Pranešk naujieną! Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt |
Jurgio turgeliai. Alytaus gimtadienis: cik šnekės dzūkiškai ar bus ir kurcinio ašarų?
Alytaus Jotvingių turguje Anelė Aurylienė šeštadienį pasirodė lyg madona – nešina glėbiu ramunėlių puokščių. Dzūkai sako, kad šitos žolukės tep gardziai kvepia, kad net suima už krūcinės!
Ir už piniginės: puokštelė ramunėlių – 50 centų. Kita vertus, ar gali būti namų vaistinėlė be ramunėlių, šaltą žiemą namai be ramunėlių arbatos su medumi?
Alytaus turgeliai – ta vieta, kur galima prisiminti dzūkų šnektą, nes jos prireiks per Alytaus miesto gimtadienį. Šventė vyks birželio viduryje su stipriu dzūkišku prieskoniu. Ne dzyvai, kad turgaus žmonės mane tardė, smalsavo. Ar Alytaus dzienose cik šnekės dzūkiškai, ar bus ir kurcinio ašarų?
Į Jotvingių turgų atvežama parduoti ir dzūkiškų darželių senovinių gėlių.
Grūdai supigę, kvietrugius išnešė kaip uogas
Atsakymo ieškojau Kaniūkų turguje. Yra vilties, gal ir „apsiašarosim“: kvietrugius išnešė kaip uogas. Maišas (50 kg) – 9 eurai.
Į Kaniūkus 2 tonas javo atvežė Miroslavo seniūnijos Tolkūnų kaimo ūkininkas Juozas Dimša – tik padulkėjo.
„Turėjau kviečių, kvietrugių, vikių ir žirnių. Aš prekiauju senoviškai, į maišus pripylęs po 50 kilogramų. Kviečiai – 10, kvietrugiai – 9, vikiai – 13, žirniai – 15 eurų. Jau antras šeštadienis javus anksti parduodu ir 7 valandą jau važiuoju namo“, – pasakojo Juozas.
Ūkininkas skuba į namus, nes laiko galvijus, turi 40 melžiamų karvių. Beje, kaimuose juodmargės nyksta, žmonės jas parduoda, laiko tik vienas kitas. Darbo daug, o naudos jokios. Tolkūnų ūkininkui supirkėjai už kilogramą pieno moka 23 centus.
Miroslovo seniūnijos Tolkūnų kaimo ūkininkas Juozas Dimša į Kaniūkus atvežė dvi tonas javo, per valandą išpirko – tik padulkėjo.
Mačiau Kaniūkuose ir riebesnių javų kainų: maišas (50 kg) kviečių – 14, maišas (40 kg) miežių – 12, tiek pat (40 kg) avižų ir vikių, pusiau, mišinio – 10 eurų.
Perka žuvims ir paukščiams žirnius, kukurūzus, traiškytus kukurūzus, miltus, kombinuotuosius pašarus.
Kaniūkuose – pašarai žuvims ir paukščiams.
Turgaus žmonės šneka, kad javai supigę, nes dzūkų aruodai dar puspilniai, dugno nesimato.
Ar euras išskydo, ar vištos auksinės?
Dairėsi lesalo savo karveliams Antanas Kaminskas iš Revų kaimo. Ten paryčiais kaimas buvo baltas – karaliavo šalna.
„Laikau karvelukus, vištukus, turiu ir arklukų. Mano kumelukė Lyra, Lietuvos sunkiųjų arklių veislės, labai graži – sarta, kaktukėj mažiukė žvaigždukė. Dzyrbc su ja dar nedzyrbu, bet jau važiavau“, – ūkio naujienas pasakojo Antanas.
Žirgų mylėtojas Antanas Kaminskas iš Revų kaimo.
Su sūnumi vištaičių į Kaniūkus atvažiavo aloviškė Angelė Petraškienė. Moteris stebėjosi, kad vištaitės labai brangios, auksiniai ir jų kiaušiniai. Penkių mėnesių raiboji – 10 eurų. Dvylikos dienų mėsinis viščiukas – 2,2 euro.
Vištaičių būryje pasitaikė vienas kitas ir gaidelis – 10 eurų.
Pusantros savaitės mėsinis viščiukas – 2,2 euro.
Vištaites renkasi Angelė Petraškienė iš Alovės.
Mačiau turguje ir triušių – kas juos perka, tas ir kainą sužino.
Kaniūkų triušiukai.
Jau prasideda šienapjūtė: galulaukius su dalgiu apkaposime
Vasara, pasikėlusi gėlių prijuostę, dar po šalnas laksto, bet jau artinasi šienapjūtė. Prisireiks ir dalgio. Medžio meistras Alvydas Černiauskas pagamino gražių, smagių dalgiakočių. Vienas – 9–10 eurų. Kirvakočiai, kotai – 3–4, pintinė – 10 eurų.
Medžio meistras Alvydas Černiauskas pagamino dailių dalgiakočių.
Gintas Sabonis turėjo grėblių, kibirų, virvių, kauptukų, geležinių kuolų ir kitokių gėrybių.
Šalnos ir sausra toliau ėda dzūkus. Daržuose net žolė neauga, visos jėgos atiduotos daigų sodinimui, gėlynams ir kapams.
Tėvo dienos išvakarėse Jazminų turguje atsivėrė dar didesni gėlynų plotai. Pirkėjai grožėjosi puniškio Juozo Šarkelės užaugintomis rožėmis, sodinukas – 8–10 eurų.
Jazminų turguje – puniškio Juozo Šarkelės užaugintos rožės.
Vienoje eilėje išsirikiavo gėlininkai tėvas ir sūnus Stanislovas ir Povilas Žalynai, raižiškis Edvardas Mekionis.
Gražu žiūrėti į žydinčių gėlių jūrą, kiek čia darbo sudėta, žino tik gėlininkai.
Jazminų turgavietėje pasitinka pirkėjus gėlininkai Povilas ir Stanislovas Žalynai, Edvardas Mekionis iš Raižių kaimo.
Kilogramas braškių – 6 eurai
Jazminuose vis daugiau atsiranda vietinių augintojų braškių, kilogramas 6 eurai. Pirmuosius braškių žiedynus, nors ir po plėvele, šalna palaižė. Todėl pirmosios braškės atrodo kukliai, bet gardžiai kvepia.
Agurkai, salotos, krapai, svogūnų laiškai, ridikėliai – vasara ir turgus atgaivino mūsų stalą.
Braškių augintojas Andrius Gumenikovas iš Skiedrakalnio jau aštunti metai pasirodo Jazminų turguje.
Šviežios braškės iš Alytaus kaimo Zalieckų ūkio.
„Iš rudens pasodinau apie 15 arų latviškų svogūnų – gražios roputės ir laiškai. Trūksta lietaus, būtų dar didesni užaugę. Pusė ploto jau nuroviau. Pusė kilogramo svogūnų galvučių su laiškais – 1,5 euro. Tikras vyrų valgis su grietine“, – giria savo daržoves Butrimonių krašto ūkininkas Mindaugas Anušauskas.
Ūkininko Mindaugo Anušausko iš Butrimonių krašto užauginti svogūnų laiškai su roputėmis.
Pritariu Mindaugui. Prie tokio valgio tiktų ir mėsytė. Nebūtina pirkti kiaulienos sprandinės, kilogramas 7,5 euro. Mėsos paviljonas pilnas pigių karkų, kojų, pusgalvių, kauliukų...
Galiausiai turguje pamačiau prekiautojos Ritos stendą: batukai priminė, kad greitai sulauksiu iš tolimos šalies anūkų. Dziedulio svajonė, kad būtų graži vasara ir žemuogės nenušaltų!
Jazminų turgaus prekiautoja Rita ir jos batukai, turintiems mažų vaikų ir anūkų.
Į Jazminų turgų dažnai užsuka senjoras Kęstutis Miliauskas – buvęs miesto valdžios vyras ir žymus pedagogas.
Tėvo dienai šakočiai iš Balbieriškio.