Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

A. Jučas. Atsakymas Seimo nariui dėl energijos krizės

Alytaus miesto savivaldybės tarybos narys Andrius Jučas  •    •  11:08, 2022-09-22
A. Jučas.
Asmeninio albumo nuotr.

Negaliu nesureaguoti į Seimo nario straipsnį, kuriame jis pats prisipažįsta, kad nėra energetikos specialistas, bet stengiasi visaip kaip įtikinti, kad esama energetikos krizė yra valdančiųjų sugalvota „afera“. Pabandykime išnarplioti, ar Seimo narys teisus, ir kas čia ko nepadarė, kai turėjo galimybes, bei dar svarbiau – ką galime padaryti, kad ilgalaikėje perspektyvoje kainos mažėtų.

 

Lietuva yra tarp geriausiai pasiruošusiųjų įtampoms dujų sektoriuje, nes turi Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą, atidarė dujotiekį su Lenkija (GIPL), turi jungtis su Latvija. Dujų rinka veikia visai neblogai, tie žingsniai, kurie buvo padaryti valdant konservatoriams dar 2008-2012 m. laikotarpiu. Bet nuo 2012 iki 2020 m. valdė socialdemokratai, darbiečiai ir valstiečiai, todėl turbūt Seimo narys galėtų išvardinti nuveiktus per savo kadenciją darbus, kurie leistų sumažinti elektros kainas jau šiandien. Bet, deja, tų darbų nėra, nes nieko nuveikta ir nebuvo.

 

Dar daugiau, ponas Šarknickas priklauso valstiečių partijai, kurios vadas Karbauskis visais įmanomais būdais priešinosi Visagino atominės elektrinės (VAE) projektui, tam buvo rengiamas net referendumas ir, pinigais užtvindžius visą mediją, buvo suformuota gyventojų nuomonė apie kokia tai brangi ir nepakeliama našta bus mūsų žmonėms. Tik priminsiu, kad VAE skaičiuojamoji elektros kaina buvo prognozuojama 6 centai už kilovatvalandę. Jeigu per daug optimistiškai skaičiavo, sakykime būtų dvigubai didesnė – 12 centų už kWh, tai vis tiek yra kartais mažiau nei siūlo pagrindiniai elektros tiekėjai šiandien. Šiandien elektrinė jau veiktų ir neštų naudą, tačiau šio kelio buvo atsisakyta. Tas pats nutiko ir su skalūnų dujų telkinių paieška ir įveiklinimu – valstiečių vado iniciatyva šie projektai buvo žlugdomi, o pagrindiniai investuotojai pabėgo iš Lietuvos susidūrę su šio trašų pardavėjo įtaka. Galėjome išplėsti gamybos apimtis, bet investuotojai pabėgo, o Karbauskis tiesiog ramiai toliau supirkinėjo tas žemes jo valdomam agrokoncernui ir plėtė savo įtaką. Kiek pastangų buvo įdėta, kad taip ir neatplauktų suskystintų gamtinių dujų laivas Independence, tačiau dabar tie Seimo nariai įstatę kiaulės akis seime sėdi ir, geriausiu atveju, yra ištikti amnezijos, o dažniausiai vis tiek pila kritiką tam, kas iš tiesų veikia ir neša naudą.

 

Dažnai žmonės pamiršta, todėl politikų reikalas yra priminti apie tam tikrus epizodus. Vienas iš jų – Perlo istorija, kai gyventojai rinkosi įmonę, kuri atliko tik tarpininko funkcijas užtikrinant elektros tiekimą. Tam pagrindus padėjo taip pat valstiečių vadovaujamas Seimas ir pradėję elektros rinkos liberalizavimą. Jeigu atsiversite Seimo 2020 metų gegužės 7 d. balsavimą, matysite ir Roberto Šarknicko balsą UŽ. Juk pats savo balsu ir nustatė žaidimo taisykles, kuriomis po to labai piktinosi. Neišmintinga. Nuo 2012 iki 2020 metų iš esmės nebuvo nuveikta nieko, kad turėtume elektros generaciją ir galėtume lengviau pasitikti šios dienos energetikos krizę. Ponas Šarknickas taip pat neprisidėjo niekuo, kad tokie pajėgumai būtų sukurti, todėl kaltinti reikėtų ne dabartinius valdančiuosius, o tik patį save.

 

Nesinori kalbėti vien apie praeitį, bet ją taip pat reikia priminti, kad gyventojai atskirtų pelus nuo grūdų, todėl norisi aptarti ir perspektyvas. Pirmiausia, tai ši vyriausybė pradėjo ir manau sėkmingai tęs atsinaujinančios elektros energijos skatinimą. Daugybė gyventojų jau spėjo įsidiegti saulės elektrines ant savo stogų, ir elektros kainos jiems yra neaktualios. Saulės generacija nuo šio Seimo kadencijos pradžios yra patrigubėjus. Tai faktas. Artimiausiu metu turėtų startuoti ir daugiabučių paramos aprašas, kur bendrijos galės investuoti į atsinaujinančią el. energiją, užkeldami saulės modulius ant namų stogų. Šį procesą reikia skatinti ir tas bus daroma, skaičiuojama, kad jei tempas bus išlaikytas ir bus užtikrinamas finansavimo tęstinumas, tai 2030 m. Lietuva taps nebe importuojančia, o eksportuojančia elektrą šalimi.

 

Netoliese vyksta karas, ir tai daro įtaką mūsų gyvenimams, todėl laukia sunki žiema, tam taip pat ruošiamės ir Alytaus miesto savivaldybėje. Įstaigoms esame išsiuntę prašymus taupyti bent 10 - 20% energijos, tą galime tikrai padaryti bent šiek tiek pakeičiant pačių elgseną (išjungiant kompiuterius, šviesas, reguliuojant šildymą). Jau yra sudaryta nemažai sutarčių dėl saulės modulių gamybos ant švietimo ir kitų mūsų įstaigų stogų, tiesiog pristatymo ir gamybos terminai pailgėjo dėl išaugusio poreikio. Vyriausybė patvirtino ir išplėtė gyventojams kompensacijas už šio sezono šildymą, atidėjo 3 liberalizavimo etapą, tai – trumpalaikė parama, bet svarbi, tačiau kur kas svarbiau padėti pagrindus ilgalaikiams sprendimams, kurie mažintų sąskaitas už elektrą. Tie pagrindai dedami, ir tikiuosi, kad nebus sustabdyti nei šios, nei ateinančių vyriausybių.

 

Užs. Nr. 22/09/22