Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 12 604

Jurgio turgeliai. Ąžuolas stebėjosi, kodėl svetimos tetos jo tėvelį taip bučiuoja?!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:20, 2019-10-27
Alytaus turguje Jazminų gatvėje šeštadienį pasirodęs Alytaus meras Nerijus Cesiulis su sūnumi Ąžuolu šiltai sutiktas. Tai buvo ženklas, kad miestas, įveikęs pragaro ugnį, grįžta į savo vėžes.
Jurgio Kochansko nuotr.

Šeštadienį, apie 11 valandą, Jazminų turguje švystelėjo saulė: Alytaus meras Nerijus Cesiulis su sūnumi Ąžuolu vaikščiojo po turgų lyg po kurortą. Sūnus stebėjosi, kiek daug žmonių su jais sveikinasi ir kodėl svetimos tetos jo tėvelį taip bučiuoja?!

 

„Nežinau, kaip toliau bus, bet jau siaubas baigėsi, gaisras užgesintas“, – atsakinėjo į alytiškių sveikinimus meras, savo buvimu padrąsindamas, kad gyvenimas mieste grįžta į savo vėžes.

 

Kopūstams reikia spanguolių, kmynų

 

Ankstyvas rytas Alytaus turgavietėse prasidėjo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei turgaus administracijos darbuotojų patikrinimu, ar nėra atvežta pieno ir jo gaminių iš gaisro užterštų teritorijų.

 

Dar spalio 25-ąją, po pietų, buvo pranešta apie pieno tyrimų rezultatus gaisro užterštose teritorijose, ką daryti ūkininkams.

 

Toliau tiriant, gali pasikeisti turgaus tvarka, o dabar vėl sugrįžo lauko prekyba. Privežta gražiausių kopūstų galvų – jų raugimo metas. Kilogramas baltuolių – 40 centų. Kopūstams reikia spanguolių, litras jų – 3–3,5 euro. Stiklinaitė kmynų – 2,6 euro. Nesistebėkime, buvo sausa vasara, kmynus vėjai nupūtė.

 

Jazminuose šviečia baltos kopūstų galvos. Užsiraugę statinaitę jų, vitaminų turėsime visai žiemai.

 

Kilogramas gražių bulvių – 40, gražiausių – 50 centų. Kilogramas obuolių – 50–90 centų, gražiausi obuoliai ir kriaušės – iki 1 euro.

 

„Mūsų neužpūtė dūmais, šonu nuėjo, o kopūstų galvos seniai nukapotos, obuoliai – nuskinti dar iki pirmųjų šalnų“, – turguje neprašyti aiškino apie savo prekes dzūkai.

 

Ant prekystalių išrikiuotos atvežtinių slyvų, vynuogių, riešutų dėžės, dar spėję suželti liepą pasodintų svogūnų laiškai, žalių krapų kuokštai. Turguje dar yra grybų:  šilbaravykiai ir kelmučiai bei voveraitės vienu balsu giria Bobų vasarą.

 

Po savaitės draudimo prekiauti Jazminuose vėl lūžta lauko prekystaliai.

 

Alytaus turgelius užtvindė jūra chrizantemų. Vazonėlis karališkųjų – 3–8, paprastos margaspalvės – 2– 6 eurai.

 

Gėlininkai sako, kad didžiausias chrizantemų pirkimas bus spalio paskutiniosiomis dienomis. Alytiškiai artimųjų kapus jau lanko.

 

Jotvingių turguje chrizantemų nusipirko alytiškis Arvydas Švirmickas – visą savaitę turgus buvo pustuštis.

 

Ilgaausiams tvartuose ir kluonuose – saugiau

 

Kaniūkų turgus gyvena savo ritmu. Šį šeštadienį nebuvo nė vieno triušio – ilgaausiai visas Alytaus gaisro negandas stengiasi išgyventi tvartuose ir kluonuose, jiems ten saugiau.

 

Javus seikėjo 9 grūdininkai. Broliai Vytautas ir Tautvydas Paskevičiai iš Šeštokų atvežė skaldytų ir viso grūdo kukurūzų, avižų, kviečių sėlenų, kombinuotųjų pašarų paršams, triušiams ir vištoms.

 

„Penktadieniais ir Seirijuose vyksta turgelis, ten būna tik drabužių, ir mes su grūdais bei kombinuotaisiais pašarais. Į Veisiejų turgų važiuoti rudenį neapsimoka“, – į visus klausimus iškart atsakė Tautvydas Paskevičius.

 

Grūdų ir pašarų pardavėjai iš Šeštokų Vytautas ir Tautvydas Paskevičiai Kaniūkų turgų aplanko kiekvieną šeštadienį.

 

Nuo Rutkos atvažiavęs lesalo Vincas Jančiauskas. Savo mašinaite turguje jis nenorėjo manevruoti, dar kam nors barkštels, grūdams gabenti atsivežė karučius: nekenčia nugara ir niekam nė ačiū. Vincas nusipirko prastesnių kviečių, mokėjo po 7, ir maišą (50 kg) avižų – suplojo 8 eurus.

 

Išpirko kviečius (8–9), kvietrugius, avižas (8), miežių tik prastesnių buvo – po 7 eurus.

 

Vincas Jančiauskas Kaniūkų turguje grūdus iki mašinos vežė su savo karučiu: pats nenuvargsta ir pagalbos nereikia prašyti.

 

Kaimiškų trijų mėnesių vištaičių po 5 eurus buvo atvežta iš Merkinės pusės, pusmetines dedeklių vištaites pardavinėjo Nemunaičio paukštininkai – 6–7 eurai.

 

Kasdien dviračiu susuka 40–50 kilometrų

 

Šilta, dar prisireikia medžio meistro. Su juo bendrą kalbą rado alytiškis Algirdas Prėskienis, kurio tėviškė –Alovėje, prie ežero, o uošvija – Meškasalio kaime.

 

Algirdas leidžia savo dienas važinėdamas dviračiu, perdien susuka 40–50, o per trejus metus nuvažiavo 12 tūkstančių kilometrų. Algirdo dviratis kaip bitė.

 

„Nelakstau, nelaužau, tausoju“, – aprodė savo žirgą Algirdas Prėskienis, kuris su visais būtinais priedais, kad joks tvarkietis negalėtų prikibti.

 

Alytiškis dviratininkas Algirdas Prėskienis sako, kad perdien numina 40–50 kilometrų, reikia tik juodos duonos, lašinių, agurko ir arbatos.

 

Šluota, grūdų malūnas, vandens siurblys, pantis, grandinė – ko prisireikia ūkyje, atveža į turgų prekiautojas alytiškis Gintas Sabonis su žmona.

 

„Kai reikia menko mažmožio, kas čia pavažiuoti į Kaniūkus“, – sako Gintas ir primena, Kad Kaniūkų turgus dirbs ir lapkričio 2-ąją. Juk trys valandos ankstaus ryto – ne visa diena.

 

Kaniūkų turgaus prekiautojas Gintas Sabonis su žmona. Belaukiant pirkėjų juos aplankė sodininkas Ruslanas  Balandinas iš Birštono krašto, atvežęs į turgų puoduose rudeninių sodinukų.

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.
Komentarų nėra