Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 30 704

Dzūkijoje jau prasidėjo grybavimo sezonas: dygsta pirmieji bobausiai

Ina Grigūnaitė - Skrabulienė  •    •  8:57, 2020-03-23
Bobausiai šiemet pradėjo dygti kaip niekad anksti.
Skaitytojos nuotr.

Grybautojai jau pradėjo naują sezoną. Kovo pradžioje anksčiau nei bet kada  Dzūkijos miškuose pasirodę pirmieji bobausiai, pastarosiomis dienomis pradėjo dygti dar gausiau.

 

Varėnos rajono Matuizų ir Marcinkonių miškuose apsilankę aistringiausi grybautojai pirmuosius raukšlėtakepurius jau aptiko kovo pradžioje. 

 

,, Kovo 5 dieną išsiruošusi pasivaikščioti ir pasižvalgyti po Matuizų mišką, labai nustebau išvydusi jau vietomis nedideliais plotai, gražiai išsirikiavusius pradėjusius dygti bobausius. Sunku buvo tuo patikėti, maniau gal akys apgauna, bet priėjus arčiau abejonių nebuvo – tikrai jau dygo bobausiai“, - pasakojo matuiziškė Živilė.

 

Jauna moteris tame pačiame miške apsilankiusi kovo 11 dieną bobausius išvydo išsirikiavusius dar gražiau ir jau augančius didesniais  plotais.

                        

Kita grybautoja sekmadienį gausiai augančius bobausius aptiko netoli Marcinkonių esančiame privačiame miške. Varėniškė juokavo, kad raukšlėtakepurių jau pakaktų sočiai šeimos vakarienei.

 

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių rezervato direkcijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjo Mindaugo Lapelės taip anksti pasirodę bobausiai labai nenustebino.

 

,,Kai voveraitės dygsta sausį, gervės paskrenda ir erkės atgyja vasario viduryje, gal ir neverta taip labai stebėtis, kad bobausiai pradeda dygti kovo pradžioje“, - sakė M. Lapelė.

 

Pašnekovas prasitarė, kad  jo kolegė Marcinkonyse jau kovo 13-ąją rado visą plantaciją šių grybų.

 

Visgi M. Lapelė neslėpė, kad  tai labai ankstyvas bobausių dygimo metas.  ,,Dažniausiai pirmieji pavasario grybai pasirodo balandžio viduryje ar gegužės pradžioje ir jų dygimo pradžia sutampa su miškasodžiu Dzūkijos šiluose“, - pasakojo Čepkelių rezervato direkcijos biologinės įvairovės skyriaus vedėjas.

 

Jis pastebi, kad pagal tai, kiek mūsų pušynuose dabar yra įvairaus senumo kirtaviečių, bobausiams tinkamų vietų ženkliai padaugėjo, bet tiek jiems, tiek ir kitiems grybams labai svarbi šiluma ir drėgmė. Nuo to priklauso visų grybų derlius.

 

M. Lapelė primena, kad pavasarį auga ir dar viena bobausių rūšis - didysis bobausis, išsiskiriantis stambiu gelsvu vaisiakūniu.

,,Abi šios rūšys, skirtingai nuo panašiu laiku lapuotynuose pasirodančių briedžiukų, yra nuodingos. Juose esantis giromitrinas labai kerta per kepenis, bet suyra verdant ar džiovinant. Todėl nėra tiek daug šių grybų gerbėjų ir aš neraginu jų valgyti, nebent kokį kartą paragauti“, - aiškino pašnekovas.

 

 Bobausiai šiemet pasirodė vienu metu su vėjalandėmis šilagėlėmis, jau keliančiomis pirmuosius žilais plaukeliais apsigaubusius žiedų pumpurus. Šios gėlės šiemet irgi pradeda skleistis kokiu mėnesiu anksčiau nei prasta.

 

Praėjusiais metais pirmieji bobausiai Dzūkijos miškuose pasirodė kovo pabaigoje.

 

Valgomieji bobausiai dzūkų dažniausiai vadinami „šmarškais” ar „šimtakamariais“. Nuomonė apie šiuos grybus - labai prieštaringa. Vieniems - tai skaniausi pavasario grybai, kuriuos pasigardžiuodami valgo  išvirtus ir pakepintus  su svogūniukais, kitiems jų neįpirši net paragauti. dėl  juose esančios nuodingos medžiagos – giromitrino.

 

Ilgai verdant ir džiovinant nuodingų medžiagų šiuose grybuose beveik nebelieka. Bobausiai naudojami ir liaudies  medicinoje, tačiau bet kuriuo atveju juos reikia vartoti labai atsargiai. 

 

 

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai