Pranešk naujieną!
Tel. 8 670 94 094. El. paštas info@alytusplius.lt


Vakar mus skaitė 14 130

Džiovintas dumblas iš Alytaus gabenamas į Akmenę – bus sudegintas

Raimonda Bernatavičienė  •    •  16:12, 2020-05-14
Dumblas kraunamas ir vežamas į Akmenę.
AlytusPlius.lt nuotr.

Iš „Dzūkijos vandenų“ nuotekų valyklos ketvirtadienį buvo išvežti kalnai išdžiovinto dumblo. Sunkvežimiais išgabenamas sunkiaisiais metalais užterštas dumblas, kurio ypač padaugėjo po pernai padangų gamykloje Alytuje kilusio gaisro.

 

Toks dumblas buvo atskirai kaupiamas jau keletą metų, o susidarius dideliam kiekiui, buvo nuspręsta jį išvežti sudeginti į bendrovę „Akmenės cementas“.

 

Tad į maišus sudėti užteršto, išdžiovinto dumblo maišai kraunami į sunkvežimius ir vežami  utilizuoti į Akmenę. Iš nuotekų valyklos sunkvežimiai juda vienas po kito. Dumblas vežamas jau ketvirta savaitė, o per dieną į Akmenę išvyksta 4-5 dumblo maišais pakrauti sunkvežimiai.

 

Džiovinti dumblą „Dzūkijos vandenys“ pradėjo 2014 metais, kai buvo įvykdytas investicinis projektą „Alytaus dumblo apdorojimo įrenginių statyba“. Įdiegus naujas technologijas atsirado galimybės sumažinti susidarančio dumblo kiekį, jį džiovinti, o jo išdžiovintas granules panaudoti kaip trąšas laukų tręšimui.

 

Išdžiovintame dumble yra daug azoto ir fosforo, tai yra puiki trąša, todėl nuo 2015 metų, pasikonsultavus su mokslininkais bei kitomis šalies vandentiekio įmonėmis, dumblo granules pradėta atidavinėti ūkininkams auginamoms kultūroms tręšti, rekultivuoti.

 

Ūkininkų susidomėjimas dumblu, kaip trąša yra nemažas – per 2019 metus „Dzūkijos vandenys“ iš viso ūkininkams atidavė 545 tonas pagamintų dumblo granulių.

 

Tačiau tręšimui tinkamas ne visas dumblas. Pagal sunkiųjų metalų koncentraciją dumblas skirstomas į I, II ir III kategorijas. Alytaus miesto nuotekų apdorotas dumblas, naudojamas tręšimui, priskiriamas II kategorijai.

 

„Antros kategorijos dumblas yra tinkamas tręšimui. Jį galima išdžiovinti ir atiduoti ūkininkams. Jie dumblo granules įterpia į gruntą. Tačiau yra ir užteršto dumblo, kuris priklauso trečiai kategorijai ir yra netinkamas tręšimui. Jame yra viršyti sunkiųjų metalų kiekiai, vadinasi, jis tinkamas tik utilizuoti. Aišku, ieškojome ir kitų jo panaudojimo būdų, bet pats pigiausias būdas – tik sudeginti cemento gamykloje“, - pasakojo bendrovės „Dzūkijos vandenys“ vadovas Jurijus Červiakovskis.

 

Jo teigimu, pavojingas dumblas susidaro nuo įvairios pramoninės veiklos. Užteršto dumblo kiekis gerokai išaugo ir po „Ekologistikoje“ kilusio gaisro, kada buvo valomas po gaisro susidaręs vanduo.

 

Tokio užteršto dumblo „Dzūkijos vandenų“ nuotekų valykloje per šešerius metus susikaupė apie 1068 tonos.

 

„Džiaugiamės, kad toks dumblas bus išvežtas. Cemento gamykla pelenus dar panaudoja cemento gamybai. Už dumblo išvežimą teks sumokėti, tačiau šioje vietoje deginimas kainuos dvigubai pigiau, nei kitose Lietuvoje esančiuose deginimo įrenginiuose“, - sakė J. Červiakovskis.

 

Griežtai draudžiama alytusplius.lt paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti alytusplius.lt kaip šaltinį.

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Web puslapių adresai ir el. pašto adresai automatiškai tampa nuorodomis.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai