Pranešk naujieną!
Tel. 8 616 51 718. El. paštas info@alytusplius.lt

Gyventi Alytuje be vienkartinių buteliukų– misija (ne)įmanoma

Rokas Markauskas  •    •  8:13, 2019-04-08
Šiais metais gyventojai galės atsigaivinti ir penktoje vietoje – Jaunimo parke.
alytusplius.lt nuotr.

Alytus nuo seno tituluojamas žaliuoju miestu. Jame gausu parkų ir žaliųjų plotų. Tačiau, ar gali būti, kad žalia tik mūsų išorė, o ne vidus? Alytiškiai vis dažniau pasiduoda jau mada tapusiam kavos gėrimui iš vienkartinių puodelių, o šilta pavasario diena neįsivaizduojama be plastikinio vandens buteliuko rankoje.

 

Paradoksalu, bet būtent kitą rytą po Rotušės aikštėje vykusios akcijos „Žemės valanda“, kurios metu buvo išjungiami visi gyvybiškai nebūtini elektros šaltiniai, ir pasirodė dalies alytiškių polinkis ne tik be saiko pirkti vienkartinius kavos puodelius, bet ir mesti juos, kur papuola. Šiltesniu metų laiku žemę panašiai nukloja plastikiniai buteliukai nuo vandens ir kitų gėrimų. 

 

Ar Alytuje nėra galimybių gyventi žalesniu ritmu? Nejaugi Dzūkijos sostinėje žmonės nenusiteikę sąmoningai mažinti savo atliekų kiekio?

 

Rotušės aikštė po čia pat vykusios akcijos „Žemės valanda“.

 

Alytiškiai sutaupė apie 30 tūkst. 0,5 l talpos buteliukų!

 

Gyventi Alytuje sąmoningai ir nepirkti papildomų vandens buteliukų ne tik įmanoma, bet pastaraisiais metais ir itin paprasta. Alytiškiai turi galimybę naudotis nemokamais viešais vandens fontanėliais – visame mieste jų įrengti jau penki.

 

Tiesą sakant, viešose erdvėse esančių vandens fontanėlių panaudojimo apskaitos duomenys yra puikus „matas“ išmatuoti alytiškių sąmoningumui. O jie rodo, kad alytiškiai praėjusio šiltojo sezono metu suvartojo net apie 15 kubinių metrų vandens. Kitaip sakant, sutaupė 30 tūkst. 0,5 l talpos buteliukų.

 

Pasak vandens kolonėles įrengusios įmonės „Dzūkijos vandenys“ vadovų, šis skaičius auga kiekvieno sezono metu. Be to, jei praėjusiais metais alytiškiai galėjo džiaugtis keturiomis tokiomis kolonėlėmis esančiomis Žaliojoje ir A. Baranausko gatvėse, Senamiesčio skvere bei Rotušės aikštėje, tai šiais metais gyventojai galės atsigaivinti ir penktoje vietoje – Jaunimo parke.

 

„Prognozuoju, kad naujame, Jaunimo parke esančiame fontanėlyje, bus sunaudota dar apie 10 kubinių metrų vandens”,- sakė geriamojo vandens kolonėles įrengusios įmonės „Dzūkijos vandenys“ direktoriaus pavaduotojas Tomas Valatka.

 

Didesnį geriamojo vandens poreikį šioje vietoje lemia didesni čia praeinančių žmonių ir pravažiuojančių dviratininkų srautai bei susirinkti mėgstantis jaunimas. 

 

T. Valatkos teigimu, teikti šią paslauga tikrai nėra brangu, o nauda žmonėms ir aplinkai - akivaizdi. „Vienas kubinis metras kainuoja pusę euro“- pastebi „Dzūkijos vandenų“ direktoriaus pavaduotojas.

 

Kiekvienoje kolonėlėje yra po tris kranelius, skirtus atsigerti ne tik gyventojams, bet ir suteikiančius galimybę numalšinti troškulį jų keturkojams augintiniams. Pasak ekspertų, šis vanduo atkeliauja tiesiai iš gręžinio, todėl yra daug naudingesnis negu perpilstytas vanduo iš plastikinių buteliukų.

 

O jūs ar jau pasiruošėte?

 

Plastiko buteliukai – tik viena iš vienkartinių pakuočių, užkariavusių mūsų gyvenimą, rūšių. Kiekvienas veiksmas gimdo atoveiksmį ir nedidėjant dalies žmonių sąmoningumui, Europos Parlamentas priėmė nutarimą dėl vienkartinių plastikinių daiktų draudimo, įsigaliosiančio nuo 2021-ųjų metų.

 

„Alytuje reikia uždrausti vienkartinius indus anksčiau nei tai padarys Europos Sąjunga. Padidinti dėmesį asmeninei kiekvieno žmogaus atsakomybei - vietoje mandagaus raginimo rūšiuoti ir nešiukšlinti - skirti baudas, viešinti šiukšlintojus gamtoje, kaip tai daro jau keli Lietuvos miestai“, - siūlo alytiškė Modesta Tarasauskienė, gegužę Alytuje vyksiančio Ekonomikos forumo, kurio tema – žiedinė ekonomika - koordinatorė.

 

Savo kasdienėje buityje ji jau seniai nenaudoja vienkartinio plastiko, kurį pakeitė įvairiais daugkartinio naudojimo reikmenimis. „Nešiotis daugkartinį puodelį ne tik patogu, bet ir stilinga“, - įsitikinusi moteris, primindama, kad net ir išrūšiuotas plastikas perdirbamas tampa aplinkos taršos šaltiniu.

 

M. Tarasauskienė neabejoja, kad Alytus pelnytai vadinamas žaliuoju miestu, tik nereikia laukti kol taps žalesniu - reikia jį tokiu daryti paprastais kasdieniniais veiksmais. O jūs ar jau pasiruošėte daugkartinį indą kavai ar vandeniui iš fontanėlių?

 

Ekonomikos forumas vyks gegužės 10 dieną, nuo 10 val, Dzūkų alaus restorano konferencijų salėje.

Komentarų nėra