Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Jurgio turgeliai. Alytiškių Velykoms – 150 gražiausių Ūdrijos ūkininkų kalakutų!

Jurgis Kochanskas  •    •  8:37, 2019-04-14
Į Jazminų turgų narcizų atvežė simniškė Danutė Juškauskienė.

Birutė ir Romas Launikoniai Velykoms nupenėjo 100 kalakučių, sveriančių 8–10, 50 kalakutų – 20-ies kilogramų. Jei prireiks, šventėms ūkininkai šį skaičių peniukšlių gali ir padvigubinti. Mėsa kvepia – burbuliai natūraliais pašarais, traiškytais grūdais šerti.

 

Iki Velykų dar gera savaitė, bet Jazminų turgaus kiemo paviljono žemutiniame aukšte prie ūdrijiškių kalakutų mėsytės jau vinguriuoja pirkėjų eilė.

 

„Alytuje gražiausia kalakutiena ir  pigiausia“, – giria pirkėjai Ūdrijos ūkininkus, kalakutienos kainas ne vienam prekybos centre apsiuostę.

 

Jazminų turgaus paviljone darbavosi Ūdrijos kaimo ūkininkė Birutė Launikonienė – prekiavo ūkyje užauginta šviežia kalakutiena.

 

Kalakutienos kepsniai praturtins ne vieną šventinį stalą. Šeimininkės ypač mėgsta kalakuto kepsnius, marinuotus sultyse, jogurte, kefyre, „Vytauto“ ar „Birutės“ mineraliniame vandenyje, aluje...

 

Viso kalakuto kilogramas – 4,5, krūtinėlės – 5,9, šlaunelės – 4,5 euro. Geros šaltienos galima išsivirti tik iš kalakuto kojų, o jei dar įmesite kalakuto kaklą, kiaulės koją ir ausį, galite kviestis ir svečių.

 

„ ...an Verbos, Velykų ir an Motinos dzienos“

 

Pavasario medumi varva narcizų geltonis. Į Alytaus turgų Jazminų gatvėje jų atvežė simniškė Danutė Juškauskienė. Žiedelis –15 centų. Perka moterys ir vyrai, prašo septynių, devynių, kaina nedidelė, bet kiek džiaugsmo!

 

„Nemažai aš jų turiu, gerai, kad palaipsniui auga, bus an Verbos, Velykų ir an Motinos dzienos“, – eiliuoja cikra dzūkė Danutė.

 

Velykų laukia Jazminų turguje margučiais medį išpuošusi, kraiteles ir padėklėlius jų prikrovusi alytiškė Aldona Zubrickienė. Moteris kilusi iš Meškasalio, gavo butą Alytuje ir Medvilnės kombinate išdirbo 34-erius metus. Aldona Vidzgiryje bendruomenės centre antradieniais ir penktadieniais lanko neįgaliųjų užsiėmimus, pina kraiteles. Velykoms ji pasiruošė daug margučių, gražino juos siūlais, medžio pjaustinėliais, mezginėliais.

 

„Pažiūri, pagiria ir nueina, mažai kas perka“, – pastebėjo A. Zubrickienė.

 

Pakviečiau prie margučių pardavėjos prisijungti bendrai nuotraukai medžio meistrą Rimgaudą Sereiką. Tas pagamino velykinių lovelių margučiams ridenti.

 

Alytaus turguje Jazminų gatvėje Velykų šventės jau laukia alytiškė Aldona Zubrickienė, padariusi daug gražių margučių, ir medžio meistras Rimgaudas Sereika, pagaminęs velykinį lovelį margučiams ridenti.

 

„Mūsų krašte, Aukštaitijoje, tarp Kėdainių ir Panevėžio, pavakary margučius ridendavo ir vyrai: pasistato miežinio alaus, atsineša sūrio, dar armonika užgroja ir šurmuliuoja iki vėlumos“, – pasakojo Rimgaudas, už velykinį lovelį prašantis 3 eurų. Jo velykinius lovelius dzūkai perka vaikų džiaugsmui.

 

Vištos gerovė ir sveikata – po uodega

 

Jotvingių turguje, nors šaltoka, plečiasi našlaičių darželis, viena jų kainuoja 70 centų. Pasirodė braškių, žemuogių daigų, atitinkamai vienas – 50 ir 30 centų. Ant prekystalių atsirado daugiau žalumynų, regis Velykoms nepritrūks sūrio, sviesto ir kiaušinių.

 

Dažnai miniu šiame turguje  ketvirtadieniais grūdų, grikių, miltų ir aliejų „lesyklą“. Ją sveikuoliams  išskleidžia  Birštono krašto ūkininkas Valdas Mockevičius. Su juo viskas gerai, pirkėjų nenuvilia.

 

Naujiena, po žiemos, pavasarį į Jotvingių turgų vėl atvažinėja paukštininkė Danguolė Petrošienė. Ji čia lankosi nuo 1995-ųjų, visiems gerai pažįstama, paukščių sezono metu būna antradieniais ir penktadieniais nuo 8 iki 11.30 val. Atveža dedeklių vištaičių, kaina jų pagal amžių 5 –5,5 ir 6–6,5 euro. Po Velykų bus broilerio viščiukų, kaimiškų margių, ančiukų, žąsiukų, kalakučiukų.

 

Paprašiau ir Danguolė pagavo baltą ir auksinę Leghornų veislės vištaites, kurios deda baltus kiaušinius.

 

Jotvingių turguje paukštininkė Danguolė Petrošienė, pagavusi Leghornų veislės višteles, kurios deda baltus kiaušinius.

 

Ar sveikos, ar geros vištaitės, jų žinovai pasakojo, kaip anais laikais pirkėjai tikrindavo: papūsdavo į uodegą. Prasiskyrus plunksnelėms jei ten matosi geltona, vištelė sveika, dės gerus kiaušinius.

 

Separuosime sėklas pagal biologinį vertingumą?

 

Šeštadienį Kaniūkai nuo pusės šešių vertėsi per galvą. Šįkart turgaus priekyje išsikėtojo ukrainietiška naujos kartos  grūdų valomoji, kuria separuojamos sėklos pagal biologinį vertingumą. Ją atvežė vienos firmos atstovas kaunietis Evaldas. Vyras „užgiedojo“ valomosios kainą – su PVM 3 tūkst. 750 eurų ( kiti valomosios modeliai dar brangesni, brangiausias su PVM 21 tūkst. 450 eurų).  Pasak Evaldo, tokias ar panašias valomąsias nusipirko Alytaus rajono savivaldybės ūkininkai Valdas Lukoševičius, Vytautas Valaitis ir Jonas Vertinskas – visi didžiažemiai. 

 

Kaniūkų turguje kaunietis Edvardas ir Butrimonių krašto ūkininkas Vytautas Patinskas.

 

„Kai nedaug sėji, gerai ir žiemos „seksas“: susidėjai į arpą sietus, suki rankenėlę ir sau  krucini – byra grūdai kaip auksas, nereikia nei separatoriaus“, – šaipėsi vyrai, bet pažiūrėti buvo į ką. Juk saują grūdų galima ir su niekote pavėjui išdulkinti, o čia nematyta technika, be jokių sietų.

 

Mokslininkai tikina, kad naudodami separatorių apsirūpinsime aukštos kokybės sėjamaisiais ir prekiniais grūdais, be ypatingų išlaidų padidinsime kultūrų derlingumą. Ir ši naujos kartos technika jau ateina ir į mūsų ūkius.

 

Nuo Metelio kojos atvežė miežių, kviečių ir kvietrugių

 

Šiokių ar tokių grūdų sėjai dzūkai dar sukrapštys, bet bėda, nėra lietaus nė lašo! O sėja vyksta sparčiai, nėra lauko be traktoriaus burzgesio ir dulkių debesėlio.

 

Turguje grūdų kainos ne armonika, vienu kitu euru skiriasi, bet nėra menkos. Maišas (50 kg) gražių miežių – 13–15, paprastesnių –12 eurų. Maišas (50 kg) žieminių ir vasarinių kviečių – 12, Vasarinių kvietrugių –15 eurų. Maišas (40 kg) valytų avižų – 10, prastesnių – 9 eurai. Buvo žirnių, pelėžirnių, daugiamečių žolių sėklų, bulvių, pašarinių runkelių (bulvių ir runkelių buvo mažai, kaina netikra, nesusigulėjusi).

 

Grūdininkai vėl per visą turgų vinguriavo. Tuos, kurie kiekvieną šeštadienį pasirodo, tik pasisveikinau, kitus ir pašnekinau.

 

Grūdų ir pašarų pardavėjui Tautvydui Paskevičiui padėti atvažiavo brolis Vytautas. Jis turėjo vasarinių kvietrugių, žirnių, pelėžirnių, avižų, miežių ir kviečių.

 

„Grūdai išvalyti, kaip auksas, jokio kvapo – perka“, – buvo patenkintas V. Paskevičius.

 

Grūdų pardavėjas Vytautas Paskevičius atvažiavo broliui į pagalbą iš Šeštokų.

 

„Broleli, pavėlavai“, – pamatęs, kad surado vietą tik eilės gale, paguodžiau Šarūną Brusoką iš Verebiejų. Jo puspriekabė, pakrauta maišais miežių, buvo nė nepajudinta.

 

„Atvežiau toną miežių ir namie turim dar nemažai“, – pasakojo Šarūnas.

 

Iš Verebiejų į Kaniūkus atvežė miežių Šarūnas Brusokas. Kiek javo liks, tikisi parduoti namuose.

 

Sakau, geri grūdai neprapuls, po 14 eurų Š. Brusokas prašė, jo tel. 862319104.

 

Pakalbinau Luką Almanaitį iš Buckūnų.

 

„Su tėvu Mindaugu atvažiavau, atvežėm kviečių, kvietrugių ir miežių, visus grūdus po 12 eurų parduodam“, – aiškino ūkininkaitis.

 

„Iš Buckūnų? Alytaus rajono ar Lazdijų savivaldybės?“ – klausiau.

 

„Iš Alytaus rajono, nuo Metelio kojos. Ten prasideda Metelys, iš viršaus atrodo kaip batas!“

 

Lukas Almanaitis iš Buckūnų atvežė kviečių, kvietrugių ir miežių – po 12 eurų seikėjo.

 

Ilgiau pabuvus Kaniūkuose, užgėliau rankas. Perlėkiau triušius, vištas, daugiau atsirado ūkinių prekių, iš sovietinių laikų užsilikusių gelžgalių, pasirodė daugiau sodininkų. Du jų, tėvas ir sūnus su vaismedžiais, net iš Vilkaviškio rajono atvažiavo, išlėkusi obelaitė – 6 eurai.

 

Apie tris gyvenimo darbus pagalvojo Kaniūkų kaimo sodyboje gyvenantys Simona ir Justinas Bauževičiai – vienas jų – nusipirko obelaitę.

 

Kaniūkų kaimo gyventojai Simona ir Justinas Bauževičiai prie savo sodybos pasodins Vilkaviškio krašte išaugintą obels sodinuką. Medelį parinko sodininkas Linas ir jo sūnus Aidas.

Komentarų nėra