Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. „Gražuolis eržilukas: be 1000 eurų nėra ko šnekėc!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:24, 2023-09-17
Alytaus kaimo gyventojas Stasys Sadauskas ir jo gražuolė Lietuvos sunkiųjų arklių veislės kumelė su savo atžala – penkių mėnesių baltakarčiu sartu eržiliuku.
Jurgio Kochansko nuotr.

Labai gražus rugsėjis: nusikūlė, nusikasė, pasėjo, bet nedygsta, verkiant reikia lietaus! Šeštadienį aplėkiau Alytaus turgelius, kad sužinočiau, kuo alsuoja mūsų krašto žmonės.

 

Obuoliai, obuoliai... ir obuolienė su bruknėmis

 

Jotvingių turguje Alytaus kaimo gyventojas Stasys Sadauskas obuolius pardavinėjo – po 50 centų. Senovinius serenkinius išgyriau – buvau jau pamiršęs tėviškės obuolių skonį.

 

Jotvingių turguje Stasys Sadauskas ir jo obuoliai.

 

Dar norėčiau paragauti senovinių zuikinių. Kai šie prinoksta, obuolio vidurys būna permatomas, pritvinksta sulčių, atkandęs geri užvertęs galvą kaip žalią kiaušinį!

 

Maniškė Julija, kur tik randa, perka antaninių: supjausto skiauterėlėm, įvynioja į iškočiotos tešlos kaspinus, padažo į cinamoną su cukrumi ir šauna į orkaitę. Visas daugiabučio aukštas obuoliniais sausainiais kvepia!

 

Gražūs sveiki obuoliai Alytaus turgeliuose – 1–1,5 euro.

 

Beje, nėra skanesnės obuolienės, kaip virtos su bruknėm. Turguje litrinis stiklainis bruknių – 5 eurai.

 

„Obuoliai – obuoliais, turiu namuose eržilukų, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės, laikytau, bet negaliu, noriu parduoti – atviravo Stasys.

 

Žirgų mylėtojo draugas įvertino gražuolį sartą baltakartį: be 1000 eurų nėra ko šnekėc!

 

Širdim pajutau, kad Stasys norėtų, kad jo užaugintą grožį išvystų ir„ AlytusPlius“ skatytojai. Stasiui galima paskambinti tel. 8 687 72206.

 

Kriaušių sodo karaliai iš Praniūnų

 

Dabar ir kriaušių metas. Apie 50 medžių kriaušių sodą turi Praniūnų kaimo gyventojas Juozas Pangonis. Kol jo pačiutė Anelė kriaušes pardavinėjo, kilogramas – 2 eurai, Juozas automobilyje sėdėjo. Iškrapščiau senolį nusifotografuoti, nes kriaušių sodas – jo didžiausias nuopelnas, jo – gyvenimas.

 

„Kriaušės jau baigiasi, liko rudeninės ir žieminės“, – aiškino sodininkas.

 

„Anksčiau miškinukų obuolių tėvai prisipildavo ant aukšto, kai pašaldavo – medus! Dabar vaikai vaisių nevalgo, nenori, nežino, ko nori“,– pastebėjo Anelė.

 

Anelė ir Juozas Pangoniai iš Praniūnų kaimo ir jų sodo gėrybės – kriaušės, obuoliai ir vengrinės slyvos.

 

Gudobelės vaisiai – širdžiai, kad širdis plaktuku nekaltų

 

Dar viena Jotvingių turgaus įžymybė – žolininkė ir mezgėja Janina Romaškienė. Jos vilnones kojines griebia ir diedukai, ir bobutės, mezgėja ir medžiotojams įtinka.

 

Jotvingių turgaus žolininkė Janina Romaškienė jau ruošiasi žiemai, bet ir nepamiršta žolelių renka gudobelių vaisius, šaltalankio uogas.

 

Iš Janinos gausios žolynų kolekcijos išpešiau vieną plunksnelę – gudobelių arbatos receptą. Žoliautoja kaip tik pradėjo rinkti gudobelių vaisius.

 

„Termose iš vakaro užplikinu pora saujų gudobelės vaisių virintu, truputį atšaldytu, iki 80–90 laipsnių, vandeniu. Ryte gudobelių arbatą geriu perpus su paprastu virintu vandeniu – oranžinė, gardžiai kvepia“, – pasakojo Janina.

 

Tokia arbata, kai plaktuku kala širdis, ją nuramina. Šviesios atminties mokslininkė žolininkė Eugenija Šimkūnaitė yra parašiusi daug darbų apie gudobelės, širdies stiprintojos, žiedų ir vaisių galią.     

 

Kaniūkų turgus: nauja šluota geriau šluoja

 

Šeštadieninis Kaniūkų turgus – maža gegutė beržynėlyje, bet kokias kainas „užkukuoja“, jau galima orientuotis, už kiek pirkti ar parduoti. Šio turgaus reikalus nuo liepos pagal sutartį tvarko prekiautojas Gintas Sabonis, renka muitą, moka mokesčius ir žiūri, kad tvarka būtų.

 

Kaniūkų turgumi jau rūpinasi prekiautojas Gintas Sabonis.

 

Rudenėjant Kaniūkai atrodo kaip sniego kamuolys, riedantis nuo kalno: vis daugiau prekiautojų ir pirkėjų. Matosi ir rajono valdžios indėlis į ūkinio turgaus veiklą – švyti biotualetas. Kaip sakoma, gera pradžia – pusė darbo. Žiemą gal prireiks pagalbos sniegui pastumdyti, pasirūpinti, kad geriau šviestų elektra. Savi žmonės, sava valdžia ir rūpestis.

 

Rudenėjant Kaniūkai vėl atgijo.

 

Pilni aruodai grūdų – ką šersim, ką lesinsim?

 

Mūsų darbštūs dzūkai, šiek tiek padejuodami, pilnus aruodus javų pripylė. Grūdų supirkimo kainos menkos, dar yra ir seno derliaus užsilikusio, kur dėti grūdus, nors uodega žemę rėžk! Veža ir į turgelius, tokius kaip Kaniūkai, kad greičiau eurą pasigautų.

 

Kaniūkuose pas grūdų prekeivius kainos riebesnės: maišas (50 kg) gražių kviečių, miežių – 12,  kvietrugių – 11, rugių, tinkančių sėjai, – 15, avižų – 10 eurų. Ilgėliau paslankiojus po turgų, pas vietinius ūkininkus grūdų kainos sukosi apie 10 eurų. Galiausiai, buvo grūdų ir po 9 eurus.

 

Kviečių turėjo atvežęs ir aloviškis Albinas Sinkevičius. Turgaus lankytojas Jonas Bakšys patikino, kad Albino kviečiai gražūs, slysta tarp pirštų – kaip auksas, tik lesink tokiais višteles.

 

Albinui – 80 metų, vyras dar trykšta sveikata, žemės neapleidžia. Buvo pasėjęs apie porą hektarų kviečių.

 

„Nerūkau, negeriu, todėl ir sveikata nesiskundžiu“, – sakė Albinas.

 

Jo bičiulis Jonas pridūrė, kad kaimai vis dar tuštėja, mažuose žemės lopinėliuose jaunimas nesipuola ūkininkauti, bet paežerės visos užimtos ir aptvertos – neprieisi.

 

Aloviškio Albino Sinkevičiaus auksiniai kviečiai ir auksinis amžius – 80 metų. Albinas kalbasi su turgaus kainų žinovu Jonu Bakšiu.

 

Buvo Kaniūkuose ir grūdus mėgstančių vištų: jau pradėjusios dėti vištaitės – 10 eurų.

 

Kaip visada, pagražino turgų Strielčių kaimo gyventojai Onutė ir Romas, atvežę gaidelių. Vienas – 7 eurai.

 

Trijų mėnesių triušiai –15 eurų. Medžio meistro Alvydo Černiausko kirvukas su kotu – 7 eurai.

 

Jau dedančios jauniklės vištaitės – 10 eurų.

 

Strielčių kaimo gyventojai Onutė ir Romas atvežė į Kaniūkus jauniklių gaidelių ir žieminių česnakų (1 kg 5 eurai).

 

Trijų mėnesių triušiai po 15 eurų.

 

Turgaus senbuvis Alvydas Černiauskas ir jo drožiniai. Kirvuku susidomėjo pirkėjas Virginijus.

 

Pasiilgau gero bulviakasio ir dzūkiškų bandukių su daryciniu

 

Bulvės mūsų krašte – gražios, jeigu dirvone ar pūdyme pasodintos, verčiasi iš žemės didelės kaip kultuvės. Turgeliuose pirkėjai stebisi jų kainomis, bulvės brangios  – kilogramais 80, maišais ؘparduodant kilogramas 50–60 centų. (Prekybos centruose  parduodant bulves žaidžiama akcijomis. Nežinia, kaip tokie žaidimai atrodo ūkininkams: už tokias kainas niekas neaugintų bulvių).

 

Kaniūkuose turėjo gražių bulvių Petras Liaukevičius. Maišelis (25 kg) – 12 eurų.

 

„Gražios užaugo, jokiu brudu nepurškiau, šįmet net koloradas nepuolė“, – Petras pardavė 15 maišelių bulvių – tik padulkėjo!

 

Kaniūkuose patenkintas bulvių turgumi Petras Liaukevičius.

 

Pasiilgau gero  bulviakasio: tėvas papjaudavo baronuką, mama pakepdavo bandukių, padarydavo dažinio ir darycinio (iš varškės). Nuo vagos bulvės buvo pigesnės – ne iš rūsio semtos. Šį rudenį nuo vagos maišais siūlo bulves po 40–50 centų už kilogramą.

 

Bandukių galima pasikepti ir orkaitėse. Jazminų turguje aptikau kopūstų lapų – po dešimt centų. Prekeivė Aldona pasakojo: „Aš ir dabar pirmadieniais valgau bandukes su daryciniu“.  Patarkuoju bulvių ir pridedu virtų, išploju ant kopūsto lapo...“

 

Kiekviena šeimininkė turi savo bandukių receptą. Paklausiau, kodėl kepa pirmadienį ir nusišypsojau išgirdęs atsakymą – pirmadienį jai laisva diena.

 

Jazminų turguje gražūs kopūstų lapai – dzūkiškoms bandukėms.

 

Klausimas, kur Alytuje skaniai pavalgyti, gali kiekvienam  susukti galvą

 

Praėjo tie laikai, kai gardžiausi valgiai buvo tik pas mamą. Stengiasi, bet mažai reklamuojasi, neieško naujovių viešojo maitinimo įstaigos. Prisimenu prieš keletą metų važiuojant iš Druskininkų į Alytų  užsukusią mokytojų ekskursiją iš Vilkijos. Klausė, kur Alytuje galima skaniai pavalgyti? Šik mik, paskambinau kolegoms žurnalistams, gerai, kad pasiūlė ..., neapsigavau. Kita vertus, kai nevaikštai po kavines ir restoranus, nežinai, kur skaniai gamina. Prastos reklamos, todėl ir kiurkso kavinukėse prie kavos puodelio su bandele keletas nuolatinių lankytojų.

 

Dar švieži įspūdžiai iš Palangos: reklamos net įkaitusios, poilsiautojus griebia už rankovės ir palydi prie stalo.

 

Jazminų turgaus skanūs ir kvapnūs rudeniniai prekystaliai

 

Jazminų turgus, pastebėjau, savaitgaliais ypač atkunta. Daržovės ir uogos vis dar karaliauja ant prekystalių. Kol nebuvo šalnų, dar mėgaujamės avietėmis, kilogramas 5 eurai.

 

Miroslavo seniūnijos gyventojas Petras, pamiršęs negalią, Dzirmiškių miške turi savo Būkaraistį ir kasmet prirenka gražiausių spanguolių. Petras sako, kad ir Prie Seirijų miškai turi savo Būkaraistį. Leganda pasakoja, tarp savęs raistai būkuoja ir niekad negali išsiaiškinti, kuris garsiau. Petrui būkuoti paprasčiau: už litrą spanguolių prašo 5 eurų.

 

Jazminų turguje Būkaraisčio spanguolių rinkėjas Petras, atvežęs į turgų saują kitą bruknių, krituolių savo sodo obuolių ir skanių kriaušių.

 

Daržovių kainos groja armonika: kilogramas morkų – 1 –1,5 euro. Svogūnai – iki 1 euro, pomidorai – iki 2,5 euro, burokėliai – 80 centų, salotiniai kopūstai – 1, žiediniai –  2,5 euro. Švieži agurkai: tą pačią dieną skinti –2,5 euro, vakarykščiai – 2, kreivi, susirietę, negi išmesi, – 1 euras.

 

Apie Alytaus turgelių mėsytę geriau patylėti – valgome tik kiaulieną, na, dar Ūdrijos ūkininko Romo Launikonio kalakutus ir vištieną. Su geru pavydu prisimenu Kauno ir Klaipėdos turgaviečių jautienos, veršienos, ėrienos, avienos, triušienos pasiūlą. Gal ir neieškome savo turgeliuose tokių mėsos produktų, nes nemokame jų paruošti?

 

Jazminų turgaus prekystaliai kvepia rudeniu.

 

Žalios rūtelės jaunoms mergelėms...

 

Šetadieniais Jazminų turguje vis dar prekiauja pieno produktais Butrimonių krašto ūkininkė Vanda Petraškienė. Ne kiekvienam karvių laikytojui pavyksta įveikti griežtus reikalavimus ir patekti į turgų. Labai skani butrimoniškės varškė, kilogramas 4,5 euro.

 

Ūkininkė Vanda Petraškienė Jazminų turguje prekiauja pieno produktais savaitėje tik vieną dienelę – šeštadienį.

 

Rugsėjį atsigauna ir turgelių gėlynai. Jazminų turgaus pakraštyje įsitaisiusi gėlininkė Vilma. Bene vienintelė, ir rudenį ji priauginusi gražių broliukų, po 60 centų. Juos smarkiai išstūmė iš prekybos viržiai, vazonėlis nuo 2 iki 5 eurų. Nedidelis kupstelis chrizantemų – 2,5 – 4 eurai.

 

Vilma turi ir rūtų. Jas perka jaunamartės vainikėliams, neišsiverčia be rūtų ir tradicinių darželių puoselėtojai.

 

Jazminų turguje gėlininkė Vilma, auginanti ir rūtas – jaunoms mergelėms ir tradicinių gėlių darželių puoselėtojams.

 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai