Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Dzūkas, pamatęs keršį eržilą: „Cia zabova!“

Jurgis Kochanskas  •    •  9:26, 2019-05-19
Kaniūkuose jau antras šeštadienis žvengė Domantonių kaimo ūkininko Vytauto Senūtos eržilas – šįkart keršis mišrūnas. Žirgo charakterį išbandė panoręs juo pajoti vienas turgaus lankytojų.
Jurgio Kochansko nuotr.

Kaniūkuose jau antras šeštadienis žvengė eržilas, tik šįkart – keršis. Turgus nusprendė: jei žvengimu neprišauks lietaus, keršio šeimininkas, Domantonių kaimo ūkininkas Vytautas Senūta, iš arklininko pareigų turės atsistatydinti!

 

„Cia ne arklys, cia zabova!“, – vertino žirgą dzūkas, lygindamas jį su praėjusį šeštadienį Kaniūkuose matytu Lietuvos sunkiųjų arklių eržilu.

 

„Mišrūnas, jis kaimo turizmo sodyboje tiktų. Aš jį kinkau, juo važinėju, jodinėju, jis gerai ant kumelės lipa“, – gyrė ketverių metų eržilą V. Senūta, tel. 869804256.

 

Rugių trūksta ir duonai, ir kurcinio ašaroms

 

Ar eržilas žvengė, ar koja žemę kasė, bet avižų Kaniūkuose nebuvo. Pastarųjų kaimo žmonės ieško triušiams, paukščių jaunikliams, mėsiniams paukščiams – jų pridėjus į lesalą, gerai penisi. Sužinojau: kas ir turi namuose avižų, maišo (50 kg) jų be 12 eurų neatiduos.

 

Kai kas paukščiams į lesalą įberia grikių (žąsiukams žirnių miltų ketvirtadieniais į Jotvingių turgų atveža Birštono savivaldybės ūkininkas Valdas Mockevičius).

 

Nebuvo turguje ir vasarinių kviečių, rugių, kvietrugių, tik žieminių kviečių. Maišas (50 kg) jų –11–12 eurų.

 

Apsunkęs, autobusiuką su priekaba pasikrovęs 1,5 t kviečių, į Kaniūkus atidardėjo Butrimonių seniūnijos Plasapninkų kaimo ūkininkas Vytautas Patinskas.

 

„Iki grūdo pardaviau po 11–12 eurų, iš namų kviečius parduodu po 10 eurų“, – sakė Vytautas, kuris buvo atvežęs ir bulvių. Maišelis (30 kg) jų – 10 eurų.

 

Turėjo kviečių ir Sūduvos krašto ūkininkas Tomas Čiginskas iš Vazniškių (šalia Gudelių, šis kaimas geriau žinomas)  – po 11 eurų seikėjo.

 

Į Kaniūkus kviečių atvežė Marijampolės krašto Vazniškių kaimo ūkininkas Tomas Čiginskas. Jų pirkėjas – Mindaugas Jaskonis.

 

„Namuose pigiau parduodu“, – aiškino sūduvis, kurio grūdus pagyrė Mindaugas Jaskonis, pirkęs jų vištoms.

 

„Nieko nebuvo – vieni kviečiai“, – patvirtino Miroslavo seniūnijos ūkininkas Gintaras Valūnas, taip pat atvežęs pusantros tonos kviečių – tik padulkėjo po 12 eurų!

 

„Nėra rugių, iš ko duoną kepsim“, – turguje  bėdojo Jonas Kisielius iš Alovės seniūnijos, kurio žmona Asta yra garsi ruginės duonos kepėja.

 

Ir pakrūmės meistrai, neradę rugių bei kvietrugių, pabruko uodegas: nebus iš ko kurcinio ašarų varvinti. Turguje šneka, kad net valdžia susirūpinusi pernelyg didele blaivybe: šviesiagalviai ima ir nubalsuoja ne taip, kaip norisi!

 

Prie paukštininkų prisijungė ir lazdijiškiai

 

Vištaitės, broilerio viščiukai, kiti paukščių jaunikliai – lyg iš natų „grojo“ Nemunaičio paukštininkai (šįkart jie turėjo ir naminių margių viščiukų, vienas – 1 euras). Jiems „atatarė“ Poteronių dedeklių vištaičių augintojai.

 

„Patys užauginom, sveikos, gražios“, – po 5,5 euro gaudė jaunikles poteroniškiai.

 

Daugiausia paukščių jauniklių į turgų atvežė Nemunaičio paukštininkai.

 

Į paukštininkų būrį įsiliejo ir Lazdijų rajono savivaldybės Ginto Cimakausko ūkio darbuotojai Audrius Markevičius ir Ernestas Labalaukis, atvežę trijų savaičių kalakučiukų: patelės – 5,9, patinėliai – 6,5 euro.

 

„Atvešim kalakučiukų ir ateinantį šeštadienį, bus mėnesio, ir jų kaina – 7 eurai“,– žadėjo Audrius.

 

Į Kaniūkus atvažiavo Lazdijų rajono savivaldybės ūkininko Ginto Cimakausko ūkio darbuotojai, iš kairės Audrius Markevičius ir Ernestas Labalaukis, atvežę kalakučiukų.

 

Kaniūkuose buvo triušių, net mažyčių lynukų vandens telkiniams  įžuvinti. Vienas jų – 50 centų.

 

„Medeliai, uogakrūmiai, daržovių pasodas, ūkinės prekės. Kaimo žmonės perka dalgius ir dalgiakočius, grėblius, kauptukus, šašlykines – Kaniūkuose jau jaučiasi artėjanti vasara“, – sakė turgaus administratorius Nauris Pilka.

 

Baigiantis turgui, aptarė naujienas: iš karės Plasapninkų kaimo ūkininkas Vytautas Patinskas, Kaniūkų turgaus administratorius Nauris Pilka ir Nemunaičio paukštininkas Tomas Ludavičius.

 

Daugiamečių žolių sėklų pardavėjo Gvido Aleksandravičiaus iš Prienų jau nebuvo, Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų dar atvažiuoja. Kai trūksta grūdų, be jo pašarų, miltų, ypač skaldytų ir maltų kukurūzų, būtų striuka.

 

Su agurkų daigais lyg katė su kačiukais

 

Alytaus turgeliuose kopūstų ir jų giminaičių – pomidorų pasodo  – kiek nori, o agurkų daigų – trūko.

 

„Tai šalta, tai karšta, šalnos buvo, turėjau vargo, su agurkų daigais laksčiau kaip katė su kačiukais, iš kampo, į kampą. Todėl ir agurkų daigų kaina gera, be vieno euro – negausi“, – pasakojo Jotvingių turgaus prekiautoja daržininkė.

 

Šeštadienį, pritrūkus agurkų daigų, prekiautojai jų po kelis kartus iš namų vežė.

 

Pirko ir gėlių. Paminėsiu tik vieną jų – pelargoniją. Krūminė –2, pusiau svyranti – 4, kaskadinė pelargonija, pastarosios dar tik atsiranda – iki 7 eurų.

 

Jotvingių turguje akį patraukia pusiau svyrančios pelargonijos, kurios puošia mūsų sodybas ir daugiabučių balkonus.

 

Pirkėjus vilioja rožių sodinukų žiedai, kurie tik dėl parodos. Pasodinus rožę, žiedus reikia nupjauti. Rožės sodinukas – nuo 4 iki 8 eurų.

 

Jazminų turguje – ir rožių sodinukai, kurių vienas – nuo 4 iki 8 eurų.

 

Eilės, alytiškiai krepšiais neša vietinius agurkus, jų 1 kg – 2 eurai, atvežtiniai pomidorai – iki 2 eurų. Dviem eurais supigo atvežtinės šilauogės, kilogramas jų – 7 eurai. Perka žmonės ir braškes, pirmosios mūsiškės nušalo, nežinia kada savų sulauksime.

 

Kilogramas svogūnų laiškų su ropučių gumbeliais – 4 eurai. 100 g krapų – 70, salotų – 30 centų.

 

Baigiasi pernykščio derliaus bulvės, kilogramas jų – 60 centų. Atvežtinių šviežių bulvių kilogramas –1,2–1,3 euro. Sako, kad graikiškos bulvės itin skanios, šeimininkės iš jų net išverda cepelinus.

 

„Aš špinatus valgau tik žalius ir su aliejumi“, – Jotvingių turguje žalumynus nuolat perka alytiškis dviratininkas Saulius, už kuokštą špinatų, pritvinkusių vitaminų, mikroelementų ir kitokių gėrybių, sumokėjęs 30 centų.

 

Špinatai – sveikiausia pasaulio daržovė, kurią pamiršti nuodėmė, jie būtini mūsų valgiaraštyje.

 

Alytiškis Saulius Jotvingių turguje kaskart nusiperka ir špinatų. Mokslininkų pripažinta, kad tai viena sveikiausių pasaulio daržovių.

 

Alytaus turgeliuose kilogramas šviežio medaus – 7, pernykščio – 5 eurai.

 

Ar alytiškiai dar nepamiršo Dainų slėnio?

 

Turguje, išsiilgę dzūkiškų valgių, vaikščiojo Žydrė ir Virginijus Žekoniai su Karina ir Mantu, kurie dar vežimėlyje. Šeima grįžusi iš Jungtinių Amerikos Valstijų svečiuojasi pas tėvus.

 

„Liko tik savaitėlė ir vėl išskrisime. Alytus tikrai keičiasi, gražėja – pražydęs miestas, viskas žydi. Labai patiko nauji dviračių takai“, – pasakojo Žydrė ir Virginijus, randantys Jazminų turguje sveiko maisto, o svarbiausia, skanios ruginės duonos ir vaikams – įvairių sveikų kruopų.

 

Žydrė ir Virginijus Žekoniai su Karina ir Mantuku, poilsiaujantys Alytuje, pamėgo ir Jazminų turgų. Po savaitėlės jauna šeima vėl išskris į Jungtines Amerikos Valstijas.

 

Užmiršę savo metus, po Jotvingių turgų ganėsi auksinė alytiškių pora, meno žmonės Konstancija ir Vladislovas Čyvai. Jie jau dvidešimt metų vadovauja „Dzūkų versmės“ kolektyvui ir dabar ruošiasi Alytaus miesto gimtadienio šventei.

 

„Sodo neturime, bet kaime prižiūrime sūnaus sodybą, tas užsienyje. Turime pasisodinę svogūnų, pasisėję morkų, burokėlių, salotų – visko turime, tik braškės išnyko, jų daigų ir atėjome pirkti“, – pasakojo Konstancija. Braškių, žemuogių daigų daug kas dar perka, tikisi lietaus.

 

„Mums labiau rūpi Alytaus miesto šventė, braškių nevėlu ir rudenį pasisodinti“, – kalbėjo Vladislovas.

 

Alytiškiai senjorai Konstancija ir Vladislovas Čyvai bei jų meno mėgėjų  kolektyvas „Dzūkų versmė“ jau gyvena Alytaus miesto gimtadieniu.

 

Meno žmonės Konstancija ir Vladislovas nerimsta: turi stilizuotą kapelą, solistų, dainininkų – duetą ir trio, etnografinę bei čigonų dainų ir šokių grupę. „Dzūkų versmė“ koncertuoja Birštono ir Druskininkų sanatorijose, nori pamaloninti savo pasirodymu ir Alytų bei jo svečius, dar jaunystėje pamėgtam Dainų slėnyje.

 

„Ar alytiškiai nepamiršo Dainų slėnio?“,– retoriškai klausė Konstancija ir Vladislovas, ragindami dar iki Alytaus gimtadienio jį aplankyti.

Komentarų nėra