Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Be kiaulės taukinės ir valdžia pigiau nesušildys!

Jurgis Kochanskas  •    •  9:00, 2019-09-22
Alytaus turguje Jazminų gatvėje mėsos paviljone darbuojasi Zina Baravoj, kurios rankose – gabalas kiaulės taukinės, kuri buvo nepelnytai išguita iš dzūkiškos virtuvės.
Jurgio Kochansko nuotr.

Dzūkai gieda, kaip gerai, kai gerai užsivarai, ant žiemos šilumos lašinių ir malkos!

 

Nors valdžia žada pigesnį šildymą, bet reikia ir patiems pasistengti. Alytaus turgaus Jazminų gatvėje mėsos paviljone prekiaujanti Zina Baravoj sako, kad alytiškiams peržiemoti padės ir kiaulės taukinė.

 

„Protingos šeimininkės keptuvėje kiaulės taukai seniai visus aliejus išspyrė!“ – tikina Zina ir siūlo kilogramą taukinės tik už 1 eurą.

 

Dzūkų būlbos dzidziulės kap kūltuvės

 

Alytaus turgeliai, padangėje girgsint žąsims, rudens gerybes ant prekystalių krauna! Seniai čia dzūkai dūsavo, kad sausa, nė lašo, viskas sudzius. Nesudžiūvo: rauna morkas – ilgos, storos, kasa bulves – verčiasi iš žemės didžiulės, tokios pirmą kartą užaugo! Dzūkai sako – būlbos kap kūltuvės!

 

Į Kaniūkus gražių bulvių atvežė Kęstas Mickevičius iš Valkininkų ir dar du ūkininkai – bulvės tik padulkėjo.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje ir Jotvigių turgavietėje kilogramas gražiausių bulvių – 50, jei maišais perki – 40 centų. Kaniūkų turguje bulvės tik maišais, kilogramas jų – 25 centai.

 

„Gražios bulvės užaugo, dar gražesnės – morkos. Parinkau joms juodžemį – augo morkos, augo ir piktžolės – šešis kartus ravėjom, bet ir užaugo!“ – gyrėsi morkų derliumi Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas, kiekvienam primindamas, kad be trąšų augino. Kilogramas morkų – 80 centų.

 

Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas sako, kad nė vienais metais taip nederėjo morkos.

 

Rugsėjo antra pusė, o Kaniūkų kaimo ( Luksnėnų pašonėje) agurkų augintoja Gražina Kunc kas antra diena skina po 300 kilogramų žaliukų ir veža į Jazminų turgų. Kilogramas gražiausių agurkėlių – 1,8 euro.

 

„Jų skonis ir kvepėjimas kaip pavasarį, taip ir dabar, rudenį – pasakojo Gražina, su vyru bekutenanti 40 arų šiltnamių. – Skinsim, kol bus, čia negali nuspėti“.

 

Ir antroje rugsėjo pusėje Kaniūkų kaimo ūkininkė Gražina Kunc alytiškius dar lepina gardžiai kvepiančiais agurkais.

 

Valgai pilna burna, niekas neužsikemša ir nemiršti!

 

Alytiškis fotomenininkas Zenona Bulgakovas gyvena Jazminų turgaus pašonėje ir į turgų atslenka kaip katinas – žuvies.

 

„Man patinka Metelių žuvis“, – sako Zenonas ir perka rūkyto karšio gabaliukus po 7,5 euro, nors šios žuvies rūkyta išklotinė žymiai pigesnė.

 

Alytiškis fotomenininkas maestro Zenonas Bulgakovas Jazminų turguje it katinas užsigeidė Metelių žuvies – rūkyto karšio.

 

Nugurkiu seilę: ir man patinka Metelių žuvis, pavyzdžiui, rūkytas ungurys, kurio kilogramas 45 eurai, bet aš ungurio nepuolu pirkti!

 

Po Jazminų turgų skanios ruginės duonos ir žuvų laksto alytiškis Stasys Mikalonis. Jaunimo centre jis su vaikais muzikuoja, o Vidzgirio bažnyčioje – su choru gieda ir vargonuoja. Reikia vadovui daug jėgų. Patariau Stasiui neaplenkti ir mėsos paviljono. Maisto politika jis nesidomi, ką žmona Nijolė į puodą įmeta, tą suvalgo. Gal jis net negirdėjo, kad mokslininkų reabilituoti trys svarbiausi produktai – kiaulės taukai, sviestas ir kiaušiniai. Žodžiu, valgai pilna burna, niekas neužsikemša ir nemiršti!

 

Ruginė duona, žuvis – iš Jazminų turgaus, o šiaip alytiškis muzikas Stasys Mikalonis valgo, ką žmona Nijolė puode išverda.

 

„Jei skerdžiam kaimo ūkininkų užaugintas kiaules, tai ir taukų turim, – aiškino Jazminų turgaus mėsos paviljono prekiautoja Zina Baravoj. – Turim ir žarninių taukų, vėdarinių žarnų, kepenų, širdžių, plaučių“.

 

Kilogramas taukinės – 1 euras, vasarą buvo 70 centų, šviežių nesūdytų vėdarinių žarnų – 2,5 euro, kepenų – 1euras, širdžių – 1,6 euro, plaučių –70 centų, už skrandžio vienetą –70 centų. Sako, blėkus ir lietuviai valgo.

 

„Perka mėsos subproduktus, kas namuose gamina valgį ir moka gaminti, nuo vaikystės žino jų skonį, – įsitikinusi ir Jotvingių turgaus mėsos pardavėja Jolanta Rudžianskienė. Prakalbome apie tai, plautinės dešrukės net pati užsinorėjau!“

 

Jolanta plautinę gamina taip: išverda plaučių, širdies ir pažandės, viską sumala, įberia druskos ir pipiro ir sukiša į žarneles. Dešreles paverda ir su krienais – skaniausias valgis!

 

„Negalvokite, kad tai tik senjorų – gurmanų valgis. Visą savaitę pensininkai pirko iš manęs kiaulieną – geriausios – kumpio, nugarinės, sprandinės, šoninės – pasirenka. Jaunimas nemėgsta gaminti, krautuvėse  perka ruošinius, iškeptą mėsą krepšiais neša“, – pastebėjusi J. Rudžianskienė.

 

Šeštadieniais Kaniūkai 6 valandą atveria vartus

 

Varėnos krašto jaunasis ūkininkas Kęstutis Kėrys baigė sėją – 800 hektarų žieminių apsėjo ir šeštą valandą ryto su žmona Gintare pirmas prie Kaniūkų turgaus vartų stovėjo. Atvežė kviečių, ekologiškai augintų rugių ir kvietrugių. Namuose ketverių metų Herkų močiutė globojo.

 

„Treti metai derlius vis mažesnis, žieminiai derėjo, o vasarinius nudegino“, – pasakojo jaunasis ūkininkas, nežinojęs, kiek prikūlė ir kokių grūdų iš hektaro, pavyzdžiui, rugių bendrai – apie 500 tonų!

 

Toks Kaniūkų turguje pardavėjas kaip didžiažemis Kęstutis – lyg spirgutis košėje, tik šį šeštadienį Kaniūkų turgus stokojo pirkėjų. Dzūkai išsigando skelbtų šalnų, gelbėjo iš laukų visa, kas jų bijo – ne turgus galvoj.

 

„Kaniūkuose – pirmą kartą, įdomu su žmonėmis pakalbėti, jau vieną toną grūdų būsim pardavę – po 10 eurų“, – patenkinta Kaniūkais Gintarė.

 

Į Kaniūkus su kviečiais, rugiais ir kvietrugiais pirmą kartą atvažiavo Varėnos krašto jaunųjų ūkininkų šeima Kęstutis ir Gintarė Kėriai.

 

Suskaičiavau 14 grūdininkų. Vienas jų – Jonas Kisielius iš Alovės. Jo žmona Asta kepa duoną, bet visų rugių nesukeps, todėl dalį jų vyras atvežė į Kaniūkus. Atvežė ir miežių, kurių namuose turi 5 tonas. Manau, pirkėjams tikrai prireiks Jono tel. 867246359.

 

Miežių ir rugių į Kaniūkus atvežė Jonas Kisielius iš Alovės (dešinėje). Jo javus apžiūrėjo ir pagyrė Jonas Gavelis iš Mieliūnų.

 

Albiną Visockienę iš Valiūnų kaimo atvežė į Kaniūkų turgų alytiškis žentas Saulius, atlydėjo proanūkė Gerda, kuri mokosi jau pirmoje klasėje. Promočiutė, dziedulis, jo anūkė nusipirko Kaniūkuose 10 dedeklių vištaičių ir porą kibirų, o įspūdžių bus visai dienai.

 

„Laikau karvę, turiu pieno, pasidarau sūrį, susimušu sviesto – gyvenu“, – sako Albina, išskubėjusi į savo Valiūnus, į kuriuos kelią suranda ir visa giminė.

 

Albiną Visockienę iš Valiūnų kaimo į Kaniūkus atvežė žentas Saulius, su promočiute ūkiniu turgumi pasigrožėjo pirmaklasė Gerda.

 

Viržių – dešimties spalvų

 

Kai šalnos kramtosi, retas gėlėmis puoš sodybą, prasideda rudeniniai vojažai į kapus. Vienas pirmųjų Jazminų turguje ištaisė kilimus viržių, chrizantemų ir našlaičių Tautvydas Keršys iš Vaidaugų kaimo.

 

„Pirkėjai kaip bitės puola viržius, 10 spalvų jų turiu – 2,5–3 –3,5 euro, chrizantemų vazonėlis – 1,5–5 eurai. Nepakeičiamos kapuose našlaitės – po 50 centų žiba“, – pasakojo Tautvydas, dalindamas pirkėjams šypseną.

 

Jazminų turguje Vaidaugų kaimo gėlininkas Tautvydas Keršys, jo viržiai, chrizantemos ir našlaitės.

 

Beje, Tautvydas nežino, kai kapavietės kamputy pakasa urną su pelenais, ar tiek pat sodina gėlių, kaip čia palaidotiems artimiesiems? Atsisveikinant su velioniu artimieji paprastai įspėja: tik neneškit vainikų, pakaks gėlės žiedelio!

 

Ruduo vos spėjo pamojuoti medžių šakomis, pakratyti lapus, Jazminuose jau pasirodė Kauno rajono sodininkų obelaičių, vynuogių, gervuogių sodinukų. Labai gražiai pardavėjai kalba apie obelaites – vaisiai saldžiarūgščiai, jų šįmet kaip tik ir trūksta.

Komentarų nėra