniūnijos Vėžionių kaimo gyventoja Genė Tatulienė šeštą valandą jau nardė po Kaniūkų turgų, beje, moteris negrįžo namo be krūmo hortenzijų.

 

Gražių, didžiulių bulvių į Kaniūkus atvežė parduoti mama ir sūnus. Bulvės sveikos, neturėjo su jomis jokios bėdos. Pirko sėklą iš garsaus sūduvio ūkininko, bulvės augo kaip ant mielių. Jiems patarinėjo stabdyti bulvių augimą chemikalais, o šie žmonės jas ekologiškai augino, net nuo tokios minties susigūždavo. Nežino, ar dėl veislės, ar dėl geros žemės toks gausus bulvių derlius. Prašė už maišą (50 kg) šių gražuolių 12 eurų.

 

Kaniūkai toks turgus: jei atveži, norisi parduoti. Šįkart atvežė bulvių nuo vagos, pabandyti, ar pirks, Valdas Berlickas iš Vabalių. Maišas (40 kg) jų – 10 eurų.

 

„Sveikos, gražios ir skanios“, – patikino ūkininkas (Alytaus Jotvingių ir Jazminų turgavietėse kilogramas gražiausių bulvių – 50 centų).

 

Vabalių kaimo ūkininko Valdo Berlicko bulvės nuo vagos. Maišas (40 kg) jų – 10 eurų.

 

Koks bus bulvių derlius, kokios bus jų kainos perkant žiemai, turgus dar negali atsakyti – stebėsime rinką.

 

Kai rugys ašaroja, seimūnams širdzies nesopa!

 

Kaniūkuose grūdus pirkėjai tiesiog pasidalijo: kai pradėjo pirkti, grūdai išgaravo kaip kamparas.

 

Grūdų turgų sekiau prikibęs prie venciūniškio Daniaus Voverio – atvežė 16 maišų kviečių. Į turgų grūdininką  įleido 6 valandą, kaip ir visus, dar netekėjus saulei. Pirmą kartą turgaus administratorius įjungė šviesą. Gal pusvalandį Danius rymojo ant maišų, o paskui per 10–15 minučių jo kviečius vienu ypu išnešė! Pirmuosius maišus ūkininkas pardavė po 9, likusiuosius – po 10 eurų.

 

Venciūnų kaimo ūkininkas Danas Voveris Kaniūkuose pardavė mašinos priekabą kviečių.

 

Rugucius pirko po 9–10 eurų – apsidairo žmonės ir perka. Rudenį daug kas jaučia sielos gėlą, bet kai rugys ašaroja, kieciausios širdzies dzūkas susgraudzina. Beje, seimūnams širdzies nesopa, kad tautinis dzūkiškas paveldas neįteisintas.  

 

Kai visi grūdai 9–10 eurų, vienintelis ūkininkas Vytautas Daugėla iš Butrimiškių gražius miežius seikėjo po 8 eurus, sakė „man užtenka“. Vytauto ne miežiai – auksas,  žąsies akies dydžio,  be jokios akuoto blakstienos, kaip tokius ir užaugino!

 

Varškės sūris vienas, be geros kainos, nevaikšto

 

Jazminų turgaus paviljone pasirodė Butrimonių krašto ūkininkė Vanda Petraškienė – pati atsistojo už prekystalio, nukrauto sviestu, sūriais, varške ir grietine. Ji pakeitė savo pagalbininkę – ir tai reikia pailsėti.

 

„Ir ūkyje, ir turguje – sunku, vos spėju suktis. Turim savo cechą, tikrintojų pakanka ir šiais laikais, bet mes suprantame, kad už viską atsako gamintojas. Manęs klausia, geri produktai, kodėl nekeliu kainų? Geras produktas vienas, be geros kainos, nevaikšto. Bekaldamas kainą gali ir patrūkti!“ – šmaikštauja ūkininkė.

 

Butrimoniškės pagamintus  pieno produktus įsismarkavusi pirko alytiškė Dalia Šiupienienė.– suplojo per 11 eurų.

 

„Mamai nupirkau, geras ir sviestas, ir sūriai, skanu ir saugu valgyti, gali šaldytuve ir ilgiau pastovėti“, – ne vienerius metus čia perka Dalia.

 

Butrimonių krašto ūkininkė Vanda Petraškienė ir jos pagamintų pieno produktų pirkėja alytiškė Dalia Šiupienienė.

 

Vandos ūkyje pagamintos kilogramas grietinės (30 proc. riebumo) – 3, sviesto – 7, lydyto sviesto – 11, varškės –2,3, saldaus pieno sūrio – 4,9, varškės sūrio – 4,1, brinzos – 4,8 euro. Džiovintas sūriukas – 1,5 euro.

 

Savo kainas turi sūriai su razinomis, kmynais, spanguolėmis, kitaip pagardinti. Kada ūkininkė ir suspėja tiek pagaminti? Matyt, jos darbo diena ilgėlesnė.

 

Butrimonių krašte yra daugiau darbščių žmonių, vienas jų sodininkas Virginijus Bartkuvėnas. Jo sodinukų karalijoje šįkart pirkėjai pastebėjo Japoninį bereinutį (pierį). Šis visžalis krūmas turi rausvus jaunus lapelius ir blizgius – žalius, kurie rudenį keičiasi. Pierio sodinukas – 15 eurų.

 

Jazminuose – Butrimonių krašto sodininkas Virgilijus Bartkuvėnas aiškina pirkėjui apie visžalį krūmelį Japoninį bereinutį.

 

Dar viena įdomi prekė Jazminų turguje – bučiai vėžiams gaudyti – po 5 eurus. Ir netikėta pažintis:  bučiais susidomėjo alytiškis Juozas Juodsnukis.

 

„Gal gaudot, ir aš norėčiau pabandyti?“ – užkalbinau pirkėją.

 

„Gaudžiau vėžius, tik ne bučiais, o rankomis, ir pardavinėjau prie alaus kiosko – vyrai pirko. Vienas virtas vėžys – 15 kapeikų“,– prisiminė savo vaikystę Karaliaučiaus krašte Juozas.

 

Jazminų turguje alytiškis Juozas Juodsnukis susidomėjo bučiais.

 

Iš Karaliaučiaus J. Juodsnukis grįžo į Lietuvą  ir apsigyveno Kalvarijoje 1980-aisiais. Alytuje Juozas gyvena 14 metų. Ir jis, ir žmona kalba kaip tikri sūduviai – „e“ išdainuodami, nė kiek neciksėdami.

 

Spanguoles ir bruknes savo kaina nurungė šaltalankių uogos

 

Simniškė Aldona Paulauskienė nei sena, nei kuprota – Jotvingių turguje šviečia kaip rožė su spanguolių pintine!

 

„Sakykite, tai kiek dabar man metų duotumėte?“– provokavo Aldona.

 

Apsirikau geru dešimtmečiu. Lapkričio 7-ąją simniškė švęs 80-metį, jau 30 metų spanguoliauja. Ji nuo kupsto, ant kupsto šokinėja kaip jauniklė, nežino, kas yra stuburas ar sąnariai. Ir gyvačių nebijo.

 

„Prieš dešimt metų mane buvo gyvatė įkandusi, mėnesį ligoninėje išgulėjau, po to tik grįžo jėgos, – pasakojo A.Paulauskienė. – Šįmet spanguolės dėl karščių žymiai smulkesnes, bet gražiai sunokusios“.

 

Už litrą raudonųjų Aldona prašė 3 eurų.

 

Alytaus turguje Jotvingių gatvėje Varėnos krašto gėrybių atvežė Virginija Karzienė. Jos bruknės ir spanguolės uoga į uogą, lygiai raudonos lyg žaizdre kaitintos.

 

„Renku bruknes ir spanguoles jau kokius 25-erius, tai tikrai. Penkeri metai bus, kai aš Jazminų turgų atradusi. Litras ir bruknių, ir spanguolių – 3,5 euro. Kibirėlis voveraičių – 3 eurai, 50 g džiovintų baravykų – 5 eurai. Atvežė sūnus, pati nevažinėju“, – pasakojo varėniškė.

 

Varėnos krašto uogautoja ir grybautoja Virginija Karzienė Alytaus turgelius atrado prieš penkerius metus.

 

Alytaus turgeliuose litras šaltalankio uogų – 5 eurai, mačiau ir šermukšnio kekių.

 

„Obuolių – tik parodyk“, – komentavo jų pirkimą Jazminuose prekiavusi Jadvyga Bandonienė, – iki devintos valandos keturias didžiules dėžes raudonukų išnešė“.

 

Kilogramas Dzūkijos sodų obuolių – iki 1 euro, daugumoje – 80 centų. Buvau mėgėjas paragauti obuolių, kriaušių. Kai pajutusios saldų kvapą iš turgaus išlydėjo širšės, pasimokęs siūlytojams  jau sakau – „ačiū, mielieji“.

Komentarų nėra