Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Iš JAV grįžę Alytaus vadovai: „Nuvykome ieškoti ryšių ir galimybių“

AlytusPlius.lt informacija  •    •  18:49, 2023-11-06
Iš kairės: prof. Dalia Giedrimienė, Alytaus mero pavaduotoja J. Šukevičienė, Hartfordo miesto meras Luke Bronin, Alytaus miesto meras N. Cesiulis, Alytaus kultūros centro direktorė K. Daugelevičienė, laikinasis Alytaus ligoninės direktorius S. Žukauskas.
Alytaus miesto savivaldybės nuotr.

Sekmadienio naktį, po savaitę trukusios komandiruotės Jungtinėse Amerikos Valstijose, grįžo Alytaus meras Nerijus Cesiulis, jo pavaduotoja Jurgita Šukevičienė, laikinasis Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktorius Svajūnas Žukauskas ir Alytaus kultūros centro direktorė Kristina Daugelevičienė.

 

Jie lankėsi keliuose Konektikuto valstijos miestuose, kur susitiko su merais, kultūros, švietimo ir medicinos įstaigų vadovais, Niujorke – su verslo atstovais. Už Atlanto keliavo iš Alytaus kilusios profesorės Dalios Giedrimienės kvietimu.

 

„Amerika yra ta šalis, iš kurios galime daug pasimokyti. Užmezgėme naudingus ryšius įvairiose srityse. Tiesa, tai – pirmieji įspūdžiai, sutartys iš karto nepasirašomos - jie norės atvykti pas mus į Alytų“, - po kelionės kalbėjo Alytaus meras N. Cesiulis.

 

 

Pakvietė iš Alytaus kilusi profesorė

 

Iš Alytaus kilusi kardiologė Dalia Giedrimienė  į Jungtines Amerikos Valstijas išvyko prieš tris dešimtmečius. Buvo neseniai apsigynusi daktaro laipsnį, o dabar – Konektikuto valstijose dirba universitete, ligoninėje, yra vertinama kardiologė, lietuvių bendruomenės lyderė.

 

„Ji ten labai gerbiamas ir reikšmingas žmogus. Mūsų Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje yra įsteigusi stipendijas mokytojams ir mokiniams, daug metų bendradarbiauja su Lietuvos sveikatos mokslų ligonine. Ji pasakė, jog atėjo metas atiduoti savotišką duoklę ir Alytui, mat iš čia yra kilusi. Pakvietė – ir nuvykome ieškoti ryšių bei galimybių“, - teigė Alytaus miesto meras.

 

Anot N. Cesiulio, iš Alytaus kilusi profesorė mūsų miestą mato kaip partnerį Hartfordo ir Vest Harfordo miestams.

 

„Jos kvietimu susitikome su Hartfordo ir Vest Hartfordo miestų merais, aptarėme bendradarbiavimo galimybes, mat ir jie ieško Lietuvoje partnerių bendriems projektams  kultūros, sporto, švietimo, medicinos, verslo srityse“, - sakė N. Cesiulis.

 

 

Alytiškiai kelionės metu aplankė mokslines, universitetines ir valstybines ligonines. „Kalbėjomės apie rezidentūros sutudijas, trumpąsias rezidentūros studijas, įvairias stažuotes. Ten daugybė mokslininkų, kurie ginasi gydytojų kvalifikacijas ir vyksta atlikti praktikas į kitas valstybes. Gal tai būtų galimybė viena iš krypčių pasirinkti Lietuvą,  o gal ir mūsų miesto ligoninę. Vyko realūs pokalbiai apie realias galimybes“, - sakė Alytaus meras.

 

Anot jo, pamačius įrangos kokybę, akivaizdu, kad mums dar yra iš ko mokytis. „Norime pasikviesti ir jų gydytojų, kad skaitytų seminarus. Lietuva su Konektikuto universtitetine ligonine pasirašys sutartį, tikimės ir mes dalyvauti šiuose procesuose“, - sakė N. Cesiulis.

 

Užmezgė verslo kontaktus

 

Per penkių dienų vizitą (dvi dienos dar skirtos pačiai kelionei - red.) Alytaus vadovai susitiko ir su verslo bendruomene.

 

„Aplankėme lietuvius verslininkus, turime kontaktus. Jeigu kažkas iš mūsų verslininkų norėtų steigti veiklas Konektikuto valstijoje, kuri yra pusantros valandos nuo Niujorko – kontaktai yra“, - sakė N. Cesiulis.

 

Anot mero, su Europos miestais, ypatingai Lenkija, Vokietija, Latvija – santykiai geri. „Vis tik norisi, kad ryšiai siektų dar plačiau. Jeigu niekur nevyksi, nepasakosi – tai tavo miestas bus nematomas, niekas apie tave ir nežinos. Žinios skleidimas – svarbus. Atsiranda asmeniniai ryšiai, pažintys, kurios persikelia į bendradarbiavimą, naudingą miesto gyvenimui. Tikiu, jog šioje kelionėje užmegzti ryšiai išaugs į konkrečius rezultatus“, - įsitikinęs meras.

 

 

Švietimas ir kultūra

 

Anot Alytaus mero pavaduotojos Jurgitos Šukevičienės, komandiruotės metu aplankyti universitetai, mokyklos. „Ten švietimo srityje įvairovė – labai didelė. Amerikos mokyklose daug kultūrų, rasių, tikėjimų, tačiau iššūkiai – labai panašūs kaip pas mus.

 

„Mes stebėjome pamoką, kurioje buvo integruoti ir specialiųjų poreikių turintys mokiniai. Muzikos pamokoje buvo  5 vaikai su specialiais poreikiais. Pamokoje – viena mokytojo padėjėja. Mokiniams buvo sudarytos sąlygos, jeigu nenori atlikti vieno ar kito mokytojos prašymo – elgtis laisviau. Vienas ilsėjosi, kitas laisvai reiškė emocijas. Prie dviejų mokinukų buvo mokytoja padėjėja. Jie jau ugdymo procese nedalyvavo, gulėjo ant kilimo, vėliau juos išvedė. Šis iššūkis yra ir už Atlanto. Klausiau, ar iš savivaldybės ar valstybės biudžeto pakanka finansavimo mokytojų padėjėjams, atsakymas – ne. Kasmet ir pas juos moksleivių su specialiaisiais poreikiais daugėja.

 

Ten irgi tėvai ne visada nori nusistatyti vaikams specialiuosius poreikius. Mokytojų padėjėjų ten irgi trūksta, finansavimo stinga, mokytojai pasitelkia kūrybiškumą ir kantrybę“, - pasakojo J. Šukevičienė.

 

 

Ji teigė, jog lankėsi ir kultūros centre, atliekančiame taip pat ir bendruomenės susibūrimo vaidmenį.

 

„Mes domėjomės, kaip būtų galima bendradarbiauti, mat kaip ir mes –  Hartfordas turi simfoninį orkestrą. Kažkada su Ročesteriu buvome organizavę teletiltą. Gal ir su Hartfordo orkestru tai pavyktų. Tai būtų nuostabus dalykas“, - sakė mero pavaduotoju.

 

Kalbėta apie chorų, šokių kolektyvų, teatro bendradarbiavimą. Juolab, artėja Dainų šventės šimtmetis.

 

Įstaigų vadovai ir atstovai, su kuriais užmegzti ryšiai, planuoja atvykti į Alytų, vis tik Lietuva jiems labai asocijuojasi su karu.

 

„Lietuva jiems kiek asocijuojasi su karu, kad fronto linija – čia pat. Mes juos apraminome, planuoja vizitą, atsiveš savo delegacijas. Norisi, kad tarp Alytaus ir Amerikos miestų atsirastų ryšys, projektai, kuriuos finansuotų Europos sąjunga ar Amerikos Vyriausybė. O gal lietuvių bendruomenės, kurios yra įsikūrusios ir pakankamai turtingos. O dar jeigu medicina gaus naudą – manome, nuo to visi miestiečiai gaus naudą“, - sakė Alytaus vadovai.

 

 

 

 

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai