Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Bent naujiena: uošvio pradalgėje žentas stojo!

Jurgis Kochanskas  •    •  10:56, 2020-11-08
Kalakutais ir kalakutiena prekiaujantis Arūnas Čmukas.
Jurgio Kochansko nuotr.

Per karantiną juokai maži, net lovoje reikia laikytis dviejų baimės metrų! Ačiū Dievui, namuose dar niekas mūsų netikrina.

 

Kaip karantiną sutiko alytiškiai judriausiose miesto vietose?Šeštadienio ankstų rytą lyg šampano butelio kamštis šoviau sužinoti naujienų  į Alytaus Kaniūkų, Jotvingių ir Jazminų turgelius. Vėliausia apsilankiau Jazminuose, kur smarkiausiai sukasi prekybos smagratis. Nuo čia ir pradėsiu turgelių apžvalgą.

 

Poteriauk ant krosnies ir į lauką nosies nereikės kišti

 

Vos buvo paskelbta apie covido karantiną, alytiškiai pradėjo pirkti daugiau mėsos. Alytaus turguje Jazminų gatvėje pasiūlė pirkėjams naują gaminį ir Ūdrijos ūkininkas Romas Launikonis. Kalakuto krūtinėlės konservų, viena dėžutė –  2,5 euro. Karantinas ne karas, bet tokių konservų prisipirkęs poteriauk ant krosnies ir į lauką gali snapo nekišti.

 

Vietiniai ūkininkai Romas ir Birutė Launikoniai jau daug metų garsėja itin geros kokybės karališka kalakutiena. Paslapčių nėra, tai lemia pačių pašarai – traiškyti grūdai ir jų priedai bei gera paukščių priežiūra.

 

Jazminų turgaus paviljone, kur prekiaujama kalakutiena, ką tik į uošvio pradalgę stojo žentas Arūnas Čmukas. Didžiulius it kalnus keliolikos kilogramų peniukšlius Arūnas lyg plunksneles kilnoja. Kilogramas kalakuto (puikus kepsnys Kalėdoms) –4,5 euro.

 

Jazminų turguje pastebėjau sodietę, atvežusią nupeštą žąsį – 20-ies pulkelį užauginusi. Moteris nelaukia švenčių, pjauna po vieną ir parduoda. Maždaug 5 kilogramų žąsies laivelis – 35 eurai. Palyginti su praėjusių metų kalėdinėmis kaimiškų paukščių kainomis, moteris prašė kuklokai. Kas prisimena litus, sakytų normali startinė kaina. Iki Kalėdų žąsytė ne tik pasunkės, bet ir jos kaina apaugs taukais.

 

Žvirblio ir pensininko ant pelų nesugausi

 

Ir katinas žino, kad žvirblio ant pelų nesugausi. Ką turėtų paberti alytiškiams turgus, kad pasirinktume jį, o nelėktume paskui nuolaidų uodegą į didžiuosius prekybos centrus? Receptų nėra, kokybišką prekę padeda atsirinkti ilgametė patirtis.

 

Karantinas ir delčia, prasidėję  šeštadienį, paspartino kopūstų pjūtį. Dzūkijos krašto daržininkai kasmet užaugina gerą baltagūžių derlių, parenka geras veisles, itin tinkamas raugti. Dzūkai tiki, kad prasidėjusi mėnulio delčia – palankiausias metas kopūstams raugti.

 

„Ką gerai perka, tai kopūstus“, –  patenkintas šeštadienio turgumi Jazminuose prekiaujantis Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas.

 

Maišais kilogramas jo baltagalvių 30, galvą perkant – 40 centų.

 

Jazminuose kopūstus doroja Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas.

 

Gerus ir patikimus kopūstų augintojus gali ant pirštų suskaičiuoti. Kiekvienas nenori prarasti savo gero vardo ir klientų, sako visą tiesą apie savo kopūstus ir dar pataria, kaip juos raugti.

 

Jazminuose kiekvieną pirkėją apšoka Alytaus kaimo ūkininkas Bronius Zalieckas, Punios krašto ūkininkai Halena Švedienė,  Valdas Simanavičius iš Vankiškių, Nastutė ir Rimantas Kiūdeliai iš Likiškėlių, Jotvingių turguje – puniškis Vytautas Šaulauskas, Miroslavo seniūnijos ūkininkas Eimantas Bakšys. Beje, šie ūkininkai priauginę gražiausių morkų, burokėlių, bulvių. Kilogramas pastarųjų – 40 centų.

Apšoka kiekvieną pirkėją Alytaus kaimo ūkininkas Bronius Zalieckas, tikina, kad jo užauginti kopūstai gražiausi turguje.

 

„Alytiškiai augina kopūstų ir savo soduose, po nedaug, įvairių veislių. Visų nesuvalgo, nusprendžia dalį jų apraugti. Dar nusiperka baltagūžių ir turguje. Dažniausia toks kopūstų maišalas išpukši“, – pastebi alytiškės šeimininkės, ne pirmus metus raugiančios kopūstus.

 

Perlėkiau turgų: priedai raugintiems kopūstamsnepabrango. Kilogramas morkų – 60–80 centų, litras spanguolių – 3–3,5 euro, stiklinaitė (100 g) kmynų – 1 euras. Kai kas raugintus kopūstus pagardina ir antaniniais obuoliais.

 

Jotvingių turguje litras spanguolių – 3–3,5 euro.

 

Džiovinti varškės sūreliai – tik paduok, bet pupų dzūkai dar neatrado

 

Butrimonių krašto ūkininkė Vanda Petraškienė, prekiaujanti Jazminų turguje, pastebėjo, kad alytiškiai senjorai labai vertina kaimiškus pieno produktus.

 

„Prašo atvežti daugiau džiovintų sūrelių, kilogramas jų – 10 eurų,  – viską išperka!“

 

„Kaip ir įkanda pensininkai?!“ – stebėjausi.

 

„Čiulpia – labai skanu! Aš žemaitė, Žemaitijoje varškės sūrius, su priedais ir be jų,  įtrindavo druska, įdėdavo į pintinę ir įleisdavo į tamsų rūsį. Laikydavo, kol šie apaugdavo storu pelėsių sluoksniu. Nugramdę pelėsius, sūrius džiovindavo. Po to kietą sūrį dėdavo ant kaladės ir kirviu sukapodavo į gabaliukus – didžiausias gardumynas!“

 

Priminsiu Butrimonių krašto ūkininkėspieno produktų kainas. Kilogramas varškės (9 proc.) –2,5, saldaus pieno sūrio su priedais ir be priedų – 4,9, varškės sūrio –4,3euro. Kilogramas grietinės – 3, sviesto – 8, lydyto sviesto – 12 eurų.

 

Nemato kliuvinių, sakė, kad ir karantino metu ketvirtadieniais lankysis Jotvingių turguje Birštono krašto ūkininkas Valdas Mockevičius.

Ketvirtadieninė sveikuolių lesyklėlė Jotvingių turguje – prekiauja Birštono krašto ūkininkas Valdas Mockevičius.

 

„Paskelbus karantiną, sveikuoliai išpirko traiškytas avižas. Gerai perka grikius, kilogramas jų – 2 eurai, sėmenų aliejų, puslitris  –3,5 euro. Stebiuosi, kodėl pirkėjai neužsipuola pupų, jos atstoja mėsą. Kilogramas –6 eurai“, – pasakojo ūkininkas.

 

Nėra ruko – uždarė baruką!

 

Jazminuose veikė barelis: įėjai ištroškęs, išėjai jau linksmas. Lankytojui buvo patogu, nes į barą vedė dvejos durys:  vienos – iš miesto pusės, kitos – iš turgaus vidaus. Ir per vienas, ir per kitas įėjus rezultatas buvo toks pat.

 

Turgininkams ir turgaus lankytojams nelabai patiko ši užeiga, bet visi kentė ir prikąsdavo liežuvį – toks verslas!

 

Šeštadienį karantinas užvėrė Jazminų turguje įsikūrusio baro duris ir baigtas kriukis.

Karantino ženklai Jazminų turguje – uždarytas baras.

 

Kaniūkų turgaus prekiautojai išvaryti iš „rojaus“

 

Šeštadienį naktinis Kaniūkų turgus ūkininkus pasitiko užrakintais vartais ir užrašais „Privati valda“ bei „Objektą saugo „Komanda“.

 

Iš įpratimo čia susirinkdavę prekiautojai ne vieną mėnesį pleveno tarp dangaus ir žemės. Jais niekas nesirūpino, niekas nerinkdavo net muito. Radę uždarytus vartus, išties, privati valda – šventa, prekiautojai su grūdais, vištomis, triušiais išsirikiavo ant kelio „kaklo“ tarp turgaus vartų ir degalinės.

Kaniūkų turgaus prekiautojai išsirikiavo tarp turgaus vartų ir degalinės – jautėsi lyg išvyti.

 

„Alytus ne bažnytkaimis, kur ūkininkams prekiauti, negi reikės prašytis į Geištarų plytinės aikštelę“, – ne juokais susirūpino Užubalių kaimo ūkininkas Česlovas Palevičius.

 

. Užubalių kaimo ūkininko Česlovo Palevičiaus mainai: Kaniūkų turguje pardavęs po 7 eurus kviečių, nusipirko dedeklių vištaičių (viena – 7–7,5 euro).

„Vyrai, rinkimai baigėsi, pavėlavome. Alytaus apskrities centrui reikia ūkinio turgaus, bet nežinai žmogus nei į ką kreiptis, nei prieš ką kepurę nusiimti“, – pritarė ūkininkui ir kiti prekiautojai.

 

Regis, baigėsi Kaniūkų naktinio turgaus epopėja, trukusi keletą dešimtmečių.

 

Dar spėjau užfiksuoti grūdų kainas. Brangiausi miežiai, maišas (50 KG) jų – 10 eurų. Maišas kviečių, avižų – 7–8, kvietrugių  – 8 eurai.

 

Beje, kaimo žmonės ir be raginimų laikėsi karantino: niekas nenori įsileisti viruso į savo namus.