Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Dzūkai žino paslaptį... kada bus Bobų vasara?!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:06, 2021-09-19
Gėlininkėms Sigitai ir Janinai žydinti Bobų vasara be pradžios ir pabaigos. Jų užaugintos rudeninės gėlės – jurginai, šilokai, saulėnai... šviečia ir šildo kiekvieną Jotvingių turgaus lankytoją.
Jurgio Kochansko nuotr.

Šeštadienį pusė šešių AlytusPlius.lt korespondentas Jurgis tik lukštenosi iš lovos, kai prekiautojas Vitas Vitkauskas pranešė, kad Kaniūkų naktiniame turguje jau išsirikiavusios, apsunkusios grūdais ir kitomis gėrybėmis, 8 mašinos. Ruošėsi darbo dienai, rikiavosi ir Jotvingiai su Jazminais.

 

Anksti įsižiebia Alytaus turgelių gyvastis ir prasideda kainų šokis.

 

Gėlių netrūksta ir Jazminų turguje. Rokas iš Miklusėnų į šį turgų atvežė chrizantemų, kupstas – 2–5, viržių vazonėlis –2,5–4 eurai. Našlaičių sodinukas – 60 centų.

 

Bulvių kainos šiaušiasi ir turguje, ir krautuvėse

 

Alytaus turgelių ūkininkai sako, kad šiais metais bulviakasį užbaigs Bobų vasara. Kai kurių veislių bulvių luobelė dar raitosi, išrovęs bulvienojų krūmą gumbų nenukratai – tokių bulvių žiemai į rūsį nepilsi. Daug bulvių smulkių, yra papuvusių – žiūrėk žiūrėjęs!

 

Jotvingių ir Jazminų turgeliuose bulvių kainos šiaušiasi: kilogramas gražiausių – 80, kilogramas jų maišais – 60 centų. Kaniūkuose maišais kilogramas bulvių – 50 centų.

 

Šiemet ir prekybos centrai jau kelia bulvių kainų kartelę. Vienam jų, mačiau, kilogramas bulvių – 45 centai!

 

Pasak turgaus žinovų, taip laukiama ponia – Bobų vasara, Dzūkijos kalneliuose ir kloniuose voliosis rugsėjo pabaigoje ir spalio pradžioje. Jotvingių ir Jazminų turgeliuose, kur nuolat žydi gėlės, Bobų vasara niekada nesibaigia!

 

Vengrinės slyvos lyg maži šikšnosparniai kabo ant medžių šakų

 

Vietinių sodų obuoliai turi savo kainą, kilogramas jų iki 80 centų pašoka, bet atrodo kukliai. Surietė juos karščiai, deformavo. Obuolius užpuolė puviniai. Iš sodo parsineši sveikus, pastovėjo pintinėje, jau baidai spiečių musyčių.

 

„Ne obuolių metai,– sako Punios seniūnijos Karvelininkų kaimo sodininkas Jonas Arbačiauskas, parduodantis obuolius Jazminų turguje. Šįmet jo sodas užaugino tik trečdalį derliaus.

 

Punios seniūnijos Karvelininkų kaimo sodininkas Jonas Arbačiauskas prekiauja sodo gėrybėmis Jazminų turguje, rodo, kaip obuolius deformavo vasaros karščiai.

 

Alytiškių Aldonos ir Viktoro Čyžių sodyboje Lelionių kaime slyvos medžiuose sudžiūvo ir atrodo ant šakų lyg kabantys maži šikšnosparniai.

 

„Vengrinės slyvos nuėjo velniop, sutrūko, sultys ištekėjo, susitraukė, kauliukas neatšoka, pirkėjai jų neperka. Gelbsti panašios į vengrines slyvaites. Kilogramas jų – 1,5 euro. Užaugo avietės, gražiai sirpsta, kilogramas jų – 3,5–4 eurai“, – pasakojo Aldona.

 

Čyžiams turgus – malonus laiko leidimas, žmonėse geriau nei prie televizoriaus.

 

Iš Jazminų turgaus prekiautojai Aldona ir Viktoras Čyžiai grįžta namo: slyvos ir avietės tik padulkėjo!

 

Paliose uogautojos įsmunka iki juosmens

 

Alytaus turgelių prekystaliai raudonuoja spanguolėmis. Jazminų turguje litras jų – 3,5 euro, Jotvingių – 3 eurai. Kai į Jotvingių turgelį atvažiuoja Varėnos krašto uogautojai, šviežios spanguolės spindi it rubinai saulėje.

 

Ko tik neišgirsti turguje. Spanguolių šįmet daug, bet labai šlapia, nėra išbraidytų takų, todėl ne viena uogautoja įsmukusi iki kirkšnio ar juosmens. Paliose – pavojinga, ūkanotą dieną gali ir į namus negrįžti. Vietinės, nedidelės pelkutės – sausesnės, saugesnės.

 

Pivašiūnų pelkėse gražių spanguolių pririnko alytiškė Laima Peleckienė. Jotvingių turguje uogas parduoti mamai padėjo sūnus Tautvydas.

 

Spanguolės daugiausia galių sukaupia po šalnų, tada ir rinkti jas sunkiau, jos būna brangiausios.

 

Jotvingių turguje alytiškė Roma Butrimienė. Ji iš Miroslavo seniūnijos ūkininko Eimanto Bakšio nusipirko burokėlių, kilogramas – 70 centų. Ūkininko bulvių kilogramas –  taip pat 70 centų.

 

Ir paprasčiausia turginė dešra kvepia namais

 

Alytaus turgeliuose nyksta mėsos pardavėjai, matosi laisvos darbo vietos, tuščios vitrinos. Daugiau pirkėjų sulaukia rūkytų, sūdytų, vytintų mėsos gaminių  pardavėjai. Svečiose šalyse gyvenantys ir dirbantys alytiškiai vežasi kumpių ir dešrų lauktuvių.

 

Savo ruožtu tėvai vaikams siunčia siuntinius. Užsienyje ir paprasčiausia turginė dešra kvepia namais.

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone darbuojasi pardavėjos Aldutė, Laura ir Irena: kiekvieną pirkėją išlydi ratuotą dešromis ir kumpiais!

 

„Ką pagaunam, tiems pilnus krepšius prikraunam“, – patenkintos pirkėjais mėsos gaminių pardavėjos Aldutė, Laura ir Irena, besidarbuojančios Jazminų turgaus mėsos paviljone.

 

Kaip laikosi Kaniūkų turgus?

 

Kol iš Alytaus nuvažiavau į Kaniūkus, čia jau ganėsi apie 20 prekiautojų. Pagrindinė prekė – grūdai. Sėjai tinkantis maišas (40 kg) kviečių – 12 eurų. Maišas (50 kg) pašarinių kviečių, kvietrugių – 8–9 eurai. Maišas (40 kg) avižų – 7 eurai.

 

Ne tik grūdų, miltų, kombinuotųjų pašarų, bet ir liucernų sėklos atvežė Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų. Jų prireikė ūkininkams išdegintiems liucernos lopams atsėti –1kg – 4 eurai.

 

25-erius metus alytiškius lepina grūdais, miltais ir aliejais Prienų krašto ūkininkas Valdas Mockevičius. Ketvirtadienį Jotvingių turguje į prieniškio atvežtas gėrybes įsisuko Albertas Jusas, prisipirkęs  sėmenų – jų nuoviras grąžina sveikatą ir jaunystę.

 

Po turgų lakstė Jonas Kisielius iš Alovės krašto, ieškojo rugių. Jeigu jų nepasės, nebus ruginės duonos, sugrius jo Astutės, garsios duonos kepėjos,  visi projektai. Kaniūkai jau seniai nematė rugių, patariau Varėnos krašte jų pasidairyti. Girdėjau, kad čia dzūkai ir duonos pasikepa, ir pakrūmėje ruginės ašaros išsivarvina.

 

„Paskutinį kartą atvažiavau į turgų ir atvežiau paskutinius kviečius – aš jau daugiau nesėsiu, ūkininkaus brolis“, – atviravo 90 metų alytiškis Kostas Latauskas, kviečius auginęs tėviškėje, Švobiškių kaime.

 

Kostas dar žvalus, bet rimtai nusiteikęs pagyventi savo malonumui. Jo gyvenimo kelias kaip tos upės – gilus ir vingiuotas. Aštuonerius metus gyveno Sibiro tremtyje, 300 kilometrų už Krasnojarsko, bet nepalūžo. Grįžęs į Lietuvą dirbo autobuso vairuotoju, vairavo taksi ir dabar nepaleidžia automobilio vairo.

 

Kosto kviečius pagyrė ir jų nusipirko Petras Platūkis iš Rimėnų – višteles lesins. Beje, Petrui jau 80 metų, bet negi sėdės žmogus namuose be jokio darbelio!

 

Į Kaniūkų turgų atvežė kviečių Kostas Latauskas, užauginęs juos savo tėviškėje. Grūdų pirkėjas iš Rimėnų Petras Platūkis (riša maišą) patenkintas, kad turės vištoms gero lesalo.

 

Kai pagalvoji, gyvena kaime ir jaunimas, bet neturi savo kiaušinių, nelaiko karvės, sako, kad neapsimoka.

 

Kaniūkuose dedeklės vištaitės – 6–7 eurai (brangesnės jau deda kiaušinius).

 

Buvo turguje ir triušių, ūkinių prekių – kiekvieną šeštadienį vis kitaip, čia pravartu kiekvienam pasidairyti.

 

P.S. Svaiginausi bendravimu ir kainų šokiu Alytaus turgavietėse, o sprigtą į kaktą gavau degalinėje, įsipylęs benzino. Čia tai bent kainų šokis!

 

Kaniūkų prekės: grūdai, triušis, dedeklės vištaitės.