Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Dzūkai drožia į turgų kap pas mamų: dziovytų baravykų, spalgenų ir karkų!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:35, 2023-12-17
Alytaus muzikos mokyklos simfoninio orkestro įkūrėja Daiva Martikonytė.
Jurgio Kochansko nuotr.

Žiema pukši: nei su rogėmis, nei su ratais. Į Alytaus turgelius kulniavau pėsčias. Mano miela giminaitė tokiais atvejais pataria minti lyg katinui – po pilvu, kad mažiau būtų darbo daktarams.

 

Dzūkijos sostinės turgavietės, metų gale kutenamos tikrintojų, – visiems gyventi reikia, persirito per gruodžio vidurį. Jų neuždusino Alytuje vykstančių kalėdinių mugių maratonas, prekybos centruose nuolat skelbiamos nuolaidų akcijos. Į turgų dzūkai drožia kaip pas mamą: džiovintų baravykų, gerų šiemečių aguonų, duonos ir pyragų, medaus, žalios, mišku kvepiančios eglutės.

 

Su grybais striuka, perkame gramais, dėl kvapo

 

Gražiausių eglučių metinėms šventėms užaugino Mindaugas Jasionis. Jis įsitaisęs Jazminų turguje ir čia budės iki Kalėdų. Mindaugui patinka, kad aikštelė prie turgaus nebarstoma druska ir nepakenkia jo augintoms eglutėms.

Alytaus rajono ūkininko Mindaugo Jasionio užaugintos eglaitės – sieksninės, Jazminų turguje lauks pirkėjų iki Kalėdų.

 

„Kasmet parduodu apie 300 žaliaskarių. Eglučių, pušaičių nematuoju centimetrais: sieksnio medelis – 10, dviejų sieksnių – 20 eurų. Šakotos, gražiai nuaugusios eglutės vienu kitu euru aplimpa ir daugiau“, –pasakojo ūkininkas.

 

Šalimais Mindaugo įsitaisiusi jo konkurentė atvežė į turgų ne tik eglučių: pirkėjus viliojo elniukai, nykštukai, Kalėdų seneliukai. Už vieną tokį pirkėja Violeta sumokėjo 25 eurus, sakė rankų darbo, negaila.

Alytiškė Violeta Jazminų turguje už Kalėdų senelį 25 eurus suplojo!

Seneliukas, nykštukas, elniukas – rankų darbo.

 

Alytuje didesnio baravyko už buvusį seimūną Vydą Baravyką – nerasi. Jazminų turguje Vydas nusipirko tinklelį mandarinų – už kilogramą plojo po 2,5 euro. Šių vaisių mėgėjas pagyrė prekiautoją Gabelį Pašajevą, kuris Alytuje ir turguje turi patikimo, rimto prekybininko statusą.

Alytiškis Vydas Baravykas ir prekiautojas Gabelis Pašajevas sako, kad metines šventes Alytaus turgeliai pasitinka gerai pasiruošę. Vydas nusipirko ispaniškų mandarinų.

 

Šiemet su grybais striuka. Pasidairėme su Vydu: 60 g džiovintų baravykų – 9,  50 g mišrių grybų – 5 eurai. Ant prekystalių išrikiuoti stiklainiai marinuotų grybų savo spalvomis vilioja labiau nei džiovinti, iškart traukia piniginę.

 

Ant švenčių stalo susukta kiaulės karka keptam kalakutui netrukdo

 

Jazminų turgaus mėsos paviljone pardavėjos net šviečia – laukia švenčių. Užkalbinau  sesutes Irmą Isajevienę ir Vilmą Lekavičienę. Pasak prekiautojų, alytiškės šeimininkės šventėms perka kiaulių karkas (1 kg 4 eurai), galvų ketvirčius su iškelta ausim (2 eurai), šnipus (2,5 euro).

Jazminų turgaus mėsos paviljone seserys Irma Isajevienė ir Vilma Lekavičienė, kartu su darbo metais Jotvingių turguje, jau darbuojasi 27 metus, moka įtikti pirkėjams.

 

Kilogramas sprandinės –7, šoninės – 6,5, lašinių – 6 –6,8 euro. Pardavėjos nuolatinėms klientėms net pataria, kaip lašinukus ir šoninę patiems pasisūdyti – pigiau.

 

Skoniu, aromatu nepralenkiami Ūdrijos ūkininkų Romo ir Birutės Launikonių traiškytais grūdais ir kitais natūraliais pašarais nupenėti kalakutai. Ūkininkai sakė, kad Kalėdoms 50 burbulių užauginta. Bus jų ir Naujiesiems, ir Trims Karaliams.

Kalėdų stalui – Ūdrijos ūkininkų Birutės ir Romo Launikonių užauginti kalakutai. Jazminų turguje darbuojasi uošviams  į talką atskubėjęs žentas Arūnas Čmukas.

 

Kasmet artėjant metinėms šventėms užsimenu apie Ūdrijos kalakutus, ūkininkai nusipelnė gero žodžio. Panašių ančių, žąsų fermų – neatsiranda. Turgelius pasiekia pavieniai užauginti šie paukščiai. Kilogramas žąsies – 13–15, anties – 9, broilerio vištos – 5 eurai. Pavyzdžiui, graži nupešta žąsis – 70–80 eurų.

 

Žymi muzikė semiasi energijos Jazminuose

 

Turguje kaimiškų vietinių daržovių, šaltalankių sulčių užsigeidė ir alytiškė muzikė Daiva Martikonytė. Prieš daugelį metų ji su kolegomis įkūrė Alytaus muzikos mokyklos simfoninį orkestrą „Svajonė“. Jos ranka jaučiasi ir kituose kolektyvuose. Tad kur pasisemti energijos, jei ne Jazminų turguje?

 

„Pirmą kartą gruodžio 30-ąją Alytaus kultūros centre surengsime dieninį ir vakarinį Naujametinius koncertus. Vieno koncerto būna mažai“, – gyvena artėjančio muzikinio įvykio nuotaikomis orkestro vadovė Daiva Martikonytė.

 

Savo firminiais raugintais kopūstais, pagal paslaptingus receptus paruoštais pomidorais, turi švelnų skonį, alytiškius lepina Likiškėlių kaimo ūkininkai Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai. Ūkininkai dirba išsijuosę, bet nuovargio jų veiduose nesimato. Krepšelis (1 kg) raugintų kopūstų 2, kibiriukas – 2,5 euro. Kibirėlis skanuolių pomidorų – 3 eurai.

Raugintų kopūstų ir reto skonio paruoštų pomidorų karalijoje – Likiškėlių kaimo ūkininkai Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai. Artėjant šventėms ūkininkai dirba nenuleisdami rankų.

 

Laukia švenčių ir Jotvingių turgus, turi gražių spanguolių, litras 5 eurai. Ant lauko  prekystalių – daržovės, riešutai, kūčiukai. Paviljone – mėsa, mėsos gaminiai, žuvys, pyragai ir duona.

 

Yra alytiškių, kurie nuolat lankosi Jotvingių turguje, žino, ką gali nusipirkti tą ar kitą savaitės dieną.

 

Iš Jotvingių turgaus grįžta namo ratuotas ir alytiškis gydytojas, savo krašto šviesuolis Stanislovas Kilinskas.

Gydytojas Stanislovas Kilinskas ištikimas Jotvingių turgui, iš ūkininkų perka daržoves, kaimiškus vištinius kiaušinius. Pastarųjų dešimtis – 2,5–3 eurai.

 

Pasilabinau ir jam palinkėjau gerų švenčių ir gražių metų.

 

Be medaus nebūna kūčių stalo. Jazminų turguje bent 5 bitininkai parduoda medų ir bičių produktus. Kilogramas medaus – 5–7 eurai.

 

„Mano bičių medus po 7 eurus, žmonės perka ir dėl kainos nesiginčija“, – sakė alytiškis bitininkas Juozas Pileckas, savo bitynus laikantis Lazdijų krašto medingose vietose.

Bitininkas Juozas Pileckas Alytaus turgavietėje parduoda savo bityno Lazdijų krašte surinktą medų, įvairius bičių produktus. 

 

Bitininkas sukaupęs daug patirties, paruošęs įvairių bičių produktų, pataria kaip juos vartoti.

 

Orai kvailioja, bet neturėtume pamiršti paukštelių. Jeigu juos lesiname, lesinkime visą žiemą.

 

„Prie mano namo jūs nematėtę kokia  gyva gyvatvorė, kiek priskrenda paukščių! Aš be lesalo iš turgaus negrįžtu“,– pasigyrė alytiškis Vilius. Ir jo, ir paukščių laukia gražios metinės šventės, tik sniego daugiau reikėtų.

Viliaus rankose – kalėdinis lauknešėlis saulėgrąžų paukšteliams (6 eurai). 

 

Kai nori valdžios ir  turguje lipa ant bačkos

 

Šeštadieniniame Kaniūkų turguje apie 7 valandą pats bumas. Akyse išpirko kviečius ir miežius, dingo avižos. Maišas (50 kg) kviečių, miežių – 11 eurų. Maišas (40 kg) avižų – 8–9 eurai.

Alytiškis Rimas Adomaitis atvežė Butrimonių krašte užaugintų miežių ir kviečių.  

 

Buvo paprastų ir traiškytų kukurūzų. Ypač paklausūs traiškytų kviečių ir kukurūzų mišinys, maišas (30 kg) – 12 eurų.

Į Kaniūkų turgų su tuščiais maišais atskubėjo ponas Romas, susidomėjo traiškytų kviečių ir kukurūzų mišiniu. 

 

Kaniūkų turgaus gyvas akcentas – penki giedantys gaidžiai – po 6 eurus, vištaičių atsiras tik antroje vasario pusėje. Ir triušiai.

Pusmetiniai gaidžiai – po 6 eurus. 

 

Šiais metais mūsų laukia dar du šeštadieniniai ūkiniai turgeliai. Kiti metai Kaniūkuose bus linksmesni – treji rinkimai ant nosies. Partijos lyg antelės reitingų apkarpytais sparnais ruošiasi skrydžiui į valdžią, rikiuoja savo kadrus.

 

Dzūkai sako, kai nori valdžios ir turguje lipa ant bačkos!

 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai