Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Devintą dešimtį įpusėjusi močiutė į Alytų atvažiavo sūrio

Jurgis Kochanskas  •    •  8:48, 2019-03-24
Jazminų turgų nušvietė Tolkūnų kaimo sodietė Monika Savickienė. Ji prieš gerą dešimtmetį į turgų vežė sūrius sviestą ir kiaušinius, o dabar pati atvažiavo į Alytų sūrio.
Jurgio Kochansko nuotr.

Lyg saulutė nušvito, kai Jazminų turguje pasirodė Monikos Savickienės iš Tolkūnų kaimo gėlėta skarelė. Būdavo laikai, jai vos pasirodžius turguje, pirkėjai apspisdavo jos krepšį lyg katinai užuodę šviežią žuvį. Sodietė atveždavo sūrių, sviesto, kiaušinių – iš jos griebdavo viską, nes tai tikrai kaimiška, iš pirmų rankų.

 

Darties jau nieko nelaikau, nei karvės, nei vištų. Neapgaliu. Atvažiavau į turgų sūrio, nusipirkau vienų, sumokėjau 2 eurus 30 centų“,– pasakojo senolė, beveik įpusėjusi devintą dešimtį.

 

„Cik jus vienų matau, ar dar turit savo dziedukų?“– klausinėjau.

 

„Dziedas namuose guli, jau jis niekur nevaikščioja, irgi mano metų“, - atsakė senolė.

 

Monika nelaiko karvės, nes neapgali,  ir važiuoja į miestą sūrio. Ūkininkė, kuri laiko 200 karvių, taip pat važiuoja į miestą sūrio – apgali, bet neturi laiko. Mainosi kaimo margas rūbas...

 

„Kiek kukurūzų apžioja šamas?“

 

Prie Kaniūkų tilto Nemuno šamai išsižioję laukia kukurūzų, nes batono masalas ant dugninės tik tam kartui –įmetei ir nunešė tėkmė!

 

Į šeštadieninį Kaniūkų turgų gražių kukurūzų grūdų atvežė Šeštokų verslininkas Tautvydas Paskevičius.

 

„Pirmą kartą šįmet Kaniūkuose, netrukus prasidės viščiukai, ančiukai, žąsiukai, kalakučiukai, reikės daugiau kombinuotųjų pašarų, būsiu turguje aš, arba tėvas, arba brolis, – moko teisingai parašyti savo pavardę Tautvydas, nors jo senelio pavardės trečioji raidė buvo „š“. – Maišas (40 kg)  kukurūzų – 11, traiškytų – 12 eurų. Maišelis (24 kg) kvietinių sėlenų – 6 eurai.“

 

Kaniūkų turguje su kombinuotaisiais pašarais, kukurūzais, kviečiais ir sėlenomis įsitaisė Tautvydas Paskevičius iš Šeštokų.

 

Nemunaičio ūkininkas Darius Rimašauskas sako:

 

„Aš nepripažįstu jokių 40, mano centneris 50-ies kilogramų“.

 

„Ir avižų? Kiti sako, kad tiek į maišą netelpa?“ – klausiu.

 

„Man sutelpa“, – garantuoja Darius, namuose turintis parduoti 10 tonų gražių valytų avižų. Maišas (50 kg) jų – 10 eurų.

 

Beje, kad bent kitos Velykos nebūtų sausos, Darius pasėjęs 16 ha kvietrugių.

 

„Prieš porą metų kvietrugio niekam nereikėjo, dabar vėl atsirado paklausa, tik duok. Labai gražiai peržiemojo  žiemkenčiai, jau kvietrugius ir patręšiau“, – pasakojo D. Rimašauskas, turguje nusipirkęs kultivatoriaus akėtėlių pirštą – 3 eurus suplojo!

 

Ūkininkas Darius Rimašauskas iš Nemunaičio pirko kultivatoriaus akėtėlių pirštą. Išbandęs, jeigu tiks, pirks ir daugiau.

 

Čiulba ulba upelė Bambena

 

Ąžuolinių kaime kartu su tėvu ūkininkauja Stasys Pranckus, valdo per 100 hektarų, augina žieminius kviečius ir rapsus. Ąžuoliniuose pavasarį paskelbė čiulbanti ulbanti upelė Bambena, vandens gysla jungianti didžiuosius Simno ir Žuvinto ežerus.

 

„Rapsai gražiai peržiemojo, nesitikėjom, nė kiek nereikėjo atsėti. Atvažiavau į Kaniūkus tik perskaitęs portale „alytusplius.lt“ „Jurgio turgelius“, kad trūksta grūdų. Atvežiau priekabą – 1,4 t – vasarinių kviečių. Iškart išgraibstė po 12 eurų. Žinau, galėjau prašyti daugiau, bet su tėvu pasiskaičiavom, mums užtenka“, – pasakojo Stasys.

 

Ūkininkas Stasys Pranckus Kaniūkų turguje staigiai pardavė apie 1,5 t vasarinių kviečių.

 

Po 11 eurų kviečius paleido senjorai Česlova ir Juozas Karzai iš Druskininkų kaimo, turėjo gražių kviečių Juozas Pilvelis su sūnumi Tomu. Pastarieji vėliau atvažiavo, juos palikau dar laukiant pirkėjų. Sutikau su grūdais kiekvieną šeštadienį atvažiuojančių ūkininkų – anksti atvažiavo, greitai apsisuko ir namo.

 

Turguje pirkėjai ieškojo miežių ir avižų. Avižų vienas kitas dar atveža, o miežių su akuotu, pernai prastai jie derėjo, nepasėsi.

 

Per 100 balandžių – ir šeimininkui, ir vanagui

 

Nemunaičio paukštininkai pardavė 200 dedeklių vištaičių –  tik padulkėjo. Buvo privežta gaidžių – didelių kaip arklių, skiauterės – raudoni pjūklai, uodegos – ilgiausios dalgės, ir gieda. Giedorius – 10 eurų.

 

Patraukė dėmesį Česlovas Kazočiūnas iš Likiškėlių kaimo, jis laiko per 100 balandžių.

 

„Aš net Balandžių gatvėje gyvenu“, – sakė Česlovas.

 

Česlovas Kazočiūnas iš Likiškėlių kaimo ir jo balandžiai, kurių namuose yra per 100.

 

Likiškėliškis atvežė tik keletą porų dekoratyvinių balandžių, porelė – 20 eurų. Namuose turi paštinių, tuos gerai pažįstu, nes tėvas laikė, kitų nevardinsiu, nes galiu nuklysti į lankas.

 

Kur pasirodo keletas karvelių, ten būrys karvelinių susirenka ir pradeda šnekėti apie burkuojančiųjų naudą, kad šeimininkui – plunksnos, o vanagui – mėsa.

 

„Užtenka ir man, ir vanagui, pasirodo jaunimas ir balandžiai labai greitai atsistato“, – porino Česlovas.

 

Kokių tik triušių nebuvo Kaniūkų turguje! Gražų ilgaausių atvežė – patinėlių, jų pavasarį trūksta, Gintautas Andrikevičius iš Ąžuolinių. Suaugęs gražuolis – 25 eurai.

 

Gintautas Andrikevičius iš Ąžuolinių ir jo gražuolis triušis.

 

Vaismedžių sodinukai – iki 8 eurų

 

Kovo 23-osios dangus buvo aukštai, gilus, ryte automobilių stiklai šarmojo, įdienojus – saulė prie žemės jau spirgino daigą.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje pavasario sezoną pradėjo Raudondvario krašto sodininkai iš Netonių kaimo – medelynas „Šeimos sodas“. Jų atstovas – Valbertas Pangonis.

 

„Mano tėvo tėviškė – Miklusėnuose, todėl mane taip ir traukia į Alytų“, – atviravo Valbertas.

 

„Šeimos sodo“ obelaitės – vidutinio ūgio, brangiausia – 8 eurai. Slyvaičių, vyšnių, trešnių, persikų, abrikosų  sodinukai – iki 8 eurų.

 

Šilkmedžiai, lazdynų rykštės, agrastai, serbentai, šilauogės, sodinės bruknės, stambiauogės spanguolės – ieškojo augalų, kurie augtų ir tiktų jo akmenyne ir atminties kryžių karalystėje alytiškis akmenų kolekcininkas Vaclovas Jankauskas.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje medelių sodinimo sezoną pradėjo sodininkas iš Kauno rajono Raudondvario krašto Valbertas Pangonis, pirmas iš kairės – akmenų kolekcininkas Vaclovas Jankauskas.

 

Gudresni alytiškiai, stebėdami sodininkus, markstosi, daug klausinėja, perka atsargiai. Girdi, kai bus išpirkta, kas pernai iškasta, po dviejų savaičių atsiras šviežiai iškastų sodinukų, su geromis šaknimis, geriau prigis.

Komentarų nėra